Druhý májový týždeň prináša do Slovenskej filharmónii dve koncertné podujatia. Pre juniorské publikum nachystali na utorok 9.5.2023 koncertné spojenie Superar so Slovenským komorným orchestrom. Štvrtok a piatok prinášajú výnimočné symfonické koncertné stretnutia pod taktovkou Kaspara Zehndera. V rámci neho sa štyria členovia orchestra Slovenská filharmónia predstavia ako sólisti večera.
Štvrtok a piatok (11. a 12. mája) patrí dvojici abonentných symfonických koncertov cyklu D. Témou oboch stretnutí je myšlienka, kde sa sólisticky predstaví celý orchester. Práve s ňou sa v časoch klasicizmu zaoberal Wolfgang Amadeus Mozart, ktorý do popredia stavia štyroch hráčov na dychové nástroje. Ostatne, tú rozvinul vo svojom diele aj Béla Bartók. Hosťom týchto koncertov Slovenskej filharmónie bude švajčiarsky dirigent Kaspar Zehnder, ktorý dve desaťročia viedol Murten Classic Summer Festival. Svojho času bol aj šéfdirigentom PKF Prague filharmonia a okrem iného je pravidelným hosťom sezón Slovenskej filharmónie.
Orchester v hlavnej úlohe
V naštudovaní švajčiarskeho dirigenta Kaspara Zehndera zaznie na úvod večerov Concerto grosso G dur, op. 6 č. 1 Georga Friedricha Händla, ktorý skomponoval dvanásť Concerti grossi op. 6 v Londýne v roku 1739. Händlove Concerti grossi, stavajúce oproti sebe dve skupiny hudobníkov, boli ideálnymi skladbami poskytujúcimi priestor na predvedenie interpretačného majstrovstva jednotlivých hráčov i orchestra ako celku.
Nasledovať bude Koncertantná symfónia Es dur, KV 297b Wolfganga Amadea Mozarta, v ktorej sa ako sólisti predstavia prví hráči orchestra. Sólistami večerov v nej budú, ako avizujeme v aktuálnom prehľade Kam za kultúrou, prví hráči orchestra Slovenská filharmónia. Konkrétne sú to flautista Cyril Šikula, hobojista Matúš Veľas, fagotista Peter Kajan a hráč na lesnom rohu Róbert Kis.
Mozartovu myšlienku naplno rozvinul v 20. storočí Béla Bartók, ktorý bol počas svojho života úzko spätý s Bratislavou. Býval na Špitálskej ulici, študoval tu na gymnáziu a chodil na klavír k Lászlóvi Erkelovi. V štúdiách pokračoval v Budapešti. So Slovenskom ho spájalo aj jeho etnografické pôsobenie. Dielo, ktoré v Redute najbližšie zaznie, odpremieroval v Bostone ešte v roku 1944, teda rok pred svojím úmrtím. Bartókov Koncert pre orchester, Sz. 116 bude záverečnou bodkou oboch koncertných stretnutí druhého májového týždňa. V tomto diele majú všetky nástroje dôležitú sólovú úlohu a jednotlivé party virtuóznu náročnosť. A tak sólistom bude celý orchester.
TS, Slovenská filharmónia
Foto: J. Lukáš, archív SF
Zdroj: Slovenská filharmónia
Redakciu informovala a fotografie poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF
*** Správu sme upravili. (red) ***