Medziobjekty Aleša Votavu v GMB

Medziobjekty Aleša Votavu / Aleš Votava

Divadelný ústav spolu s Galériou mesta Bratislavy pripravil začiatkom februára 2023 výstavu, ktorá prezentuje viac ako šesťdesiatich exponátov z dielne scénografa Aleša Votavu. Výstava prvýkrát na Slovensku predstavuje medziobjekty špičkového slovenského scénografa Aleša Votavu (1962 – 2001). Patrili k najintímnejšej časti predčasne uzavretého diela. Sú aj nie sú to šperky, sochy, časti kostýmov či scénografie.

Z dôvodu havárie bola na niekoľko dní Galéria mesta Bratislavy uzatvorená. Tento stav, našťastie, dlho netrval. Svoje brány už otvorila, a tak si nenechajte ujsť príležitosť na návštevu atraktívnych výstav v Pálffyho paláci. Rozhodne za návštevu totiž stojí aj výstava s názvom Čas a príliv neberú ohľad na nikoho : Medziobjekty Aleša Votavu. Galéria ju spolu s Divadelný ústavom otvorili ešte začiatkom februára a ako pôvodne avizovala, pozrieť si ju môžete do 7.5.2023. Výstava prvýkrát predstavuje oceňovaného scénografa Aleša Votavu trochu komplexnejšie – ako majstra výtvarných objektov i jeho osobnosť. 

Z tvorby oceňovaného Aleša Votavu

Scénograf Aleš Votava (1962 – 2001) získal prestížnu českú Cenu Alfréda Radoka za scénografiu roka. Bol tiež štvornásobným držiteľom ceny DOSKY za najlepšiu scénografiu sezóny. O jeho talente svedčí aj 13 samostatných výstav. Vytvoril scénografiu pre 51 činoherných inscenácií, 29 operných inscenácií, 13 baletných inscenácií a 8 divadelných inscenácií pre Divadlo GUnaGU. Návštevníci si budú môcť pozrieť unikátne diela, ktoré sú zapožičané zo zbierok Divadelného ústavu, Slovenskej národnej galérie, Divadla Andreja Bagara v Nitre a zo súkromných zbierok.

Aleš Votava
Na scéne sa podpísal Aleš Votava. Foto: archív Divadla GUnaGU

Videl som nejaké fotografie jeho prác a uvedomil som si, že má veľmi dobrý vkus. Veľmi jemný, presný, veľmi moderný, minimalistický. Veľmi dobrý vkus.

(Gintaras Varnas)

Výstava predstavuje Aleša Votavu veľmi komplexne

Osobnosť a dielo tohto scénografa si minulý rok pripomenuli Slovenská pošta a Divadelný ústav vydaním poštovej známky Aleša Votavu, o čom sme vás informovali. Výstava v Galérii mesta Bratislavy po prvýkrát predstavuje Aleša Votavu ako majstra výtvarných objektov, tvorcu s ľahkosťou prekračujúceho limity svojej profesie. Zobrazuje ho aj ako človeka prekypujúceho tvorivosťou, vynaliezavosťou, nadhľadom i humorom.

„Scénografia je vlastne neustálym hľadaním za jej hranicami.“

(Aleš Votava)

Aleš Votava pri práci
Aleš Votava pri práci

Bohatá tvorba výnimočného majstra

Jeho voľná tvorba však odhaľuje aj jeho zraniteľnosť, pochybnosti a trápenia. Sú to často tie najintímnejšie posolstvá jeho predčasne uzavretého diela. Votavove objekty môžeme nazvať aj medziobjekty, lebo to sú a zároveň nie sú šperky, sochy, stroje, časti kostýmov či scénografie. Lenže čo čakať od človeka, ktorý vyrastal na Alici v krajine zázrakov a ešte ju aj musel nanovo ilustrovať? Jeho dielo sa nezmestí do zásuviek, rovnako ako sa mimoriadne tvorivý a pracovitý Aleš Votava vyhýba akýmkoľvek klasifikáciám.

