Novinky

Kam za kultúrou? Týždeň s trochu veľkonočnou náladou (12/2024)

Kam za kultúrou? Týždeň s trochu veľkonočnou náladou (12/2024) / Veľká noc

Je tu nový týždeň, a to je skvelý čas získať prehľad tohtotýždňových noviniek v kultúre. Nie je núdza o divadelné premiéry, zaujímavé koncertné zážitky, výstavy, podujatia či predstavenia v slovenských divadlách. V programoch nájdete aj veľkonočné koncerty, ktoré s nadchádzajúcim obdobím tradične prichádzajú. Tak, kam za kultúrou v týždni od 18. marca 2024?

Redakcia portálu Art & History Magazine si tentoraz poprezerala programové ponuky kultúrnych ustanovizní a zostavila vami, našimi čitateľmi, obľúbenú výberovku TOP kultúrnych TIPOV. V najnovšej nádielke Kam za kultúrou sa pozrieme na divadelné predstavenia, ktorým kraľujú dve premiéry. Zavítame na koncerty, ktoré si odievajú pôstny i veľkonočný šat a neopomenieme ani pár tipov na zaujímavé výstavy. A mimochodom, prv než začneme, prajeme inšpiratívne čítanie!

Kam za kultúrou? Do divadla nielen na novinky a chuťovky

Výberovkou toho najlepšieho zo sveta kultúry, štartujeme vo svete divadla. Ani naše najnovšie vydanie Kam za kultúrou neopomína veľkolepú divadelnú nádielku, z ktorej si vyberie každý z nás. Ako prvé sa pozrieme na premiéry, ktoré v 12. týždni roka 2024 sľubujú dve slovenské divadelné scény. Balet a činohra. Taká je ponuka premiérových divadelných zážitkov.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kiná siete CINEMAX budú v znamení opery a baletu aj v sezóne 2023/2024 / Kam za kultúrou / Kam do divadla / Divadlo v kine
Kiná siete CINEMAX budú v znamení opery a baletu aj v sezóne 2023/2024

V znamení premiér

Slovenské národné divadlo a jeho baletný súbor chystá na záver týždňa – v piatok a v sobotu (22. a 23. marca 2024) premiéru baletu Manon. Veľkolepý dramatický epos inšpirovaný príbehom hrdinov románu Abbého Prévosta je o pokušení, chuti žiť, láske i utrpení. Ponúka fascinujúci pohľad na život hedonistického Paríža. Tanečno-teatrálnu fresku o podobách a úskaliach lásky uvádza Balet SND v slovenskej premiére. Choreografia velikána sira Kennetha MacMillana pretkaná efektnými zborovými tancami a nádhernými ľúbostnými duetami sa zľahka nesie na melódiách Massenetovej hudby. Akú cenu bude musieť zaplatiť rozmarná hrdinka Manon, ktorá sa zmieta medzi túžbou po živote v blahobyte a oddanosťou svojmu milému?

Presuňme sa do Trnavy, kde tiež v piatok 22.3.2024 pripravujú premiéru. Jeden z najväčších klenotov českej divadelnej tvorby, divadelná hra Maryša, ktorou sa pred vyše 100 rokmi otvárala činohra Slovenského národného divadla, prichádza na trnavské dosky. V Divadle Jána Palárika uvedú inscenáciu tejto v réžii Matúša Bachynca. Tešiť sa môžete na Danu Droppovú, Martina Hronského, Vladenu Škorvagovú, Lukáša Herca, Ľubu Dušaničovú, Silviu Soldanovú, Miroslava Beňuša, Martina Kochana či Matúša Beniaka a mnohých ďalších.

