Novinky

Kam za kultúrou v týždni od 8. mája 2023?

Kam za kultúrou

Prvý májový týždeň končí, a tak prichádza čas pozrieť sa na to, čo do programu slovenskej kultúry prináša nastávajúci týždeň. Kam za kultúrou v 19. kalendárnom týždni roka 2023? Pozrieme sa na koncerty vážnej i filmovej hudby či divadelné premiéry. Tentoraz budú dve - jedna činoherná na Spiši a druhou baletný skvost.

Predĺžený víkend sa prehupol do svojej polovice a voľné chvíle môžeme využiť rôzne. S rodinou či s priateľmi, vonku, v prírode, ale aj doma. Je fajn si trochu zaplánovať. A to sa týka aj kultúry. Práve preto dnes nastáva ten správny čas zodpovedať tradičnú otázku: kam za kultúrou? Na to, akú ponuku kultúrnych podujatí si pre nás nachystal druhý májový týždeň roka 2023, sa pozrite spoločne s nami.

Kam za kultúrou? Naše tipy otvoria tie zo sveta divadla

Tentoraz sa ponajprv pozrieme do sveta divadla. Začíname v Bratislave, kde sme si z početných divadelných scén v hlavnom meste vybrali Divadlo Novú scénu. V jeho programe počas druhého májového týždňa má svoj priestor nielen posledná novinka aktuálnej sezóny. Je ňou muzikál BONVIVÁN, ktorého, ako sme informovali, premiérovali ešte v piatok. Muzikál, ktorého tvorcovia sa inšpirovali životom Františka Krištofa Veselého, si pozriete aj v sobotu 13. mája 2023.

Ale, kam za kultúrou cez týždeň? Počas najbližších dní v ponuke Novej scény nájdete i tradičné kúsky, ktoré sa z času na čas objavujú v našich prehľadoch kam za kultúrou. Už stálicou je výnimočný titul THE BODYGUARD, ktorý iste nemusíme nikomu predstavovať. Muzikál v réžii Patrika Vyskočila je divadelnou adaptáciou legendárneho filmu o Rachel Marronovej Osobný strážca. So slávnymi hitmi Whitney Houston a v skvelom obsadení v sprievode 12-člennej kapely s vynikajúcimi textami Martina Sarvaša poteší návštevníkov už v stredu a vo štvrtok (10. a 11.5.2023).  

Na Spiši s premiérou

K TOP divadelným tipom 19. kalendárneho týždňa patria i premiéry. Jednu z nich v piatok a v sobotu (12. a 13. mája) prináša Spišské divadlo. Je ňou výborná francúzska komédia MENO z pera autorskej dvojice Matthieu Delaporte a Alexandre de la Patellière v réžii Antona Korenčiho. Núka svižné repliky, duchaplnosť, cynizmus, sarkazmus i slovné hry. A o čom je novinka? Piati priatelia, príjemné posedenie pri večeri a… prekvapivý zvrat. 

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Kameňom úrazu je dieťa, vlastne jeho meno. A tak zdanlivo bezproblémová situácia prekvapí viac než dosť. Matka dvoch detí Élisabeth s manželom Pierrom pozvú na večeru priateľa Clauda, Élisabethinho brata Vincenta a jeho tehotnú priateľku Annu. V navonok bezproblémovom rodinnom prostredí sa postupne vytvorí napätá atmosféra a vznikne konflikt pre zdanlivo banálny problém: meno dieťaťa, ktoré sa má narodiť. Debata sa zmení na polemiku, v ktorej vyplávajú na povrch šokujúce informácie a nikto už netají, čo si o tom druhom myslí. Hoci sa všetci piati aktéri považujú za otvorených a pokrokových ľudí, s niektorými vecami majú problém a ich priateľstvo si prechádza ťažkou skúškou. Dokážu sa zmieriť a spoločne sa tešiť na príchod dieťaťa? Divákom sa predstavia Denisa Macalová Ďuratná, Mikuláš Macala, Filip Štrba, v alternácii Pavol GmucaMatejom Marušinom a.h. a Petra Dzuriková.

Košice s romantickou Giselle

V najbližší týždeň sa bude v znamení premiéry niesť aj Národné divadlo Košice. Ako sme avizovali, vo štvrtok a v piatok (11. a 12. mája 2023) pribudne v repertoári Baletu NDKE romantický balet GISELLE, ktorý je vrcholným dielom svetovej baletnej tvorby. Predstavuje kontrast medzi krásou a škaredosťou, láskou a nenávisťou, snom a skutočnosťou, svetom víl a vidieckym prostredím. Inšpiráciou k vzniku baletu Giselle bola aj slovanská legenda opísaná Heinrichom Heinem. Prvé dejstvo inscenácie bude ukážkou techniky ľudového tanca v choreografii Vladimíra Marušina. Druhé dejstvo inscenácie bude naopak ukážkou techniky klasického tanca v choreografii Liudmyly Zhytnykovej. Pod réžiu inscenácie sa podpíše slovenský režisér a choreograf Ondrej Šoth.

