Sviatky jari alebo Veľká noc klope na dvere. Naladiť sa na hĺbku veľkonočných sviatkov môžete už tento týždeň. A to nielen v koncertných sieňach či chrámoch, ale aj v rôznych múzeách a galéria po celom Slovensku. Pozrite sa s nami na veľký prehľad TIPOV podujatí nielen na Veľkú noc 2024.
V prvej časti si povieme čo-to o hudobných podujatiach, ktorých dramaturgiu v značnej miere definovali práve blížiace sa sviatky. Druhú časť venujeme podujatiam v múzeách a galériách, ktoré sa oplatí navštíviť. Nechajte sa nami inšpirovať i teraz a pozrite sa s nami čo všetko Veľká noc tohto roku prinesie.
Sviatky jari i najvýznamnejší sviatok kresťanov
Pre niektorých sviatky jari, pre ďalších je Veľká noc spojená s návštevami, tradičnými zvykmi, vinšovaním, šibaním a polievaním. Ďalší blížiace sa sviatky prežívajú väčšmi duchovnejšie a pripomínajú si ústredný bod svojej viery. Sú to pre nich dni umučenia, smrti a zmŕtvychvstania Ježiša Krista. Ako po minulé roky, tak aj v tomto roku, sviatky spestria početné podujatia na hradoch i zámkoch, v galériách a múzeách či sviatočné koncerty nielen v najprestížnejších koncertných sieňach.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Ponuka veľkonočných podujatí aj koncertov, ktorým venujeme túto časť, je vskutku bohatá a zároveň atraktívna a v podstate rámcovala celé pôstne obdobie. Prvé „lastovičky“ tu boli už na tzv. nedeľu Radosti (pomenovanej podľa prvého slova úvodného omšového introitu – pozn. aut.), ktorá tohto roku pripadla na 10. marca 2024. Napr. Nitriansky komorný orchester vtedy ponúkol u nitrianskych františkánoch tradičnú pôstno-veľkonočnú koncertnú dramaturgiu – Haydnových Sedem posledných slov Krista na kríži. Ako uvidíte, počas tohto roka zaznie ešte neraz.
Článok pokračuje pod reklamou
Vo väčšej miere sa s veľkonočnými koncertmi v programe koncertných domov i umeleckých telies môžeme tešiť už v týždeň po tzv. Smrtnej nedeli, ktorú kresťania oslavujú pred Kvetnou (po novom Palmovou) nedeľou. Rámcujú pritom nielen týždeň pred Palmovou nedeľou, ale i tzv. Veľký či pašiový týždeň. Tešiť sa môžete na atraktívne diela, skvelých sólistov i telesá medzinárodného formátu.
Slovenská filharmónia privíta najprv jar
Širokú ponuku má už tradične svet hudby, ktorý obohacujú aj festivaly či pozvoľna sa blížiace sviatky Veľkej noci. Najprv sa spolu pozrime do programovej ponuky Slovenskej filharmónie. Na druhej marcovej symfonickej dvojici, vo štvrtok a piatok 21. a 22. marca o 19.00, privíta jar nielen symbolicky dátumovo, ale aj dramaturgickou skladbou hudobných diel.
Jarný podtón má úvodná symfonická báseň anglického skladateľa Frederica Deliusa On Hearing the First Cuckoo in Spring. Toto ročné obdobie reprezentuje aj Symfónia č. 1 B dur Jarná, op. 38 Roberta Schumanna. Program doplní Mozartov Koncert pre dva klavíry a orchester č. 10 Es dur, KV 365. Sólistami večera budú dvaja slovenskí klavírni virtuózi – prof. Marian Lapšanský, bývalý generálny riaditeľ SF a Ivan Gajan. Koncert pre dva klavíry, dvaja výnimoční umelci a dve koncertné krídla na scéne – to všetko zatraktívni zážitok v Redute. Slovenská filharmónia sa po prvýkrát predstaví pod taktovkou Japonca Ryusuke Numajiriho, umeleckého riaditeľa Biwako Hall a hudobného riaditeľa Tokyo Mitaka Philharmonia.
Vítanie jari aj s organom
Týždeň praje aj priaznivcom organovej hudby. Obec Vinosady pozýva v nedeľu od 16:00 hod. na oslavu Palmovej nedele. Malebné miesto medzi Pezinkom a Modrou, pritom privíta aj jar. Súčasťou bude i pestrý hudobný program, ktorý odštartuje organový recitál v miestnom Kostole svätého Martina. Organ v miestnom kostole rozozvučí slovenský organista a organár Martin Bako.
Martin Bako má na konte viaceré festivalové účasti, koncerty a spolupráce so Slovenskou filharmóniou, Štátnou filharmóniou Košice a Slovenským komorným orchestrom Žilina. Bol titulárnym organistom korunovačného Dómu sv. Martina v Bratislave, kde spolu so Stanislavom Šurinom inauguroval v r. 2010 nový organ sv. Alžbety. Vyučoval na ,,Orgelsommerkurze” v nemeckom Zittau a je členom odbornej komisie Slovenského hudobného centra pre historické organy. V súčasnosti sa venuje opravám organov, organologickej a koncertnej činnosti. Na tomto recitáli zaznejú diela J. Pachelbela, Carla Philippa E. Bacha, Jana Křtitela Vaňhu a Johna Stanleyho.
