Novinky

Slovenská filharmónia pod taktovkou Kaspara Zehndera

Slovenská filharmónia pod taktovkou Kaspara Zehndera

Druhý májový týždeň prináša do Slovenskej filharmónii dve koncertné podujatia. Pre juniorské publikum nachystali na utorok 9.5.2023 koncertné spojenie Superar so Slovenským komorným orchestrom. Štvrtok a piatok prinášajú výnimočné symfonické koncertné stretnutia pod taktovkou Kaspara Zehndera. V rámci neho sa štyria členovia orchestra Slovenská filharmónia predstavia ako sólisti večera.

Štvrtok a piatok (11. a 12. mája) patrí dvojici abonentných symfonických koncertov cyklu D. Témou oboch stretnutí je myšlienka, kde sa sólisticky predstaví celý orchester. Práve s ňou sa v časoch klasicizmu zaoberal Wolfgang Amadeus Mozart, ktorý do popredia stavia štyroch hráčov na dychové nástroje. Ostatne, tú rozvinul vo svojom diele aj Béla Bartók. Hosťom týchto koncertov Slovenskej filharmónie bude švajčiarsky dirigent Kaspar Zehnder, ktorý dve desaťročia viedol Murten Classic Summer Festival. Svojho času bol aj šéfdirigentom PKF Prague filharmonia a okrem iného je pravidelným hosťom sezón Slovenskej filharmónie. 

Kaspar Zehnder v Slovenskej filharmónii

Orchester v hlavnej úlohe

V naštudovaní švajčiarskeho dirigenta Kaspara Zehndera zaznie na úvod večerov Concerto grosso G dur, op. 6 č. 1 Georga Friedricha Händla, ktorý skomponoval dvanásť Concerti grossi op. 6 v Londýne v roku 1739. Händlove Concerti grossi, stavajúce oproti sebe dve skupiny hudobníkov,  boli ideálnymi skladbami poskytujúcimi priestor na predvedenie interpretačného majstrovstva jednotlivých hráčov i orchestra ako celku.

Slovenská filharmónia pod taktovkou Kaspara Zehndera
Kaspar Zehnder s orchestrom Slovenskej filharmónie. Foto: Ján Lukáš

Nasledovať bude Koncertantná symfónia Es dur, KV 297b Wolfganga Amadea Mozarta, v ktorej sa ako sólisti predstavia prví hráči orchestra. Sólistami večerov v nej budú, ako avizujeme v aktuálnom prehľade Kam za kultúrou, prví hráči orchestra Slovenská filharmónia. Konkrétne sú to flautista Cyril Šikula, hobojista Matúš Veľas, fagotista Peter Kajan a hráč na lesnom rohu Róbert Kis.

Slovenská filharmónia / flautista Cyril Šikula, hobojista Matúš Veľas, fagotista Peter Kajan a hráč na lesnom rohu Róbert Kis

Mozartovu myšlienku naplno rozvinul v 20. storočí Béla Bartók, ktorý bol počas svojho života  úzko spätý s Bratislavou. Býval na Špitálskej ulici,  študoval tu na gymnáziu a chodil na klavír k Lászlóvi Erkelovi. V štúdiách pokračoval v Budapešti. So Slovenskom ho spájalo aj jeho etnografické pôsobenie. Dielo, ktoré v Redute najbližšie zaznie, odpremieroval v Bostone ešte v roku 1944, teda rok pred svojím úmrtím. Bartókov Koncert pre orchester, Sz. 116  bude záverečnou bodkou oboch koncertných stretnutí druhého májového týždňa. V tomto diele majú všetky nástroje dôležitú sólovú úlohu a jednotlivé party virtuóznu náročnosť.  A tak sólistom bude celý orchester. 

Slovenská filharmónia pod taktovkou Kaspara Zehndera

TS, Slovenská filharmónia

Foto: J. Lukáš, archív SF

Zdroj: Slovenská filharmónia

Redakciu informovala a fotografie poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

*** Správu sme upravili. (red) ***

Kam za kultúrou? TOTO prináša svet divadla od pondelka 17.6.2024
Culture Divadlo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO prináša svet divadla od pondelka 17.6.2024

TOP tipy na divadelné predstavenia tu máme pre vás aj teraz. Kam za kultúrou od 17. júna 2024? Svet divadla prináša zaujímavé podujatia. TIETO sa oplatí navštíviť!

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú top TIPY pre najbližšie dni
Culture Kam za kultúrou News Odporúčame PR

Kam za kultúrou? TOTO sú top TIPY pre najbližšie dni

Nový týždeň, nové tipy. Kam za kultúrou v týždni od pondelka 17. júna 2024? Toto sú tie najzaujímavejšie kultúrne podujatia najbližších dní!

Read More
Komorný zbor Konzervatória
Culture Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

„Dve krásy – jeden duch“ – dva večery s velikánmi v podaní Konzervatória

„Dve krásy – jeden duch“. Dva večery s velikánmi chorálovo-organovej tvorby v podaní najstaršieho slovenského konzervatória a hostí.

Read More
Translate »