Novinky

Kam za kultúrou od 6. marca 2023?

Kam za kultúrou

Nový týždeň je tu a s ním prichádzajú aj naše tipy na atraktívne kultúrne podujatia. Týždeň sa nesie v znamení pocty legendám v strhujúcej koncertnej šou, celosvetového koncertného turné Erosa Ramazzottiho či spomienke na Jozefa Bednárika a jeho muzikálový svet. Tak, kam za kultúrou od 6. do 12. marca 2023?

Odpovede na našu tradičnú otázku „kam za kultúrou?“ sme opäť hľadali v  ponuke slovenských divadiel, výstavných a koncertných siení po celom Slovensku. Svet hudby oslávi jubileum Richarda Wagnera, či pripomenú Jozefa Bednárika či legendárneho Freddieho Mercuryho. Priestor dostane slávny Eros Ramazzoti, ale aj slovenská premiéra skladby súčasnej slovenskej skladateľky. A samozrejmosťou bude aj more divadelnej zábavy. Vo svete výstav svoj priestor získala nielen história, ale aj dizajn, dejiny scénografie, sakrálne umenie či osobnosti hudby a literatúry. Stačí sa len začítať, nechať sa inšpirovať a vybrať si z našich tipov podľa svojho gusta.

Kam za kultúrou? Na koncerty!

Ako prvé sa pozrieme na koncertné tipy týždňa. Najprv si povedzme, na čo sa môžu tešiť priaznivci vážnej hudby? Tentoraz začíname v Bratislave. Slovenská filharmónia prináša v dňoch 9. a 10. marca 2023 koncertné uvedenie 2. dejstva opery Tristan a Izolda od Richarda Wagnera. Kto má pri dnešnom rýchlom životnom tempe čas sadnúť si na niekoľko hodín a sústredene vnímať spletité príbehy Wagnerových hudobných drám? Koncertné uvedenie druhého dejstva Tristana a Izoldy tak bude len malou ochutnávkou z hudobnej torty nemeckého mága. 

SF Slovenská filharmónia / Kam za kultúrou
Slovenská filharmónia. Foto: Peter Brenkus

Mýty, legendy, symboly, veľa expresie a čo najväčší odklon od reality. Presne tak Wagner skúmal vnútorné psychologické a spoločenské konflikty priamo na javisku. „Nebezpečne fascinujúca, hrozivo a sladko nekonečná“, charakterizuje Friedrich Nietzsche dielo, ktorého libreto napísal sám Wagner podľa eposu Tristan und Isolt od Gottfrieda von Strassburga. Tak ako Tristan a Izolda podľahli kúzlu čarovného nápoja, tak aj my môžeme i po 140 rokoch od Wagnerovej smrti opäť podľahnúť čaru jeho hudby.

Tristan a Izolda / SF / Kam na koncert / Kam za kultúrou

Slovenský dirigent svetového renomé Juraj Valčuha uvedením Tristana a Izoldy nadviaže na rok 2018, kedy počas BHS koncertne uviedol 1. dejstvo opery Valkýra. Mileneckú dvojicu stvárni nemecká sopranistka Maida Hundeling a rakúsky tenorista Norbert Ernst. Ďalej to budú česká mezzosopranistka Ester Pavlů a domáce umenie zastúpi fenomenálny basista Peter Mikuláš.

Nedeľa so Slovenským komorným orchestrom

Nedeľa 12.3. o 16,00 hod. patrí Slovenskému komornému orchestru pod vedením umeleckého vedúceho Ewalda Danela. Uvedú Zjasnená noc, op. 4 Arnolda Schönberga a Metamorfózy pre 23 sláčikových nástrojov Richarda Straussa. „Potom ju vezme, ťažkú, do náručia, vdychujú bozky a už mlčia. Kráčajú dvaja, s nimi jasný nočný čas,“ píše vo svojej básni Zjasnená noc Richard Dehmel. Práve táto báseň sa stala námetom pre vznik rovnomenného sláčikového sexteta otca dodekafónie a rozbíjača tonality Arnolda Schönberga. Sextet ešte vo veľkej miere vychádza z lyriky a harmónie konca 19. storočia, no je výrazne expresívnejší ako diela jeho súčasníkov. Súznenie s duchom predvojnovej doby.

