Novinky

Marec 2024 ponúka zaujímavé podujatia i výstavy. TOTO sú TOP! (3/2024)

Marec 2024 núka zaujímavé podujatia i výstavy. TOTO sú TOP! (3/2024) / kam za kultúrou

Súčasťou rubriky Kam za kultúrou býva aj špeciál tipov na zaujímavé expozície, výstavy či podujatia. Pozrite sa spolu s nami na najzaujímavejšie marcové tipy. Na svoje si prídu milovníci histórie, architektúry, výtvarného umenia i literatúry. TOTO sú naše TIPY, ktoré sa vám oplatí s rodinou či priateľmi navštíviť.

Nový mesiac je tu, a to je správny čas na našu pravidelnú rubriku Kam za kultúrou a jej špeciál na zaujímavé podujatia a výstavy. Mesiac knihy so sebou prináša nielen atraktívne výstavy a expozície pre veľkých aj malých, ale tiež  inšpiratívny Týždeň slovenských knižníc. Kam za kultúrou?  Poďte a prečítajte si naše tipy. Snáď bude najnovšia nádielka tipov na zaujímavé výstavy a podujatia pre vás inšpiráciou.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou? Zaujímavé tipy na kultúrne podujatia (10/2024)
Kam za kultúrou? Zaujímavé tipy na kultúrne podujatia aj v prvý marcový týždeň (10/2024)

Týždeň slovenských knižníc bude nielen v znamení kníh

Marec je mesiacom knihy, ktorý oslavuje aj Asociácia slovenských knižníc obľúbeným podujatím Týždeň slovenských knižníc. Na návštevníkov všetkých generácií sú pripravené zaujímavé prednášky, výstavy, literárne besedy, literárno-hudobné workshopy či prehliadky knižníc. A tak tu máme pre vás zopár zaujímavých tipov. Kysucká knižnica v Čadci pripomenie dramatickými ukážkami na besede osobnosť nezabudnuteľného herca a spisovateľa Jozefa Kronera pri príležitosti 100. výročia jeho narodenia. Štátna vedecká knižnica v Banskej Bystrici pripravuje prezentáciu vzácnych historických tlačí. Spišské kultúrne centrum a knižnica pripravuje diskusný seminár Boj s dezinformáciami, ktorého témou bude boj proti dezinformáciám a hoaxom. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
SNK / Týždeň slovenských knižníc / podujatia & výstavy
Slovenská národná knižnica oslávi Týždeň slovenských knižníc s unikátnym programom

Univerzitná knižnica pozýva na výstavy aj do návštevníkom bežne neprístupných zákutí

Zistíte, ako vyzerá práca knihovníka skrytá očiam bežného návštevníka, ako pracujú reštaurátori a dozviete sa ďalšie zaujímavosti. Spoločne sa pozrieme na niekoľko zaujímavých programov. Slovensko v obrazoch, ako ich zachytili obrazové pramene z fondov slovenských archívov, prezentuje špeciálna výstava v Univerzitnej knižnici Bratislava. Programová ponuka ráta s atraktívnymi prehliadkami knižnice, vďaka čomu nahliadnete aj do bežne neprístupných miest a uvidíte vzácne rukopisy. Dozviete sa i to ako sa digitalizuje, ako treba vyhľadávať, spoznáte činnosť jednotlivých oddelení a tiež vzácnu prácu reštaurátorov.

Slovenská národná knižnica s autorom bestselleru aj historičkou o zaujímavých témach z dejín

Slovenská národná knižnica začne toto podujatie v pondelok stretnutím s Jánom Markošom. Sila rozumu v bláznivej dobe je názov nielen jeho knižného bestselleru, ale aj podujatia, na ktorom autor zábavnou a kvízovou formou predstaví logiku a prácu s číslami a grafmi. V utorok 5. marca sa v sídelnej budove SNK vďaka zachovaným vedutám dozviete: Prečo majú mesta hradby? 

veduta / výstava
Aj takto vyzeral niekdajší Prešporok, dnešná Bratislava. Zdroj: SNK

Odpovede na otázky ako sa písali a vydávali knihy v stredoveku odpovie v stredu historička, maliarka a pisárka Markéta Poskočilová. Pozor, nebude však o tom iba hovoriť, ale bude to zážitkové. Sama vám to predvedie na pôvodných materiáloch a použije presne také farby, ako sa používali v stredoveku, zhotovené z rovnakých prísad. Čerešničkou na torte bude originálny tlačiarensky lis, ktorý so sebou prinesie a vy si to všetko budete môcť samozrejme aj vyskúšať. Piatkové podujatie Prečo je kniha hranatá?  sa opäť ponoríte do spoznávania historických tém. Dozviete sa o dejinách písma a vzniku knihy. Uvidíte rôzne historické dokumenty a knihy – od stredovekých až po 19. storočie. No a nahliadnete aj do vzácnej Kroniky Jána z Turca z roku 1488 – knihy, kde sa po prvýkrát v písanej podobe zobrazuje slovo „Slovák“ ako “zlowacko”. 

