Novinky

Brahmsove klarinetové sonety zaznejú v najbližších dňoch na koncertoch i na CD

Brahmsove klarinetové sonety zažijete na koncertoch i na CD

Brahmsove klarinetové sonety sú obľúbenými dielami na programoch koncertov i festivalov. Už v týchto dňoch si ich v podaní výnimočných interpretov na historických koncertoch vypočujete aj naživo, a to na dvoch koncertoch a onedlho aj na CD.

Klarinetové sonáty Johannesa Brahmsa sú obľúbenými dielami na programoch koncertov i festivalov. Málokedy však máme možnosť vypočuť si túto hudbu na historickom klarinete, a dokonca presne na tom istom modeli, na akom hrával v 19. storočí nemecký klarinetista Richard Mühlfeld, ktorý svojou hrou Brahmsa očaril a inšpiroval ho k napísaniu viacerých komorných skladieb pre klarinet. Sonáty pre klarinet a klavír odznejú začiatkom septembra na dvoch koncertoch v podaní výnimočných interpretov a vznikne aj ich CD nahrávka.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou
Kam za kultúrou od pondelka 4.9.2023? Toto sú naše TIPY!

Na historických nástrojoch s majstrovskými interpretmi

Klarinetista Róbert Šebesta sa dlhodobo venuje historicky poučenej interpretácii skladieb z rôznych období. Z jeho iniciatívy vzišla aj idea nahrať Brahmsove klarinetové sonáty na dobových nástrojoch. K spolupráci si prizval jedného z našich najvýznamnejších klaviristov Ladislava Fančoviča a nahrávka CD bude realizovaná v polovici septembra vydavateľstvom Pavlík Records.

Ronald Šebesta

Róbert Šebesta približuje svoje pohnútky: „Predovšetkým je za tým vášeň pre Brahmsovu hudbu a jej priam až filozofická hĺbka umeleckej výpovede oslovujúca moju dušu. Navyše v jeho hudbe nie je nič banálne ani „nevysedené“, keď ju počúvam, plnohodnotne napĺňa moje hudobné očakávania. Výzvou je, že v jeho klarinetových sonátach musíte byť hudobným chameleónom, aby ste s emočnou vrúcnosťou zvládli lyrické plochy a boli aj autentickým dramatikom. No a v neposlednom rade je tu túžba predviesť obe skladby na originálnych nástrojoch. Tento zámer naplníme na vynikajúcom nemeckom klarinete zn. Berthold (Speyer) cca. z roku 1890 a klavíri berlínskej firmy Bechstein z roku 1883, ktoré majú od dnešných nástrojov odlišné technické parametre aj farbu zvuku.

Brahmsove klarinetové sonety zažijete na koncertoch

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Rusalka ŠFK / Kam za kultúrou
ODPORÚČAME: Rusalka s hviezdnym obsadením v košickej filharmónii

Pred nahrávkou sa umelci rozhodli zrealizovať aj dva verejné koncerty, aby tento repertoár sprístupnili ľuďom aj naživo. Prvý sa uskutoční, ako avizujeme v aktuálnom Kam za kultúrou už v nedeľu 10. septembra v Synagóge v Lučenci. Zaznie ako súčasť podujatia Cesta neznáma VII – Hľadanie spomienok, na ktorej si uctia pamätný deň obetí holokaustu a rasového násilia. Ostatne, viac informácii o tomto koncerte nájdete TU. Druhý koncert bude 13. septembra v Cikkerovej vile v Bratislave. Na oboch koncertoch je vstup voľný. Na programe sú dve Sonáty pre klarinet a klavír, op. 120, ktoré sám skladateľ neskôr upravil aj pre iné nástroje. Klarinetová podoba bola totiž na svoju dobu nesmierne technicky náročná, a tak ju takmer nikto, okrem Richarda Mühlfelda, pre ktorého boli sonáty napísané, nedokázal zahrať. Brahms chcel, aby sa diela hrávali, – preto vytvoril aj ich verzie pre husle a violu.

Štátna filharmónia Košice a Ladislav Fančovič
ŠfK a Ladislav Fančovič. Zdroj: Štátna filharmónia Košice / foto Miriama Fenciková

Klavirista Ladislav Fančovič o nich hovorí: „V minulosti som obe sonáty často hral a aj nahral na CD vo verzii pre husle a klavír alebo violu a klavír, no ich pôvodná klarinetová verzia sa mi zo zvukového hľadiska javí ako najideálnejšia, priam až esenciálna kombinácia.

Všetky koncerty podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia, ktorý ocenil snahu šírenia komornej hudby tej najvyššej interpretačnej kvality po Slovensku

TS, Janka Dekánková

Foto: Miriam Fenciková/ŠFK, archív Janky Dekánkovej

Zdroj: Janka Dekánková

Redakciu informovala a fotografie poskytla Janka Dekánková, PR manažérka

*** Správu sme redakčne upravili (red) ***

Kam za kultúrou v 40. týždeň roka 2023? TOTO sú naše tipy!
Culture Divadlo Eventy Hudba Kam za kultúrou News Odporúčame PR

Kam za kultúrou v 40. týždeň roka 2023? TOTO sú naše tipy!

S novým týždňom prichádza čas aj na najnovší diel tipov kam za kultúrou. Pozrite sa s nami na
najzaujímavejšie divadelné a koncertné zážitky najbližších dní a nechajte sa opäť inšpirovať!

Read More
Nabucco / Kam za kultúrou
Divadlo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Záver septembra v Opere SND s premiérou Verdiho opery Nabucco

Opera Slovenského národného divadla uvádza na prelome septembra a októbra prvý premiérový titul svojej 104. sezóny – operu Nabucco. Pozrite si, čo nájdete v najnovšej bratislavskej inscenácii.

Read More
Už o pár dní začína Zelenka festival Praha - Drážďany. Otvorí ho koncertom Musica aeterna
Culture Festivaly Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

Už o pár dní začína Zelenka festival Praha – Drážďany. Otvorí ho koncertom Musica aeterna

Už o pár dní, 4. októbra 2023 začína Zelenka festival Praha – Drážďany so zaujímavým programom. Otvorí ho koncertom Musica aeterna…

Read More
Translate »