Kam za kultúrou / Slovenský komorný orchester a Ewald Danel.
Slovenský komorný orchester a Ewald Danel. Foto: Peter Brenkus

Collegium Musicum pod vedením Paula Sachera premiérovalo rok po ukončení 2. svetovej vojny v zürišskej Tonhalle Metamorfózy Richarda Straussa. Okupácia nemeckej krajiny cudzími silami sa pretavila do hudby, v ktorej sa objavujú i štyri takty smútočného pochodu z Beethovenovej Eroicy. Pripísaná anotácia In memoriam i význam názvu diela (premeny) sa dá v kontexte jeho vzniku chápať rôznorodo.

Článok pokračuje pod reklamou
Allegretto Žilina 2023

Žilinské sólo pre najlepších

Z Bratislavy ideme za vážnou hudbou do Žiliny. Štátny komorný orchester Žilina sa snaží v každej koncertnej sezóne poskytnúť možnosť sólistického účinkovania najlepším členom orchestra. Sú to kvalitou výnimoční interpreti v medzinárodnom meradle. V programe SÓLO PRE ČLENOV ŠKO sa 9.3.2023 v Dome umenia Fatra o 19,00 predstavia vedúci hráči dychovej sekcie orchestra. Pre poslucháčov si pripravili program z diel G. Mahlera, W.A. Mozarta, B. Bartóka a O. Respighiho. Svoje zastúpenie bude mať aj súčasná slovenská vážna hudba.

ŠKO Žilina predstavuje novú sezónu a spúšťa predaj abonentiek

V ich naštudovaní pod taktovkou fenomenálneho dirigenta Rastislava Štúra zaznie v slovenskej premiére skladba Carpatian Timbre mladej slovenskej skladateľky Haimoni Balgavej. Sólisticky sa v Mozartovej Koncertantnej symfónii Es dur KV297b predstavia hobojista Mário Šebeň, klarinetistka Bibiána Bieniková, fagotistka Ida Chovanová a hráč na lesnom rohu Nazar Spas. Tí ako sólisti a komorní hráči získali medzinárodné renomé nielen v Európe, ale aj na 20 koncertoch v USA.

Komorné podujatie v Štátnej opere Banská Bystrica

Aby toho nebolo málo, tak pre priaznivcov vážnej hudby a opery, tu máme jeden komorný tip. Štátna opera Banská Bystrica prináša v stredu 8.3.2023 o 17,00 hod. vo svojom Bohéma klube komorné podujatie s Petrom Račkom DNEŠNÝ VEČER PATRÍ MNE. V rámci neho Štátna opera svojím návštevníkom postupne predstavuje umelecké osobnosti svojho súboru i hostí. Sólistov divadla spoznáte v neformálnej, priateľskej atmosfére. Protagonisti večera poodhalia aj dvere svojho súkromia, svojich umeleckých, ale aj ďalších pracovných a osobných aktivít. Práve s týmto zámerom je zostavovaná dramaturgia koncertu – je totiž výpoveďou toho, komu „patrí večer”. Tentoraz účinkujú Peter Račko a jeho hostia.

QUEEN SHOW - pocta legende tentoraz v Nitre

Od klasickej hudbe mierime k populárnej hudbe. Počas tohto týždňa zažijeme aj niekoľko koncertných pôct hudobným legendám. Prvou z nich je novučičká strhujúca koncertná show QUEEN SHOW – pocta legende, o premiére ktorej sme vás informovali. Tento týždeň je našim tipom týždňa pre čitateľov z Nitry, Piešťan a okolia.

Queen show / Kam do divadla / Kam za kultúrou
Foto: Zdenko Hanout

Poctu legendárnemu spevákovi Freddiemu Mercurymu a skupine Queen zažijete na vlastnej koži už v pondelok 6.3. v Dome umenia Piešťany a v utorok 7.3. v PKO Nitra (vždy o 19,00 hod.). Zaznejú originálne úpravy najväčších hitov skupiny Queen, efektívne choreografie rôznych tanečných žánrov v prevedení mladých muzikálových tanečníkov ako Patrik Vyskočil, Ján Slezák, Dárius Koči a ďalší.