Historická knižnica v Oponiciach s ďalším ročníkom obľúbenej výstavy

V historickej Aponiovskej knižnici na zámku v Oponiciach štartuje ďalší ročník divácky obľúbenej výstavy Gutenbergova knižnica: Zrod knihy. Tentokrát preniknete hlboko histórie, až ku zrodu knihy a revolučného vynálezu kníhtlače. Cestou časom a históriou vás prevedie samotný Johann Gutenberg. Návštevníci uvidia množstvo zaujímavých a vzácnych kníh, ako aj proces tlače knihy v jej začiatkoch. 

Apponyi knižnica / Kam na výstavu / výstavy
Aponiovská knižnica patrila k najrozsiahlejším šľachtickým knižniciam. Konkurovať jej mohla len desiatka viedenských knižníc, napr. Liechtensteinova, Metternichova alebo Schwarzenbergova. Mala 30 000 zväzkov a dodnes je najkrajšou interiérovou knižnicou na Slovensku. Foto: SNK

Gemerská knižnica P. Dobšinského v Rožňave spojila sily s BIBIANOU

Gemerskej knižnici Pavla Dobšinského v Rožňave tiež pripravujú podujatia pre všetky vekové kategórie. Jedným z nich je literárna súťaž Prelistuj sa rokom – je výzvou k spoznávaniu literatúry podľa stanovených podmienok pre deti i dospelých. V spolupráci s Medzinárodným domom umenia pre deti – BIBIANA je pripravená pre širokú verejnosť putovná výstava Hra na celý život maďarského animátora, tvorcu filmov a pedagóga Gézu M. Tótha. Počas týždňa budú znieť ukážky piesní slovenských spevákov, speváčok a hudobných skupín pod názvom Týždeň slovenskej populárnej hudby. Záver týždňa prinesie v Rožňave aj prezentáciu knihy s autorskou besedou. Nesmierne vzácny materiál, ktorý sa podarilo zozbierať a vydať, bude prezentovať Juraj Králik, autor knihy Rožňava, 100 rokov telovýchovy a športu 1845 – 1945.

Svet “tichých” kníh

Kniha rezonuje aj na ďalšej výstave. V Galérii Kolomana Sokola v Liptovskom Mikuláši si môžete spolu s deťmi ešte do 29. 5. 2024 pozrieť výstavu Tiché putovanie. Hravá a inšpiratívna výstava ponúka cestu svetom „tichých“ kníh, pochádzajúcich z rôznych krajín sveta (európske, americké, arabské, japonské, thajské, kórejské, austrálske). Tiché knihy sú bez textu, tvoria ich len z obrázky a  u nás predstavujú málo známy žáner detskej literatúry.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Zaži gotiku / Východoslovenské múzeum / výstavy / Kam za kultúrou
Zaži gotiku: Východoslovenské múzeum v Košiciach oživilo atmosféru gotických katedrál

Kam na výstavy? Posledné šance sú tu

Prinášame Vám aj tip na prvú marcovú tzv. poslednú šancu, ktorú nájdete v Slovenskom národnom múzeu – Múzeu Bojnický zámok. Už len do 10. marca 2024 si tu môžete pozrieť inšpiratívnu výstavu s názvom Ešte nenamaľované obrazy slávnych. Unikátnym svetovým jazykom umenia prezentuje jedinečnú krásu Slovenska. Ponúka návštevníkom možnosť pozrieť sa na monumenty Slovenska očami svetových maliarov.

A máme tu tipy aj na nové či prebiehajúce výstavy. Najprv načrieme do sveta divadla. Priaznivci operného umenia a českých opier si na svoje prídu na výstave pripomínajúcej dejiny uvádzania českých opier na pôde Opery SND. Organizátori ju prichystali pri príležitosti Roku českej hudby. Nájdete ju vo foyeri Sály opery a baletu SND, kde ju môžete navštíviť pred a počas predstaveniami Opery a Baletu SND v termíne do 20.5.2024. Ďalšou zaujímavou výstavou bude aj novinka, ktorú Divadelný ústav a Slovenské národné divadlo chystajú sprístupniť k storočnici Jozefa Kronera od 14. marca 2024 vo foyeri Činohry SND.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Slovenské národné divadlo / Hubička / Mária Porubčinová / Tomáš Juhás
SND uvádza operu Hubička. Oslávi s ňou Smetanove i svoje narodeniny

Divadelný ústav v spolupráci s Mestskou knižnicou mesta Piešťany v jej priestoroch umiestnil reinštaláciu výstavy Klasika v grafickom románe – Romeo a Júlia / Antigona / Kráľ Ubu, ktorú môžete v piešťanskej knižnici navštíviť do 3. 4. 2024.

