Najstaršie slovenské konzervatórium sa týždeň pred Veľkou nocou vracia do rozhlasovej Pyramídy. V sprievode jedného z najprestížnejších slovenských symfonických telies vystúpi pätica sólistov z radov konzervatoristov. Aký program si pripravila s rozhlasovými symfonikmi? Bude to virtuózne, vášnivé i radostné, no predovšetkým inšpiratívne.
Konzervatórium, Tolstého 11, Bratislava oslavuje tento rok svoje 105. výročie. Nielen pre študentov či obyvateľov hlavného mesta pravidelne pripravuje zaujímavé projekty, workshopy, divadelné predstavenia a koncerty. K ním patrí aj mimoriadny koncert konzervatoristov pod rozhlasovou Pyramídou. Po boku popredného slovenského symfonického telesa – Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu (SOSR) sa mladí študenti sólisticky objavujú pravidelne. Najbližšie to bude na mimoriadnom koncerte dňa 21. 03. 2024. Koncert konzervatoristov s rozhlasovými symfonikmi pozýva od 19:00 h publikum vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu na atraktívnu hudobnú cestu. Kto vystúpi a na čo sa môžeme tešiť?
Konzervatórium i rozhlasoví symfonici pod taktovkou skúseného dirigenta
Koncert piatich sólistov z radov študentov Konzervatória, Tolstého 11, Bratislava v sprievode SOSR sa uskutoční pod taktovkou dirigenta a pedagóga školy Konstantina Ilievského. Návštevníkom ponúkne inšpiratívny program z diel skladateľskej štvorice.
Vášeň i virtuozita na úvod večera
Hudobné stretnutie otvorí španielsky romantický skladateľ a husľový virtuóz Pablo de Sarasate (1844 – 1908), z diela ktorého zaznejú Cigánske melódie, pre husle a orchester, op. 20. Dielo z roku 1878 patrí k skladateľovým najslávnejším kompozíciám vôbec. Tematický základ tvoria cigánske melódie maďarskej proveniencie. Prekypujú vášňou, intenzívnymi emóciami a brilantnými pasážami, vďaka čomu sú pre sólistu výzvou. Sólisticky sa v ňom predstaví huslista Sebastian Kotek. V roku 2020 získal tento mladý huslista z triedy Mgr. art. Jozefa Horvátha, ArtD. v kategórii C medzinárodnej súťaži Prime Violon v Banskej Bystrici 3. miesto.
Najhranejší koncert 19. storočia aj na koncerte konzervatoristov
Program mimoriadneho hudobného stretnutia pokračuje Koncertom pre husle a orchester č. 2 e mol, op. 64 od Felixa Mendelssohn-Bartholdyho. Tento sa radí medzi najhodnotnejšie a najoceňovanejšie koncerty obdobia romantizmu. Sólového husľového partu sa chopí ďalšia študentka najstaršieho slovenského konzervatória. V roku 2022 sa Simona Bohovičová stala absolútnym víťazom Súťaže študentov konzervatórií SR v hre na husliach. Talentovaná huslistka získala súčasne i 1. miesto v I. kategórii tej istej súťaže. Mimochodom, druhú časť tohto 3-časťového koncertu v klavírnej úprave interpretovala aj na záver marcového vydania koncertného cyklu Konzervatórium v Pistoriho paláci.
Trochu fantázie allá Carmen
Tretím bodom programu koncertu konzervatoristov s rozhlasovými symfonikmi bude François Borne (1840 – 1920) a jeho Brilantná fantázia na motívy opery Carmen pre flautu a orchester. Dielo tradične býva prísľubom výnimočného umeleckého zážitku. Je tomu tak aj preto, že sa skladateľ François Borne inšpiroval témami jednej z najpopulárnejších opier všetkých čias. Za dobu niečo vyše 12 minút sa Borne „prekusne“ mnohými známymi témami slávnej Bizetovej opery ako sú napr. Aragonaise, Habanera či Seguidilla. Šarm, náruživosť, vášeň aj virtuozita dýchajú nielen z orchestra, ale najmä zo sólovej flauty, ktorú si prítomní na koncerte vypočujú v podaní Sáry Osvaldovej.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Repertoárová stálica fagotistov chýbať nebude
Štvrtým sólistom mimoriadneho koncertu pod Pyramídou bude fagotista Mykola Sheremet. Predstaví sa v úplne prvom Mozartovom koncerte pre dychové nástroje. W. A. Mozart napísal Koncert pre fagot a orchester B dur, KV 191 ako 18-ročný a s veľkou pravdepodobnosťou ho skomponoval pre niektorého svojho známeho. Hoci sa autograf diela nezachoval, vieme, že ho dokončil v roku 1774. Dielo vykazuje melodickú originalitu a preukazuje skladateľovu znalosť kompozície, harmónie a nástroja, pre ktorý dielo napísal. V tej dobe mal Mozart už na svojom konte 30 symfónií a celý rad ďalších skladieb – sonát, rôznych duchovných diel či divertiment.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Fagotový koncert zachováva trojčasťovú schému. Prvá, virtuózna časť má jasnú klasickú sonátovú formu, v druhej lyrickej – spevnej časti naopak uplatnil farebnú krásu fagotového tónu v povznášajúcej kantiléne. Mimochodom, tému neskôr Mozart „recykloval“ začiatkom 2. dejstva opery Figarova svadba v árii Porgi, Amor. Finálne rondo skombinované s menuetom dýcha vtipom, rozmarom, radosťou zo života i zdravým sebavedomím.
Figarova svadba bodkou programu
Sólistickú päticu konzervatoristov na mimoriadnom koncerte v rozhlasovej Pyramíde uzavrie reprezentant vokálneho umenia. Ním je Bence Szabó, ktorý si v roku 2022 zo Súťaže študentov konzervatórií SR v speve odniesol 1. miesto v II. kategórii chlapcov. Za sprievodu rozhlasových symfonikov prednesie áriu Figara Non piu andrai zo záveru 1. dejstva Mozartovej opery Figarova svadba. Ak sa vám bude zdať známa, nemýlite sa. Je jednou z najpopulárnejších čísiel opery. Ako Figaro bude Bence Szabó pážaťu Cherubínovi rozprávať o tom, že mu skončil čas radovánok a opisovať mu strasti vojenského života, ktorý ho čaká.
Nenechajte si ujsť podnetný koncertný zážitok mladých interpretov z radov študentov najstaršieho slovenského konzervatória tentoraz v sprievode rozhlasových symfonikov. Vstup na podujatie je voľný, vyžaduje však bezplatnú rezerváciu vstupeniek.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Článok vznikol v spolupráci s Konzervatóriom, Tolstého 11, Bratislava
PR článok, Konzervatórium, Tolstého 11, Bratislava, www.konzervatorium.sk
Zdroj: Konzervatórium, Tolstého 11, Bratislava, SOSR/RTVS, internet
Redakciu informoval Ing. MgA. Juraj Slovík, zástupca riaditeľky Konzervatórium, Tolstého 11, Bratislava
Spracovala Silvia Mária Petrovitsová