Novinky

Spišské divadlo čaká rok Zlatej labute a sezóna v znamení lásky

Spišské divadlo

Divadelná sezóna sa už začína, a výnimkou nie je ani Spišské divadlo, kultúrna organizácia v pôsobnosti Košického samosprávneho kraja. Čaká ho v poradí 33. divadelná sezóna, ktorej témou je láska v rôznych podobách. Zároveň sa ponesie v znamení roku Zlatej labute. Čo všetko v začínajúcej sezóne pripravuje? Okrem zaujímavého programu návštevníkom rozprávok ponúka aj Divadelnú žiacku knižku.

Spišské divadlo (SD) otvára 33. divadelnú sezónu vo štvrtok 7. septembra2023 predstavením úspešným titulom Meno, ktorý v premiére uviedli na sklonku uplynulej sezóny. Vyvrcholením začínajúcej sa sezóny bude galavečer Zlatá labuť, ktorý sa uskutoční 23. júna. Témou divadelnej sezóny 2023/2024 je LÁSKA. V súlade s ňou SD predstaví päticu titulov, ktoré sa dotýkajú lásky. Rezonujú v nich témy od prvých platonických lások cez intimitu a nástrahy lásky, manželstvo až po tému osamelosti a návratov.

Sezóna v znamení lásky

Rozhodnutie komentuje umelecký šéf divadla Viktor Kollár, ktorý pripravil prvú sezónu pod svojou taktovkou: Témou sezóny je LÁSKA – dôvod a zmysel našej existencie. Láska symbolizuje návrat k sebe samému. Utrápená spoločnosť zničená epidémiou, prítomnosťou vojny, vulgárnosťou politiky, zahltená vo verejnom priestore hrubosťou a agresivitou, potrebuje návrat k svojim prameňom. Už Andrej Tarkovskij kedysi napísal, že žijeme vo svete vystavenom „inflácii citu“. A medzitým sa svet stal ešte oveľa krutejším. Budeme sa chcieť dotknúť toho, čo sa nedá postihnúť za celý ľudský život. Budeme chcieť pomenovať niečo, o čo sa najväčší umelci snažia už celé stáročia.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou
Kam za kultúrou od pondelka 4.9.2023? Toto sú naše TIPY!

Prvú premiéru uvedie v rámci festivalu Divadelný Spiš

Prvá premiéra bude netradičná – uskutoční sa 8. októbra počas festivalu Divadelný Spiš na alternatívnej scéne SD nazvanej Pouličné divadlo. Predstavenie Panoptikum priamo na ulici ponúkne divákom okúzľujúce postavičky z rozprávok tisíc a jednej noci, rozospievaného Luciana Pavarottiho, gombíkového Charlieho Chaplina, aj mágiu benátskeho karnevalu.

Šeptuchy prídu pred Vianocami

Umelecky najambicióznejším projektom sezóny sú Šeptuchy. Citlivý emotívny príbeh dvoch dospievajúcich dievčat pri bielorusko-poľských hraniciach napísala slovenská spisovateľka a scenáristka Alena Sabuchová. Za svoj román Šeptuchy získala v roku 2020 hlavnú Cenu Anasoft litera a v súčasnosti sa pripravuje jeho filmová verzia. Región Podlasia je dodnes opradený legendami. Žijú v ňom osobití ľudia, ktorí majú svoju vieru, biedu aj šeptuchy – ženy, ktoré vedia liečiť a čarovať. Atmosféru dedinky na konci sveta, ktorá ani na konci 20. storočia neponúka ľuďom ambicióznu budúcnosť, pre Spišské divadlo režijne spracuje Mariana Lutheránová. Premiéru naplánovali na december. Súčasťou projektu je aj výstava fotografií významného slovenského fotografa Roberta Tapperta, ktoré vznikli v Podlasí.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Don Trastullo
Don Trastullo - fascinujúci kúsok neapolského slnka pod hviezdami

Vo februári prinesie divadlo pôsobivý príbeh o láske, starnutí a mimoriadne silnej žene – príbeh najslávnejšej francúzskej speváčky Edith Piaf. Spišské divadlo pripravuje šansónový recitál jej skladieb, ktorý je skutočne intímnou sondou do duše ženy – Bez lásky nie sme nič. Režisér Viktor Kollár sa rozhodol tento titul premiérovo umiestniť do znovuotvorených komorných priestorov Štúdia SD.

