Koncert solidarity v Slovenskej filharmónii

Koncert solidarity v SF

Slovenská filharmónia sa rozhodla na znak solidarity s ľuďmi v núdzi iniciovať finančnú zbierku pre Slovenský Červený kríž. Povzbudzuje k nej nielen návštevníkov hudobného festivalu v Piešťanoch ale aj svojich koncertov. Vlastný koncert solidarity organizuje vo štvrtok a v piatok (2. a 3. 6.) o 19.00 hod. v Redute.

Júnová dvojica koncertov solidarity je ďalším podporným podujatím, ktoré Slovenská filharmónia organizuje po vypuknutí konfliktu na Ukrajine. „Tentoraz sme sa rozhodli podporiť aj prebiehajúcu finančnú zbierku Slovenského Červeného kríža. Naša participácia na nej potrvá do konca našej koncertnej sezóny. Slovenský Červený kríž vyzbierané prostriedky používa na humanitárnu pomoc postihnutým vojnou,” hovorí generálny riaditeľ SF Marián Turner. Na programe sú vrcholné diela rakúskeho hudobného génia Wolfganga Amadea Mozarta, ako sme avizovali v aktuálnm týždennom prehľade top kultúrnych podujatí TU. Zaznejú v špičkovej interpretácií troch umeleckých telies Slovenskej filharmónie i známych sólistov pod taktovkou Martina Leginusa.

Pod záštitou prezidentky a v spolupráci s Červeným krížom

Štvrtkový koncert sa koná v spolupráci so Slovenským Červeným krížom. “Za Slovenský Červený kríž sme poctení premiérovou spoluprácou so Slovenskou filharmóniou v rámci Koncertu solidarity s ukrajinskými obyvateľmi, strádajúcimi vo vlasti aj mimo nej. Nesmierne si vážime účasť všetkých umelcov,” komentoval spoluprácu prezident Slovenského Červeného kríža Viliam Dobiáš. “Psychologický prínos zážitku z koncertu bude odmenou všetkým, ktorí sú zapojení do pomoci v rámci Slovenska, ale aj priamo na Ukrajine a na zmiernenie únavy z viac ako trojmesačnej nepretržitej pomoci zraniteľným skupinám,” dodal. Záštitu nad koncertom prevzala prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Koncert solidarity s vrcholnými dielami Wolfganga Amadea Mozarta

Koncertnú dramaturgiu oboch večerov v znamení solidarity tvorí dvojica vrcholných diel Wolfganga Amadea Mozarta. Prvým z nich je Koncert pre klavír a orchester č. 20 d mol, KV 466. Hoci mnohé klavírne koncerty napísal Wolfgang Amadeus Mozart ešte ako adolescent v Salzburgu, ďalších 17 vzniklo až neskôr vo Viedni. Vo forme koncertu sa mohol pred publikom prezentovať nielen ako skvelý skladateľ, ale aj ako výborný klavirista. Klavírny koncert č. 20 je jeho prvým koncertom v molovej tónine. Konkrétne v tónine neskoršieho Rekviem, ktoré je predzvesťou Mozartovej labutej piesne. Sólových partov sa po boku orchestra SF chopí dlhoročný riaditeľ SF a popredný slovenský klavírny virtuóz prof. Marian Lapšanský.

Reklama
Kučerová & Lapšanský / Festival Viva Musica! 2022

Zaznie aj Mozartova labutia pieseň

Naň aj v programe koncertu nadväzuje Mozartova Omša za zosnulých pre sóla, zbor a orchester v tónine d mol. Vo všeobecnosti patrí Mozartovo Rekviem medzi jedno  z najslávnejších diel svetovej hudobnej literatúry. Zároveň je posledným z jeho 626 opusov, ktoré skladateľ počas svojho krátkeho života skomponoval. Pracoval na ňom pred svojou smrťou v roku 1791, no nestihol ho dokončiť. Mozart napísal iba prvé dve časti diela. Z ostatných sa zachovali skice. Do finálnej, dnešnej podoby dielo dopracoval podľa Mozartových poznámok jeho žiak Franz Xaver Süssmayr. Doplnil inštrumentáciu a dokomponoval chýbajúce časti Sanctus, Benedictus a Agnus Dei. V záverečnom Lux aeterna zopakoval Introitus a Kyrie, pričom zohľadnil Mozartovo želanie.

