Maliar Hernán Jara vystavoval aj v SNM

Hernan Jara

Predstaviteľ geometrickej abstrakcie a prezident A.C.I., maliar, architekt a urbanista Hernán Jara, jubiluje. Narodil sa v ekvádorskom Quite, žije a tvorí v Paríži. Už roky vystavuje po celom svete. Hoci pred rokmi vystavoval aj u nás na Slovensku, nie je v našich končinách veľmi známy.

Architekt, urbanista a maliar Hernán Jara založil platformu európskych maliarov Art Construit International a v súčasnosti je  jej predsedom. Zároveň patrí medzi členov parížskej skupiny Constructiviste a milánskej Arte Struktura.

Hernan Jara
Hernán Jara (*1936, Quito) Zdroj: Art Construit International

K umeniu „privoňal“ vďaka svojim učiteľom  Jaimemu Andradeovi a Sergiovi Guarderasovi. Jeho diela ovplyvňuje noblesa parížskych pamiatok a krása krajiny. Prinášajú živý a diafánsky pocit. Geometrické obrazy Hernána Jaru sa zameriavajú na rôzne interpretácie. Ťažisko tvorby kladie na hľadanie „asymetrickej symetrie“. Pozostáva zo základných geometrických tvarov, ku ktorým prednostne pridáva štruktúrujúcu šikmú čiaru.

Patrí medzi predstaviteľov geometrickej abstrakcie. Viete, o aký druh umenie ide? Toto nefiguratívne umenie vzniklo ako odnož abstraktného umenia po roku 1910. Používa geometrické objekty. Typické pre geometrickú abstrakciu sú jasne rozpoznateľné línie a členenie obsahu obrazu na jednotlivé plochy. Použitá farebná paleta zahŕňa základné farby a achromatické farby, ako je čierna, biela a sivá, vo všetkých tónoch. Dôraz je kladený na súhru farieb a tvarov.

Hernan Jara hľadá rovnováhu v kompozícii, ale aj vo farbe, kde je chromatická hodnota vďaka použitiu jednotných rozsahov homogénna. Jeho práca reaguje na jeho pripútanosť k geometrii, ako prejav racionalizmu, ktorý presiahol úroveň emócií.
R. Villacis
výtvarný kritik
Hernan Jara - GF05
Grand Format 05 | 2016 Acrylic on canvas | 130×97 cm Hernan Jara | Quito | Ecuador | 1936
Hernan Jara sa inšpiruje indoamerickými vplyvmi. Prejavujú sa v kompozícii či v použitom zafarbení. Základným kameňom jeho tvorby je hľadanie asymetrickej symetrie. A práve v použitej palete, súbor farieb odhaľuje domorodé reminiscencie.
Claude Barlon
výtvarný kritik

Hernán Jara vystavoval aj na Slovensku. Avšak pred viac ako dvadsiatimi rokmi.

S jeho tvorbou sme mali možnosť zoznámiť sa na výstave pod názvom Geometrické abstrakcie. Túto výstavu organizovala Spoločnosť pre medzinárodné vzťahy a porozumenie v spolupráci s Veľvyslanectvom Ekvádoru vo Viedni. Konala sa v dňoch 17. – 30. apríla 2000 v Salóniku Slovenského národného múzea v Bratislave.

Za veľkou mlákou i v novej domovine

Z jeho výstav po celom svete,  spomeňme aspoň niektoré za ostatné roky. V roku 2018 a 2019 to boli výstavy v parížskej  Galerie du Montparnasse, v dallaskom Museum MADI Art a v ženevskom Centre WIPO  (Svetová organizácia duševného vlastníctva). Samostatné a kolektívne výstavy charakterizovali aj ďalší rok. Vystavoval spolu s inými umelcami aj v  Kunsthaus v nemeckom Rehau, či v parížskej Galerie Abstract Project s dvojicou výstav Echangisme(s) a Cinetique II.  Múzeum geometrie (Museum of Geometric) a MADI Art Museum of Geometric predstavilo jeho tvorbu na výstave pod názvom Hernan Jara: „Exposition in Blue“.  Spolu s inými umelcami vystavoval na pôde francúzskeho združenia Art Construit International a v parížskych galériach sa predstavil s výstavou Cinétique II.

