Veľká noc 2023 s hudbou v sviatočnej atmosfére

Veľká noc 2023 / koncerty

Pre niektorých sviatky jari a pre iných je Veľká noc spojená s pripomienkou umučenia, smrti a zmŕtvychvstania Ježiša Krista. Ako po minulé roky, tak aj v tomto roku, tieto sviatky spestria sviatočné koncerty aj v Slovenskej filharmónii. Tento rok je ponuka veľkonočných koncertov naozaj bohatá a veľmi atraktívna. Začínajú sa už na Kvetnú (presnejšie Palmovú) nedeľu a rámcujú celý tzv. Veľký či pašiový týždeň. Tešiť sa môžete na atraktívne diela, skvelých sólistov i telesá medzinárodného formátu.

Tak ako Vianociam, aj Veľkej noci lichotia koncertné stretnutia v sviatočnej nálade. Tie sú tradičnou realitou koncertných dramaturgií nejedného koncertného domu. A naše končiny nevynímajúc. Svoju, od nepamäti dlhú, tradíciu majú tiež u nás. Aká bude Veľká noc s hudbou v tomto roku? 

Článok pokračuje pod reklamou
Allegretto Žilina 2023

Svoje veľkonočné koncerty prináša Spevácky zbor LÚČNICA, Slovenská filharmónia, Štátna opera či Štátna filharmónia Košice. Hoci Veľkú noc tu máme o viac ako týždeň, veľkonočné koncerty začínajú už v predvečer Kvetnej (správnejšie však) Palmovej nedele. Pozrite sa s nami na aktuálnu nádielku sviatočných koncertov.

Pôstne stretnutia s Lúčnicou

Prvým z nich sú pôstne koncerty v podaní Speváckeho zboru LÚČNICA. Aj počas aktuálneho týždňa sa môžete tešiť na dvojicu pôstnych koncertov, ktoré nás sprevádzali počas ostatných týždňov. Program Pôstneho koncertu Speváckeho zboru Lúčnica prináša okrem iných sakrálnych kompozícií výber zo Stabat Mater G. B. Pergolesiho či Lacrimosu z Requiem W. A. Mozarta.  Podľa avíz tu tiež majú v premiére zaznieť Pašie podľa Jána súčasného slovenského autora Mariána Kittnera. Ostatné dva pôstne koncerty sa uskutočnia v prvý aprílový víkend (1. a 2.4.2023) v dvoch rozličných mestách. V sobotu sa jeho dejiskom stane Hrubý kostol v Trnave (pre neznalých Kostol sv. Mikuláša). Posledný sa uskutoční v nedeľu, kedy kresťania oslavujú tzv. Palmovú (u nás známejšiu ako Kvetnú) nedeľu. Rovnaký program si vypočujete aj v Kostole Narodenia Panny Márie v Bratislave. Vstupenky na obidve stretnutia s Lúčnicou si zakúpite v sieti Ticketportal.

Spevácky zbor Lúčnica
Spevácky zbor Lúčnica. Foto: Vladimir Yurkovic

Veľká noc so Slovenskou filharmóniou bude pestrá

Slovenská filharmónia prináša aj v tejto sezóne návštevníkmi obľúbené sviatočné koncerty. Tentoraz sa neobmedzí iba na zopár koncertných stretnutí. Ich dejiskom nebude len Reduta, ale aj históriou a umením dýchajúca Katedrála sv. Martina. Začínajú už totiž počas Kvetnej nedele a pokračujú aj v nasledujúcom týždni úctyhodnou dávkou atraktívnych koncertov. Tie sčasti avizujeme v aktuálnom prehľade Kam za kultúrou či v samostatnom článku Slovenská filharmónia v sviatočnom šate aj na Veľkú noc.

Ani tento rok nebude chýbať tradičné Haydnovo dielo

Prvá dvojica štartuje na Palmovú nedeľu, kedy sa v kresťanských chrámoch pripomína Kristov triumfálny príchod do Jeruzalema. Počas liturgických slávení sa v chrámoch čítajú alebo spievajú pašie, v ktorých predstavujú historické dianie nasledujúcich chvíľ. O 15:00 hod. ponúkne Slovenská filharmónia v Katedrále sv. Martina tradičný Veľkonočný koncert Slovenského komorného orchestra. Uskutoční sa v rámci cyklu Hudba v chrámoch.

Kam za kultúrou / Slovenský komorný orchester a Ewald Danel.
Slovenský komorný orchester a Ewald Danel. Foto: Peter Brenkus

Uvedú na ňom klasický veľkonočný program – Haydnových Sedem posledných slov nášho Spasiteľa na kríži. Dielo, ktoré Joseph Haydn skomponoval na objednávku predstaveného katedrály Santa Cueva v Cádize, sa už za Haydnovho života stalo jedným z jeho najslávnejších diel. Iste ste si všimli, že rok čo rok si na Veľký piatok nachádza cestu aj na televízne obrazovky. Tentoraz v interpretácií Slovenského komorného orchestra zaznie v orchestrálnej verzii.

Kvetnú nedeľu spestrí aj organový recitál

Len hodinu od začiatku koncertného stretnutia s Haydnovým oratóriom začína v Koncertnej sieni bratislavskej Reduty ďalší veľkonočný koncert. Tentoraz v poradí tretí organový koncert aktuálnej sezóny. Majestátny organ rozozvučí skúsený organista a pedagóg David Di Fiore. Program má jediný bod, a to 8-časťový cyklus Jób popredného českého skladateľa a pedagóga Petra Ebena, ktorého diela sa uvádzajú aj v Slovenskej filharmónii. Aj v ňom sa Eben zaoberá námetom stávky Boha s diablom, ktorý skúšajú človeka cez chudobu. Bratislavské publikum si ho vypočuje v interpretácii skúseného koncertného organistu a pedagóga Katolíckej univerzity v Ružomberku, Davida Di Fiore s recitáciou v podaní herca a speváka Kamila Mikulčíka. 

Veľký týždeň so Slovenskou filharmóniou

Aj v ďalších dňoch sa môžeme na pôde Slovenskej filharmónie tešiť na veľkonočné vystúpenie. Jedným z nich je súbor starej hudby Solamente naturali, ktorých veľkonočný koncert sa uskutoční v utorok (4.4.) večer od 19:00 hod. v Malej sále SF. Veľkonočný program je výsledkom skúmania historických dokumentov a objavovania diel starých majstrov, ktorým sa umelecký vedúci súboru Miloš Valent neúnavne a systematicky venuje. Na programe sú duchovné piesne Cithara sanctorum, ktoré predstavujú úplne prvý evanjelický kancionál na našom území. Spevník zostavil slovenský evanjelický farár, tvorca českých a slovenských duchovných piesní a modlitieb Juraj Tranovský

Solamente naturali

Veľká noc so Slovenskou filharmóniou vyvrcholí veľkolepým uvedením Dvořákovho Requiem, v ktorom sa predstavia česko-slovenskí sólisti. Pod taktovkou vynikajúceho rumunsko-rakúskeho dirigenta Iona Marina bude v sprievode Slovenskej filharmónie a Slovenského filharmonického zboru  účinkovať kvarteto sólistov. Sú to sopranistka Kateřina Kněžíková, mezzosopranistka Jarmila Balážová, tenorista Peter Berger a bas Jozef Benci

Requiem Antonína Dvořáka, smútočná omša pre sóla, zbor a orchester op. 89, patrí spolu s Berliozovým či Verdiho Requiem k umelecky najpresvedčivejším a najvrúcnejším romantickým skladbám svojho druhu. Je výrazom hlbokej viery svojho autora, jeho pokory a duchovnosti.

Veľká noc so Štátnou operou

Práve Verdiho Requiem prinesie poslucháčom veľkonočný koncert Štátnej opery Banská Bystrica v sobotu 1. apríla 2023. Dejiskom Veľkonočného koncertu sa o 19:30 stane Farský kostol Nanebovzatia Panny Márie v Banskej Bystrici. Uvedú majstrovské dielo Giuseppe Verdiho Requiem, ktoré patrí k najčastejšie uvádzaným dielom svojho druhu. Dýcha výrazovou úprimnosťou a pôsobivosťou, ale i opernou opulentnosťou v kresťanskom šate, a to i napriek tomu že sa vymyká z liturgického rámca. Dielo zaznie pod taktovkou Jána Procházku.

V sprievode Operného zboru Štátnej opery (zbormajster Daniel Simandl) a Orchestra Štátnej opery sa predstavia medzinárodní sólisti. Tešiť sa môžete na arménsku sopranistku Astrik Khanamiryan, slovenskú mezzosopranistku Michaelu Šebestovú. Vystúpi tiež čínsky tenorista Zi-Zhao Guo a štvoricu sólistov uzatvorí slovenský bas Ivan Zvarík.

Vo veľkonočnom šate sú aj Košice

Naladiť sa na hĺbku veľkonočných sviatkov môžu aj návštevníci Štátnej filharmónie Košice na pripravovanom slávnostnom podujatí už vo štvrtok (30.3.). Informovali sme vás o tom nielen v aktuálnom vydaní Kam za kultúrou, ale aj v samostatnom článku o pripravovanom veľkonočnom koncerte v košickej filke. Orchester ŠFK povedie hlavný hosťujúci dirigent Zbyněk Müller.

Dirigent Zbyněk Müller v ŠFK. / Štátna filharmónia Košice

V prvej a zároveň dlhšej časti odznie v obnovenej slovenskej premiére Rybova kantáta Stabat Mater. „Stabat Mater Jakuba Jana Ryby je pomerne rozsiahle dielo, ktoré je v mnohom udivujúce. Kto by očakával nejakú hudobnú spojitosť s milou jednoduchosťou České omše vianočnej, bude veľmi prekvapený, ale celkom iste v pozitívnom slova zmysle,” naznačuje hlavný hosťujúci dirigent ŠFK Zbyněk Müller.

ŠFK & Zbyněk Müller_foto_Miriama Fenciková / Kam za kultúrou
ŠFK & Zbyněk Müller. Foto: Miriama Fenciková

Kým Rybovo dielo uvedú v menšom obsadení, tak Dvořákova kantáta Te Deum využije celý orchester i zbor. Te Deum predstavuje jednu z najefektnejších Dvořákových skladieb jeho tzv. amerického obdobia, hoci vznikla ešte počas jeho pobytu v Čechách a Dvořák v nej uplatnil viaceré štylistické prvky americkej hudobnej kultúry.

Collegium Technicum
Collegium Technicum

Pre celý koncert sa nám podarilo získať znamenitých sólistov a spoja sa dva univerzitné spevácke zbory, verím teda, že výsledok bude stáť naozaj za to, pozýva na koncert Zbyněk Müller. Sólistami večera budú sopranistka Tereza Mátlová, altistka Jarmila Balážová, tenorista Juraj Hollý a barytonista Jiří Brückler. Slávnostný akcent večera umocnia dva zbory – Collegium Technicum pod vedením zbormajsterky Tatiany Kanišákovej a Akademický pěvecký sbor VŠB – TU Ostrava pod vedením zbormajstra Adama Sedlického.  

Akademický pěvecky sbor VŠB

Článok vznikol v spolupráci so Slovenskou filharmóniou a Štátnou filharmóniou Košice.

Foto: Lúčnica, Peter Brenkus, Miriam Fencíková, archív Slovenskej filharmónie, Štátnej filharmónie Košice

Zdroj: Slovenská filharmónia, Štátna filharmónia Košice, Štátna opera, Spevácky zbor Lúčnica

SKD Martin
Culture Divadlo Festivaly News PR

Martin vo festivalovom šate. Dotyky a spojenia štartujú v pondelok

Martin ožije festivalom. Najväčšia prehliadka najnovšej slovenskej divadelnej tvorby – Dotyky a spojenia štartuje v pondelok. Čo všetko prináša?

Read More
Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Translate »