Prémiový operný zážitok v Piešťanoch

Prémiový divadelný zážitok snúbiaci sa s tým filmovým, prináša Dom umenia SF Piešťany. V sobotu od 17:55 hod. ponúkne ďalší priamy prenos z Metropolitnej opery New York. Tentoraz to bude Rómeo a Júlia od Charlesa Gounoda. Dve spevácke hviezdy na vrchole svojich síl – sopranistka Nadine Sierra a tenorista Benjamin Bernheim – stvárnia osudových milencov v Goundovej opernej adaptácii Shakespearovej tragédie. Yannick Nézet-Séguin bude riadiť spevákov, zbor a orchester v jednom z najromantickejších titulov operného repertoáru. V réžii Bartletta Shera ďalej vystúpi barytonista Will Liverman a tenorista Frederick Ballentine ako zaprisahaní nepriatelia Merkucio s Tybaltom. Mezzosopranistku Samanthu Hankey začujeme v úlohe nezbedníckeho pážaťa Stefana a basbarytonista Alfred Walker stvárni Otta.

V Kam za kultúrou máme i ďalšie divadelné tipy

Národné divadlo Košice prichádza v tomto týždni s veľkorysou ponukou. Už v pondelok to bude čerstvá operná repertoárová novinka z pera Verdiho, opera Macbeth. Témou sa v ďalšie dni stane aj Mozart. Utorok sa ponesie v znamení slávnej hry Amadeus a mozartovská bude aj streda, kedy košická Opera uvedie magicky nesmrteľnú Čarovnú flautu. Dramaturgicky pestrý týždeň uzavrie v sobotu 23.3.2024 poloscénické uvedenie opery Kráľ Roger.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Macbeth / Národné divadlo Košice / Kam za kultúrou
Nový Verdiho Macbeth v Košiciach rezonuje so súčasnosťou

Ďalšou našou zastávkou v divadelnom Kam za kultúrou bude Spišské divadlo. Od pondelka do štvrtka ponúka dopoludňajšie predstavenia. Pondelkovým predstavením vzdá kabaretom Édith poctu slávnej Édith Piaf a v ďalšie dni dopoludnia pozve do rozprávkového sveta. Od Perníkovej chalúpky cez Perinbabu až po andersenovské medley Rozprávky z krivého zrkadla.

Spišské divadlo / Petra Dzuriková / Édith Piaf / Kam za kultúrou
Petra Dzuriková v kabarete Edith. Foto: R. Tappert, archív Spišského divadla

Večernými predstaveniami v piatok a sobotu poteší dospelého diváka. Komédiu Zdrhni pred svojou ženou o nevere, radostiach i strastiach manželstva uvedú spišskí divadelníci v piatok. V sobotu ju vystrieda brilantná komédia Meno. Zistíte, že i medzi dobrými priateľmi môže počas príjemného stretnutia nastať neočakávaný zvrat. Jablkom sváru môže byť i mimino a jeho meno. Vybrať meno pre dieťa nemusí byť vôbec také jednoduché ako sa na prvý pohľad zdá, že?

Bratislava v znamení muzikálov

Divadelnú štafetu v dvanástej časti redakčnej výberovky Kam za kultúrou preberie Bratislava, kde nás s repertoárovou ponukou v programe zaujalo Divadlo Nova scéna. Na návštevníkov čakajú overené a úspešné muzikálové i komorné tituly. Okrem veľkých muzikálov ako Bodyguard, Mamma mia! či Jánošík, ponúkne milú komédiu Dáš to! či komorné podujatia.

Bodyguard / Kam za kultúrou
Slávny muzikál The Bodyguard na divadelných doskách. Foto: Zdenko Hanout / DNS

Nepovinne (po)víne pozve návštevníkov na rande s hudbou, literatúrou pri pohári dobrého vínka a skvelá komédia Sex pre pokročilých ukáže ako to môže vyzerať po 25 rokoch manželstva.

Kam za kultúrou? Koncertné zážitky vo veľkom štýle

Širokú ponuku má už tradične svet hudby, ktorý obohacujú aj festivaly či pozvoľna sa blížiace sviatky Veľkej noci. Najprv sa spolu pozrime do programovej ponuky Slovenskej filharmónie. Na druhej marcovej symfonickej dvojici, vo štvrtok piatok 21. a 22. marca19.00, privíta jar nielen symbolicky dátumovo, ale aj dramaturgickou skladbou hudobných diel.

