Je tu nový týždeň, a to je skvelý čas získať prehľad tohtotýždňových noviniek v kultúre. Nie je núdza o divadelné premiéry, zaujímavé koncertné zážitky, výstavy, podujatia či predstavenia v slovenských divadlách. V programoch nájdete aj veľkonočné koncerty, ktoré s nadchádzajúcim obdobím tradične prichádzajú. Tak, kam za kultúrou v týždni od 18. marca 2024?
Redakcia portálu Art & History Magazine si tentoraz poprezerala programové ponuky kultúrnych ustanovizní a zostavila vami, našimi čitateľmi, obľúbenú výberovku TOP kultúrnych TIPOV. V najnovšej nádielke Kam za kultúrou sa pozrieme na divadelné predstavenia, ktorým kraľujú dve premiéry. Zavítame na koncerty, ktoré si odievajú pôstny i veľkonočný šat a neopomenieme ani pár tipov na zaujímavé výstavy. A mimochodom, prv než začneme, prajeme inšpiratívne čítanie!
Kam za kultúrou? Do divadla nielen na novinky a chuťovky
Výberovkou toho najlepšieho zo sveta kultúry, štartujeme vo svete divadla. Ani naše najnovšie vydanie Kam za kultúrou neopomína veľkolepú divadelnú nádielku, z ktorej si vyberie každý z nás. Ako prvé sa pozrieme na premiéry, ktoré v 12. týždni roka 2024 sľubujú dve slovenské divadelné scény. Balet a činohra. Taká je ponuka premiérových divadelných zážitkov.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
V znamení premiér
Slovenské národné divadlo a jeho baletný súbor chystá na záver týždňa – v piatok a v sobotu (22. a 23. marca 2024) premiéru baletu Manon. Veľkolepý dramatický epos inšpirovaný príbehom hrdinov románu Abbého Prévosta je o pokušení, chuti žiť, láske i utrpení. Ponúka fascinujúci pohľad na život hedonistického Paríža. Tanečno-teatrálnu fresku o podobách a úskaliach lásky uvádza Balet SND v slovenskej premiére. Choreografia velikána sira Kennetha MacMillana pretkaná efektnými zborovými tancami a nádhernými ľúbostnými duetami sa zľahka nesie na melódiách Massenetovej hudby. Akú cenu bude musieť zaplatiť rozmarná hrdinka Manon, ktorá sa zmieta medzi túžbou po živote v blahobyte a oddanosťou svojmu milému?
Presuňme sa do Trnavy, kde tiež v piatok 22.3.2024 pripravujú premiéru. Jeden z najväčších klenotov českej divadelnej tvorby, divadelná hra Maryša, ktorou sa pred vyše 100 rokmi otvárala činohra Slovenského národného divadla, prichádza na trnavské dosky. V Divadle Jána Palárika uvedú inscenáciu tejto v réžii Matúša Bachynca. Tešiť sa môžete na Danu Droppovú, Martina Hronského, Vladenu Škorvagovú, Lukáša Herca, Ľubu Dušaničovú, Silviu Soldanovú, Miroslava Beňuša, Martina Kochana či Matúša Beniaka a mnohých ďalších.
Prémiový operný zážitok v Piešťanoch
Prémiový divadelný zážitok snúbiaci sa s tým filmovým, prináša Dom umenia SF Piešťany. V sobotu od 17:55 hod. ponúkne ďalší priamy prenos z Metropolitnej opery New York. Tentoraz to bude Rómeo a Júlia od Charlesa Gounoda. Dve spevácke hviezdy na vrchole svojich síl – sopranistka Nadine Sierra a tenorista Benjamin Bernheim – stvárnia osudových milencov v Goundovej opernej adaptácii Shakespearovej tragédie. Yannick Nézet-Séguin bude riadiť spevákov, zbor a orchester v jednom z najromantickejších titulov operného repertoáru. V réžii Bartletta Shera ďalej vystúpi barytonista Will Liverman a tenorista Frederick Ballentine ako zaprisahaní nepriatelia Merkucio s Tybaltom. Mezzosopranistku Samanthu Hankey začujeme v úlohe nezbedníckeho pážaťa Stefana a basbarytonista Alfred Walker stvárni Otta.