Druhou dramaturgickou líniou je Veľká noc. Sviatky a ich duchovno rezonuje na koncertoch i v roku 2024
Hudba a Veľká noc k sebe neodmysliteľne patria. Koncertami si ich pripomenú aj tohto roku viaceré orchestrálne telesá i menšie komorné súbory. Svoje veľkonočné koncerty prináša Slovenská filharmónia, banskobystrická Štátna opera, Štátny komorný orchester Žilina či Štátna filharmónia Košice. Pripájajú sa svojou ponukou k ním aj komorné súbory ako Solamente naturali či Aurum Quartet.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Sviatočná ponuka košických filharmonikov
Oslava nadchádzajúcich veľkonočných sviatkov rezonuje už počas tohto týždňa, ale najmä na Palmovú či staršie Kvetnú nedeľu. Veľkonočnú náladu navodí v tento týždeň viacero koncertov. Vo štvrtok 21. marca o 19:00 tak v Dome umenia učiní aj Štátna filharmónia Košice. Tradičný sviatočný koncert odohrá orchester ŠFK pod taktovkou dirigenta Zbyňka Müllera. Na jeho programe je dielo typické pre pôstne i veľkonočné koncerty – Sedem posledných slov nášho Spasiteľa na kríži od Josepha Haydna. Veľkonočnému koncertu bude predchádzať verejná generálka o 10:00 a predkoncertné stretnutie o 18:00 v Dome umenia.
Haydnových Sedem posledných slov zaznie aj v niekdajšom korunovačnom chráme i v Piešťanoch
Naladiť sa na hĺbku veľkonočných sviatkov môžu aj návštevníci Slovenskej filharmónie na pripravovaných slávnostných podujatia už v posledný marcový týždeň. Už v Kvetnú nedeľu (24. marca 2024) ponúkne prvý z tohtoročnej trojice veľkonočných koncertov. Aj v tomto roku sa vracia cyklus Hudba v chrámoch, v rámci ktorého v Katedrále sv. Martina v Bratislave zaznie tradičný program Slovenského komorného orchestra. Tí pod vedením umeleckého vedúceho Ewalda Danela pripomenú Kristovo umučenie prostredníctvom diela Josepha Haydna – Sedem posledných slov nášho Spasiteľa na kríži.
V roku 1785 oslovili Josepha Haydna zriaďovatelia jaskynnej katedrály Oratorio de la Santa Cueva v španielskom Cádize s ponukou veľkonočného orchestrálneho projektu Sedem posledných slov nášho Spasiteľa na kríži. Po premiére Haydn toto reflexívne dielo viackrát revidoval až vznikli verzie pre sláčikové kvarteto, sólové nástroje, zbor a orchester. Už počas Haydnovho života sa tento opus stal jedným z jeho najslávnejších diel. Slovenský komorný orchester pod vedením pána Ewalda Danela nadviaže na predveľkonočnú úspešnú tradíciu uvádzania Haydnovho diela nielen v Bratislave, ale aj v Dome umenia SF v Piešťanoch. Tam ho uvedú v stredu 27. marca 2024 večer. Veľkonočným koncertom bude návštevníkov umeleckým slovom sprevádzať člen činohry SND pán Štefan Bučko.
Veľká noc so Solamente naturali
Svojou troškou k sviatočnému programu prispieva aj profesionálny súbor starej hudby Solamente naturali. V troch termínoch – 22. až 24.3.2024 a na troch rôznych miestach na Slovensku uvedú Jánove pašie BWV 245 Johanna Sebastiana Bacha. Pod taktovkou Miloša Valenta sa predstaví Solamente naturali a Vocale ensemble SoLa postupne v Bazilike sv. Mikuláša v Trnave (22.3.2024), vo Veľkom evanjelickom kostole v Bratislave (23.3.2024) a na záver na Palmovú (či Kvetnú) nedeľu na Nitrianskom hrade v Katedrále sv. Emeráma.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Štátna opera s dielom mimoriadnych kvalít
Hudobnú oslavu Veľkej noci chystá i tohto roku banskobystrická Štátna opera. V sobotu pred Palmovou nedeľou v premiére uvedú Pucciniho ojedinelý opus – omšu Messa di gloria. Zaznie v podaní sólistov Dušana Šima, Zoltána Vongreya a Ivana Zvaríka, v sprievode Speváckeho zboru a orchestra Štátnej opery pod taktovkou Jána Procházku. V programe má veľkonočný – či skôr kvetnonedeľný koncert aj jediné klarinetové kvarteto na Slovensku. Aurum Quartet sa v nedeľu o 16:00 hod. predstaví na pozvanie mesta Nové Zámky vo Farskom kostole Povýšenia Sv. Kríža v Nových Zámkoch.