Za stratenými hradmi Turca do Martina

Slovensko je krajinou posiatou stredovekými hradmi, z ktorých často zostali len ruiny. SNM – Etnografické múzeum v Martine o pár mesiacov – do začiatku apríla predĺžilo zaujímavú výstavu Hrady Turca. Odhalíte na nej stratené hrady nachádzajúce sa na území Turčianskej kotliny v ich niekdajšej podobe. V Turci ich je hneď niekoľko, no v porovnaní s ostatnými regiónmi sú menej známe. Výstava oživuje ich niekdajšiu podobu prostredníctvom modelov, fotografií, zaujímavých informácií a dobových predmetov. Ocitnete sa na Znievskom, Blatnickom, Sklabinskom a Sučianskom hrade. Nájdete na nej šesť zmenšených modelov prevažne z polystyrénu, dreva a papiera. Okrem rekonštrukcií hradov tu až do 2. 4. 2024 nájdete aj ďalšie zaujímavé artefakty.

Hrady Turca / Kam na výstavu / výstavy
Pohľad na výstavu Hrady Turca

Ak vás zaujíma, akýže bol každodenný život na šľachtických sídlach, tak je pre vás ako šitá na mieru ďalšia výstava v SNM – Múzeum v Martine. Tú sprístupnilo múzeum 1.3.2024. Výstava Život na hradoch a hrádkoch dokumentuje nielen hospodárske zázemie, ale aj život spoločnosti na priľahlých panstvách. Prevedie vás ako to chodilo na  šľachtickom dvore, prevádzkou kuchyne, stolovaním, odievaním vrátane šperkov, trávením voľného času, ale aj liečiteľstvom. Výstava je prístupná do konca roka.

Učiteľ národov

V Martine zostaneme, pretože je tu ďalšia zaujímavá výstava s názvom Jan Amos Komenský chcel zmeniť svet. O Učiteľovi národov, Janovi Amosovi Komenskom – o jeho živote, diele a odkaze pripravilo výstavu Múzeum Jana Amosa Komenského v Uherskom Brode. Nájdete ju v priestoroch Slovenského národného múzea v Martine – Múzea kultúry Čechov na Slovensku a navštíviť ju môžete až do 28. marca 2024.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Rodinný muzikál Oliver! uvádzajú v Divadle Nová scéna od 8. marca
Rodinný muzikál Oliver! uvádzajú v Divadle Nová scéna od 8. marca

Zima i krasopis na Trenčianskom hrade

Téma rozprávkovo krásnej zimnej krajiny rezonuje na Trenčianskom hrade. Rozprávkové a jedinečné maľby ilustrátora, maliara, karikaturistu a spisovateľa Josefa Ladu milujú deti aj dospelí. Zobrazujú krásu jednoduchého života a symbolizujú teplo domova, sa pre mnohých stali súčasťou Vianoc a tiež detstva. Atraktívnu tému zimnej krajiny v dielach Josefa Ladu prináša výstava Trenčianskeho múzea. Okrem znázornení vianočnej a zimnej idylky nechýbajú interaktívne prvky, detská dielnička a knižky, ktorých ilustrácie a texty zahrievajú srdcia a vykúzlia úsmevy na tvári aj dnes. Na výstave v budove hradných kasární môžete do 2.4.2024 vidieť tiež Ladove ilustrácie  k svetoznámemu dielu Jaroslava Haška – “Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války”. Atmosféru výstavy podčiarkuje aj scéna z obľúbeného filmu “Dobrý voják Švejk“ a kostýmy z rozprávky “Hrátky s čertem“, ktoré tiež autor navrhol.

Ďalšia zaujímavá výstava na Trenčianskom hrade prezentuje kaligrafiu, teda krasopis. Predstavuje ho a navyše sa dozviete i to, ako písmo vznikalo počas stáročí v rôznych častiach sveta. Návštevníci si môžu napísať text v klinovom písme, poskladať obrázkové vety z hieroglyfov alebo si precvičiť ozdobné písanie štetcom či zrezaným perom. Pre tých, ktorí ešte nevedia písať, pripravili našu najznámejšiu abecedu – Maľovaná abeceda, od Jána Smreka. Detský návštevník tejto výstavy dostane jedinečnú príležitosť k objavovaniu príbehov ukrytých v obrázkoch. 130 titulov z celého sveta, od leporel až po dobrodružné príbehy a grafické romány, prináša široké spektrum pozoruhodných kníh rôznych umeleckých žánrov od svetových ilustrátorov. Navštíviť ju môžete už len do 24. marca 2024

Veľkonočné výstavy / Kysucké múzeum v Čadci
V marci nechýbajú ani tradičné veľkonočné výstavy. Foto: Kysucké múzeum v Čadci

Výstavy aj podujatia prinášajú už aj veľkonočnú tému

Veľká noc prichádza aj tento rok do slovenských múzeí. Spoločne sa pozrieme na dve tradičné veľkonočné výstavy spojené so sviatkami jari, kresťanskou Veľkou nocou i remeselnou prácou. Prvým tipom je výstava Kysuckého múzea – Múzea Čadca, ktorú môžete navštíviť v termíne od 10. februára do 7. apríla 2024. Veľkonočná výstava pod názvom Veľká noc príde návštevníkov prevedie zvykmi a tradíciami veľkonočného obdobia. Reč bude aj o slávení veľkonočných sviatkov u našich predkov i o symbolike jednotlivých sviatočných dní patriacich k Veľkej noci. Atmosféru prebúdzania jari dopĺňa výzdoba v sviežich jarných farbách.