Dielo Aleša Votavu.
Dielo Aleša Votavu. Zdroj: GMB

Tvorbu a renesančnú osobnosť autora predstaví kurátorka výstavy Anna Grusková. „Práca na výstave pre mňa bola prirodzeným pokračovaním nášho priateľstva s Alešom Votavom. Prekvapilo ma, ako dokáže inšpirovať a spájať vyše dvadsať rokov po svojej smrti. Výstava vznikla pre tých, čo ho poznali, ale aj pre tých, ktorí sa po prvý raz stretnú s jeho prácami, ktoré vôbec nezostarli, a nahliadnu aj do jeho spôsobu života a rozmýšľania,“ uviedla Anna Grusková. 

Medziobjekty Aleša Votavu
Dielo Aleša Votavu. Zdroj: GMB

Výnimočnosť diela scénografa, grafického dizajnéra a talentovaného umelca vníma aj riaditeľka Divadelného ústavu Vladislava Fekete. „Zároveň som spokojná, že si v relatívne krátkom čase spomíname na výnimočnú  osobnosť Aleša Votavu druhýkrát. Po úspešnej prezentácii poštovej známky s jeho menom na sklonku minulého roka, sa tentokrát  zoznámime s jeho menej známou tvorbou. Kurátorka Anna Grusková ju pomenovala ako medziobjekty, čím naznačila, že pôjde o zaujímavé a kreatívne spojenia na pomedzí scénografie a výtvarného umenia,“ hodnotí Vladislava Fekete.

Známka Aleš Votava / Divadelný ústav
Slávnostné uvedenie známky Aleš Votava.

TS, gmb.sk

Foto: súkromný archív Aleša Votavu, Galéria mesta Bratislavy, Divadelný ústav

Zdroj: Galéria mesta Bratislavy

One thought on “Medziobjekty Aleša Votavu v GMB”

Comments are closed.

Rádiohlavy / Radio_Head Awards 2022
Culture Eventy Hudba News Udalosti

Víťazi Radio_ Head Awards 2022 sú známi. Aké sú ich pocity?

Po roku opäť nastal čas na sviatok slovenskej hudby. Prestížne hudobné ceny Radio_ Head Awards, majú v slovenskej kultúre už svoje miesto. A právom. Tento rok píšu 15. rok existencie. Za tie roky sa stali tradíciou i značkou kvality a prestíže. Aj tohto roku oceňovali TOP nahrávky slovenskej hudby uplynulého roka. Kto si odniesol sošky […]

Read More
Slovenská filharmónia
Hudba Koncerty News Odporúčame PR

V Slovenskej filharmónii zaznie Óda na radosť na oslavu 30. rokov Slovenskej republiky

Vo štvrtok a piatok 23. a 24. marca 2023 sa uskutoční v bratislavskej Redute ďalšia dvojica koncertov šéfdirigenta Daniela Raiskina. V jeho naštudovaní budú znieť dve vokálno-inštrumentálne diela – Óda na radosť. Ponesú sa v znamení radosti na oslavu 30. výročia Slovenskej republiky. Jedným z TOP udalostí týždňa i mesiaca je iste koncert s názvom […]

Read More
Šiesty ročník festivalu Věčná naděje otvorí Verdiho Requiem vo výnimočnom prevedení
Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Festival Věčná naděje a Terne Čhave s hudbou tzv. zabudnutého holocaustu

Nielen tvorba židovských autorov bývala v koncentračných táboroch uvádzaná a hraná. Festival Věčná naděje v tomto roku upozorňuje taktiež na tzv. “zabudnutý holocaust”, teda prenasledovanie a likvidáciu Rómov. Priamo pre festival Věčná naděje vzniklo v spolupráci so skupinou Terne Čhave komponované pásmo piesní. Prezentujú diela, ktoré v koncentračných táboroch buď vznikli alebo s rómskym holocaustom […]

Read More
Translate »