Kam za kultúrou? Na koncerty klasiky a filmovej hudby

Naša výberovka Kam za kultúrou pre druhý májový týždeň pokračuje s koncertnými tipmi. Aj tie začneme v Bratislave, v Slovenskej filharmónii. Utorok 9. mája 2023 patrí v bratislavskej Redute ďalšiemu stretnutiu v rámci cyklu Junior vzdelávaciemu programu Superar. V ňom po celý rok intenzívne spolupracujú deti z rôznych etník, sociálnych skupín, konfesií s deťmi z väčšinovej spoločnosti. Vedno spoznávajú fungovanie a myslenie odlišných rovesníkov počas nácvikov a zažívajú s nimi spoločný úspech počas vystúpení. Pravidelné, kvalitné, intenzívne a dlhodobé hudobné vzdelávanie tak napomáha k utužovaniu sociálnych vzťahov a obohacuje všetkých zúčastnených rovnako. Deti si vypočujú program z diel Eugena Suchoňa, Bélu Bartóka, Ilju Zeljenku a ďalších. Zaznie v podaní Slovenského komorného orchestra a členov kolektívu Superar. Viac informácií a online vstupenky nájdete TU.

Kam za kultúrou / Slovenský komorný orchester a Ewald Danel.
Slovenský komorný orchester a Ewald Danel. Foto: Peter Brenkus

Od Händela cez Mozarta k Bartókovi

Štvrtok a piatok (11. a 12. mája) patrí dvojici abonentných symfonických koncertov cyklu D. Témou oboch stretnutí je myšlienka, kde sa sólisticky predstaví celý orchester. Práve s ňou sa v časoch klasicizmu zaoberal Wolfgang Amadeus Mozart, ktorý do popredia stavia štyroch hráčov na dychové nástroje. Myšlienku naplno rozvinul v 20. storočí Béla Bartók, ktorý v roku 1944 v Bostone odpremieroval svoj Koncert pre orchester. Sólistami v ňom sú postupne jednotlivé sekcie orchestra. V rámci večera zaznie aj Concerto grosso G dur op. 6 č. 1, HWV319 Georga Friedricha Händela.

Kaspar Zehnder
Dirigent Kaspar Zehnder. Foto: Guy Perrenoud

Dirigentom oboch večerov bude švajčiarsky dirigent Kaspar Zehnder, ktorý dve desaťročia viedol  Murten Classic Summer Festival. Svojho času bol aj šéfdirigentom PKF Prague filharmonia a je pravidelným hosťom na pôde Slovenskej filharmónie. Na koncerte sa po boku Orchestra Slovenská filharmónia sólovo predstaví i štvorica prvých hráčov orchestra Slovenská filharmónia. Budú to flautista Cyril Šikula, hobojista Matúš Veľas, hráč na lesný roh Róbert Kis a fagotista Peter Kajan.

Nedeľné popoludnie s Johannom Sebastianom Bachom

Nedeľné popoludnie (14.5.2023 od 16:00 hod.) môžu priaznivci vážnej hudby stráviť v bratislavskej Redute po boku Johanna Sebastiana Bacha. Nadpriemernosť, nadčasovosť a genialita či vizionárstvo nechýba v mnohých Bachových dielach. A tak je tomu aj v štvorici Orchestrálnych suít, ktoré počas nedeľného koncertu Slovenského komorného orchestra zaznejú. Delikátny a povznášajúci Air z tretej suity počul už iste každý. Suity začínajú vždy ouvertúrou francúzskeho typu, za ktorou nasleduje séria tancov. Číra muzikalita Bachových suít preniká k širokej spleti poslucháčov po celom svete aj necelých tristo rokov po svojom vzniku. Po boku Slovenského komorného orchestra vystúpi budapeštianska rodáčka, flautistka Katalin Stefula, ktorá sa aktívne zapája aj do hudobného diania na Slovensku ako porotkyňa súťaže Flautiáda. Viac informácii nájdete TU.

