Predstaviteľ geometrickej abstrakcie a prezident A.C.I., maliar, architekt a urbanista Hernán Jara, jubiluje. Narodil sa v ekvádorskom Quite, žije a tvorí v Paríži. Už roky vystavuje po celom svete. Hoci pred rokmi vystavoval aj u nás na Slovensku, nie je v našich končinách veľmi známy.
Architekt, urbanista a maliar Hernán Jara založil platformu európskych maliarov Art Construit International a v súčasnosti je jej predsedom. Zároveň patrí medzi členov parížskej skupiny Constructiviste a milánskej Arte Struktura.
K umeniu „privoňal“ vďaka svojim učiteľom Jaimemu Andradeovi a Sergiovi Guarderasovi. Jeho diela ovplyvňuje noblesa parížskych pamiatok a krása krajiny. Prinášajú živý a diafánsky pocit. Geometrické obrazy Hernána Jaru sa zameriavajú na rôzne interpretácie. Ťažisko tvorby kladie na hľadanie „asymetrickej symetrie“. Pozostáva zo základných geometrických tvarov, ku ktorým prednostne pridáva štruktúrujúcu šikmú čiaru.
Patrí medzi predstaviteľov geometrickej abstrakcie. Viete, o aký druh umenie ide? Toto nefiguratívne umenie vzniklo ako odnož abstraktného umenia po roku 1910. Používa geometrické objekty. Typické pre geometrickú abstrakciu sú jasne rozpoznateľné línie a členenie obsahu obrazu na jednotlivé plochy. Použitá farebná paleta zahŕňa základné farby a achromatické farby, ako je čierna, biela a sivá, vo všetkých tónoch. Dôraz je kladený na súhru farieb a tvarov.
Hernán Jara vystavoval aj na Slovensku. Avšak pred viac ako dvadsiatimi rokmi.
S jeho tvorbou sme mali možnosť zoznámiť sa na výstave pod názvom Geometrické abstrakcie. Túto výstavu organizovala Spoločnosť pre medzinárodné vzťahy a porozumenie v spolupráci s Veľvyslanectvom Ekvádoru vo Viedni. Konala sa v dňoch 17. – 30. apríla 2000 v Salóniku Slovenského národného múzea v Bratislave.
Za veľkou mlákou i v novej domovine
Z jeho výstav po celom svete, spomeňme aspoň niektoré za ostatné roky. V roku 2018 a 2019 to boli výstavy v parížskej Galerie du Montparnasse, v dallaskom Museum MADI Art a v ženevskom Centre WIPO (Svetová organizácia duševného vlastníctva). Samostatné a kolektívne výstavy charakterizovali aj ďalší rok. Vystavoval spolu s inými umelcami aj v Kunsthaus v nemeckom Rehau, či v parížskej Galerie Abstract Project s dvojicou výstav Echangisme(s) a Cinetique II. Múzeum geometrie (Museum of Geometric) a MADI Art Museum of Geometric predstavilo jeho tvorbu na výstave pod názvom Hernan Jara: „Exposition in Blue“. Spolu s inými umelcami vystavoval na pôde francúzskeho združenia Art Construit International a v parížskych galériach sa predstavil s výstavou Cinétique II.
Cinétique II dobyla Paríž, Bazilej, Hamburg či Viedeň
„Cinetique 2“ je putovná výstava, ktorú organizovala srbsko-francúzska výtvarníčka Milja Belić a mohli ju vidieť vo Viedni, po Francúzsku, Švajčiarsku a Nemecku. Témou pohybu sa zaoberalo dvadsaťjeden výtvarníkov z desiatich krajín (Nemecko, Francúzsko, Írsko, Taliansko, Holandsko, Rakúsko, Švajčiarsko, Česká republika, Maďarsko, Venezuela) v abstraktnom geometrickom jazyku a na malom formáte. Výstava dokázala široké spektrum kinetikou inšpirovaných kreácií v rámci konkrétneho umenia, ako aj vízie založené na vnímaní času a integrujú výsledné pohyby, posuny a reflexie do súčasného tvorivého myslenia.
Cez pandémiu Hernán Jara vystavoval pomenej, no v Dallase aj so Slovákom
Prvý pandemický rok strávil oslávenec výstavami Convergences v neapolskej Art Construit International – MADI Internazionale Italia a parížskej Espace Christiane Peugeot; s výstavou Astrattismo Internazionale v neapolskom Art Construit International – MADI Internazionale Italia. V Paríži vystavoval aj na výstave s názvom Art et Mathématiques v Galerii Abstract Project.
V tomto roku sa od 25. júla do 24. októbra 2021 zúčastnil kolektívnej výstavy Bienále 2021: Počiatky geometrie (Biennial 2021 Origins of Geometry) v Museum of Geometric and MADI Art, v Dallase. Kurátorka Mokha Laget vybrala obrazy, sochy, interaktívne, digitálne médiá tridsiatich dvoch finalistov medzi nimi Hernána Jaru, ale aj bývalého prodekana FVU Akadémii umení Banská Bystrica a výtvarníka Štefana Balázsa (63).