Queen show / Kam do divadla / Kam za kultúrou
Foto: Zdenko Hanout

Nebude hýbať ani pútavá Lightshow s efektným scénickým vizuálom, ktorý dopĺňajú zábery zo živých vystúpení skupiny QUEEN na LED obrazovke. Queen show svojou jednoduchou dejovou líniou, interakciou hercov s divákmi a dokrútkami zo zákulisia a koncertov skupiny Queen, mapuje súkromný a profesijný život Freddieho Mercuryho. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

Battito Infinito World Tour talianskej popovej hviezdy

Idol ženských sŕdc Eros Ramazzotti ohlásil spolu s vydaním nového albumu celosvetové turné BATTITO INFINITO WORLD TOUR. Album uzrie svetlo sveta 16. septembra tohto roku. Ale už predtým príde aj na Slovensko! Charizmatický spevák ani tentoraz nevynechá srdce strednej Európy. Stane sa tak už v stredu 8.3., kedy sa na neho môžu tešiť fanúšikovia v košickej STEEL ARÉNE. Na koncerte so začiatkom o 20,00 hod. priblíži návštevníkom nielen svoje nové skladby, ale aj najznámejšie hity, ktoré mnohí z nás tak veľmi milujeme! PS, vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

Kam za kultúrou? Patrí sa ísť aj do divadla!

Naše divadelné tipy začneme pre zmenu za východnom Slovensku. Prešovčania v Divadle Jonáša Záborského uvidia v utorok a stredu (7. a 8.3.2023) o 18,30 v Historickej budove v réžii Michala Náhlika trpkú komédiu Laury Wade DOMA, SOM MILÁČIK! Hru ovenčili cenou Laurenca Oliviera za najlepšiu komédiu v roku 2019. Čo všetko je človek schopný urobiť preto, aby bol šťastný, sa dozviete priamo na predstavení. O to, aby ste strávili večer naozaj príjemne, sa postarajú účinkujúci Jana Evelley, Boris Srník, Svetlana Wittnerová, Samuel Gáfrik, Zuzana Kúšiková a Stanislava Kašperová.

Predstavte si slnkom zaliate Benátky, il Canale Grande, majestátny chrám i paláce a nezameniteľné gondoly. Mnohí z nás aj zabudli, ako dýchajú Benátky. Keďže teraz nemôžete prísť do Benátok, prichádzajú 10. marca Benátky za vami. Stane sa tak v skvelej hre maestra Carla Goldoniho SLUHA DVOCH PÁNOV v réžii Mareka Zákosteleckého. A spolu s ním sa o príjemné chvíle postarajú aj účinkujúci Matej Erby, Gabriela Očkajová, Peter Krivý, Filip Lenárth, Veronika Husovská, Matej Lacko, Martin Juríček, Slavomíra Fulínová, Michal Novodomský a Ján Ivan. Stačí sa len započúvať… a Benátky – Bella Venezia sú tu!

Čo môže priniesť silvestrovský večer?

Mestské divadlo Žilina prináša svojim divákom 8.3.2023 o 19,00 autorskú situačnú komédiu Michala Tomasyho NEZNÁŠAM ŤA!, ktorý ju aj režíruje. Situačná komédia o (takmer) štyroch pároch, ktoré spojil jeden byt a jeden silvestrovský večer, vznikla v spolupráci so súborom Mestského divadla Žilina. Niektorí pozvanie dostali, niektorí sa prišli so starým rokom rozlúčiť neohlásene. Tyčinky, chlebíčky a prskavky – tak si večer predstavoval hostiteľský pár. Namiesto toho zažívajú sex, drogy a rock’n’roll v slovenskom štýle a v slovenskom paneláku. Silvester a alkohol je spojenie, ktoré uvoľňuje všetky krízy, ktoré ľudia v sebe držali, a ktoré zrazu vybuchujú na povrch ako polnočný ohňostroj. V inscenácii sa predstavia Ada Juhásová, Michal Koleják, Iveta Pagáčová, Adam Herich a ďalší. Keďže inscenácia obsahuje expresívne výrazy, mravnostná polícia ju sprístupňuje divákom od 15 rokov.

Za divadlom aj v Bratislave

Naše divadelné tipy zakončíme v Bratislave. Rozhodne praje fanúšikom komédie i muzikálov. Začneme na veselú nôtu. Je ňou čierna komédia o veciach, ktoré nezmeníme. A tak je lepšie sa na nich zasmiať, než si nad nimi zúfať. Aj o tom je  Klimáčkova komédia VÁŽENÍ SUSEDIA, ZAMYKAJTE VCHOD, ktorú má Divadlo GunaGU na programe utorok 7.3. o 19,30 hod.

Vážení susedia, zamykajte vchod / Kam do divadla / Kam za kultúrou v Bratislave
Foto: Archív divadla GUnaGU

Čierna komédia s humorom a nadhľadom komentuje dnešnú Bratislavu. Čo sa stane, ak prehovoria sochy na uliciach? Čo by nám povedal Schöne Náci a čo Čumil? V ktorom byte najviac nadávajú na politiku? Pri akých smetiakoch sa schádzajú ženatí milenci, keď ujdú od svojich rodín? Kto je influencerka Slava? Cestoval udatný Odysseus v trolejbuse? Ako šarmantne zazvoniť susedom pod vami, že ste ich vytopili? A čo by ste si priali, ak by bol zajtra koniec sveta? Smršť divadelných klipov o šialenej realite okolo nás predvedie s veľkým nasadením trojica hercov.