Jar i Veľká noc rezonujú aj v Topoľčanoch

Od 21. februára si v Tribečskom múzeu v Topoľčanoch budete môcť pozrieť výstavu Krehká krása. Výstava  približuje nielen tradičné techniky zdobenia kraslíc v kontraste s modernými trendmi. Výrobky súvisiace s veľkonočnou a jarnou tematikou či prezentácia ľudového odevu z regiónu dotvárajú celkovú atmosféru blížiacich sa sviatkov Veľkej noci. Zároveň však až do 26. marca 2024 organizuje pre skupiny tematické podujatie Od Fašiangov po Veľkú noc. Výtvarné podujatie približuje ľudové tradície Fašiangov a Veľkej noci. Svoju fantáziu a kreativitu využijete pri výrobe fašiangových masiek a pred Veľkou nocou sa zabavíte zhotovovaním dekorácií z rôznych materiálov.

Krehká krása / Tríbečské múzeum / výstavy
Pohľad na výstavu Krehká krása. Zdroj: Tríbečské múzeum

Novú výstavu s témou veľkonočných kraslíc ako symbolu života od 8. marca prináša aj Krajské múzeum v Prešove – Tripolitana. Nájdete ju v kaštieli Stropkovdo 26.4.2024.

Nová výstava v Oravskom múzeu prezentuje ako sa kedysi liečilo na Orave

Oravské múzeum P. O. Hviezdoslava pripravilo pre svojich návštevníkov novú výstavu s  názvom „Lekári a liečenie na Orave v minulosti“. Výstava v priestoroch Florinovho domu v Dolnom Kubíne približuje verejnosti dejiny zdravotnej starostlivosti na území Oravy od stredoveku po koniec 20. storočia. Súčasne na nej spoznáte zaujímavé a neraz i veľmi pohnuté životné osudy vybraných priekopníkov oravskej medicíny a ľudového liečiteľstva. Výstava potrvá do 26. mája 2024. Z technických príčin je v pracovných dňoch (pondelok – piatok 8.00 – 16.00 h.) potrebná telefonická rezervácia na tel. č.: 0905 240 320.

Lekári a liečenie na Orave / výstavy
Pohľad na výstavu Lekári a liečenie na Orave v minulosti. Zdroj: Oravské múzeum

Sakrálne umenie na Spiši aj v Bratislave

Ďalšou zaujímavou výstavou z oblasti histórie a umenia je výstava v SNM – Spišskom múzeu. Prezentuje biskupa Žigmunda Bubicsa ako komplexnú osobnosť. Predstavuje ho nielen ako významnú osobnosť cirkevného, kultúrneho a spoločenského života z prelomu 19. a 20. storočia. Bol cirkevným hodnostárom, umelcom, zberateľom a podporovateľom umenia i donátorom. Uvidíte nielen klenoty biskupa Štefana Bubicsa, ale spoznáte aj nepochybne zaujímavú osobnosť dejín slovenskej katolíckej cirkvi. 

Žigmund Bubics / Výstava
Výstava prezentuje košického biskupa aj ako plodného umelca. Zdroj: VSM

Ďalším zaujímavým tipom je výstava, ktorú ešte v decembri minulého roka sprístupnilo SNM – Múzeum Betliar. Zaujímavá výstava Čoho sa jej ruka dotkla, na čom spočinul jej pohľad si pripomína 120. výročie založenia pietneho múzea venované Františke Andrássyovej. Vo Františkinom múzeu zhromaždil jej manžel gróf Dionýz Andrássy predmety, časť mobiliáru a väčšinu osobných vecí z ich viedenského sídla. Dá sa povedať, že všetky predmety, ktorých sa jej ruka dotkla a na ktorých spočinul jej pohľad. 

Kaštieľ Betliar / Kam za kultúrou
Kaštieľ Betliar. Foto: Silvia Mária Petrovits

Zastavíme sa aj pri sakrálnom umení. Tentoraz sa presunieme do Bratislavy. Výstava Na slávu a chválu predstavuje verejnosti výber umeleckých diel z bohatého fondu zbierky výtvarného umenia SNM – Historického múzea. Hlavnou témou sú kresťanské motívy, ktoré inšpirovali tvorcov počas stáročí. Diela vytvorené pre sakrálny priestor ale i do šľachtických a cirkevných rezidencií milovníkov umenia, galérií či kabinetov zberateľov. Sochy, tabuľové maľby, ikony a olejomaľby v časovom rozpätí od 14. storočia po začiatok 20. storočia návštevníkom “prerozprávajú” mnohé biblické príbehy Starého a Nového zákona, príbehy zo života svätcov a predstavia rozmanitosť ikonografického stvárnenia Panny Márie.

Máme zaujímavé tipy aj na nové a pokračujúce výstavy a expozície

Na rozdiel od výstav, expozície majú dlhšie trvanie. Z nich sme si do marcovej výberovky vybrali tiež niekoľko Na strednom Slovensku tak navštívime expozíciu na Hrade Modrý Kameň. Milovníkov histórie, života aristokracie či dejín hradu Modrý Kameň a jeho podhradia iste prilákajú aj obnovené priestory barokových siení. Práve tam navštívte zaujímavú expozíciu Uhorský rod Balašovcov na hrade Modrý Kameň.

Balašovci / Modrý kameň / tipy na výstavy a expozície

Je stručným abstraktom z histórie rodu a osobností spojených s týmto ich rodovým sídlom.  Balašovci nielenže zastávali významné posty v blízkosti panovníkov, dosiahli aj významné úspechy na bojovom poli. Žiaľ z dejiska dejín odchádzali postupne. Či už stratou majetku alebo vymretím rodových vetiev po meči. Nezostalo po nich žiadne sídlo so zachovaným pôvodným mobiliárom a umeleckými dielami.

Zážitkové Východoslovenské múzeum

Východoslovenské múzeum vo svojich výstavných priestoroch ponúka aj v marci 2024 rad atraktívnych a podnetných expozícií a výstav. Na svoje si prídu milovníci dejín umenia a architektúry, a z kategórii expozícii tu nájdete dva unikáty – zážitkové cesty do gotiky aj baroka. Ostatne, obidve expozície sú už stálice našej rubriky Kam za kultúrou, a tak sme o nich už viac ráz informovali.

A mimochodom, zaujímavé tipy na ďalšie výstavy Východoslovenského múzea v Košiciach nájdete aj vo februárovom špeciálnom vydaní tipov na zaujímavé podujatia a výstavy. Spoznáte košický poklad a pripomeniete si aj hudobnú legendu Mira Žbirku. Okrem toho vás za srdce chytí aj interaktívna výstava Germáni z Rankoviec. Hovorí nielen o živote Germánov z Rankoviec, ale aj o zaujímavej práci archeológa.

Pár tipov pre priaznivcov súčasného umenia

Priaznivcov súčasného výtvarného umenia potešíme tiež. Zavedieme vás do rôznych kútov Slovenska. Štartujeme v Košiciach. Východoslovenské múzeum Košice vo svojej Historickej účelovej budove ešte koncom januára sprístupnilo pod názvom Ľudia, ktorí ma očarili debutovú fotografickú výstavu Romana Martinského. Výstavu tvorí 75 snímok ľudí z 11 krajín, ktorí autora očarili svojou jedinečnosťou. Cez tváre obyvateľov Číny, Tibetu, Nepálu, Indie, Izraela, Vietnamu, Mexika či Etiópie. Fotograf už dve desaťročia zaznamenáva špecifické okamihy. Za tento čas sa vyprofiloval ako autor portrétov a „street“ fotografií.C estovateľ a novinár vo svojej tvorbe zachytáva čaro prítomnosti a ľudí vo svojej prirodzenosti. Výstavu si môžete pozrieť do 14.4.2024.

Presunieme sa Prešova, kde spolu navštívime výstavu Midnight BloomKrajskej galérii. Tu predstavujú najnovšiu tvorbu mladej umelkyne Sary Zahorjanovej (1991), absolventky Akadémie výtvarných umení v Prahe (2018). Aj keď v súčasnosti žije a tvorí v Paríži, jej rodinný príbeh ju úzko previazal s Prešovom, kde žijú jej blízki. Vo svojej tvorbe sa mladá výtvarníčka stihla už originálne vyhraniť. Jej umenie má niekoľko podôb a tvárí, ktoré sa vzájomne dopĺňajú a súvisia. Podstatou je pre ňu hľadanie rovnováhy.

Rovnováha v nových dielach

Pre Krajskú galériu pripravila celkom nový cyklus obrazov – objektov a asambláží. Vytvorila ich žensky rukodielnym spôsobom, vyšívaním, skladaním z kamienkov, korálok, sklíčok, polodrahokamov, usušených kytíc, všetko spomienok na dôležité životné chvíle. Uzatvára ich do sietí, ukrýva pod závoje, či zasypáva hlinou, aby pamäťová stopa spomienky, i keď „pochovaná“, zostala. Majú aj svojho druhu terapeutickú úlohu, prinášajú akt katarzie – očistenia, ako sa vyrovnať s bolestnou spomienkou, so stratou blízkeho človeka či s – neodvratným – koncom lásky… 

Midnight Bloom / Kam za kultúrou / výstavy
Pohľad na výstavu Sary Zahorjanovej. Foto: archív Sary Zahorjanovej

Sara Zahorjanová hľadá „na hrane prítomnosti a pominuteľnosti“ povestnú – a vždy relatívnu – rovnováhu protikladov. Témou je aj vzťah medzi osobným, intímnym a nadosobným, univerzálnym prežívaním skutočnosti, medzi intuíciou, spontánnosťou gesta a racionálnym myslením. Medzi okamihom a večnosťou, medzi dňom a polnocou, s polnočným kvetom, ktorý možno a predsa (za)kvitne, aj to v jej dielach vystavených v Prešove rezonuje.

Moderné umenia aj v Žiline i v Skalici

Zamierme do Žiliny. Výstava pod názvom Empatia – Mladý dizajn pre všetkých čaká návštevníkov od 29. 2. 2024 v kaplnke Budatínskeho hradu. Ponúka ukážky humanistického dizajnu, ktorého produkty sa týkajú témy zdravotne znevýhodnených ľudí a psychickej relaxácie. Výstava prezentuje práce študentov štyroch vysokých škôl umeleckého zamerania – Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave, Fakulty umení Technickej univerzity v Košiciach, Drevárskej fakulty Technickej univerzity vo Zvolene a Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati v Zlíne. Pozrieť si ju môžete vďaka Slovenskému centru dizajnu do konca júna v kaplnke Budatínskeho hradu od utorka do nedele od 9.00 do 16.30 hod.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Štátna filharmónia Košice spustila crowdfunding, chce vydať vinyl
Štátna filharmónia Košice spustila crowdfunding, chce vydať vinyl
Lost in memories / tipy na výstavy / marec 2024
Pohľad na výstavu Lost in memories. Zdroj: GoOut

Záhorské múzeum v Skalici ešte len chystá novú výstavu. Verejnosti ju sprístupní vernisážou výstavy v piatok 15. marca 2024 o 16.00 hod. Výstava Bohumil Bača predstavuje maliara, monumentalistu a okrajovo aj ilustrátora, ktorý sa sa radí k výrazným predstaviteľom silnej umeleckej generácie. Na výtvarnú scénu vstúpil Bohumil Bača koncom  60-tych rokov. Jeho tvorba je nielen bohatá, ale tiež rôznorodá. Kľúčový ikonografický článok autorovej obrazovej reči už desaťročia predstavuje demytologizovaný motív kríža. V silno koncentrovanej štylizácii ľudskej postavy je synonymom životných zápasov človeka i jeho konečného zmierenia. Výstava potrvá do 3. mája 2024.

Nedbalka s dielom Miloša Alexandra Bazovského

Na záver prejdime do Bratislavy. Už iba do 22. 3. 2024 si v Zichyho paláci na Ventúrskej ulici 9 v Bratislave môžete vychutnať krásu šperkov, ktoré prezentuje výstava Jana Machatová: Lost in Memories. Je jej záverečným výstupom doktorandského štúdia na VŠVU, pričom prezentuje autorkinu prácu, ktorej dominujú brošne. Jej tvorba je inšpirovaná osobnými spomienkami, prostredníctvom ktorých autorka reflektuje širšie spoločensko-politické súvislosti prežitej minulosti. Východiskom tvorby je fotografický alebo iný obrazový materiál, ktorý rôznymi postupmi aplikuje v korpuse šperku.

Zaujímavú výstavu moderného umenia prináša do 26. 5. 2024 aj Galéria Nedbalka v Bratislave. Predstavuje diela zo svojej zbierky, ktoré nie sú súčasťou stálej expozície. Výstava s názvom Slovenská vizuálna balada predstavuje návštevníkom dielo Miloša Alexandra Bazovského. Ponúka pohľad na vývoj jeho tvorby od 20-tych do 50-tych  rokov 20. storočia. Pre Bazovského tvorbu je charakteristický stály vývoj a túžba nájsť jedinečný umelecký výraz. Rodná zem bola pre Bazovského celoživotnou inšpiráciou. Cestoval po Slovensku a spoznával obyvateľov, ich radosti i strasti. Počas ciest vytvoril množstvo kresieb, pastelov či fotografií. Alfou a omegou tvorby bol Bazovskému spontánny maliarsky akt podnietený emocionálnym zážitkom zo skutočnosti. A to aj napriek tomu, že hľadal jedinečný výraz, ktorý formálne ovplyvňovala nielen moderna, ale aj africké, aztécke či egyptské umenie.

Ďalšie výstavy mapujú ľudovú kultúru

V SNM – Múzeum rusínskej kultúry  v Prešove návštevníkom minulý mesiac sprístupnili výstavu Čaro depozitu. Výstava, ktorú môžete navštíviť do 30. 9. 2024, predstaví vzácne artefakty materiálnej ľudovej kultúry Rusínov pochádzajúce zo  zbierok SNM-Múzea rusínskej kultúry v Prešove. Jej cieľom  je priblížiť spôsob života Rusínov v minulosti. Pastierstvo, poľnohospodárstvo, pestovanie obilia, ľanu, jeho spracovanie, výroba odevov ale aj produkty týchto remesiel.  No môžete si ju nielen pozrieť, ale v tvorivých ateliéroch aj niečo vyrobiť.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Slovenská filharmónia pozýva na koncerty aj v marci. Marec 2024 v Redute bude veľkolepý, hviezdny aj sviatočný / Kam za kultúrou / Veľká noc
Slovenská filharmónia pozýva na koncerty aj v marci. Marec 2024 v Redute bude veľkolepý, hviezdny aj sviatočný

Goticko-renesančný hrad pochádzajúci z druhej polovice 13. storočia, Modrý Kameň, ktorý sa nachádza v banskobystrickom kraji je sídlom SNM – Múzea bábkarských kultúr a hračiek. Múzeum reprízuje od 1. marca do 15. mája 2024 výstavu „Príbeh detí vetra“. Verejnosti je sprístupnená vo výstavných priestoroch múzea a barokovej sále. Hoci názov výstavy znie poeticky, skrýva skutočný príbeh a osudy Rómov na Slovensku. Historická časť výstavy sa zaoberá najvýznamnejšími medzníkmi dejín tohto etnika na Slovensku od 14. storočia. Časť výstavy sa venuje kultúre Rómov čo umožní nazrieť do ich sveta. Čo nás ako ľudí z rôznych spoločenstiev spája a čo je iné zistíte pri návšteve tejto výstavy.

Dejiny Spiša v hlavnej úlohe

Prehľadovku výstavných tipov pre dospelých v aktuálnom vydaní Kam za kultúrou zakončíme dvojicou výstav mapujúcich dejiny Spiša. Mnohí z vás iste vedia, že tento slovenský región osídlili nemeckí kolonisti v niekoľkých vlnách nemeckého osídlenia. Čo to znamenalo pre právny, hospodársky a kultúrny vývoj? Aj to rezonuje na oboch výstavach. Spišskí Nemci mali veľkú zásluhu na vzniku nesmierneho kultúrneho bohatstva Spiša. Na námestiach spišských miest obdivujeme krásu sakrálnych a svetských pamiatok. Málokto si uvedomuje, že najväčšiu zásluhu na existencii tohto kultúrneho bohatstva majú spišskí Nemci. Komunita svojou kultúrou vtlačila regiónu Spiša nezmazateľnú pečať. Výstava sa zaoberá Nemcami na Spiši z etnografického hľadiska. Prezentuje ich ľudový odev, bývanie, zvyky a tradície. Ak sa chcete dozvedieť viac o dejinách a kultúre tejto komunity určite si pozrite výstavu Nemci na Spiši. Učiniť tak môžete v Múzeu Spiša v Spišskej Novej Vsi do 31. marca.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Smetana Gala
Národní divadlo v Prahe oslávi galakoncertom Smetana Gala 200 rokov narodenia Bedřicha Smetanu

Kam na výstavy s deťmi? V hlavnej úlohe vláčik

Vo výberovke Kam za kultúrou myslíme aj na deti a večné deti. Pre nich je tu výstava i podujatie s názvom Ide, ide vláčik. Pod rovnomenným názvom otvorilo ešte v januári Kysucké múzeum Čadca, svoju výstavu. Tá sa zameriava na históriu železničnej dopravy na Kysuciach. Dobové fotografie vás prenesú do čias výstavby Košicko-bohumínskej trasy, či prevozu dreva po „úzkokoľajkách“ na pílu. Múzeum pripravilo aj elektrické modely vlakov, zaujímavé exponáty zo zbierok Kysuckého múzea, videoprojekciu a hravé aktivity pre najmenších. Takže výstava ako šitá na návštevu aj s deťmi.

Článok pokračuje pod reklamou

Považské múzeum pripravuje 22. marca 2024 v čase od 18.00 a 21.00 hod. v Múzeu dopravy v Rajeckých Tepliciach Špeciálnu večernú prehliadku ktorá vám poodhalí múzeum pod rúškom tmy. Návštevníci uvidia modelové koľajisko aj všetky ostatné exponáty len pri večernom osvetlení. Modelové vláčiky budú počas prehliadky akoby boli v reálnej prevádzke. V činnosti budú aj ďalšie funkčné exponáty a modely ako parný stroj a telegraf.

S deťmi na výstavy do BIBIANY

V marcovom špeciálnom vydaní tipov na zaujímavé výstavy neopomenieme ani BIBIANU. Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA láka návštevníkov počas marca na viaceré zaujímavé výstavy. Jednou z nich je  výstavu Laboratórium farieb. Jednotlivé miestnosti BIBIANY zmenia základné farby – žltá, červená, modrá. Žltá ako farba slnka a šťastia nám dodá energiu, teplo, červená zrýchli tep, vystresuje aj rozhýbe zároveň. Modrá upokojí, ochladí, prenesie k vode, k moru. K výstave Laboratórium farieb pripravil medzinárodný dom umenia pre deti BIBIANA aj sprievodné programy s lektorom a workshopy pre verejnosť, školy a organizované skupiny. Výstava potrvá do 8. 9. 2024 a je vhodná pre deti od 5 rokov.

Laboratórium farieb / BIBIANA / Kam za kultúrou
BIBIANA pozýva na interaktívnu výstavu Laboratórium farieb

Pokračujúcou je Výstava v kufríku. V Galérii Dušana Rolla na prízemí BIBIANY nájdete originálne modely a makety z dávnejšej aj nedávnejšej minulosti medzinárodného domu umenia pre deti. Zaspomínajte si na najstaršie slovenské strašidlá inšpirované knihou Kataríny Nádaskej a ilustrátora Svetozára Košického, ktorá BIBIANU zaplnila v roku 2017, alebo spoznajte krajinu čiernobieleho sveta komiksu z výstavy v roku 2017. Nahliadnite tiež na výstavu o mostoch, ich stavaní i symbolickom spájaní v roku 2011. O spájaní so sebou samým, svojím vnútrom bola výstava Emócie z roku 2017, nazrite a nechajte sa naladiť sviatočne, výnimočne. Pomôžu vám pritom aj spomienky na výstavu Sen o bielych Vianociach z roku 2010 či staršiu výstavu z roku 1999 Ako u nás slávime Vianoce. Výstava v kufríku predstavuje pritom aj niečo z plánov BIBIANY. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Súťaž Dramaticky mladí 2024 hľadá talenty. Zapoj sa i Ty!
Súťaž Dramaticky mladí 2024 hľadá talenty. Zapoj sa i Ty!

Trojicu tipov z produkcie BIBIANY uzatvára výstava, ktorej témou je strach a schopnosť ho premôcť. Strach je prirodzený a poznáme ho všetci. Pozrime sa mu však do očí, spoznajme jeho podoby a naučme sa, ako s ním bojovať a ako sa ho nebáť. To všetko ponúka výstava Nebojím sa strachu, ktorú nájdete na prvom poschodí Medzinárodného domu umenia pre deti. Spoznávanie strachu, jeho podôb, foriem až k zóne odolnosti – týmito zákutiami vedie návštevníkov výstava rozdelená do troch miestností. Musia prejsť miestnosťou rôznych emócií, navštíviť stany strachu a nakoniec nájsť pokoj v zóne bezpečia. Prostredníctvom pátracích úloh si budujú štít odolnosti, ktorý im pomôže strachu čeliť. Na svojej ceste musia poskladať puzzle, kocky, hľadať a pátrať vo výstave, spoznať príbehy a knižných hrdinov či mapu strachu aj odvahy. Zdolávaním jednotlivých aktivít sa štít odolnosti stáva pevnejším. Aký pevný a aký odolný bude, záleží na každom návštevníkovi.

Nebojím sa strachu / BIBIANA / Kam za kultúrou / výstavy / MDD
Pohľad na výstavu Nebojím sa strachu. Zdroj: BIBIANA

Ďakujeme za Vašu priazeň a veríme, že ste sa našimi tipmi inšpirovali aj tentoraz. Želáme príjemné chvíle nielen so slovenskou kultúrou či s našimi archívnymi či novými článkami, ktoré pre vás pripravujeme.

Foto: Silvia Mária Petrovits, archív múzeí a galérií, GoOut

Zdroj: BIBIANA, Divadelný ústav, Galéria Nedbalka, Galéria Kolomana Sokola v Liptovskom Mikuláši, Krajská galéria Prešov, Kysucké múzeum, Múzeum Spiša, Oravské múzeum, Slovenská národná knižnica, Slovenské centrum dizajnu, Slovenské národné divadlo, Slovenské národné múzeum, Trenčianske múzeum, Tríbečské múzeum, Tripolitana, Univerzitná knižnica Bratislava, Východoslovenské múzeum, Záhorské múzeum v Skalici

Kam za kultúrou – výstavy a podujatia na marec 2024 spracovali: Mária Kleinová, Silvia Mária Petrovits (Týždeň slovenských knižníc, koláž titulky)

*** Posledná aktualizácia: 2024-03-09 (adm, mk) ***

DJP Trnava / Divadlo Jána Palárika
Divadlo News Podujatia PR

Divadelný festival slobody 2024 ovláda Trnavu. Púta pestrým programom

Divadelný festival slobody 2024 ovládne už tento týždeň slovenský malý Rím, Trnavu. Púta pestrým programom…

Read More
Štátna opera
Culture Hudba News Odporúčame Podujatia PR

Štátna opera si počas Noci divadiel s poctou Nežnej revolúcie i Roku českej hudby

Štátna opera Banská Bystrica si počas tohtoročnej edície podujatia Noc divadiel poctí aktuálny Rok českej hudby.

Read More
Edith / Spišské divadlo
Divadlo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Spišské divadlo pozýva na Noc divadiel. 15. edícia prináša tajomnú záhadu i obľúbený kabaret

Spišské divadlo pozýva v tretiu novembrovú sobotu na Noc divadiel. 15. edícia tohto podujatia prináša tajomnú záhadu i obľúbený kabaret.

Read More
Translate »