Článok pokračuje pod reklamou

Jarný podtón má úvodná symfonická báseň anglického skladateľa Frederica Deliusa On Hearing the First Cuckoo in Spring. Toto ročné obdobie reprezentuje aj Symfónia č. 1 B dur Jarná, op. 38 Roberta Schumanna. Program doplní Mozartov Koncert pre dva klavíry a orchester č. 10 Es dur, KV 365. Sólistami večera budú dvaja slovenskí klavírni virtuózi – prof. Marian Lapšanský, bývalý generálny riaditeľ SF a Ivan Gajan. Koncert pre dva klavíry, dvaja výnimoční umelci a dve koncertné krídla na scéne – to všetko zatraktívni zážitok v Redute. Slovenská filharmónia sa po prvýkrát predstaví pod taktovkou Japonca Ryusuke Numajiriho, umeleckého riaditeľa Biwako Hall a hudobného riaditeľa Tokyo Mitaka Philharmonia.

Festivalové zážitky týždňa

Jar sa blíži, a to je správny čas na ďalšiu festivalovú nádielku. V stredu (20.3.) o 18:00 hod. pokračuje 15. ročník cyklu (Ne)známa hudba ďalším komorným koncertom. Presne tým, ktorý mal zaznieť minulý týždeň, no zo zdravotných dôvodov sa napokon neuskutočnil. Aj tentoraz bude jeho dejiskom bratislavský Dom Albrechtovcov. Vystúpi na ňom popredné slovenské komorné zoskupenie Mucha Quartet. V interpretácii štvorice hudobníkov zaznejú sláčikové kvarteta Ludwiga van Beethovena, ktoré predstavujú jeden z kompozičných vrcholov tohto hudobného žánru nielen v rámci klasicizmu.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Slovenská filharmónia pozýva na koncerty aj v marci. Marec 2024 v Redute bude veľkolepý, hviezdny aj sviatočný / Kam za kultúrou / Veľká noc
Slovenská filharmónia pozýva na koncerty aj v marci. Marec 2024 v Redute bude veľkolepý, hviezdny aj sviatočný

Druhý koncert prináša v nedeľu 24. 3. 2024 aj festivalová novinka Domus Artis 2024. Duo ARTE PRO ARTE (Andrej Gál, Peter Javorka) zahrá málo hrané opusy Pavla Šimaia, Arthura Honeggera, Ilju Zeljenku, Ivana Paríka, ale aj jednu z posledných komorných kompozícií Clauda Debussyho, ktorú premiéroval vo Francúzsku sám autor krátko pred smrťou – Sonátu pre violončelo a klavír L. 135.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Dom Albrechtovcov / Poklady Slovenska / Kam za kultúrou
Nový festival komornej hudby Domus Artis ovládne Bratislavu

Zo zamýšľaných šiestich sonát pre rozličné nástroje, ktoré začal Debussy komponovať v roku 1915, dokončil iba tri – pre violončelo a klavír, husle a klavír a napokon sonátu pre flautu, violu a harfu. Sonáta pre violončelo a klavír nemá klasickú štvorčasťovú štruktúru, ale tri časti elegantne plynúce vo voľnejšej forme a s poetickými názvami, všetko charakteristiky, ktoré Debussy považoval za typicky francúzske. Samotná hudba prináša množstvo reminiscencií na francúzsky barok, je však svieža, na svoju dobu moderná a obohatená o zvukovú farebnosť vyplývajúcu z predpísaných techník hry na violončele.