V Kam za kultúrou máme i ďalšie divadelné tipy
Národné divadlo Košice prichádza v tomto týždni s veľkorysou ponukou. Už v pondelok to bude čerstvá operná repertoárová novinka z pera Verdiho, opera Macbeth. Témou sa v ďalšie dni stane aj Mozart. Utorok sa ponesie v znamení slávnej hry Amadeus a mozartovská bude aj streda, kedy košická Opera uvedie magicky nesmrteľnú Čarovnú flautu. Dramaturgicky pestrý týždeň uzavrie v sobotu 23.3.2024 poloscénické uvedenie opery Kráľ Roger.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Ďalšou našou zastávkou v divadelnom Kam za kultúrou bude Spišské divadlo. Od pondelka do štvrtka ponúka dopoludňajšie predstavenia. Pondelkovým predstavením vzdá kabaretom Édith poctu slávnej Édith Piaf a v ďalšie dni dopoludnia pozve do rozprávkového sveta. Od Perníkovej chalúpky cez Perinbabu až po andersenovské medley Rozprávky z krivého zrkadla.
Večernými predstaveniami v piatok a sobotu poteší dospelého diváka. Komédiu Zdrhni pred svojou ženou o nevere, radostiach i strastiach manželstva uvedú spišskí divadelníci v piatok. V sobotu ju vystrieda brilantná komédia Meno. Zistíte, že i medzi dobrými priateľmi môže počas príjemného stretnutia nastať neočakávaný zvrat. Jablkom sváru môže byť i mimino a jeho meno. Vybrať meno pre dieťa nemusí byť vôbec také jednoduché ako sa na prvý pohľad zdá, že?
Bratislava v znamení muzikálov
Divadelnú štafetu v dvanástej časti redakčnej výberovky Kam za kultúrou preberie Bratislava, kde nás s repertoárovou ponukou v programe zaujalo Divadlo Nova scéna. Na návštevníkov čakajú overené a úspešné muzikálové i komorné tituly. Okrem veľkých muzikálov ako Bodyguard, Mamma mia! či Jánošík, ponúkne milú komédiu Dáš to! či komorné podujatia.
Nepovinne (po)víne pozve návštevníkov na rande s hudbou, literatúrou pri pohári dobrého vínka a skvelá komédia Sex pre pokročilých ukáže ako to môže vyzerať po 25 rokoch manželstva.
Kam za kultúrou? Koncertné zážitky vo veľkom štýle
Širokú ponuku má už tradične svet hudby, ktorý obohacujú aj festivaly či pozvoľna sa blížiace sviatky Veľkej noci. Najprv sa spolu pozrime do programovej ponuky Slovenskej filharmónie. Na druhej marcovej symfonickej dvojici, vo štvrtok a piatok 21. a 22. marca o 19.00, privíta jar nielen symbolicky dátumovo, ale aj dramaturgickou skladbou hudobných diel.
Článok pokračuje pod reklamou
Jarný podtón má úvodná symfonická báseň anglického skladateľa Frederica Deliusa On Hearing the First Cuckoo in Spring. Toto ročné obdobie reprezentuje aj Symfónia č. 1 B dur Jarná, op. 38 Roberta Schumanna. Program doplní Mozartov Koncert pre dva klavíry a orchester č. 10 Es dur, KV 365. Sólistami večera budú dvaja slovenskí klavírni virtuózi – prof. Marian Lapšanský, bývalý generálny riaditeľ SF a Ivan Gajan. Koncert pre dva klavíry, dvaja výnimoční umelci a dve koncertné krídla na scéne – to všetko zatraktívni zážitok v Redute. Slovenská filharmónia sa po prvýkrát predstaví pod taktovkou Japonca Ryusuke Numajiriho, umeleckého riaditeľa Biwako Hall a hudobného riaditeľa Tokyo Mitaka Philharmonia.