Bláznivá aj poetická komédia

Divadlo ostane verné komediálnemu žánru a v tejto sezóne ponúkne divákom dve komédie. Začiatkom roka 2024 to budú Okuliare Eltona Johna, zatiaľ najúspešnejšia komédia britského spisovateľa a divadelného režiséra Davida Farra. V bláznivej groteske sa na pozadí skutočnej udalosti z dejín anglického futbalu rozohráva nosná téma – zložité ľudské osudy, trápna realita a životné zlyhania. Bizarná komédia v réžii Miloslava Kráľa sa odohráva počas jediného dňa a nechýbajú v nej absurdné náhody, irónia a čierny humor ako zo strašidelného sna.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Horor
Pohľad na hororovú literatúru v minulosti a súčasnosti

Tento bláznivý titul doplní poetická komédia Sprievodca sexuálnou výchovou pre nové tisícročie v réžii Michala Spišáka. Príbeh troch kamarátov sa odohráva na konci roka 1999. S miléniom prichádza aj obava z konca sveta a tínedžeri sú presvedčení, že dovtedy rozhodne musia okúsiť prvé sexuálne zážitky. Tie však v sedemnástich rokoch nemôžu byť iné ako úsmevné a nešikovné.

Spišské divadlo uvedie aj príbeh najznámejšieho dievčatka sveta

V dramaturgickom pláne Spišského divadla nemôže chýbať rozprávka a v tejto sezóne ponúkne divadlo naozajstnú lahôdku. Rozprávku, ktorú poznajú všetci dospelí na celom svete – Pippi Dlhá Pančucha. Svetoznámy príbeh o svojráznom, ale dobrosrdečnom červenovlasom dievčatku s bodkovaným koňom Astrid Lindgrenovej režijne spracuje Viktor Kollár. Netradičná hudobná rozprávka o detstve, kamarátstvach, dospievaní, o láske aj o stratenom vzťahu otca a dcéry bude mať premiéru v máji budúceho roka.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Spišské divadlo
Spišské divadlo hodnotilo uplynulú, 32.divadelnú sezónu

Spišské divadlo s novinkou. Tou je Divadelná žiacka knižka pre deti

Novinkou predovšetkým pre detských návštevníkov je pripravovaná Divadelná žiacka knižka. Rozprávky sú silnou stránkou nášho divadla. Štandardne máme v ponuke päť inscenácií pre detského diváka, ktoré sú naozaj kvalitné, čo potvrdzuje aj návštevnosť. Minulú sezónu naše detské predstavenia videlo približne 16 500 divákov. Ide nám o to, aby detskí návštevníci videli všetky naše rozprávkové predstavenia. Za každé môžu do žiackej knižky získať špeciálnu pečiatku,približuje riaditeľ SD Radovan Michalov.

Rozprávky z krivého zrkadla / Spišské divadlo / Kam za kultúrou
Rozprávky z krivého zrkadla prinášajú tri príbehy Hansa Christiana Andersena - Cisárove nové šaty, Škaredé káčatko a Kresadlo.

Divadelné žiacke knižky cielia na deti základných a materských škôl. Záujemcovia ich môžu získať už od prvého detského predstavenia sezóny, ktorým sú v nedeľu 10. septembra Rozprávky z krivého zrkadla. Každý, kto si zo žiackej knižky vystrihne stránku s nazbieranými pečiatkami a pošle, alebo ju osobne prinesie do divadla, bude zaradený do žrebovania. Súťažiť môžu nielen deti individuálne, ale aj školy.

Perníková chalupka / Spišské divadlo / Kam za kultúrou
Perníková chalúpka. Zdroj: Spišské divadlo

Hlavnou výhrou bude drevená maketa Spišského divadla s bábkami z aktuálnych rozprávok v repertoári SD, ktoré môže získať niektorá zo zúčastnených škôl. Odmenu však môže získať každý účastník, aj ten, ktorému sa nepodarí nazbierať všetkých päť pečiatok. Náš partner, jeden z najväčších detských interiérových parkov na Slovensku Alex park, za každú získanú pečiatku poskytne zľavu zo vstupného. Tá sa bude zvyšovať s počtom nazbieraných pečiatok,“ dodáva riaditeľ. Víťazi budú vyžrebovaní počas galavečera Zlatá labuť 2024.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Meno / Spišské divadlo / Kam za kultúrou / Noc divadiel
Spišské divadlo prichádza už dnes večer s novinkou. Je ňou úspešná komédia Meno