Zvuky rozmanitosti

V redakcii máme radi inšpiratívne aj atraktívne hudobné zážitky. Tie sľubuje koncertný kalendár v Žiline. Nová synagóga sa v stredu 20.3.2024 stane dejiskom koncertného projektu Sounds of Diversity, ktorý postupne uvádzajú v Ostrave, Katoviciach a Žiline. Koncertné miniturné je výzvou hudobníkov na prekročenie hraníc, výzvou na spoluprácu a ponukou spoločného zážitku plného umenia, rešpektu a rozmanitosti.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Symfonický orchester Slovenského rozhlasu / RTVS / Kam za kultúrou
Konzervatórium opäť pod Pyramídou aj s rozhlasovými symfonikmi

Projekt vznikol z potreby nadviazať tvorivé kontakty medzi Českou republikou, Slovenskom a Poľskom. Je založený na spolupráci umelcov z troch krajín. Za myšlienkou aktualizovať kultúrne vzťahy formou umeleckého projektu založeného na rozmanitosti stála túžba po spojení a obnovení umeleckej diskusie medzi krajinami, ktorých kultúry boli v minulosti úzko prepojené. Ich cieľom je preklenúť hranice – geografické aj kultúrne. Výsledkom je vytvorenie nového súboru, ktorý tvorí celkovo štrnásť hráčov zastupujúcich všetky tri krajiny z troch rôznych komorných zoskupení.

Premiérové vystúpenie v znamení premiér

Návštevníkom ponúknu program z nových skladieb, vrátane slovenských aj svetových premiér, vďaka čomu sme tento projekt zaradili do tipov Kam za kultúrou. Štvorica skladateľov a skladateliek z troch krajín predstaví svoje nové skladby, ktoré vznikli špeciálne pre tento projekt. Českú republiku zastúpia premiéry skladieb For 14 skladateľky Markéty Dvořákovej, Ex-press-sure? Petry Šuško a Conjunctions of Intangibleness Daniela Skálu. Premiéru tu bude mať aj dielo Lavers of Delusion Przemysława Schellera z Poľska či Object:90 slovenského dirigenta a skladateľa Mateja Slobodu.

Článok pokračuje pod reklamou

Tieto skladby budú prepojené performatívnou kompozíciou s prvkami improvizácie, ktorá sa bude prelínať celým večerom a predpokladá aj aktívnu účasť publika. Uvedie ich česko-slovensko-poľské zoskupenie Sounds of Diversity Ensemble pod taktovkou Mateja Slobodu a Daniela Skálu. Nemenej dôležitou zložkou projektu bude scénografia Tomáša Volkmera, ktorú postavili na mieru miestam, kde sa koncerty budú konať.

Kultúrne zážitky sprostredkujú aj mladí nielen mladým

Počas 12. kalendárneho týždňa máme aj v tomto vydaní Kam za kultúrou pre vás niekoľko tipov, ktoré potešia hlavne juniorské publikum, prípadne deti a ich rodičov. V nedeľu popoludní sa Dom umenia Fatra v Žiline stane dejiskom Matiné pre deti a rodičov s názvom Daj si bacha na Bacha. Obľúbená Kávová kantáta Johanna Sebastiana Bacha v netradičnom šate v úprave pre deti a ich rodičov zaznie po 16:00 hod. v interpretácii Štátneho komorného orchestra Žilina, ktorý sa predstaví pod taktovkou dirigenta Daniela Simandla. V rámci programu sa predstaví sopranistka Dominika Mičíková, tenorista Karol Kurtulík, basista Jaroslav Pehal, bábkoherci Michelle Dzamková a Ľuboš Janák. No, a celý program bude moderovať skvelý Martin Vanek.

Kam za kultúrou / matiné pre deti / M. Vanek a ŠKO Žilina

Rozhlasoví symfonici a mladí konzervatoristi

Najstaršie slovenské konzervatórium sa týždeň pred Veľkou nocou vracia do rozhlasovej Pyramídy. V sprievode jedného z najprestížnejších slovenských symfonických telies – Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu vystúpi pod taktovkou skúseného dirigenta Konstantina Ilievského pätica sólistov z radov konzervatoristov. Virtuózne, vášnivé i radostné, no predovšetkým inšpiratívne – také sú programové čísla, s ktorými sa mladé nádeje budúcnosti vážnej hudby predstavia.