Slávne muzikálové hity na bratislavských scénach

A teraz sľúbené muzikálové tipy. Prvý slovenských rockový muzikál CYRANO Z PREDMESTIA v modernom prevedení prináša v stredu 8.3.2023 Divadlo Nová scéna. Nestarnúci príbeh o láske, zásadách, kamarátstve, úspechoch a pádoch v réžii Patrika Vyskočila rozhodne stojí za návštevu!

Aj v piatok 10.3.2023 zájdite na Novú scénu. Opäť ponúka ojedinelé muzikálové dielo JÁNOŠÍK. Na divadelné dosky prináša legendu, živé dialógy a múdrosť myšlienok či oslobodzujúci humor. Opäť na vás čaká priam magická poézia scénických obrazov, vtip a dojímavosť situácií…

Hit svetových scén, v ktorom sa snúbi činohra s hudbou – muzikál LAZARUS prináša sobota. Pozrieť si ho môžete na scéne bratislavského DPOHsobotu 11.3.2023 o 19,00, na ktorej ho uvádza Divadlo Aréna.

Hold veľkému režisérovi

Jozef Bednárik / Kam za kultúrou

Galakoncert plný najkrajších skladieb z muzikálov, ktoré Jozef Bednárik režíroval v DNS, je vyvrcholením týždňa v kalendári bratislavských divadelných scén. JOZEF BEDNÁRIK a jeho muzikálový svet je na programe Novej scény v nedeľu 12.3. o 17,00. Je poctou veľkému divadelnému mágovi Jozefovi Bednárikovi, režisérovi viacerých mimoriadne úspešných muzikálov. Zostavili ho z najväčších hitov muzikálov Evanjelium o Márii, Grand Hotel, Pokrvní bratia, Jozef a jeho zázračný farebný plášť, Klietka bláznov, Donaha!, Fidlikant na streche a Dracula. Vďaka použitiu množstva archívnych záberov z pôvodných muzikálových inscenácií, ako aj úryvkov z rozhovorov s Jozefom Bednárikom v rôznych televíznych reláciách, je koncert vtipným i dojímavým spomínaním na tohto velikána slovenského divadelníctva. Dramaturgicky koncert pripravil jeho režisér Peter Oravec, ktorý sa svojou tvorbou hrdo hlási k odkazu Jozefa Bednárika.

Kam za kultúrou? Naše tipy na zaujímavé výstavy

Keďže sa blížia veľkonočné sviatky, v Etnografickom múzeu SNM v Martine si môžete pozrieť výstavu Batikované kraslice. Návštevníci si môžu ozdobiť vajíčka tradičnou technikou voskovej batiky. Vyrobenými kraslicami si potom môžete vyzdobiť svoju domácnosť a vyčaria vám úsmev aj počas nadchádzajúcich sviatkov. Ak výstavu navštívite 10.3. v čase od 10,00 do 14,00 hod. nezabudnite si so sebou priniesť vlastné vyfúknuté vajíčka (alebo natvrdo uvarené), o ostatný materiál sa postarajú v múzeu.

Batikované kraslice / Kam na výstavu

Kysucké múzeum pripravilo v priestoroch Kaštieľa Radoľa unikátnu výstavu vzácnych, viac ako storočných pohľadníc. Výstava Dolné Kysuce na historických pohľadniciach návštevníkom ponúka zaujímavé historické zábery vybraných dolnokysuckých sídel na pohľadniciach vydaných v období Rakúsko-Uhorska, prvej Československej republiky i v povojnových rokoch.

Dolné Kysuce na historických pohľadniciach / Kam na výstavu / Kam za kultúrou

Aj naše výstavné tipy zakončíme v Bratislave. V Galérii mesta Bratislavy nezabudnite navštíviť Medziobjekty Aleša Votavu a v Zoya Gallery na Ventúrskej novučičkú výstavu PROFILLO – Design & Art. Výtvarník, dizajnér skla a minuloročný laureát Krištáľového krídla Patrik Illo bilancuje štvrťstoročie svojej tvorby. Výstava PROFILLO – Design & Art predstavuje Patrika Illa vo všetkých polohách od voľného umelca po firemného dizajnéra. Mapuje jeho tvorivú cestu aj spoluprácu so známymi slovenskými, českými a poľskými sklárskymi značkami RONA, KROSNO, WRZESNIAK, CRYSTALEX, MOSER či LASVIT, alebo jeho vlastné dizajnové projekty, napríklad v rámci štúdia ILLOLA.

