
Už o pár dní sa na štyroch miestach ležiacich na Žitnom Ostrove a v Bratislave po štvrtýkrát uskutoční Podunajský festival komornej hudby. Festival uvedie päť koncertov, ktoré prepojí spoločné motto. Tým je atmosféra, hodnota, radosť. Tešiť sa môžete na domácich a zahraničných, maďarských interpretov i zoskupenia. Otvárací koncert ponesie charitatívny a záverečný zase spomienkový rozmer.
Podunajský festival komornej hudby je pomerne mladým podujatím v kalendári kultúrnych podujatí. Tento rok píše svoj štvrtý ročník. V termíne od 22. augusta až 4. septembra 2023 prinesie na päť rôznych miest juhozápadného Slovenska päticu zaujímavých koncertov vážnej hudby. Vďaka tomu sa klasika rozoznie Komárnom, Veľkým Mederom, Dunajskou Stredou, šamorínskym Šámotom i Bratislavou. Tie festival prepojí podľa organizátorov mottom troch pilierov. Prvý je atmosféra, ktorú charakterizuje harmonické prepojenie hudby, obecenstva, miesta konania a umelcov. Hodnota, ktorú predstavujú hudobné diela svojim odkazom i aktuálnosťou pre spoločnosť, je druhým pilierom. Treticu uzatvára radosť z hudby, ktorú zdieľajú skladateľ, interpreti a aj poslucháči.
Podunajský festival komornej hudby vzdáva poctu velikánom hudobného umenia
Organizátorom v prvom rade ide o hudbu. „Hudba je prítomná v každom z nás. Skladateľ ju počuje v predstave, zapíše ju, hudobníci ju zahrajú, a tak preniká do hĺbky vnímania poslucháča, dotkne sa ho, pozdvihne a oslobodí jeho city. Radosť z hudby sa rozleje v každom z nás…,” približuje nám Tamás Cseh, hlavný organizátor festivalu.
Vonkajšie prejavy a efekt stoja v úzadí a dôraz kladú na čistotu a hodnoty vážnej hudby. „Diela, ktoré na festivale zaznejú, sa zachovali v nezmenenej forme po stáročia. Vážna hudba je večná, jej hodnotu čas a jeho plynutie iba zušľachťuje. Sme presvedčení, že tieto kompozície je potrebné predniesť tak, ako si ich skladatelia vysnívali. Ušľachtilo, jednoducho a presne – to je pre hudobníka najväčšou výzvou a zároveň i jeho poslaním,“ vysvetľuje Tamás Cseh.
Článok pokračuje pod reklamou

Prinesie príťažlivé spojenie slovenských i maďarských umelcov
„Hlavná myšlienka Podunajského festivalu komornej hudby je inšpirovaná Dunajom. Druhá najdlhšia rieka Európy spája ľudí a kultúry, bez ohľadu na štátne hranice. Podobne hudba spája nás všetkých, robí z nás spoločenstvo, nezávisle na tom, kde sme sa narodili a akým jazykom hovoríme,“ hovorí Tamás Cseh, violista a dirigent a hlavný organizátor tohto festivalu. Posolstvo festivalu oslovilo aj našim čitateľom dobre známu maďarskú opernú divu Eriku Miklósa. Tá už roky pravidelne zasadá v hviezdnej porote medzinárodnej talentovej súťaže Virtuosos V4+, ktorej jednotlivé ročníky na našom portáli pravidelne sledujeme. Nad aktuálnym ročníkom Podunajského festivalu komornej hudby prevzala záštitu.
Toto všetko umocnia ešte aj jedinečné priestory, v ktorých sa jednotlivé koncerty uskutočnia. Ostatne, aj to je duchom a cieľom festivalu. „Jedným z našich dôležitých cieľov je aj to, aby vážna hudba prenikala do prostredí, kde dosiaľ znela iba zriedkavo. Veríme, že naše koncerty oslovia a nadchnú aj tých, čo klasickú hudbu doteraz nepočúvali,“ dodáva Tamás Cseh.