Mozartovo Rekviem si v ďalších dekádach získalo srdcia poslucháčov na celom svete a jeho časti si našli uplatnenie aj vo filmoch. 

Zaznie v podaní štyroch popredných vokálnych sólistov

V bratislavskej Redute zaznie v interpretácii všetkých troch telies – orchestra Slovenskej filharmónie, Slovenského komorného orchestra a Slovenského filharmonického zboru. Po ich boku vystúpia štyria vokálni sólisti. Budú to sopranistka Lenka Máčiková, mezzosopranistka Terézia Kružliaková, tenorista Martin Gyimesi a basista Gustáv Beláček.

Koncert solidarity aj na televíznych obrazovkách

Koncert solidarity zostavený z diel Mozarta je ďalším podporným podujatím, ktoré SF organizuje po vypuknutí konfliktu na Ukrajine.  Vo štvrtok 2. júna si budú môcť vypočuť a pozrieť aj diváci RTVS o 20.10 h na Dvojke. “Tak vznikne šanca, že prispieť na pomoc tým, ktorí to naozaj súrne potrebujú, bude môcť každý obyvateľ Slovenska, ktorý nájde v sebe kus ochoty a dobrej vôle,” dodáva Turner. Zbierku Slovenského Červeného kríža na humanitárnu pomoc obyvateľom Ukrajiny môže verejnosť podporiť príspevkom na účet SK65 0200 0000 0000 0066 5555. Variabilný symbol je 2402, do poznámky je vhodné uviesť SF.

Reklama
PMN22_Trnava

Zdroj foto: BHS, Národní divadlo moravskoslezské, Slovenská filharmónia, Tamara Černá SofiG

Zdroj: Slovenská filharmónia

One thought on “Koncert solidarity v Slovenskej filharmónii”

Comments are closed.

Virtuózi V4+ Slovinsko 2022 / semifinále
Culture Hudba News Odporúčame

Virtuózi V4+Slovinsko 2022: poznáme semifinalistov

V posledný novembrový piatok sme boli svedkami národného kola, ktoré u nás odvysielala televízna Dvojka. Česká televízia divákom sprostredkúva až medzinárodné kolá, a tak sme sa museli spoliehať na vysielanie televíznej Dvojky, poľskej TVP Kultura alebo maďarskej TV DUNA. Päť krajín, súboj 20 talentovaných semifinalistov, hviezdna porota i hostia – aj také budú dve semifinálové […]

Read More
Tučniaky / Divadlo Nová scéna
Divadlo News Odporúčame PR

TUČNIAKY – premiéra hudobnej rozprávky v Divadle Nová scéna

Divadlo Nová scéna uvedie dňa 4. decembra 2022 o 10.00 a 15.00 hod. premiéry hudobnej rozprávky pre malé i veľké deti TUČNIAKY od nemeckého autora Ulricha Huba. Láskavý humor hry, pesničky, herecká hravosť a nápaditosť. To sú hlavné atribúty rozprávky TUČNIAKY, ktorá žne úspech po celej Európe. Inscenovali ju vo viac než tridsiatich jazykoch v […]

Read More
The Ladies Ensemble & Peter Adamov
Hudba Koncerty PR

The Ladies Ensemble & Peter Adamov: Vianočný koncert s romantickou atmosférou

K predvianočnému obdobiu hudba naozaj patrí. Ponuka adventných i vianočných koncertov je – našťastie, po dvoch pandemických rokoch, bohatá a dostupná úplne pre každého. Jedným z koncertov ktorý vás naladí na sviatočnú atmosféru, je vianočný koncert v podaní zoskupenia The Ladies Ensemble a Petra Adamova. Ak máte radi romantickú atmosféru, tak je tento koncert v […]

Read More
Translate »