Festivalové zážitky týždňa
Jar sa blíži, a to je správny čas na ďalšiu festivalovú nádielku. V stredu (20.3.) o 18:00 hod. pokračuje 15. ročník cyklu (Ne)známa hudba ďalším komorným koncertom. Presne tým, ktorý mal zaznieť minulý týždeň, no zo zdravotných dôvodov sa napokon neuskutočnil. Aj tentoraz bude jeho dejiskom bratislavský Dom Albrechtovcov. Vystúpi na ňom popredné slovenské komorné zoskupenie Mucha Quartet. V interpretácii štvorice hudobníkov zaznejú sláčikové kvarteta Ludwiga van Beethovena, ktoré predstavujú jeden z kompozičných vrcholov tohto hudobného žánru nielen v rámci klasicizmu.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Druhý koncert prináša v nedeľu 24. 3. 2024 aj festivalová novinka Domus Artis 2024. Duo ARTE PRO ARTE (Andrej Gál, Peter Javorka) zahrá málo hrané opusy Pavla Šimaia, Arthura Honeggera, Ilju Zeljenku, Ivana Paríka, ale aj jednu z posledných komorných kompozícií Clauda Debussyho, ktorú premiéroval vo Francúzsku sám autor krátko pred smrťou – Sonátu pre violončelo a klavír L. 135.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Zo zamýšľaných šiestich sonát pre rozličné nástroje, ktoré začal Debussy komponovať v roku 1915, dokončil iba tri – pre violončelo a klavír, husle a klavír a napokon sonátu pre flautu, violu a harfu. Sonáta pre violončelo a klavír nemá klasickú štvorčasťovú štruktúru, ale tri časti elegantne plynúce vo voľnejšej forme a s poetickými názvami, všetko charakteristiky, ktoré Debussy považoval za typicky francúzske. Samotná hudba prináša množstvo reminiscencií na francúzsky barok, je však svieža, na svoju dobu moderná a obohatená o zvukovú farebnosť vyplývajúcu z predpísaných techník hry na violončele.
Zvuky rozmanitosti
V redakcii máme radi inšpiratívne aj atraktívne hudobné zážitky. Tie sľubuje koncertný kalendár v Žiline. Nová synagóga sa v stredu 20.3.2024 stane dejiskom koncertného projektu Sounds of Diversity, ktorý postupne uvádzajú v Ostrave, Katoviciach a Žiline. Koncertné miniturné je výzvou hudobníkov na prekročenie hraníc, výzvou na spoluprácu a ponukou spoločného zážitku plného umenia, rešpektu a rozmanitosti.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Projekt vznikol z potreby nadviazať tvorivé kontakty medzi Českou republikou, Slovenskom a Poľskom. Je založený na spolupráci umelcov z troch krajín. Za myšlienkou aktualizovať kultúrne vzťahy formou umeleckého projektu založeného na rozmanitosti stála túžba po spojení a obnovení umeleckej diskusie medzi krajinami, ktorých kultúry boli v minulosti úzko prepojené. Ich cieľom je preklenúť hranice – geografické aj kultúrne. Výsledkom je vytvorenie nového súboru, ktorý tvorí celkovo štrnásť hráčov zastupujúcich všetky tri krajiny z troch rôznych komorných zoskupení.
Premiérové vystúpenie v znamení premiér
Návštevníkom ponúknu program z nových skladieb, vrátane slovenských aj svetových premiér, vďaka čomu sme tento projekt zaradili do tipov Kam za kultúrou. Štvorica skladateľov a skladateliek z troch krajín predstaví svoje nové skladby, ktoré vznikli špeciálne pre tento projekt. Českú republiku zastúpia premiéry skladieb For 14 skladateľky Markéty Dvořákovej, Ex-press-sure? Petry Šuško a Conjunctions of Intangibleness Daniela Skálu. Premiéru tu bude mať aj dielo Lavers of Delusion Przemysława Schellera z Poľska či Object:90 slovenského dirigenta a skladateľa Mateja Slobodu.