Návštevníkom sľubuje atraktívny program
A teraz sa spolu pozrime na účinkujúcich tohto ročníka. Podľa zverejnených informácii na pätici koncertov vystúpi viac ako 30 domácich a zahraničných účinkujúcich. Okrem iných to budú operná speváčka Réka Kristóf, Ádám Bősze, huslista a laureát ceny Emmy Vilmos Oláh či huslistka Orsolya Korcsolán. K účinkujúcim patrí aj sólohobojista Štátnej opery v Štuttgarte Ivan Danko, violista Róbert Lakatos či ďalší členovia Orchestra Opery SND, ktorých povedie violista a dirigent Tamás Cseh.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Otvárací festivalový koncert v znamení benefície
Nastáva čas, aby sme sa podrobnejšie pozreli na jednotlivé koncerty, ktoré prináša Podunajský festival komornej hudby tento rok. Festival odštartuje otvárací koncert už v utorok 22. augusta 2023 o 19:00 hod. Jeho dejiskom bude Kostol sv. Margity Antiochskej, ktorý patrí k najstarších stredovekých chrámov. Pochádza už z dôb pred mongolským vpádom (1241). Nachádza sa v Šamoríne, v časti Šámot. Jeho stav si vyžaduje rekonštrukciu, a práve tento zámer sleduje aj otvárací festivalový koncert.
V jeho programe sa predstavia huslisti Orsolya Korcsolán a László Nyári, ktorý je jedným z najvýraznejších huslistov svojej generácie. Je laureátom viacerých domácich a medzinárodných interpretačných súťaží. Hrá na majstrovskom nástroji vyrobenom v Cremone roku 1726, ktorý kedysi patril svetoznámemu huslistovi Ede Zathureczkému. Okrem nich patria k interpretom otváracieho koncertu aj violista Tamás Cseh, violončelista a pedagóg Ottó Kertész či japonská klaviristka Hiromi Cseh Ishiguri. Na programe nájdete diela Roberta Daubnera, Maxa Brucha, Ericha Korngolda či Roberta Schumanna. Vstupné je dobrovoľné.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Festival rozozvučí aj Dôstojnícky pavilón
Dejiskom ďalšieho koncertu Podunajského festivalu komornej hudby sa vo štvrtok 24. augusta 2023 o 19:00 hod. stane majestátny Dôstojnícky pavilón v Komárne. V prvej časti zaznie Kvinteto pre klavír, hoboj a sláčikové nástroje, ktorého v roku 1905 skomponoval Théodore Dubois (1834 – 1927). Jeho interpretmi budú sólohobojista Štátnej opery v Štuttgarte Ivan Danko, koncertný majster Slovenskej filharmónie a člen Moyzesovho kvarteta huslista Jozef Horváth, violista Róbert Lakatos či violončelista, koncertný majster Slovenskej filharmónie Boris Bohó. Päticu uzatvára klavirista a saxofonista Ladislav Fančovič, ktorý sa popri klasickej hudbe zaoberá aj jazzom či swingom v rôznych formáciách. Mimochodom, s Ivanom Dankom a Róbertom Lakatosom spoločne tvoria formáciu Hugo Kauder Trio.

V druhej časti programu koncertu uvedú diela Johannesa Brahmsa (1833 – 1897). Konkrétne to budú Dva spevy pre hlas, violu a klavír op. 91, ktoré skladateľ napísal pre svojho priateľa, hviezdneho huslistu Josepha Joachima a jeho manželku Amalie. Interpretmi budú operná speváčka Réka Kristóf, víťazka talentovej súťaže Virtuózi v roku 2017, Tamáš Cseh a Hiromi Cseh Ishiguri. Vstupenku zakúpite TU.