Konštantin Ilievsky, dirigent
Dirigent Konštantin Ilievský. Zdroj: RTVS

Hudobné stretnutie otvorí španielsky romantický skladateľ a husľový virtuóz Pablo de Sarasate (1844 – 1908), z diela ktorého v interpretácii SOSR a Sebastiana Koteka zaznejú Cigánske melódie, pre husle a orchester, op. 20. Program mimoriadneho hudobného stretnutia pokračuje jedným z najoceňovanejších koncertov 19. storočia, Koncertom pre husle a orchester č. 2 e mol, op. 64 od Felixa Mendelssohn-Bartholdyho. Sólového partu sa ujme Simona Bohovičová.

Simona Bohovičová, huslistka / Konzervatórium
Simona Bohovičová. Zdroj: Simona Bohovičová/FB

Spievajúca flauta Sáry Osvaldovej divákov prevedie tretím bodom programu koncertu konzervatoristov s rozhlasovými symfonikmi. Tým bude François Borne  (1840 – 1920) a jeho Brilantná fantázia na motívy opery Carmen pre flautu a orchester. Štvrtým sólistom mimoriadneho koncertu pod Pyramídou bude fagotista Mykola Sheremet. Predstaví sa v úplne prvom Mozartovom koncerte pre dychové nástroje.  Mozartovský bude i záver. Bence Szabó ako reprezentant vokálneho umenia vystúpi so známou áriou Figara z opery Figarova svadba.

VŠMU v Redute

stredu 20. marca 2024 18.00 sa v bratislavskej Redute uskutoční tretí koncert cyklu Junior – pre mladé publikum. V Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie sa predstaví Symfonický orchester Vysokej školy múzických umení Spevácky zbor Vysokej školy múzických umení v Bratislave (Ladislav Karinay, zbormajster). Sólistami večera budú mladí talentovaní poslucháči HTF-VŠMU – klaviristi Anhelina Kydora, Kristina Borbat a huslista Martin Pavlík. Mladé klaviristky sa predstavia energickým koncertom pre dva klavíry Francisa Poulenca.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Slovenská filharmónia pripravuje podujatia pre mladých aj v jubilejnej sezóne / koncerty
Slovenská filharmónia pripravuje podujatia pre mladých aj v jubilejnej sezóne

V interpretácii mladého nádejného huslistu Martina Pavlíka zaznejú Štyri humoresky Jeana Sibeliusa. Symfonický orchester Vysokej školy múzických umení dokáže svoje zručnosti v Brahmsových Variáciách na Haydnovu tému, op. 56 a. Program doplní súčasné dielo Dawn Thomasa Adèsa, ktoré vzniklo počas pandémie. Poslucháčov očarí aj Cantique de Jean Racine Gabriela Faurého, v ktorom možno spozorovať viaceré paralely s neskorším Rekviem. Program zaznie v naštudovaní Mariána Lejavu, ktorý pravidelne spolupracuje s orchestrálnym telesom jeho domovskej inštitúcie Vysokej školy múzických umení.

Kam za kultúrou? Tento týždeň núka i prvé veľkonočné koncerty

Hudba a sviatky Veľkej noci k sebe neodmysliteľne patria. Koncertami si ich pripomenú aj tohto roku viaceré orchestrálne telesá i menšie komorné súbory. Oslava nadchádzajúcich veľkonočných sviatkov rezonuje už počas tohto týždňa, ale najmä na Palmovú či staršie Kvetnú nedeľu. Vynechať sme ich nechceli, tak sa na ne pozrite spolu s nami  už v tomto vydaní Kam za kultúrou. Veľkonočnú náladu navodí v tento týždeň viacero koncertov. Vo štvrtok 21. marca o 19:00 tak v Dome umenia učiní aj Štátna filharmónia Košice. Tradičný sviatočný koncert uvedie orchester ŠFK pod taktovkou dirigenta Zbyňka Müllera. Na jeho programe je dielo typické pre pôstne i veľkonočné koncerty – Sedem posledných slov nášho Spasiteľa na kríži od Josepha Haydna. Veľkonočnému koncertu bude predchádzať verejná generálka o 10:00 a predkoncertné stretnutie o 18:00.

