Kam za kultúrou v predveľkonočnom týždni a počas sviatočných dní? Prinášame ďalšie vydanie našej pravidelnej rubriky. Okrem sviatočnej nálady s hudbou sa pozrieme do slovenských múzeí a galérií. Prezradíme, kam na koncerty vo sviatočnej nálade i to kam na výstavu?
Aj dnes prinášame odpovede na našu tradičnú otázku „kam za kultúrou?“. Tentoraz však svoju pozornosť zameriavame na zaujímavé výstavy. Ak však patríte k priaznivcom hudby a nevadí vám za ňou prísť do Bratislavy, poteší vás bohatý veľkonočný program Slovenskej filharmónie. Utorok (4.4.) patrí v Malej sále Slovenskej filharmónie duchovným piesňam Cithara sanctorum v podaní súboru starej hudby Solamente naturali. Veľká noc so Slovenskou filharmóniou vyvrcholí v stredu a na Zelený štvrtok veľkolepým uvedením Dvořákovho Requiem. Po boku Slovenskej filharmónie a Slovenského filharmonického zboru sa predstavia česko-slovenskí sólisti. Pod taktovkou vynikajúceho rumunsko-rakúskeho dirigenta Iona Marina bude účinkovať kvarteto sólistov. Sú to sopranistka Kateřina Kněžíková, mezzosopranistka Jarmila Balážová, tenorista Peter Berger a bas Jozef Benci.
Kam za kultúrou počas Veľkej noci? Zavítajte aj do múzea SNM-Hrad Červený Kameň
Ak patríte medzi milovníkov divadla, pripravte sa na neobyčajnú jazdu dychberúcim svetom fantázie a zázrakov na hrade Červený Kameň. Zažijete ju počas veľkonočných sviatkov v dňoch 8. – 10. apríla 2023, na kedy pripravili divadelné prehliadky Alica v krajine zázrakov. Pre veľký divácky úspech sa na hrad v Malých Karpatoch rozprávková Alica vracia už tretí rok za sebou! Asi každý z Vás pozná príbeh Alice v krajine zázrakov od Lewisa Carrolla, ale určite ste ho ešte nikdy nevideli spracovaný podobným spôsobom. V podmanivom divadelnom predstavení budete nielen svedkami, ale aj účastníkmi najznámejších scén z literárnej klasiky. Stretnite sa so samotnou Alicou spolu so srdcovou kráľovnou, šialeným klobučníkom alebo mačkou Škľabkou.
Dej sa bude odohrávať v neopakovateľnom prostredí rozprávkového hradu Červený Kameň, kde vás očarí nádherná architektúra a fascinujúce pivničné priestory. Vynikajúci herci, kostýmy, make-up, efekty a oslnivá scénografia vás vtiahnu do fantazijného sveta ako nikdy predtým. Ak chcete vidieť fantastické divadlo v ešte krajšom prostredí a vychutnať si príbeh, ktorý poznáte, vnímaný úplne iným pohľadom, netreba už o ničom ďalej rozmýšľať. Navštívte hrad Červený Kameň a nezmeškajte túto úžasnú príležitosť. Začiatok prehliadky je každú celú hodinu od 10.00 do 16.00 hod. (s prestávkou o 13.00 hod.) Vstupenky si môžete zakúpiť online prostredníctvom aplikácie GoOut alebo priamo na mieste v dňoch podujatia.
Kam za kultúrou? Tento týždeň aj na zaujímavé výstavy
Na nesmelé prvé jarné dni máme pre vás tipy na výstavy. V tejto časti myslíme na priaznivcov nielen výtvarného umenia. Kam teda na výstavu? Pozrieme sa na výstavu o zásadných zmenách na mape Európy, o osobnosti, živote a diele Martina Benku, ako sa menil Zuckermandl v bratislavskom Podhradí, ale aj na výstavu rekonštrukcie diela Posledná Večera svetoznámeho Leonarda da Vinciho. Niektoré zaujímavé výstavy už končia, takže ešte posledná šanca navštíviť ich.
Majster Leonardo v Kaštieli Radoľa
Kysucké múzeum sprístupnilo vo februári 2023 v Kaštieli Radoľa výstavu akademického maliara Stana Lajdu. Výstava predstavuje súbor detailov autorovej rekonštrukcie svetoznámeho diela Posledná večera v mierke 1:1, ktoré vytvoril renesančný génius Leonardo da Vinci. Žilinský rodák Stano Lajda, známy aj pod menom „Slovenský Leonardo“ je i vášnivým zberateľom kópií Leonardovej Poslednej večere. Vyštudovaný reštaurátor a skúsený umelec pracoval na rekonštrukcii dnes už zo 60 % zničeného obrazu viac ako desať rokov. Tento, podľa jeho názoru „najkopírovanejší umelecký artefakt“ zbiera už vyše pol storočia. Na výstave prezentuje časť svojej rozsiahlej zbierky, ktorá má len v elektronickej podobe okolo 5000 rozličných spracovaní Leonardovho námetu. Putovnú výstavu jeho rekonštrukcie už videli tisícky návštevníkov doma i v zahraničí. Pozrieť si ju môžete aj vy do 28.5.2023.