Sviatočný deň strávte s Felixom Mendelssohnom-Bartholdym v Dunajskej Strede
Program festivalu pokračuje aj v štátny sviatok, v utorok 29. augusta 2023. O 19:00 hod. sa jeho dejiskom stane Žitnoostrovské múzeum v Dunajskej Strede. Na návštevníkov tretieho koncertu čaká ponajprv prednáška hudobného historika a prezentátora Ádáma Bőszeho. Témou bude Felix Mendelssohn-Bartholdy, o ktorom sa humorne a obsažne čo-to nové dozviete. Vlastne bude to taký „stand up na tému klasická hudba”. Nadväzovať na prednášku bude hudobná časť. V nej zaznie majstrovské Okteto Es dur op. 20 Felixa Mendelssohna Bartholdyho (1809 – 1847), ktoré napísal len ako 16-ročný v roku 1825. Medzi interpretmi bude aj huslista, nositeľ Ceny F. Liszta a ceny Emmy, koncertný majster Symfonického orchestra Maďarského rozhlasu Vilmos Oláh. Okrem neho sa predstavia huslista László Nyári, violisti Róbert Lakatos a Tamás Cseh či violončelista Ottó Kertész. Vstupenky na toto podujatie zakúpite TU.

Myslia aj na milovníkov opery
Hneď na druhý deň, v poslednú augustovú stredu (30.8.2023) večer o 19:00 hod. sa uskutoční v poradí štvrtý festivalový koncert. Tentoraz bude dejiskom Koncertná sieň Základnej umeleckej školy Jozefa Janigu. Na koncerte zaznejú úpravy z opier a diela komornej hudby. V programe vystúpi Opera Trio, ktoré tvoria Tünde Kevicky, Katalin Kollár a Andrea Kovács Nagy – finalistky 10. ročníka súťaže televízie Česko-Slovensko má talent. Spevácke trio bude sprevádzať rodinné Tamás Cseh Trio. To vystúpi v zložení huslista Tamás Cseh, klaviristka Hiromi Cseh Ishiguri a kontrabasista Sándor Cseh. Vstupné je dobrovoľné. Výťažok použijú organizátori na obnovu nástrojového parku ZUŠ Jozefa Janigu Veľký Meder.
Festivalová bodka v SND
V poradí piaty, záverečný koncert uzatvorí štvrtý ročník Podunajského festivalu komornej hudby. Uskutoční sa v pondelok 4. septembra 2023 o 19:00 hod. v Novej budove Slovenskom národnom divadle.


Organizátori ho venujú pamiatke bratislavského rodáka, dirigenta Jacka Martina Händlera, ktorý náhle zomrel koncom mája 2023. „Záverečný koncert venujeme pamiatke dirigenta Jacka Martina Händlera, ktorý náhle zomrel koncom mája v Bratislave,” priblížil Tamás Cseh. Spolu s Róbertom Lakatosom pritom zdôrazňujú, že s Jackom Martinom Händlerom spolupracovali veľmi často. Jeho pohľady, filozofia a spoločná práca mali veľký vplyv na ich uvažovanie o hudbe a o svete.
Na záverečnom festivalom koncerte nebude zvyčajné veľké symfonické obsadenie. Pre menší počet sláčikových nástrojov sa organizátori rozhodli preto, aby sa zachovala autenticitu komorného hudobného prejavu. Štvorčasťovú Symfóniu č. 7 A Dur op. 92 skomponoval Ludwig van Beethoven v rokoch 1811 – 1812, počas pobytu v českých kúpeľoch Teplice. Venoval ju svojmu priateľovi, grófovi Moritzovi von Friesovi. V programe záverečného koncertu zaznie aj slávna ária Rusalky “Měsíčku na nebi hlubokém” z Dvořákovej opery Rusalka v podaní opernej speváčky Réka Kristóf. Okrem nej v programe pod taktovkou Tamása Cseha vystúpia aj další hudobníci festivalu a členovia Orchestra Opery SND. Vstupenky na záverečný koncert nájdete TU.
—
TS, Podunajský festival komornej hudby, www.dunamentifest.com/sk
Foto: archív SND, Miriama Fenciková / Štátna filharmónia Košice, Podunajský festival komornej hudby
Zdroj: Podunajský festival komornej hudby
Redakciu informoval Tamás Cseh, hlavný organizátor Podunajský festival komornej hudby
*** Správu sme redakčne upravili. (adm/LA) ***
Posledná aktualizácia: 2023-08-18 (mk)