Novinky

Svoje brány otvára 67. Music festival Piešťany

Svoje brány otvára 67. Music festival Piešťany

Druhý najstarší hudobný festival na Slovensku štartuje už 1. júna. Music festival Piešťany píše svoj 67. ročník a opäť prináša hudobné zážitky do malebného kúpeľného mesta s bohatou históriou i kultúrnou tradíciou. Organizátori sľubujú povznášajúce kultúrne zážitky. Čo konkrétne? Prezradíme.

Music festival Piešťany je historicky druhý najstarší hudobný festival na Slovensku. Svoju históriu začal písať v roku 1956. Pri zrode festivalu stál významný slovenský hudobný skladateľ prof. Eugen Suchoň a jeho nadšení spolupracovníci. Odvtedy prebiehal kontinuálne bez akéhokoľvek jediného prerušenia už celých 66 rokov. „Čo je ešte pozoruhodnejšie je fakt, že celé to uplynulé obdobie 66 ročníkov prebehlo plynulo a kontinuálne, bez absencie podujatia v čo i len jednom roku. A to je už na Slovensku veľká vzácnosť,“ hovorí generálny riaditeľ Slovenskej filharmónie, pán Marián Turner. V tomto roku festival oslávi 67 rokov svojej úspešnej existencie. Doposiaľ hostil mnohých významných slovenských i svetových umelcov. V ostatných rokoch sú hlavnými organizátormi podujatia Mesto Piešťany, Umelecký súbor Lúčnica – Dom umenia Piešťany a Oblastná organizácia cestovného ruchu Piešťany. Stálymi spolupracovníkmi sú Kúpele Piešťany, Hotelová Akadémia Ľudovíta Wintera a Mestské kultúrne stredisko v Novom Meste nad Váhom.

Music festival Piešťany / Dom umenia Piešťany
Dom umenia Piešťany.

Pestrý program, krásne zážitky. To je 67. Music festival Piešťany v skratke

Pre aktuálny 67. ročník pripravil festivalový výbor opäť bohatý program, sľubujúci hlboké hudobné zážitky. Festival privíta stabilných hostí a ponesie sa v multižánrovom duchu.  Hoci hlavnú úlohu bude mať hudba, prináša so sebou aj výstavy. Hudobný program chudobný nebude a aj keď je v popredí klasika, na svoje si prídu aj priaznivci folklóru, muzikálov, crossover a latino žánru. A to všetko do 12. júla.

Reklama
PMN22_Trnava

Aj tento rok bude so Slovenskou filharmóniou

Otvárací koncert bude slávnostný. Jeho úvod tradične patrí slávnostným fanfáram v podaní súboru Corni di Bratislava. Úvodný a záverečný koncert budú patriť Slovenskej filharmónii, ktorá pravidelne účinkuje na festivalových podujatiach už od prvého ročníka. Na tohtoročnom otváracom koncerte 1. júna zaznejú v jej podaní vrcholné diela velikána viedenského klasicizmu Wolfganga Amadea Mozarta. Spoluúčinkovať bude Slovenský filharmonický zbor i významní slovenskí sólisti. Jeho Koncert pre klavír a orchester d mol prednesie ako sólista klavirista a pedagóg Marian Lapšanský. V slávnom Requiem sa predstavia naši poprední operní speváci Lenka Máčiková, Terézia Kružliaková, Martin Gyimesi a Gustáv Beláček. Mimochodom, festivalový otvárací koncertu je predskokanom dvojice koncertu s charitatívnym rozmerom v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie (viac TU). Na záverečnom koncerte zaznejú slávne operné árie, zbory, predohry a melódie z repertoáru romantických skladateľov.

Myslia aj na priaznivcov opery, crossover a latino žánru

Pre fanúšikov crossover a latino žánru pripravili večer s argentínskym tangom. Toto koncertné vystúpenie bude 2. júna v kine Fontána. Tango Argentino bude hrať Ivana Ecetová Quartet.    

Priaznivci priamych prenosov z Metropolitnej opery si môžu v sobotu 4. júna 2022 vychutnať predstavenie novej opery Hamlet. Súčasná adaptácia známeho diela mala v METke premiéru na jar. V hlavnej úlohe sa predstavia Allan ClaytonBrenda Rae.

Intimita komornej hudby

Na svoje si prídu aj milovníci intímnej atmosféry komornej hudby. Stane sa tak na koncertoch originálnych inštrumentálnych spojení v podaní fagotového kvarteta, alebo huslí a bicích nástrojov všetkého druhu. V rytme lásky je názov koncertu 10. júna, na ktorom vystúpia huslistka Lucia Harvanová a Kiril Stoyanov, hráč na bicie nástroje. Okrem raritných zoskupení bude aj klasické sláčikové kvarteto Varga Quartet z Rakúska a duo popredných slovenských interpretov, v zložení klaviristka Daniela Varinská a violončelista Ján Slávik.

