Novinky

Mimoriadne koncerty Slovenskej filharmónie už tento štvrtok a piatok

Koncert bez bariér - Dotknime sa bratislavskej Reduty / Slovenská filharmónia

Hoci koncertná sezóna Slovenskej filharmónie ešte nezačala, už koncom tohto pracovného týždňa sa v budove Slovenskej filharmónie uskutočnia tradičné predsezónne mimoriadne koncerty. Nebude chýbať tradičný koncert bez bariér či prvý symfonický koncert so šéfdirigentom Danielom Raiskinom v znamení slovensko-japonského priateľstva. Zároveň Slovenskú filharmóniu okúsite všetkými zmyslami.

Milovníci hudby  sa môžu tešiť tento týždeň na dva inšpiratívne koncerty v bratislavskej Redute. Hudba v interpretácii umeleckých telies  Slovenskej filharmónie bude znieť v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie vo štvrtok 7. septembra o 19.00 a v piatok v Stĺpovej sieni SF o 18.00.  Stane sa tak, ako sme už niekoľko ráz avizovali (napr. v článku Slovenská filharmónia ponúka pred štartom 75. sezóny mimoriadne koncerty – pozn. red.), ešte pred otvorením 58. Bratislavských hudobných slávností (22. 9. 2023) a Otváracími koncertmi jubilejnej, 75. sezóny Slovenskej filharmónie (19. a 20. 10. 2023).

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou
Kam za kultúrou od pondelka 4.9.2023? Toto sú naše TIPY!

Prvý mimoriadny koncert v znamení japonsko-slovenského priateľstva

Vo štvrtok 7. septembra sa v Slovenskej filharmónii uskutoční prvý mimoriadny symfonický koncert orchestra Slovenská filharmónia so šéfdirigentom Danielom Raiskinom. Koná sa v spolupráci s Veľvyslanectvom Japonska v Slovenskej republike a  pripomenie viac ako sto rokov trvania slovensko-japonských diplomatických vzťahov. Záštitu nad koncertom prevzala ministerka kultúry SR Silvia Hroncová. Sólistom večera bude japonský husľový virtuóz Daishin Kashimoto, koncertný majster Berlínskych filharmonikov. Koncert sa začne v tradičnom čase, o 19.00.

Daishin Kashimoto / Slovenská filharmónia / Koncert slovensko-japonského priateľstva / Kam za kultúrou

V interpretácii Daishina Kashimota zaznie v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie Mozartov Koncert pre husle a orchester č. 5 A dur, KV 219, ktorý má prívlastok „Turecký“. Je posledným z piatich koncertov pre tento nástroj, ktoré Mozart skomponoval v Salzburgu. Prvý v roku 1773 a zvyšné štyri počas roka 1775. Program štvrtkového večera  otvorí dielo And Birds Are Still… pre sláčikový orchester, op. 72 súčasného japonského skladateľa Takashiho Yoshimatsu, rodáka z Tokia.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Slovenská filharmónia s jubileom. Čo prináša 75. koncertná sezóna? / Kam za kultúrou / jubilejná sezóna Slovenskej filharmónie
Slovenská filharmónia s jubilejnou sezónou. Čo prináša 75. koncertná sezóna?

Dramaturgickú líniu tohto mimoriadneho koncertu doplnia Variácie na Haydnovu tému, op. 56a Johannesa Brahmsa, ktoré v premiére uviedla Viedenská filharmónia v roku 1873 pod taktovkou skladateľa. Okrem toho zaznejú aj Symfonické minúty, op. 36 bratislavského rodáka Ernő von Dohnányiho, ktorého v skladateľskej kariére podporil  práve Johannes Brahms. Ernő von Dohnányi (1877 – 1960), rodák z Klariskej ulice v Bratislave bol  jedným  z najvýznamnejších klaviristov, vynikajúcim dirigentom, skladateľom a pedagógom kompozície i klavíra.