Článok pokračuje pod reklamou
Tieto skladby budú prepojené performatívnou kompozíciou s prvkami improvizácie, ktorá sa bude prelínať celým večerom a predpokladá aj aktívnu účasť publika. Uvedie ich česko-slovensko-poľské zoskupenie Sounds of Diversity Ensemble pod taktovkou Mateja Slobodu a Daniela Skálu. Nemenej dôležitou zložkou projektu bude scénografia Tomáša Volkmera, ktorú postavili na mieru miestam, kde sa koncerty budú konať.
Kultúrne zážitky sprostredkujú aj mladí nielen mladým
Počas 12. kalendárneho týždňa máme aj v tomto vydaní Kam za kultúrou pre vás niekoľko tipov, ktoré potešia hlavne juniorské publikum, prípadne deti a ich rodičov. V nedeľu popoludní sa Dom umenia Fatra v Žiline stane dejiskom Matiné pre deti a rodičov s názvom Daj si bacha na Bacha. Obľúbená Kávová kantáta Johanna Sebastiana Bacha v netradičnom šate v úprave pre deti a ich rodičov zaznie po 16:00 hod. v interpretácii Štátneho komorného orchestra Žilina, ktorý sa predstaví pod taktovkou dirigenta Daniela Simandla. V rámci programu sa predstaví sopranistka Dominika Mičíková, tenorista Karol Kurtulík, basista Jaroslav Pehal, bábkoherci Michelle Dzamková a Ľuboš Janák. No, a celý program bude moderovať skvelý Martin Vanek.
Rozhlasoví symfonici a mladí konzervatoristi
Najstaršie slovenské konzervatórium sa týždeň pred Veľkou nocou vracia do rozhlasovej Pyramídy. V sprievode jedného z najprestížnejších slovenských symfonických telies – Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu vystúpi pod taktovkou skúseného dirigenta Konstantina Ilievského pätica sólistov z radov konzervatoristov. Virtuózne, vášnivé i radostné, no predovšetkým inšpiratívne – také sú programové čísla, s ktorými sa mladé nádeje budúcnosti vážnej hudby predstavia.
Hudobné stretnutie otvorí španielsky romantický skladateľ a husľový virtuóz Pablo de Sarasate (1844 – 1908), z diela ktorého v interpretácii SOSR a Sebastiana Koteka zaznejú Cigánske melódie, pre husle a orchester, op. 20. Program mimoriadneho hudobného stretnutia pokračuje jedným z najoceňovanejších koncertov 19. storočia, Koncertom pre husle a orchester č. 2 e mol, op. 64 od Felixa Mendelssohn-Bartholdyho. Sólového partu sa ujme Simona Bohovičová.
Spievajúca flauta Sáry Osvaldovej divákov prevedie tretím bodom programu koncertu konzervatoristov s rozhlasovými symfonikmi. Tým bude François Borne (1840 – 1920) a jeho Brilantná fantázia na motívy opery Carmen pre flautu a orchester. Štvrtým sólistom mimoriadneho koncertu pod Pyramídou bude fagotista Mykola Sheremet. Predstaví sa v úplne prvom Mozartovom koncerte pre dychové nástroje. Mozartovský bude i záver. Bence Szabó ako reprezentant vokálneho umenia vystúpi so známou áriou Figara z opery Figarova svadba.
VŠMU v Redute
V stredu 20. marca 2024 o 18.00 sa v bratislavskej Redute uskutoční tretí koncert cyklu Junior – pre mladé publikum. V Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie sa predstaví Symfonický orchester Vysokej školy múzických umení a Spevácky zbor Vysokej školy múzických umení v Bratislave (Ladislav Karinay, zbormajster). Sólistami večera budú mladí talentovaní poslucháči HTF-VŠMU – klaviristi Anhelina Kydora, Kristina Borbat a huslista Martin Pavlík. Mladé klaviristky sa predstavia energickým koncertom pre dva klavíry Francisa Poulenca.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
V interpretácii mladého nádejného huslistu Martina Pavlíka zaznejú Štyri humoresky Jeana Sibeliusa. Symfonický orchester Vysokej školy múzických umení dokáže svoje zručnosti v Brahmsových Variáciách na Haydnovu tému, op. 56 a. Program doplní súčasné dielo Dawn Thomasa Adèsa, ktoré vzniklo počas pandémie. Poslucháčov očarí aj Cantique de Jean Racine Gabriela Faurého, v ktorom možno spozorovať viaceré paralely s neskorším Rekviem. Program zaznie v naštudovaní Mariána Lejavu, ktorý pravidelne spolupracuje s orchestrálnym telesom jeho domovskej inštitúcie Vysokej školy múzických umení.
Kam za kultúrou? Tento týždeň núka i prvé veľkonočné koncerty
Hudba a sviatky Veľkej noci k sebe neodmysliteľne patria. Koncertami si ich pripomenú aj tohto roku viaceré orchestrálne telesá i menšie komorné súbory. Oslava nadchádzajúcich veľkonočných sviatkov rezonuje už počas tohto týždňa, ale najmä na Palmovú či staršie Kvetnú nedeľu. Vynechať sme ich nechceli, tak sa na ne pozrite spolu s nami už v tomto vydaní Kam za kultúrou. Veľkonočnú náladu navodí v tento týždeň viacero koncertov. Vo štvrtok 21. marca o 19:00 tak v Dome umenia učiní aj Štátna filharmónia Košice. Tradičný sviatočný koncert uvedie orchester ŠFK pod taktovkou dirigenta Zbyňka Müllera. Na jeho programe je dielo typické pre pôstne i veľkonočné koncerty – Sedem posledných slov nášho Spasiteľa na kríži od Josepha Haydna. Veľkonočnému koncertu bude predchádzať verejná generálka o 10:00 a predkoncertné stretnutie o 18:00.
Sedem posledných slov nášho Spasiteľa na kríži Josepha Haydna tradične zaznieva v predveľkonočnom období v Bratislave. Aj tentokrát tomu tak bude v Katedrále sv. Martina o 15.00 v rámci cyklu Hudba v chrámoch. Interpretovať dielo budú i teraz členovia Slovenského komorného orchestra s umeleckým vedúcim Ewaldom Danelom. Skvelý tip pre Bratislavu na Kvetnú nedeľu, 24. marca 2024.
Hudobnú oslavu Veľkej noci chystá v sobotu pred Palmovou nedeľou aj banskobystrická Štátna opera. V premiére uvedú Pucciniho omšu Messa di gloria. Zaznie v podaní sólistov Dušana Šima, Zoltána Vongreya a Ivana Zvaríka, v sprievode Speváckeho zboru a orchestra Štátnej opery pod taktovkou Jána Procházku. V programe má veľkonočný – či skôr kvetnonedeľný koncert aj jediné klarinetové kvarteto na Slovensku. Aurum Quartet sa v nedeľu o 16:00 hod. predstaví na pozvanie mesta Nové Zámky vo Farskom kostole Povýšenia Sv. Kríža v Nových Zámkoch.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Do rubriky Kam za kultúrou sme vybrali aj zástupcu starej hudby. Svojou troškou k sviatočnému programu prispieva aj profesionálny súbor starej hudby Solamente naturali. V troch termínoch – 22. až 24.3.2024 a na troch rôznych miestach na Slovensku uvedú Jánove pašie BWV 245 Johanna Sebastiana Bacha. Pod taktovkou Miloša Valenta sa predstaví Solamente naturali a Vocale ensemble SoLa postupne v Bazilike sv. Mikuláša v Trnave (22.3.2024), vo Veľkom evanjelickom kostole v Bratislave (23.3.2024) a na záver na Palmovú (či Kvetnú) nedeľu na Nitrianskom hrade v Katedrále sv. Emeráma.
Nedeľné vítanie jari aj s organom
Týždeň praje aj priaznivcom organovej hudby. Obec Vinosady pozýva v nedeľu od 16:00 hod. na oslavu Palmovej nedele. Malebné miesto medzi Pezinkom a Modrou, pritom privíta aj jar. Súčasťou bude i pestrý hudobný program, ktorý odštartuje organový recitál v miestnom Kostole svätého Martina. Po koncerte sa pokračuje ďalším programom, ktorí pripravili občania obce. Budú sa konať vystúpenia detí z miestnej Materskej školy, folklórnych súborov RADOSŤ a Vinosadčan. Podujatie končí piesňami pri miestnom potoku, kde sa bude púšťať do potoka Morena. Organ v miestnom kostole rozozvučí slovenský organista a organár Martin Bako.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Na konte má Martin Bako viaceré festivalové účasti, koncerty a spolupráce so Slovenskou filharmóniou, Štátnou filharmóniou Košice a Slovenským komorným orchestrom Žilina. Bol titulárnym organistom korunovačného Dómu sv. Martina v Bratislave, kde spolu so Stanislavom Šurinom inauguroval v r. 2010 nový organ sv. Alžbety. Vyučoval na ,,Orgelsommerkurze” v nemeckom Zittau a je členom odbornej komisie Slovenského hudobného centra pre historické organy. V súčasnosti sa venuje opravám organov, organologickej a koncertnej činnosti. Na tomto recitáli zaznejú diela J. Pachelbela, Carla Philippa E. Bacha, Jana Křtitela Vaňhu a Johna Stanleyho.
Kam za kultúrou? To sú aj avíza na zaujímavé výstavy
Ani v tomto vydaní rubriky Kam za kultúrou neopomenieme pár tipov na výstavy. Mladá slovenská výtvarníčka, žijúca a tvoriaca v Paríži, Sara Zahorjanová patrí medzi výnimočných umelcov. Jej umenie má niekoľko podôb a tvárí, ktoré sa vzájomne dopĺňajú a súvisia. Vo svojich dielach hľadá i skúma povestnú – a vždy relatívnu – rovnováhu. Výstava Midnight Bloom v Krajskej galérii v Prešove mala pôvodne trvať už len do soboty 16. marca 2024. Na veľkú radosť návštevníkov sa ju organizátori rozhodli predĺžiť do konca tohto mesiaca. Nevynechajte príležitosť a využite marcové dni na spoznávanie tvorby tejto mladej autorky.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Mesiac knihy oslavuje aj ďalšie vydanie Gutenbergovej výstavy v Aponiovskej knižnici, ktorú nájdete v Kaštieli Oponice. Dozviete sa pritom zaujímavosti nielen o tejto historickej knižnici, ktorá je v súčasnosti v správe Slovenskej národnej knižnice, ale aj o zrode kníh.
Písmo na hrade
Na Trenčianskom hrade prezentujú už len do 24. marca 2024 kaligrafiu, teda krasopis. Dozviete sa nielen zaujímavosti o krasopise, ale i to, ako písmo vznikalo počas stáročí v rôznych častiach sveta. Návštevníci si môžu napísať text v klinovom písme, poskladať obrázkové vety z hieroglyfov alebo si precvičiť ozdobné písanie štetcom či zrezaným perom.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Ďalšie zaujímavé tipy na výstavy nájdete v samostatnom marcovom vydaní špeciálu Kam na výstavu. V poradí dvanásta časť tohtoročnej rubriky Kam za kultúrou je za nami. Veríme, že ste si z našej rozmanitej ponuky kultúrnych podujatí vybrali svojho favorita. Ďakujeme za vašu priazeň a nechajte sa inšpirovať aj novými podnetnými článkami z diania v kultúre, z histórie, životného štýlu či umenia.
Inzercia
Foto: Peter Brenkus, Zdenko Hanout, Jaroslav Ľaš, Robert Tappert, Juraj Žilinčár, archív Solamente naturali, Národného divadla Košice, ŠKO Žilina
Zdroj: Albrecht Forum, o.z., Divadlo Jána Palárika, Divadlo Nová scéna, Divadelný ústav, Hudobné centrum, Konzervatórium, Tolstého 11, Bratislava, Krajská galéria Prešov, LitArt Agency, Matej Sloboda, OZ Albertina, Národné divadlo Košice, slbagency, Slovenská filharmónia, Slovenská národná knižnica, Slovenské národné divadlo, Solamente naturali, Spišské divadlo, Štátna filharmónia Košice, Štátna opera, Štátny komorný orchester Žilina, Trenčianske múzeum