Kysucká Odysea: Od pravekých ľudí po astronautov
Keď už budete na Kysuciach, za prehliadku stojí aj stála expozícia Kysucká Odysea: Od pravekých ľudí po astronautov v priestoroch Vlastivedného múzea v Krásne nad Kysucou. Zoznámite sa s kópiou mamuta v životnej veľkosti i s mláďaťom pravekého nosorožca. Cestou po praveku zase s pračlovekom typu Homo sapiens sapiens sediaceho pri ohnisku. Neolit vám priblíži prvých roľníkov na Kysuciach pri práci a Slovanov predstaví slovanská rodina – muž a žena s dcérou v tradičnom odeve. Prejdete sa raným stredovekom cez renesanciu, ktorú zastupuje šľachtický pár – palatín Juraj Turzo s druhou manželkou Alžbetou Czoborovou – stojaci pred zámkom v Bytči. Spoznáte aj nielen tradičné oblečenie Valacha ako pastiera, ale aj interiér a inventár príbytku – koliby.
A ani sa nenazdáte a ste v novoveku. Ten venujú bitke pri Budatíne. Priemyselný vek reprezentuje scéna z budovania Košicko-bohumínskej železnice a kozmický vek zase astronaut Eugen Andrew Cernan pri prechádzke po mesačnom povrchu.
Ako sa menilo miesto medzi Dunajom a bratislavským hradom
Ak vás zaujíma ako sa menil kúsok Bratislavy medzi Dunajom a hradným bralom, odporúčame navštíviť výstavu v SNM-Múzeu kultúry karpatských Nemcov pod názvom Premeny Zuckermandla. Osada Zuckermandl sa nachádzala v južnej časti bratislavského Podhradia medzi hradným bralom a Dunajom. Pôvodne samostatná obec rybárov, lodníkov, lodných tesárov a mlynárov mala vlastné zastupiteľstvo, vlastnú políciu i školu. Jej nezávislosť sa skončila v roku 1851 pričlenením k Bratislave.
Podhradie vtedy vytvorilo štvrtý mestský obvod – Tereziánsku štvrť. Bol to však i začiatok úpadku tejto mestskej časti. Keď sa koncom 19. stor. na nábreží Dunaja vybudovala električková trať, dostal sa čiastočne Zuckermandl a Vydrica pod úroveň terénu. Mnoho budov sa odstránilo pri budovaní nábrežnej komunikácie, pri dokončovaní tunela a aj pri výstavbe Nového mosta (Most SNP). Dnes z Zuckermandla ostalo iba niekoľko stavieb okolo kostolíka Sv. Trojice.
Ikonický bratislavský Most SNP na výstave
Ak vás zaujíma história a archeológia Bratislavy, tak máme aj pre vás tip. SNM – Archeologické múzeum a SNM – Múzeum židovskej kultúry sprístupnilo 24.3.2023 v Múzeu židovskej kultúry výstavu Most SNP – archeológia, história miesta a židovskej komunity. V jeden deň navštívite dve múzeá a absolvujete prehliadku časti Bratislavy v Podhradí. Dozviete sa aj poznatky archeológov a historikov na tento významný priestor v hlavnom meste. Keďže je kapacita účastníkov podujatia obmedzená, je potrebné svoju účasť nahlásiť vopred mailom SNM-Múzeu židovskej kultúry. Ikonickej stavbe Bratislavy Mostu SNP, ktorý vyhlásili za slovenskú stavbu 20. storočia v kategórii mosty, musela pred 50 rokmi ustúpiť rozsiahla zástavba. Obyvatelia, ktorí zažili Bratislavu ešte bez Mosta SNP, však vnímajú stratu historicky a architektonicky veľmi hodnotných budov. Výstava predstaví návštevníkovi Most SNP a priestor v ktorom sa nachádza podrobne od podzemia až po dnešnú podobu.
Milovník Mozarta a Beethovena svoj život zasvätil kultivovaniu slovenského prostredia
Na Bratislavskom hrade si ešte do 1.5.2023 môžete pozrieť nami už neraz avizovanú výstavu Martin Benka. Výstava predstavuje mnoho stránok z jeho osobnosti a rozmanitej tvorby. Spoznáte diela zaujímavého „renesančného” človeka so všestrannými umeleckými záujmami. Martin Benka zasvätil svoj život estetike a kultivovaniu slovenského prostredia. V rámci svojej tvorby si vytvoril neopakovateľný rukopis, ktorým citlivo reflektoval obraz slovenskej prírody. Tento milovník Mozarta a Beethovena bol zručným maliarom, grafikom a dizajnérom.