Zoya Gallery

Na Bratislavský hrad nielen za históriou, ale aj za hudbou

Na Bratislavskom hrade, kde sídli Historické múzeum SNM si na svoje prídu nielen milovníci hudby a známych hudobníkov. Nájdete tu výstavu Z pozostalosti Edity Gruberovej či Miro Žbirka: Roky a dni? Výstavu Miro Žbirka: Roky a dni zostavila jeho manželka Kateřina. Prostredníctvom krásnych spomienok vás prevedie Mekyho životom. Pripomeniete si Mekyho hranie na legendárnej bratislavskej lavičke, ale aj prvé koncerty s Modusom.

Miro Žbirka
Miroslav "Meky" Žbirka (+69) v roku 2015. Zdroj: Krištáľové krídlo/RTVS

Našu a svetovú sopránovú kráľovnú Editu Gruberovú predstavujú autori výstavy cennými artefaktmi z jej pozostalosti. Uvidíte koncertné róby, divadelný kostým, odevné doplnky, šperky, ale aj portrétnu fotografiu či secesný notový stojan. Nechýbajú tiež ocenenia slávnej divy za umelecký prínos a reprezentáciu Slovenska a Rakúska v zahraničí.

Edita Gruberova, Divadelný ústav
Z pozostalosti Edity Gruberovej. Foto: Divadelný ústav

Zaujíma vás aj sakrálne umenie, literatúra či dejiny?

Priaznivcov sakrálneho umenia potešia na hrade aj ďalšie výstavy. Jednou z nich je výstava betlehemov Pokoj ľuďom dobrej vôle, kresťanského sakrálneho umenia Na slávu a chválu či Dary pápežov Slovensku. Milovníkov histórie či literatúry poteší nielen výstava venovaná fenoménu s názvom Trianon, Martinovi Benkovi či Keltom z Bratislavy. V sídelnej budove Slovenského národného múzea je to zase výstava venovaná spisovateľovi Imre Madáchovi či pomaly končiaca výstava o aristokratickom rode Pálffyovcov. Ak ste si ich nestihli prezrieť, máte ešte šancu.

Mária Terézia; Pálffyovci
Pohľad do expozície výstavy Mária Terézia a Pálffyovci. Zdroj: SNM

Dejiny Bratislavy od konca 13. storočia ako na dlani

Zaujímavú výstavu Ľudia a mesto. Dejiny Bratislavy môžete do 9.7.2023 navštíviť v Múzeu mesta Bratislavy. Predstavuje obraz mesta, najvýznamnejšie udalosti a osobnosti, ktoré za sedem storočí ovplyvnilo život mesta Bratislavy a jeho obyvateľov od konca 13. storočia po 90. roky 20. storočia. Výstavu Ľudia a mesto. Dejiny Bratislavy tvorí do šiestich celkov a zároveň miestností, z ktorých každá rieši problematiku ucelenej téme. Zoznámite sa nielen s morfológiou mesta, ale prostredníctvom artefaktov aj so životným štýlom jeho obyvateľov.

Reklama
Romeo a Júlia / William Shakespeare

Veríme, že sme vás inšpirovali.

 

Foto: Peter Brenkus, Zdenko Hanout, archív RTVS,  GUnaGU, Štátny komorný orchester Žilina, Slovenské národné múzeum

Zdroj: Divadlo Aréna, Divadlo GUnaGU, Divadlo Nová scéna, Divadlo Jonáša Záborského, Dom umenia Piešťany, Galéria mesta Bratislavy, Kysucké múzeum, Mestské divadlo Žilina, Múzeum mesta Bratislavy, Slovenská filharmónia, Slovenské národné múzeum, Štátna opera Banská Bystrica, Štátny komorný orchester Žilina, VIVIEN, Zoya Gallery & Museum

2 thoughts on “Kam za kultúrou od 6. marca 2023?

Comments are closed.

Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská
Culture Hudba News Podujatia PR

Mozart pozýva deti do košickej filky

Mozart pozýva deti do košickej filky. Spoznajte spolu s deťmi život i dielo nesmrteľného skladateľa s košickými filharmonikmi a Gabrielom Rovňákom!

Read More
Translate »