Zbynek Muller & ŠfK / Štátna filharmónia Košice
Štátna filharmónia Košice a dirigent Zbyněk Müller. Foto: Jaroslav Ľaš

Sedem posledných slov nášho Spasiteľa na kríži Josepha Haydna tradične zaznieva v predveľkonočnom období v Bratislave. Aj tentokrát tomu tak bude v Katedrále sv. Martina o 15.00 v rámci cyklu Hudba v chrámoch. Interpretovať dielo budú i teraz členovia Slovenského komorného orchestra s umeleckým vedúcim Ewaldom Danelom. Skvelý tip pre Bratislavu na Kvetnú nedeľu, 24. marca 2024.

Slovenský komorný orchester / Slovenská filharmónia / Kam za kultúrou
Slovenský komorný orchester a Ewald Danel. Foto: P. Brenkus

Hudobnú oslavu Veľkej noci chystá v sobotu pred Palmovou nedeľou aj banskobystrická Štátna opera. V premiére uvedú Pucciniho omšu Messa di gloria. Zaznie v podaní sólistov Dušana Šima, Zoltána Vongreya a Ivana Zvaríka, v sprievode Speváckeho zboru a orchestra Štátnej opery pod taktovkou Jána Procházku. V programe má veľkonočný – či skôr kvetnonedeľný koncert aj jediné klarinetové kvarteto na Slovensku. Aurum Quartet sa v nedeľu o 16:00 hod. predstaví na pozvanie mesta Nové Zámky vo Farskom kostole Povýšenia Sv. Kríža v Nových Zámkoch.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Chronológia / Veľká noc
Veľká noc. Ako sa kedysi vypočítaval jej termín?

Do rubriky Kam za kultúrou sme vybrali aj zástupcu starej hudby. Svojou troškou k sviatočnému programu prispieva aj profesionálny súbor starej hudby Solamente naturali. V troch termínoch – 22. až 24.3.2024 a na troch rôznych miestach na Slovensku uvedú Jánove pašie BWV 245 Johanna Sebastiana Bacha. Pod taktovkou Miloša Valenta sa predstaví Solamente naturali a Vocale ensemble SoLa postupne v Bazilike sv. Mikuláša v Trnave (22.3.2024), vo Veľkom evanjelickom kostole v Bratislave (23.3.2024) a na záver na Palmovú (či Kvetnú) nedeľu na Nitrianskom hrade v Katedrále sv. Emeráma.

Solamente naturali
Solamente naturali

Nedeľné vítanie jari aj s organom

Týždeň praje aj priaznivcom organovej hudby. Obec Vinosady pozýva v nedeľu od 16:00 hod. na oslavu Palmovej nedele. Malebné miesto medzi Pezinkom a Modrou, pritom privíta aj jar. Súčasťou bude i pestrý hudobný program, ktorý odštartuje organový recitál v miestnom Kostole svätého Martina. Po koncerte sa pokračuje ďalším programom, ktorí pripravili občania obce. Budú sa konať vystúpenia detí z miestnej Materskej školy, folklórnych súborov RADOSŤ a Vinosadčan. Podujatie končí piesňami pri miestnom potoku, kde sa bude púšťať do potoka Morena. Organ v miestnom kostole rozozvučí slovenský organista a organár Martin Bako.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Báč
István Nagy sa vrátil do Báču. Odohral ďalší recitál pre dobrú vec

Na konte má Martin Bako viaceré festivalové účasti, koncerty a spolupráce so Slovenskou filharmóniou, Štátnou filharmóniou Košice a Slovenským komorným orchestrom Žilina. Bol titulárnym organistom korunovačného Dómu sv. Martina v Bratislave, kde spolu so Stanislavom Šurinom inauguroval v r. 2010 nový organ sv. Alžbety. Vyučoval na ,,Orgelsommerkurze” v nemeckom Zittau a je členom odbornej komisie Slovenského hudobného centra pre historické organy. V súčasnosti sa venuje opravám organov, organologickej a koncertnej činnosti. Na tomto recitáli zaznejú diela J. Pachelbela, Carla Philippa E. Bacha, Jana Křtitela Vaňhu a Johna Stanleyho.