Inšpirácia folklórom či nová inscenácia slávneho West Side Story

Veľkým scénickým dielom, ktoré uvedú, je nová slovenská inscenáciu slávneho broadwayského muzikálu West Side Story. Na programe festivalu sa ocitne 11. júna. Program počíta aj s veľkým tanečno-hudobným programom “Z tvorby prof. Štefana Nosáľa”. Dýcha inšpiráciami z bohatých tradícií slovenského folklóru. Divákom ho 15. júna predstaví Umelecký súbor Lúčnica so svojimi sólistami.

Originálny pohľad interpretácií

Zaujímavým a veľmi originálnym bude koncert dvoch slovenských zoskupení, ansámblu starej hudby Solamente naturali a Zuzany Mojžišovej so svojim bandom. Obe združenia ponúknu svoj pohľad na interpretáciu hudby inšpirovanej folklórom, v barokovej interpretácii a v súčasnom modernom prevedení.

Program doplnia majstrovské kurzy Petra Dvorského, biografický film i zaujímavé výstavy

Chystajú aj ďalšie koncertné vystúpenia. Festivalový program počíta aj s koncertom účastníkov medzinárodných speváckych kurzov Petra Dvorského. Ako bonus bude 11. júla za osobnej účasti umelca uvedený nový slovenský filmový dokument Peter Dvorský.

Záverečný koncert 67. ročníka Music festivalu Piešťany sa uskutoční 3. júla. V podaní Slovenskej filharmónie a Slovenského filharmonického zboru zaznejú operné árie, zbory, predohry a melódie z repertoáru romantických skladateľov. V Dome umenia budú počas festivalu aj zaujímavé výtvarné a fotografické výstavy z diel popredných slovenských autorov.

67. Music festival Piešťany s charitatívnym rozmerom a mierovým posolstvom

Po uvoľnení opatrení sme si všetci vydýchli a tešili sa, že sa všetko vracia na staré známe koľaje. Bolo to len zdanie. Všetko zmenila ruská vojenská agresia na Ukrajine. Poznačila aj 67. ročník Music festival Piešťany. Slovenská filharmónia sa zároveň rozhodla na znak solidarity s ľuďmi v núdzi iniciovať finančnú zbierku pre Slovenský Červený kríž, ku ktorej povzbudzuje aj návštevníkov festivalu.  „67. ročník music festival Piešťany je poznačený silnou paradoxnou situáciou, aká nemá v jeho histórii obdobu. Na jednej strane sa tešíme, že po skončení lockdownu a ďalších prísnych covidových opatrení, sa opätovne vidíme na živých koncertoch a s publikom v sálach, pozerajúc sa navzájom do tvárí bez masiek. Je to popri umeleckom zážitku aj silný zážitok sociálny. No na druhej strane všetci s veľkými obavami sledujeme novú hrozbu, a to hrôzostrašný vojnový konflikt na Ukrajine. Úprimne spolucítime so všetkými, ktorí boli touto vojnou zasiahnutí. Ako vyjadrenie našej solidarity a snahy pomôcť ľuďom v núdzi, sa rozhodla Slovenská filharmónia iniciovať finančnú zbierku pre Slovenský Červený kríž, ku ktorej povzbudzuje aj ostatných návštevníkov festivalu. Zbierka začne 1. júna, pri otváracom koncerte festivalu, kde účinkuje práve Slovenská filharmónia a jej umelecké telesá. Potrvá počas celého leta a výťažok bude môcť naša humanitárna organizácia SČK použiť všade tam, kde to bude najviac potrebné. Veríme, že dobro a zdravý rozum opäť skoro zvíťazia a že naši susedia na Ukrajine budú môcť opäť zažívať pokoj a mier. Všetci si to úprimne želáme, pretože vieme čo platí už od čias starého Ríma: “inter arma silent musae”. A že to zďaleka nie sú len múzy, ktoré vojna umlčí, je dnes už tiež všetkým jasné,“ vyjadril svoje stanovisko generálny riaditeľ Slovenskej filharmónie, dramaturg a predseda festivalového výboru MFP, pán Marián Turner.

 

Zdroj: Slovenská filharmónia, Dom umenia Piešťany

2 thoughts on “Svoje brány otvára 67. Music festival Piešťany

Comments are closed.

Le nuove musiche
Hudba PR

Le nuove musiche opäť koncertovalo. S klenotmi z depotov sa predstavili v Nemecku

Súbor Le nuove musiche pravidelne pôsobí s úspechom aj za hranicami Slovenska. Pozrite si čo prinieslo jeho ostatné vystúpenie v Nemecku…

Read More
Štátny komorný orchester
Culture Hudba News PR

Skladbu Tam okolo Strečna Haimoni Balgavej uvedú už dnes v Žiline vo svetovej premiére

Štátny komorný orchester Žilina ponúkne na koncerte 23. mája 2024 okrem zaujímavého programu aj svetovú premiéru skladby Tam okolo Strečna od mladej slovenskej hudobnej skladateľky Haimoni Balgavej.

Read More
Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky
Culture Divadlo Dizajn Fashion News Podujatia PR

Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky

V Balete SND sa blíži očakávaná premiéra Fashion Ballet ´24, 3. ročníka exkluzívneho projektu, ktorý sa od svojho vzniku teší mimoriadnej diváckej priazni.

Read More
Translate »