Veľká noc v Redute už cez „veľký týždeň“
Počas tzv. Veľkého týždňa – v stredu a vo štvrtok 27. a 28. marca 2024 o 19.00 sú na programe Veľkonočné koncerty v bratislavskej Redute. Na programe oboch koncertných večerov je duchovná kantáta Stabat Mater (Stála Matka Bolestivá), op. 58 Antonína Dvořáka, ktorú premiérovali v roku 1880. Popularita Dvořákovej tvorby sa koncom 19. storočia neobmedzovala na rodné Čechy. V roku 1884 skladateľa pozvali do Londýna, kde ako dirigent triumfálne uviedol svoje oratórium Stabat mater.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Nadčasová výpoveď o zármutku aj nádeji
Dielo skomponoval ako pomerne mladý – 35-ročný muž v rokoch 1876/1877. Bolo to v čase, keď prežíval v dôsledku úmrtia troch detí svoje najtragickejšie životné obdobie. Text hovorí o utrpení Kristovej matky pod krížom, na ktorom umiera jej syn. Stabat mater je nielen mimoriadne sugestívnym zhudobnením textu Jacopone da Todiho o utrpení matky, ktorej syn zomiera na kríži, ale je tiež nadčasovou výpoveďou o ľudskom zármutku a nádeji.
Dvořák rozčlenil predlohu do desiatich častí. Charakteristickou črtou skladby je neobyčajne ušľachtilý, myšlienkovo závažný hudobný prejav bez povrchných efektov. Hoci text oratória vypovedá o tienistých stránkach ľudského bytia, celkové vyznenie diela je skôr pozitívne, prinášajúce vieru v život. Tento optimizmus v ťažkých chvíľach je pre Dvořáka typický.
V podaní hviezd i k oslave Roku českej hudby
Dvořákovo Stabat mater je u nás aj vo svete často uvádzaným vokálno-inštrumentálnym titulom. Koncertom si Slovenská filharmónia opäť pripomenie Rok českej hudby. Dielo zaznie v podaní orchestra Slovenská filharmónia, Slovenského filharmonického zboru (zbormajster Jan Rozehnal) a kvarteta sólistov, ktorých povedie mladý skúsený slovenský dirigent Ondrej Olos, pôsobiaci v Českej republike. Sólisti sú iste dobre známi bratislavskej i európskej verejnosti, keďže pravidelne stvárňujú ťažiskové postavy vo viacerých operných domoch. Konkrétne to budú sopranistka Eva Hornyáková, mezzosopranistka Jana Kurucová, tenorista Pavol Bršlík a basista David Szendiuch.
(Po)veľkonočné zážitky v žilinskom Dome umenia
Na ponuku veľkonočných koncertov, ale tentoraz už po sviatkoch dvojicou mimoriadnych, sviatočných koncertov nadviaže aj Štátny komorný orchester Žilina. Sviatočné koncerty prinášajú vždy zaujímavé vokálno-inštrumentálne dielo, ktoré umocní atmosféru Veľkej noci a prinesie silný umelecký zážitok. Žilinský Dom umenia Fatra ich návštevníkom ponúkne 4. a 5. apríla, kedy v sprievode Štátneho komorného orchestra pod taktovkou šéfdirigenta Františka Macka vystúpi mimoriadny koncertný hosť. Bude trochu aj špeciálnym. A to i preto, že tohto roku zaznie aj ako príspevok k Roku českej hudby.
Na programe sú Predohra k Mozartovej opere Don Giovanni či slávny Mozartov Koncert A dur KV 622 pre klarinet a orchester, v ktorom sa sólisticky predstaví obľúbená domáca sólistka, 1. klarinetistka ŠKO Bibiána Bieniková. Dramaturgiu veľkonočnej koncertnej dvojice uzatvára Omša D dur op. 86 Antonína Dvořáka, ktorá podujatiu dáva rozmery oslavy Roku českej hudby. Po prvýkrát sa v Žiline práve v tomto diele predstaví po boku ŠKO Žilina celosvetovo renomovaný Český filharmonicky zbor Brno pod vedením zbormajstra Petra Fialu.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Ďakujeme za vašu priazeň a veríme, že sme vás výberom zaujímavých sviatočných koncertov inšpirovali. Zaujímajú vás ďalšie zaujímavé podujatia, ktoré prinesie Veľká noc 2024? Sledujte nás, nový diel pravidelnej redakčnej výberovky Kam za kultúrou s čerstvými tipmi, ako aj veľkonočný špeciál so sľúbenými podujatiami zo slovenských hradov či zámkov, múzeí a galérií zverejníme čoskoro.
—
Foto: Simona Babjaková, Peter Brenkus, Miriama Fencíková, Roderik Kučavík
Zdroj: LitArt Agency, Nitriansky komorný orchester, slbagency, Slovenská filharmónia, Solamente naturali, Štátna filharmónia Košice, Štátny komorný orchester Žilina
*** Posledná aktualizácia: 2024-03-20 (mklein) ***