Kam za kultúrou? To sú aj avíza na zaujímavé výstavy

Ani v tomto vydaní rubriky Kam za kultúrou neopomenieme pár tipov na výstavy. Mladá slovenská výtvarníčka, žijúca a tvoriaca v Paríži, Sara Zahorjanová patrí medzi výnimočných umelcov. Jej umenie má niekoľko podôb a tvárí, ktoré sa vzájomne dopĺňajú a súvisia. Vo svojich dielach hľadá i skúma povestnú – a vždy relatívnu – rovnováhu. Výstava Midnight Bloom v Krajskej galérii v Prešove mala pôvodne trvať už len do soboty 16. marca 2024. Na veľkú radosť návštevníkov sa ju organizátori rozhodli predĺžiť do konca tohto mesiaca. Nevynechajte príležitosť a využite marcové dni na spoznávanie tvorby tejto mladej autorky.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
TIP na výstavu - Midnight Bloom v Krajskej galérii v Prešove
TIP na výstavu - Midnight Bloom v Krajskej galérii v Prešove

Mesiac knihy oslavuje aj ďalšie vydanie Gutenbergovej výstavy v Aponiovskej knižnici, ktorú nájdete v Kaštieli Oponice. Dozviete sa pritom zaujímavosti nielen o tejto historickej knižnici, ktorá je v súčasnosti v správe Slovenskej národnej knižnice, ale aj o zrode kníh.

Písmo na hrade

Na Trenčianskom hrade prezentujú už len do 24. marca 2024 kaligrafiu, teda krasopis. Dozviete sa nielen zaujímavosti o krasopise, ale i to, ako písmo vznikalo počas stáročí v rôznych častiach sveta. Návštevníci si môžu napísať text v klinovom písme, poskladať obrázkové vety z hieroglyfov alebo si precvičiť ozdobné písanie štetcom či zrezaným perom.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Marec 2024 núka zaujímavé podujatia i výstavy. TOTO sú TOP! (3/2024) / kam za kultúrou
Marec 2024 ponúka zaujímavé podujatia i výstavy. TOTO sú TOP! (3/2024)

Ďalšie zaujímavé tipy na výstavy nájdete v samostatnom marcovom vydaní špeciálu Kam na výstavu. V poradí dvanásta časť tohtoročnej rubriky Kam za kultúrou je za nami. Veríme, že ste si z našej rozmanitej ponuky kultúrnych podujatí vybrali svojho favorita. Ďakujeme za vašu priazeň a nechajte sa inšpirovať aj novými podnetnými článkami z diania v kultúre, z histórie, životného štýlu či umenia.

Inzercia

Foto: Peter Brenkus, Zdenko Hanout, Jaroslav Ľaš, Robert Tappert, Juraj Žilinčár, archív Solamente naturali, Národného divadla Košice, ŠKO Žilina

Zdroj: Albrecht Forum, o.z., Divadlo Jána Palárika, Divadlo Nová scéna, Divadelný ústav, Hudobné centrum, Konzervatórium, Tolstého 11, Bratislava, Krajská galéria Prešov, LitArt Agency, Matej Sloboda, OZ Albertina, Národné divadlo Košice, slbagency, Slovenská filharmónia, Slovenská národná knižnica, Slovenské národné divadlo, Solamente naturali, Spišské divadlo, Štátna filharmónia Košice, Štátna opera, Štátny komorný orchester Žilina, Trenčianske múzeum

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »