Novinky

Veľká noc s košickou filkou

Veľkonočný koncert v Štátnej filharmónii Košice / Veľká noc 2023

Sviatky jari klopú na dvere. Naladiť sa na hĺbku veľkonočných sviatkov môžu návštevníci Štátnej filharmónie Košice na pripravovanom slávnostnom podujatí už v posledný marcový štvrtok. Veľkonočný koncert v sebe spája dve značne kontrastné diela. V prvej a zároveň dlhšej časti odznie v obnovenej slovenskej premiére Rybova kantáta Stabat Mater a v druhej časti Dvořákova kantáta Te Deum.

Orchester Štátnej filharmónie Košice povedie hlavný hosťujúci dirigent Zbyněk Müller. Sólistami večera budú sopranistka Tereza Mátlová, altistka Jarmila Balážová, tenorista Juraj Hollý a barytonista Jiří Brückler. Slávnostný akcent večera umocnia dva zbory – Collegium Technicum pod vedením zbormajsterky Tatiany Kanišákovej a Akademický pěvecký sbor VŠB – TU Ostrava pod vedením zbormajstra Adama Sedlického. Veľkonočný koncert pod taktovkou Zbyňka Müllera sa, ako avizujeme v aktuálnom prehľade Kam za kultúrou či Veľká noc 2023 s hudbou, uskutoční vo štvrtok 30. marca 2023 o 19:00 v Dome umenia.

Dirigent Zbyněk Müller v ŠFK. / Štátna filharmónia Košice
Hlavný hosťujúci dirigent Zbyněk Müller v ŠFK. Foto: David Hanko

V znamení reflexie utrpenia

V prvej časti večera zaznie Stabat Mater pre štyroch sólistov, zbor a orchester. Je najambicióznejším kantátovým dielom Jakuba Jana Rybu. Vzniklo roku 1805 a skladateľ mohol svoje dielo koncipovať v rozsahu zodpovedajúcemu významu prostredia, kde malo byť premiérovo uvedené, v hlavnom plzenskom Chráme sv. Bartolomeja.

Collegium Technicum
Collegium Technicum

Viac približuje hlavný hosťujúci dirigent ŠFK Zbyněk Müller: Stabat Mater Jakuba Jana Ryby je pomerne rozsiahle dielo, ktoré je v mnohom udivujúce. Kto by očakával nejakú hudobnú spojitosť s milou jednoduchosťou České omše vianočnej, bude veľmi prekvapený, ale celkom iste v pozitívnom slova zmysle. Už samotná predohra hovorí jazykom hudobne nesmierne originálnom a na svoju dobu veľmi progresívnom. V nasledujúcich dvanástich vokálnych častiach sa striedajú sólisti, ansámble a zbory vo veľmi premyslenom celku, ktorý je hudobne prevažne kryštálovo čistý a krehký, často komorného charakteru, čo je ešte zvýraznené mnohými sólovými koncertantnými partmi dychov i sláčikov. Preto taktiež budeme hrať Rybovo dielo v menšom obsadení, ktoré tento charakter ešte umocní.

Jiří Brückler
Medzi sólistami uvidíte aj českého barytonistu Jiřího Brücklera.
Jarmila Balážová
Jarmila Balážová patrí tiež k sólistom veľkonočného koncertu v Košiciach.

Keď smútok nahradí oslava

Celý orchester i zbor sa uplatnia po prestávke v Dvořákovom oslavnom Te Deum. So slávnostnou kantátou Te Deum sa Antonín Dvořák plánoval predstaviť ako nový riaditeľ newyorského konzervatória a zároveň mala zaznieť v rámci osláv 400. výročia objavenia Ameriky, pripadajúcej práve na rok 1892. Kantáta má jasavý a vznešený charakter a jej štyri časti vychádzajú z formového usporiadania klasickej symfónie.

ŠFK & Zbyněk Müller_foto_Miriama Fenciková / Kam za kultúrou
ŠFK & Zbyněk Müller. Foto: Miriama Fenciková

Te Deum predstavuje jednu z najefektnejších Dvořákových skladieb jeho tzv. amerického obdobia. A hoci vznikla ešte počas jeho pobytu v Čechách, Dvořák v nej uplatnil viaceré štylistické prvky americkej hudobnej kultúry.

Tereza Mátlová
Sólistkou košického koncertu bude aj Tereza Mátlová.
Juraj Hollý
Na veľkonočnom koncerte ŠFK sa predstaví aj tenorista Juraj Hollý.

„Je to po pravde majestátna oslava Božej veľkosti, ja sám sa snáď najviac teším na časť “Tu Rex gloriae, Christe”, kde pod barytónovým sólom prebiehajú v orchestri tak nádherné modulácie, že ma to vždy znovu a znovu dojíma. Pre celý koncert sa nám podarilo získať znamenitých sólistov a spoja sa dva univerzitné spevácke zbory, verím teda, že výsledok bude stáť naozaj za to,“ pozýva na koncert Zbyněk Müller.

Článok pokračuje pod reklamou
Allegretto Žilina 2023

Veľká noc s košickou filkou

VEĽKONOČNÝ KONCERT z abonentného A cyklu odznie vo štvrtok 30. marca 2023 o 19:00 v Dome umenia. Cena vstupného je 12/11/10 €, zľavnené: 9/8/7 €, lóža: 16 €. Vstupenky na podujatia Štátnej filharmónie Košice sú v predaji aj so zľavami vo vstupenkovej pokladnici Domu umenia od pondelka do štvrtka (10:00 – 12:00, 14:00 – 17:00). Zakúpiť si ich môžete aj hodinu pred podujatím. Vstupenky sú v predaji taktiež online na webe Štátnej filharmónie Košice alebo cez link https://program-sfk.colosseum.eu/. ŠFK spustila predaj vstupeniek na svoje koncerty cez nový predajný systém, pričom zľavy je už možné uplatniť aj pri online nákupe.

Veľká noc 2023 s košickou filkou
https://svk-websale.colosseum.eu/sfk/standard/Hall/Index/1733/1fvm87Xgnnk_rov__xcodex_AGA1gFbU4wilCb6ao9wpDQXLcbpSw6M8of2zMg__?

TS, Štátna filharmónia Košice

Foto: Dávid Hanko,

Zdroj: ŠFK

Redakciu informovala a fotografie poskytla Lucia Radzová, PR manažérka ŠFK

 

*** Naposledy upravené 2023-03-29 (adm) ***

Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská
Culture Hudba News Podujatia PR

Mozart pozýva deti do košickej filky

Mozart pozýva deti do košickej filky. Spoznajte spolu s deťmi život i dielo nesmrteľného skladateľa s košickými filharmonikmi a Gabrielom Rovňákom!

Read More
Translate »