Novinky

Slovenská filharmónia pod taktovkou Kaspara Zehndera

Slovenská filharmónia pod taktovkou Kaspara Zehndera

Druhý májový týždeň prináša do Slovenskej filharmónii dve koncertné podujatia. Pre juniorské publikum nachystali na utorok 9.5.2023 koncertné spojenie Superar so Slovenským komorným orchestrom. Štvrtok a piatok prinášajú výnimočné symfonické koncertné stretnutia pod taktovkou Kaspara Zehndera. V rámci neho sa štyria členovia orchestra Slovenská filharmónia predstavia ako sólisti večera.

Štvrtok a piatok (11. a 12. mája) patrí dvojici abonentných symfonických koncertov cyklu D. Témou oboch stretnutí je myšlienka, kde sa sólisticky predstaví celý orchester. Práve s ňou sa v časoch klasicizmu zaoberal Wolfgang Amadeus Mozart, ktorý do popredia stavia štyroch hráčov na dychové nástroje. Ostatne, tú rozvinul vo svojom diele aj Béla Bartók. Hosťom týchto koncertov Slovenskej filharmónie bude švajčiarsky dirigent Kaspar Zehnder, ktorý dve desaťročia viedol Murten Classic Summer Festival. Svojho času bol aj šéfdirigentom PKF Prague filharmonia a okrem iného je pravidelným hosťom sezón Slovenskej filharmónie. 

Kaspar Zehnder v Slovenskej filharmónii

Orchester v hlavnej úlohe

V naštudovaní švajčiarskeho dirigenta Kaspara Zehndera zaznie na úvod večerov Concerto grosso G dur, op. 6 č. 1 Georga Friedricha Händla, ktorý skomponoval dvanásť Concerti grossi op. 6 v Londýne v roku 1739. Händlove Concerti grossi, stavajúce oproti sebe dve skupiny hudobníkov,  boli ideálnymi skladbami poskytujúcimi priestor na predvedenie interpretačného majstrovstva jednotlivých hráčov i orchestra ako celku.

Slovenská filharmónia pod taktovkou Kaspara Zehndera
Kaspar Zehnder s orchestrom Slovenskej filharmónie. Foto: Ján Lukáš

Nasledovať bude Koncertantná symfónia Es dur, KV 297b Wolfganga Amadea Mozarta, v ktorej sa ako sólisti predstavia prví hráči orchestra. Sólistami večerov v nej budú, ako avizujeme v aktuálnom prehľade Kam za kultúrou, prví hráči orchestra Slovenská filharmónia. Konkrétne sú to flautista Cyril Šikula, hobojista Matúš Veľas, fagotista Peter Kajan a hráč na lesnom rohu Róbert Kis.

Slovenská filharmónia / flautista Cyril Šikula, hobojista Matúš Veľas, fagotista Peter Kajan a hráč na lesnom rohu Róbert Kis

Mozartovu myšlienku naplno rozvinul v 20. storočí Béla Bartók, ktorý bol počas svojho života  úzko spätý s Bratislavou. Býval na Špitálskej ulici,  študoval tu na gymnáziu a chodil na klavír k Lászlóvi Erkelovi. V štúdiách pokračoval v Budapešti. So Slovenskom ho spájalo aj jeho etnografické pôsobenie. Dielo, ktoré v Redute najbližšie zaznie, odpremieroval v Bostone ešte v roku 1944, teda rok pred svojím úmrtím. Bartókov Koncert pre orchester, Sz. 116  bude záverečnou bodkou oboch koncertných stretnutí druhého májového týždňa. V tomto diele majú všetky nástroje dôležitú sólovú úlohu a jednotlivé party virtuóznu náročnosť.  A tak sólistom bude celý orchester. 

Slovenská filharmónia pod taktovkou Kaspara Zehndera

TS, Slovenská filharmónia

Foto: J. Lukáš, archív SF

Zdroj: Slovenská filharmónia

Redakciu informovala a fotografie poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

*** Správu sme upravili. (red) ***

Každý deň odvahu. Tak znie nová inscenácia Baletu Národného divadla Košice
Culture Divadlo News PR

Každý deň odvahu. Tak znie nová inscenácia Baletu Národného divadla Košice

Začiatkom marca 2024 prináša Balet Národného divadla Košice ďalšiu novinku aktuálnej sezóny – Každý deň odvahu. Je tretím pokračovaním projektu Zvláštna radosť žiť

Read More
Smetana Gala
Culture Divadlo História Koncerty News Odporúčame

Národní divadlo v Prahe oslávi galakoncertom Smetana Gala 200 rokov narodenia Bedřicha Smetanu

Národní divadlo v Prahe pripravuje galakoncert Smetana Gala k 200. výročiu narodenia Bedřicha Smetanu za účasti hviezd.

Read More
Amadeus / Slovenské DIvadlo Tanca / Kam za kultúrou
Culture Dance Divadlo Eventy News Odporúčame PR

Slovenské divadlo tanca uvádza nový titul. Geniálny Amadeus strieda fenomenálnu Carmen

Slovenské divadlo tanca prichádza s novinkou. Po fenomenálnom predstavení Carmen prichádza geniálny Amadeus v réžii Jána Ďurovčíka. Súbor s ním krátko po premiére mieri na turné.

Read More
Translate »