Novinky

Brahmsove klarinetové sonety zaznejú v najbližších dňoch na koncertoch i na CD

Brahmsove klarinetové sonety zažijete na koncertoch i na CD

Brahmsove klarinetové sonety sú obľúbenými dielami na programoch koncertov i festivalov. Už v týchto dňoch si ich v podaní výnimočných interpretov na historických koncertoch vypočujete aj naživo, a to na dvoch koncertoch a onedlho aj na CD.

Klarinetové sonáty Johannesa Brahmsa sú obľúbenými dielami na programoch koncertov i festivalov. Málokedy však máme možnosť vypočuť si túto hudbu na historickom klarinete, a dokonca presne na tom istom modeli, na akom hrával v 19. storočí nemecký klarinetista Richard Mühlfeld, ktorý svojou hrou Brahmsa očaril a inšpiroval ho k napísaniu viacerých komorných skladieb pre klarinet. Sonáty pre klarinet a klavír odznejú začiatkom septembra na dvoch koncertoch v podaní výnimočných interpretov a vznikne aj ich CD nahrávka.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou
Kam za kultúrou od pondelka 4.9.2023? Toto sú naše TIPY!

Na historických nástrojoch s majstrovskými interpretmi

Klarinetista Róbert Šebesta sa dlhodobo venuje historicky poučenej interpretácii skladieb z rôznych období. Z jeho iniciatívy vzišla aj idea nahrať Brahmsove klarinetové sonáty na dobových nástrojoch. K spolupráci si prizval jedného z našich najvýznamnejších klaviristov Ladislava Fančoviča a nahrávka CD bude realizovaná v polovici septembra vydavateľstvom Pavlík Records.

Ronald Šebesta

Róbert Šebesta približuje svoje pohnútky: „Predovšetkým je za tým vášeň pre Brahmsovu hudbu a jej priam až filozofická hĺbka umeleckej výpovede oslovujúca moju dušu. Navyše v jeho hudbe nie je nič banálne ani „nevysedené“, keď ju počúvam, plnohodnotne napĺňa moje hudobné očakávania. Výzvou je, že v jeho klarinetových sonátach musíte byť hudobným chameleónom, aby ste s emočnou vrúcnosťou zvládli lyrické plochy a boli aj autentickým dramatikom. No a v neposlednom rade je tu túžba predviesť obe skladby na originálnych nástrojoch. Tento zámer naplníme na vynikajúcom nemeckom klarinete zn. Berthold (Speyer) cca. z roku 1890 a klavíri berlínskej firmy Bechstein z roku 1883, ktoré majú od dnešných nástrojov odlišné technické parametre aj farbu zvuku.

Brahmsove klarinetové sonety zažijete na koncertoch

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Rusalka ŠFK / Kam za kultúrou
ODPORÚČAME: Rusalka s hviezdnym obsadením v košickej filharmónii

Pred nahrávkou sa umelci rozhodli zrealizovať aj dva verejné koncerty, aby tento repertoár sprístupnili ľuďom aj naživo. Prvý sa uskutoční, ako avizujeme v aktuálnom Kam za kultúrou už v nedeľu 10. septembra v Synagóge v Lučenci. Zaznie ako súčasť podujatia Cesta neznáma VII – Hľadanie spomienok, na ktorej si uctia pamätný deň obetí holokaustu a rasového násilia. Ostatne, viac informácii o tomto koncerte nájdete TU. Druhý koncert bude 13. septembra v Cikkerovej vile v Bratislave. Na oboch koncertoch je vstup voľný. Na programe sú dve Sonáty pre klarinet a klavír, op. 120, ktoré sám skladateľ neskôr upravil aj pre iné nástroje. Klarinetová podoba bola totiž na svoju dobu nesmierne technicky náročná, a tak ju takmer nikto, okrem Richarda Mühlfelda, pre ktorého boli sonáty napísané, nedokázal zahrať. Brahms chcel, aby sa diela hrávali, – preto vytvoril aj ich verzie pre husle a violu.

Štátna filharmónia Košice a Ladislav Fančovič
ŠfK a Ladislav Fančovič. Zdroj: Štátna filharmónia Košice / foto Miriama Fenciková

Klavirista Ladislav Fančovič o nich hovorí: „V minulosti som obe sonáty často hral a aj nahral na CD vo verzii pre husle a klavír alebo violu a klavír, no ich pôvodná klarinetová verzia sa mi zo zvukového hľadiska javí ako najideálnejšia, priam až esenciálna kombinácia.

Všetky koncerty podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia, ktorý ocenil snahu šírenia komornej hudby tej najvyššej interpretačnej kvality po Slovensku

TS, Janka Dekánková

Foto: Miriam Fenciková/ŠFK, archív Janky Dekánkovej

Zdroj: Janka Dekánková

Redakciu informovala a fotografie poskytla Janka Dekánková, PR manažérka

*** Správu sme redakčne upravili (red) ***

Le nuove musiche
Hudba PR

Le nuove musiche opäť koncertovalo. S klenotmi z depotov sa predstavili v Nemecku

Súbor Le nuove musiche pravidelne pôsobí s úspechom aj za hranicami Slovenska. Pozrite si čo prinieslo jeho ostatné vystúpenie v Nemecku…

Read More
Štátny komorný orchester
Culture Hudba News PR

Skladbu Tam okolo Strečna Haimoni Balgavej uvedú už dnes v Žiline vo svetovej premiére

Štátny komorný orchester Žilina ponúkne na koncerte 23. mája 2024 okrem zaujímavého programu aj svetovú premiéru skladby Tam okolo Strečna od mladej slovenskej hudobnej skladateľky Haimoni Balgavej.

Read More
Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky
Culture Divadlo Dizajn Fashion News Podujatia PR

Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky

V Balete SND sa blíži očakávaná premiéra Fashion Ballet ´24, 3. ročníka exkluzívneho projektu, ktorý sa od svojho vzniku teší mimoriadnej diváckej priazni.

Read More
Translate »