O Martinovi Benkovi je známe, že okrem maľby a kresby sa venoval aj grafike a hudbe. Vo svojom ateliéri zakladal s priateľmi sláčikové kvartetá a organizoval komorné koncerty. Zaujímavosťou v jeho dizajnérskom diele sú hranaté „kubistické” husle evokujúce voľné inšpirácie slovenskou ľudovou ornamentikou.
Benka daroval podstatnú časť svojej zbierky okolo 5200 výtvarných diel, korešpondenciu a knižnicu československému štátu. Vo svojom testamente odkázal štátu aj zvyšok svojej pozostalosti, okrem umeleckých artefaktov i zariadenie svojho domu, resp. ateliéru v Martine, v ktorom bolo v roku 1972 otvorené Múzeum Martina Benku.
Ako sa zrodila nová hranica
Ďalším tipom pre milovníkov histórie je výstava o zásadných zmenách na mape Európy Trianon – Zrod novej hranice. Hoci od podpísania Trianonskej mierovej zmluvy uplynulo vyše 100 rokov, jej prijímanie je dodnes dodnes pálčivou a značne kontroverznou témou. Mapuje udalosti, ktoré sa diali 4. 6. 1920 po podpísaní mierovej zmluvy vo francúzskom Versailles. Výstavu poňali jej autori ako príspevok k zdokumentovaniu zložitého procesu rozpadu historického Uhorska a začleňovaniu Slovenska do nového československého štátu. Jadro výstavy venujú vojenským operáciám a diplomatickému zápasu o južnú hranicu medzi Československom a Maďarskom na pozadí prebiehajúcej mierovej konferencie v Paríži. Komplikovaný zrod novej hranice približuje aj prezentácia vzácneho kartografického materiálu, s ktorým pracovala československá delegácia na mierovej konferencii v Paríži. Do výstavy zakomponovali aj problematiku osobností slovenského politického a kultúrneho života, ktoré sa s ideou československého štátu nestotožnili a vnímali ju ako popretie historického práva svätoštefanskej koruny. Zaujímavú výstavu si môžete pozrieť v priestoroch Bratislavského hradu už iba do 1.5.2023.
Za hudbou aj na výstavy
A keď už budete na Bratislavskom hrade, potešiť sa môžete aj ďalšími výstavami. Len do 16.4.2023 tu nájdete výstavu Dary pápežov Slovensku, či výstavu venovanú sakrálnemu umeniu Na slávu a chválu. Milovníkom hudby pripomíname dvojicu výstav venovaných významným osobnostiam sveta hudby. Do 1.5.2023 si nenechajte ujsť nami neraz avizovanú výstavu Z pozostalosti Edity Gruberovej či atraktívnu výstavu Miro Žbirka: Roky a dni.
Rodina v tradičnej ľudovej kultúre Záhoria
Výstava v Záhorskom múzeu v Skalici pod názvom Rodina v tradičnej ľudovej kultúre Záhoria približuje rodinné zvyky v kontexte životného cyklu. Spája ich najmä s tromi kľúčovými udalosťami v živote človeka: narodenie, svadba a pohreb vidieckeho obyvateľstva Záhoria. Rôznorodosť rodinných obyčají ilustrujú fotografie zbierkových predmetov a dopĺňajú fotografie z rôznych pamäťových inštitúcií a súkromných osôb z oblasti Záhoria a Myjavy z konca 19. storočia do 70. rokov minulého storočia. Výstava potrvá do 30. júna 2023.
Kam za kultúrou v Košiciach?
Poznáte Nomádov Európy? Nie? Potom máme pre vás tip. Zájdite do Východoslovenského múzea v Košiciach. Do 4.6.2023 tam nájdete výstavu NOMÁDI EURÓPY. Výstava prináša neuveriteľný príbeh odvahy, šikovnosti a vynaliezavosti jednoduchých roľníkov z najchudobnejších horských regiónov severozápadného Slovenska a Spiša. Prostredníctvom dobových fotografií a starožitných drôtených i plechových výrobkov približuje históriu pôvodného remesla. Dokumentuje remeselný fortieľ, ktorý drotárov preslávil po celom svete i unikátnu technológiu, ktorou drôt spracovávali bez použitia spájkovaných či zváraných spojov.
Kam za kultúrou s deťmi? Do Bibiany!
K našim tipom kam za kultúrou nepochybne patrí aj Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA. V jej priestoroch si do 16.4.2023 môžete pozrieť výstavu mladého výtvarníka Ondřeja Brýnu. Medzifáza rozpovie príbeh tvorby jeho bábkových animovaných filmov a klipov. Oboznámite sa s tým, ako taký film vzniká od skíc, výtvarných návrhov až po hotové bábky. Výstava je doplnená o projekcie, prostredia, scény a rekvizity, ktoré vás vtiahnu do jeho čarovného sveta.
Veríme, že sme vás inšpirovali a zažijete krásne sviatky.
Zdroj: BIBIANA, Slovenské národné múzeum, Hrad Červený Kameň Kysucké múzeum Čadca, Východoslovenské múzeum Košice, Záhorské múzeum Skalica