SF Slovenská filharmónia / Kam za kultúrou
Slovenská filharmónia. Foto: Peter Brenkus

Päťčasťové,  14-minútové dielo Symfonické minúty, op. 36 skomponoval v roku 1933. Dobový kritik Aladár Tóth charakterizoval Dohnányiho skladbu slovami: „… Týchto päť bagatel – to je samá harmónia, krásne tvary a ľahkosť, aj tam, kde hudba vystrája a vrtoší sa, je samý spev; duchaplnosť a oduševnenie – teda divertimento, ktoré nielen zaujme ducha, ale zároveň osvieži dušu. Očaruje a oslobodzuje.“ Symfonické minúty, op. 36, vznikli v roku 1933 pri príležitosti 80. výročia založenia Orchestra Filharmonickej spoločnosti.

Piatok v znamení bezbariérovosti

V piatok 8. septembra sa už po dvanástykrát uskutoční v Stĺpovej sieni Slovenskej filharmónie  Koncert bez bariér Slovenského komorného orchestra s umeleckým vedúcim Ewaldom Danelom.  „Koncert bez bariér má už svoju tradíciu. Zdôrazňuje myšlienku, že nemáme všetci rovnaké podmienky a že i tie sa môžu v okamihu zmeniť – život je krehký,hovorí Ewald Danel, umelecký vedúci Slovenského komorného orchestra.

Slovenský komorný orchester / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Slovenský komorný orchester. Zdroj: Archív SF

Program tohtoročného Koncertu bez bariér pozostáva z diel barokových majstrov – Johanna Pachelbela, Antonia Vivaldiho, Johanna Sebastiana Bacha. Na záver zaznejú nezabudnuteľné piesne Jaroslava Ježka – Život je jen náhoda, Stonožka a Nebe na zemi. „Na záver koncertu ponúkame návštevníkom možnosť zaspievať si s nami 3 piesne Jaroslava Ježka, ktorý je takpovediac nemenovaným dvorným skladateľom našich Koncertov bez bariér. Je obdivuhodné, že človek výrazne zdravotne znevýhodnený zanechal spolu s Voskovcom a Werichom takú významnú stopu v dejinách československej kultúry,“ hovorí Ewald Danel, umelecký vedúci Slovenského komorného orchestra. Ak sa chcete pripojiť, príďte hodinu pred koncertom, o 17.00 do Stĺpovej siene na krátku skúšku.

Filharmónia všetkými zmyslami

V Stĺpovej sieni SF bude pre návštevníkov koncertu k dispozícii aj elektronický rozprávajúci a dotykový rám, ktorý, ako sme informovali, uviedli do života na minuloročnom Koncerte bez bariér. Počas koncertnej sezóny ho nájdete v priestoroch vstupného foyeru a vyskúšať si ho môže každý návštevník. Pre Slovenskú filharmóniu je navrhnutý na mieru.  Hapticko-zvuková pomôcka vedie ruky návštevníka reliéfnou kópiou budovy Reduta. Návštevník môže dominantu mesta vnímať hmatom, sluchom aj zrakom. Rozprávajúci dotykový rám je dielom PhDr. Ildikó Gúzikovej a Ing. Vladimíra Maroša. “Touto cestou sa nám už rok darí sprístupniť všetkým komplexný zážitok z návštevy bratislavskej Reduty, kultúrnej erbovej inštitúcie aj našim zdravotne znevýhodneným návštevníkom,” približuje Martina Tolstova, tlačová tajomníčka Slovenskej filharmónie.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Slovenská filharmónia
Slovenská filharmónia prináša abonentky na jubilejnú 75. koncertnú sezónu

Bezbariérový vstup do koncertnej siene je zabezpečený zo služobného vchodu SF – Medená ul. č. 3. Vstupenky na Mimoriadne koncerty v bratislavskej Redute zakúpite v Pokladnici SF v pracovné dni od 12.00 – 18.00 a hodinu pred koncertom.

TS, Slovenská filharmónia, www.filharmonia.sk

Foto: P. Brenkus, archív SF

Zdroj: Slovenská filharmónia

Redakciu informovala a fotografie poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

*** Správu sme redakčne upravili (red) ***

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »