Novinky

Koncert solidarity v Slovenskej filharmónie s atmosférou éterickosti aj na obrazovkách RTVS

Koncert solidarity SF

Osobne sú mi blízke koncerty, v ktorých sa spája povznášajúca hudba, majstrovstvo interpretov a posolstvo s vyšším cieľom. Jedným z nich bol aj Koncert solidarity. Charitatívny koncert na podporu a pomoc Ukrajine vznikol v rámci spolupráce Slovenskej filharmónie a Červeného kríža.

Koncert solidarity otvoril už 67. ročník Music festivalu Piešťany, ako sme vás o tom informovali. Minulý týždeň sa dva dni po sebe niesol aj Koncertnou sieňou Slovenskej filharmónie. Štvrtok a piatok totiž (2. a 3. jún) patril posolstvu ľudskosti a solidárnej pomoci (ako sme taktiež avizovali TU – pozn. red.). Ten štvrtkový si získal záštitu prezidentky SR, pani Zuzany Čaputovej. Svedkami koncertu s ušľachtilým cieľom sa – aspoň čiastočne – mohla stať pri obrazovkách televíznej Dvojky aj široká verejnosť. Vzhľadom na to, že sa ešte doliečujem po dosť nepríjemnom úraze, medzi televíznych divákov sledujúcich Koncert solidarity z bratislavskej Reduty som sa zaradila aj ja. Aký bol?

Benefičný koncert s mozartovským programom

O tom, aké dôležité je prejaviť solidaritu a poskytnúť finančnú pomoc by mohol Mozart hovoriť dlhé hodiny. Na programe Koncertu solidarity, bol, ako naša redakcia avizovala, mozartovský program. Stredobodom jeho dramaturgie sa stala Mozartova labutia pieseň a jej predzvesť. Pôvodne ho mal otvoriť Mozartov výnimočný Koncert pre klavír a orchester č. 20 d mol so sólistom, prof. Mariánom Lapšanským. Napokon sa však koncert dočkal zmeny.

Večer otvorili príhovory

Hodinový televízny prenos s asi hodinovým oneskorením sprostredkoval televíznym divákom len časť tohto výnimočného koncertu. Na úvod zazneli príhovory generálneho riaditeľa SF, pána Mariána Turnera a doc. MUDr. Viliama Dobiáša, PhD. – prezidenta Slovenského Červeného kríža.

Koncert solidarity SF / Turner & Dobiáš

Divákom sprostredkovali informácie o spolupráci medzi oboma inštitúciami. Slovenská filharmónia sa rozhodla prejaviť solidaritu a podporiť aktuálnu zbierku Slovenského Červeného kríža. Pred benefičným koncertom zaznela aj výzva po solidarite a podpore zbierky pre Ukrajinu. Zbierku Slovenského Červeného kríža na humanitárnu pomoc obyvateľom Ukrajiny môžete podporiť príspevkom na číslo účtu: SK65 0200 0000 0000 0066 5555, variabilný symbol 2402. Organizátori prosia uviesť do poznámky SF.

Koncert solidarity SF / 2.6.2022 / Bratislavská Reduta

Potom už priestor dostala hudba. Nasledoval posledný, v poradí 626. opus hudobného génia, Wolfganga Amadea Mozarta – Requiem. Ním si chceli organizátori pripomenúť nevinné obete vojny na Ukrajine, ktorú rozpútalo Rusko.

Koncert solidarity spomínal aj na obete

Koncert solidarity uviedla Slovenská filharmónia v podaní svojich všetkých troch telies. Pod taktovkou popredného slovenského dirigenta, Martina Leginusa, ho spoločne uviedli členovia Slovenského komorného orchestra (pod vedením Ewalda Danela) a orchestra Slovenskej filharmónie. Pri Mozartovom Requiem účinkoval  tiež Slovenský filharmonický zbor v naštudovaní zbormajstra Thomasa Langa. Do tohto hudobného naštudovania Requiem presláveného svetom filmu, vtlačil svoju stopu dirigent Martin Leginus a sčasti aj zbormajster Thomas Lang. Dirigent opäť prejavil majstrovstvo a pretavil svoje skúsenosti. Držal sa pritom v duchu historicky poučenej interpretácie klasicistického štýlu.

Koncert Solidarity SF / Leginus Martin / Slovenská filharmónia

Pod pevnou, zrozumiteľnou a  nekompromisnou taktovkou Martina Leginusa zaznelo nielen čo do partitúry presné Requiem. Dirigent prejavoval maximálnu sústredenosť, suverenitu i schopnosť viesť a pritom počúvať svojich partnerov. Spolu s orchestrom pretavil Mozartovo Requiem d mol do veľmi inšpiratívnej podoby.

Súzvuk telies SF i sólistov

Orchestru to spolu krásne znelo.  Predstavili sa vo vynikajúcej kondícii bez známok únavy napriek vyťaženiu rôznymi hosťovaniami, ktoré len nedávno SF podnikla. Oprávnene možno hovoriť i o vynikajúcej disciplíne a panujúcej spolupráci hráčov naprieč nástrojovými skupinami s dirigentom. Zvuk bol presný a rázny, plne zodpovedajúci osudovosti i smútku – skrátka par excellence. Budovali krásne dynamické frázy, no ešte trochu viac emócii vyšperkovanej do absolútnej drámy by tomu snáď neuškodilo.

Koncert solidarity SF - pohľad na orchester

Poslucháčsky k maximálnej spokojnosti pôsobila aj interpretácia Slovenského filharmonického zboru, ktoré sa opäť ukázalo v skvelej kondícii. No, aj keď v pár pasážach zanikli v orchestri – na úkor zrozumiteľnosti spievaného textu. Alebo to len skreslil televízny prenos?

Slovenský filharmonický zbor
Slovenský filharmonický zbor

Sólových partov sa chopili sopranistka Lenka Máčiková, mezzosopranistka Terézia Kružliaková, tenorista Martin Gyimesi a basbarytonista Gustáv Beláček. Zaujali príjemným výkonom, prejavili technickú zrelosť a vysoké interpretačné schopnosti. 

Koncert solidarity SF

S atmosférou éterickosti k zimomriavkam z trúby osudu

Osobne som si jednotlivé časti známeho Mozartovho posledného diela vychutnala. Mozart a neskôr jeho žiak Franz Xaver Süssmayr, ktorý Requiem dokončil, verne sledovali liturgický kánon tzv. tridentskej zádušnej omše. Úvodný Introitus vytvoril pekný priestor pre zbor a sólistku – sopranistku Lenku Máčikovú.

Lenka Máčiková so SF a SFZ.

Osobne ma veľmi oslovilo prekrásne Kyrie eleison v podaní orchestra a zboru  Slovenskej filharmónie. Emotívne boli jednotlivé časti Sekvencie (Dies Irae, Tuba minorum, Rex tremendae majestatis, Recordare, Jesu pie, Confutatis maledictis). Bolo počuť temný deň zúčtovania Božej spravodlivosti, trúby osudu ale aj odovzdanosť a modlitby za večnú spásu.  Veľký priestor v tejto časti dostali všetci štyria sólisti večera.

Slovenský filharmonický zbor

Záverečná časť zo Sekvencie – Lacrimosa zaznela v podaní zboru vyšperkovaná do dokonalosti! Môžem povedať, že pre mňa bola Lacrimosa na výbornú a budem si ju ešte nejaký ten čas pamätať. Bratislavské Requiem v podaní SF sa mi aj vďaka nej dostalo totiž úplne pod kožu!

Veľmi príťažlivé boli aj nasledujúce časti Offertoria (Obetovanie), Sanctus a Benedictus, Agnus Dei. Záverečný spev k prijímaniu (Communio) so sopránovým sólom a zborom Lux aeterna bol tiež veľmi dojemný. 

Zaslúžený potlesk

Verím, že nielen mňa veľmi zaujali svojím – do absolútnej dokonalosti vyšperkovaným výkonom obe sólistky večera – sopranistka Lenka Máčiková i mezzosopranistka Terézia Kružliaková.

Lenka Máčiková & Terézia Kružliaková / SF
Lenka Máčiková & Terézia Kružliaková (Koncert solidarity SF). Zdroj: RTVS/SF

Aj obaja sólisti – tenorista Martin Gyimesi a basista Gustáv Beláček predviedli poslucháčsky veľmi príjemný výkon. Priznávam, že výborná bola aj ich latinská výslovnosť!

Martin Gyimesi a Gustáv Beláček
Martin Gyimesi a Gustáv Beláček

Skrátka, Mozartovo Requiem v podaní telies SF a sólistov večera pozvalo poslucháča do iných sfér. Okúzlilo prejavom, štýlovou interpretáciou, dokonalou súhrou, aj keď sčasti neprekypovalo až dramatickými emóciami. Od publika v bratislavskej Redute si zaslúžene vyslúžilo niekoľkominútový búrlivý aplauz.

Reklama
PMN22_Zilina

Dýchalo éteričnom, pozvalo do inej dimenzie

Pozvalo do vĺn nirvány či večnosti, k prahu života i smrti. Tú spiritualitu a Mozartovho ducha bolo v Redute cítiť. Publikum prinútilo uvažovať i spomínať, ale aj relaxovať. V každom prípade, dokázalo si nájsť svoju cestu do sŕdc prítomných. Malo silu otvárať srdcia poslucháčov k prejavu solidarity s trpiacimi na Ukrajine.  

Televízne kamery boli opäť na koncerte, ale o časť z neho televízni diváci prišli

Čo sme my pred televíznymi obrazovkami už nevideli, bol Mozartov Koncert pre klavír a orchester č. 20 d mol. V ňom sa ako sólista publiku v bratislavskej Redute predstavil niekdajší riaditeľ Slovenskej filharmónie, prof. Marián Lapšanský. Patrí k popredným slovenským klaviristom. Je mimoriadnym koncertným zjavom a pedagogicky formoval mnoho známych klaviristov. Musím otvorene skonštatovať, že som veľmi rada, že na obrazovkách Dvojky opäť dostala priestor klasická hudba. Verím, že to nebolo naposledy a častejšie si to televízne kamery zamieria nielen do Slovenskej filharmónie. Čo ma však nesmierne mrzí, že na obrazovkách RTVS už táto časť programu Koncertu solidarity svoj priestor nedostala. Mohol to byť o to ešte povznášajúcejší a príťažlivejší zážitok!

Reklama
Pro musica nostra Sarossiensi

Písané z televízneho prenosu Koncertu solidarity, 2.6.2022

Program:

  1. W. A. Mozart: Requiem d mol, KV 626 / Slovenská filharmónia – Slovenský komorný orchester (um. ved. Ewald Danel) – Slovenský filharmonický zbor (zbormajster Thomas Lang), dirigent Martin Leginus, sóla: Lenka Máčiková, soprán – Terézia Kružliaková, mezzosoprán – Martin Gyimesi, tenor – Gustáv Beláček – basbarytón
  2. W. A. Mozart: Koncert pre klavír a orchester č. 20, d mol. / Slovenská filharmónia, dirigent Martin Leginus, sólo – klavír: prof. Marián Lapšanský

Zdroj foto: RTVS / Screenshot

*Aktualizácia 7.6.2022

Peter Mazalán
Culture Divadlo Hudba News Odporúčame Podujatia PR

Projekt Labutia pieseň s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť

Projekt Labutia pieseň spájajúci činohru s operným umením s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť. Kto okrem nich vystúpi?

Read More
Slovenský komorný orchester / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Slovenský komorný orchester s dvojicou virtuózov uvedie v utorok koncertnú poctu

Slovenský komorný orchester privíta dvojicu virtuózov a spoločne uvedú koncertnú poctu s názvom Hommage à Viliam Farkaš a Joseph Kun.

Read More
Kam za kultúrou
Culture Divadlo Eventy Hudba Kam za kultúrou News Odporúčame PR Výtvarné umenie

Hľadáte tipy kam za kultúrou? TOP výber je tu (16/2024)

Hľadáte tipy kam za kultúrou v týždni od 15. apríla 2024? Redakčný výber vám s tým opäť pomôže. Prinášame vám čerstvé tipy na zaujímavé kultúrne podujatia, ktoré prináša 16. týždeň roka 2024.

Read More
Translate »