Prichádza rok Zlatej labute

Po dvoch rokoch pripravuje Spišské divadlo druhý ročník udeľovania divadelných ocenení Zlatá labuť. Umelecká rada SD udeľuje ceny v troch kategóriách – najlepší herec, najlepšia herečka a najlepšia inscenácia. Súčasťou oceňovania je aj divácka anketa, v ktorej priamo diváci svojím hlasovaním takisto rozhodujú o najobľúbenejšej herečke, najobľúbenejšom hercovi a najobľúbenejšej inscenácii. Riaditeľ Spišského divadla Radovan Michalov môže odovzdať ocenenie Igricov prsteň za celoživotné dielo a prínos k rozvoju Spišského divadla

Zlatá labuť
Laureáti divadelných ocenení Zlatá labuť v roku 2022 – (zľava) Albín Medúz, Dávid Szöke, Mária Brozmanová a Pavol Gmuca.

V prvom ročníku v roku 2022 ceny za najlepší herecký výkon získali Mária Brozmanová, Pavol Gmuca a inscenácia Štúr v réžii Michala Babiaka. Mária Brozmanová si ocenenie prevzala aj v diváckej ankete a najobľúbenejším hercom sa stal Dávid Szöke. Top inscenáciou sezóny podľa divákov bola komédia Zdrhni pred svojou ženou v réžii Anny Šoltýsovej. Igricov prsteň získali Emil Spišák a Albín Medúz. O obľúbených hercoch a herečkách budú môcť diváci hlasovať počas celej sezóny, galavečer spojený s udeľovaním ocenení sa uskutoční 23. júna 2024.

V novej sezóne má Spišské divadlo tri funkčné scény

Návštevníci Spišského divadla sa v nadchádzajúcej sezóne môžu tešiť aj na ďalšie novinky. Už v najbližších týždňoch to bude prehľadnejšia a modernejšia webová stránka divadla, neskôr sa divadlo viac otvorí počas akcií pre verejnosť. Divákom chceme priniesť aj iné ako divadelné zážitky počas Noci divadiel, alebo dňa otvorených dverí, hovorí Radovan Michalov.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Symfónia umenia / Kam za kultúrou
Multižánrový festival Symfónia umenia začína. Prináša príťažlivú dramaturgiu a hviezdnych interpretov

Najbližším podujatím bude XIII. ročník prehliadky komorných inscenácií Divadelný Spiš, ktorý sa začína 28. septembra 2023. Počas 11-dňového festivalu sa predstaví 13 súborov, ktoré odohrajú 14 inscenácií. Divadlo v rámci Divadelného Spiša odprezentuje ďalšiu novinku – Pouličné divadlo, ktoré znamená rozšírenie o novú experimentálnu scénu. Divadelné produkcie sa tak dostanú aj do exteriéru a oslovia ľudí, ktorí bežne do kamenných divadiel nechodia. Spišské divadlo tiež dostane príležitosť prezentovať sa aj v zahraničí. Po aktuálne prebiehajúcej rekonštrukcii sa začne hrať aj v Štúdiu SD, čo znamená, že po uplynulej sezóne, ktorá sa odohrala výlučne na veľkej scéne, bude mať divadlo k dispozícii tri scény.  

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ŠFK / Abo 55 sezóna 2023/2024
Štátna filharmónia Košice spúšťa predaj abonentiek na sezónu 2023/2024

TS, Spišské divadlo, Spišské divadlo

Zdroj: Spišské divadlo

Redakciu informovala a fotografie poskytla Veronika Fitzeková, hovorkyňa Spišské divadlo

*** Správu sme redakčne upravili (red) ***

Peter Mazalán
Culture Divadlo Hudba News Odporúčame Podujatia PR

Projekt Labutia pieseň s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť

Projekt Labutia pieseň spájajúci činohru s operným umením s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť. Kto okrem nich vystúpi?

Read More
Rukopisy majstrov
Culture Divadlo Podujatia PR

Balet Rukopisy majstrov čaká v SND derniéra

Baletný titul Rukopisy majstrov už 3. sezónu ponúka v Balete SND to najlepšie zo svetového baletu a tento týždeň ho čaká derniéra.

Read More
Slovenský komorný orchester / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Slovenský komorný orchester s dvojicou virtuózov uvedie v utorok koncertnú poctu

Slovenský komorný orchester privíta dvojicu virtuózov a spoločne uvedú koncertnú poctu s názvom Hommage à Viliam Farkaš a Joseph Kun.

Read More
Translate »