Cinétique II dobyla Paríž, Bazilej, Hamburg či Viedeň

 „Cinetique 2“ je putovná výstava, ktorú organizovala srbsko-francúzska výtvarníčka Milja Belić a mohli ju vidieť vo Viedni, po Francúzsku, Švajčiarsku a Nemecku. Témou pohybu sa zaoberalo dvadsaťjeden výtvarníkov z desiatich krajín (Nemecko, Francúzsko, Írsko, Taliansko, Holandsko, Rakúsko, Švajčiarsko, Česká republika, Maďarsko, Venezuela) v abstraktnom geometrickom jazyku a na malom formáte. Výstava dokázala široké spektrum kinetikou inšpirovaných kreácií v rámci konkrétneho umenia, ako aj vízie založené na vnímaní času a integrujú výsledné pohyby, posuny a reflexie do súčasného tvorivého myslenia.

Cinetique II
Cinetique II - záber z výstavy vo Viedni (2020) Zdroj: sehsaal.at

Cez pandémiu Hernán Jara vystavoval pomenej, no v Dallase aj so Slovákom

Prvý pandemický rok strávil oslávenec výstavami  Convergences v neapolskej Art Construit International – MADI Internazionale Italia a parížskej Espace Christiane Peugeot; s výstavou Astrattismo Internazionale v neapolskom Art Construit International – MADI Internazionale Italia. V Paríži vystavoval aj na výstave s názvom Art et Mathématiques v Galerii Abstract Project.

Biennial 21
Biennial 2021: Origins of Geometry v Múzeu MADI v Dallase (Museum of MADI Art) Zdroj: Museum MADI Art

V tomto roku sa od 25. júla do 24. októbra 2021 zúčastnil kolektívnej výstavy Bienále 2021: Počiatky geometrie (Biennial 2021 Origins of Geometry) v Museum of Geometric and MADI Art, v Dallase.  Kurátorka Mokha Laget vybrala obrazy, sochy, interaktívne, digitálne médiá tridsiatich dvoch  finalistov medzi nimi Hernána Jaru, ale aj bývalého prodekana FVU Akadémii umení Banská Bystrica a výtvarníka Štefana Balázsa (63). 

Oslávencovi, Hernánovi Jarovi k životnému jubileu srdečne blahoželáme!

Krištáľové krídlo 2021
Community Divadlo Film Hudba News Osobnosti Udalosti Výtvarné umenie

Krištáľové krídlo 2022: TOTO sú noví laureáti

Galavečer 26. ročníka Krištáľového krídla sa uskutočnil 4. marca 2023 v Sále opery a baletu SND. Počas večera, prenášanom v živom prenose na obrazovkách RTVS, sme spoznali laureátov za uplynulý rok. Počas galavečera odovzdali aj dve mimoriadne ceny. Kto sú noví laureáti? Koho uviedlo Krištáľové krídlo do dvorany osobností? Stálica v kultúrnom dianí na Slovensku – […]

Read More
Kam za kultúrou
Divadlo Dizajn Hudba Literatúra News Odporúčame PR Výtvarné umenie

Kam za kultúrou od 6. marca 2023?

Nový týždeň je tu a s ním prichádzajú aj naše tipy na atraktívne kultúrne podujatia. Týždeň sa nesie v znamení pocty legendám v strhujúcej koncertnej šou, celosvetového koncertného turné Erosa Ramazzottiho či spomienke na Jozefa Bednárika a jeho muzikálový svet. Tak, kam za kultúrou od 6. do 12. marca 2023? Odpovede na našu tradičnú otázku […]

Read More
Medziobjekty Aleša Votavu / Aleš Votava
Expo News Odporúčame PR Výtvarné umenie

Medziobjekty Aleša Votavu v GMB

Divadelný ústav spolu s Galériou mesta Bratislavy pripravil začiatkom februára 2023 výstavu, ktorá prezentuje viac ako šesťdesiatich exponátov z dielne scénografa Aleša Votavu. Výstava prvýkrát na Slovensku predstavuje medziobjekty špičkového slovenského scénografa Aleša Votavu (1962 – 2001). Patrili k najintímnejšej časti predčasne uzavretého diela. Sú aj nie sú to šperky, sochy, časti kostýmov či scénografie. […]

Read More
Translate »