Týždeň aj s filmovou hudbou

Keďže vážna hudba nie je všetko, máme tu aj jeden tip na koncert filmovej hudby. Primaciálny palác v Bratislave ožije v nedeľu 14. mája od 18:00 hod. svetoznámymi kúskami filmovej hudby. V podaní Hilaris Chamber Orchestra pod vedením Alana Vizváryho zaznejú slávne filmové melódie a soundtracky v aranžmánoch pre sláčikový orchester, klavír a perkusie. Komorný orchester slávi s filmovou hudbou svoju premiéru. “Prvýkrát v 9ročnej histórii Hilaris Chamber Orchestra sme sa rozhodli uskutočniť koncert filmovej hudby, nakoľko je to na Slovensku obľúbený žáner a je veľa peknej hudby skomponovanej vo filmoch. Treba určite spomenúť,  že mnohí filmoví skladatelia sa jednoznačne inšpirovali klasickou hudbou,” hovorí Alan Vizváry, umelecký vedúci Hilaris Chamber Orchestra o nadchádzajúcom koncerte. 

Hilaris Chamber Orchestra
Hilaris Chamber Orchestra

Môžete sa tešiť na hudbu z filmov Star Wars, James Bond, Piráti z Karibiku, Harry Potter, Cinema Paradiso, Krstný Otec, Indiana Jones, Mission Impossible a ďalšie. Vstupenky zakúpite v sieti TICKETPORTAL.

V znamení filmu aj v Žiline

Pravidelnú rubriku Kam za kultúrou si bez Štátneho komorného orchestra v Žiline nevieme predstaviť. A tak tomu bude aj počas najbližšieho týždňa, kedy do programu nasadili filmovú hudbu. Vo štvrtok 11. mája 2023 totiž v Dome umenia Fatra uvádzajú filmovú klasiku Frigo sa žení s hudbou Roberta Israela v európskej premiére. Filmový komik a režisér Buster Keaton patrí spolu s Charlie Chaplinom k najslávnejším postavám nemého filmu všetkých dôb. Počas svojej kariéry sa spolupodieľal na realizácii viac než sto najrôznejších grotesiek, pričom najhodnotnejšie diela vznikli medzi rokmi 1923 – 1927. Do tohto obdobia patrí aj film Frigo sa žení (v origináli Seven Chances) z roku 1925, kde Buster Keaton exceluje v hlavnej úlohe. Nemý film bude živou hudbou sprevádzať orchester ŠKO Žilina pod taktovkou amerického dirigenta Roberta Israela, ktorý je zároveň autorom hudby k tejto slávnej americkej groteske. Viac informácií nájdete TU.

ŠKO Žilina / Kam za kultúrou

Netradičné spojenie baroka a jazzu v Košiciach

Košice sa nesú vo festivalovej atmosfére. Na programe je totiž ďalší z koncertov Košickej hudobnej jari. Sľubuje atraktívnu dramaturgiu a netradičné spojenie. Ostatne, v Štátnej filharmónie Košice sa dozviete, aká je spojitosť medzi zdanlivo vzdialenými obdobiami a hudobnými štýlmi. Už vo štvrtok 11. mája 2023 na Vás totiž čaká symfonický koncert s názvom Barok a jazz. Návštevníkom ponúkne diela PurcellaVivaldiho a Gershwina. O ich interpretáciu sa postará sólista Daniel Hrinda a orchester Štátnej filharmónie Košice pod vedením Milana Turkovića. Vstupenky zakúpite v pokladnici a tiež online.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Na špičkový balet do kina

Patríte k priaznivcom špičkového klasického baletného umenia? Ak áno, tak práve pre vás si kiná siete CINEMAX pripravili mimoriadne atraktívny kinozážitok. Na strieborné plátna totiž, ako sme vás dávnejšie už informovali, prichádza  POPOLUŠKA v podaní Kráľovského baletu z Londýna. Rozprávková Popoluška choreografa Fredericka Ashtona, ktorý stál pri zrode Kráľovského baletu, oslávila túto sezónu 75. výročie. Po viac ako desiatich rokoch sa teraz táto nesmrteľná klasika s hudbou Sergeja Prokofieva vracia v novej produkcii späť na pódium Royal Opera House. Tvorivý tím prináša prvky filmu, divadla, tanca i opery pre novú atmosféru Popolušky – večného sveta rozprávkových víl, dyňových kočárov, krásnych princov a hľadania pravej lásky. Viac informácií o termínoch vysielania nájdete TU.

TIP na víkend: Noc múzeí a galérií

Jedným z TOP tipov pre milovníkov umenia, histórie i prírody patrí najnovšie vydanie úspešného podujatia Noc múzeí a galérií. 19. ročník Noci múzeí a galérií sa uskutoční v jeden deň – a to v sobotu na celom Slovensku. Aj tento rok sa do neho zapojilo viac ako 130 slovenských múzeí a galérií od východu Slovenska až po jeho západ. Na svojich návštevníkov, ktorí prejdú ich dvermi v netradičnom čase, si pripravili bohatý program a exkluzívne zážitky. Nezvyčajným a zábavným spôsobom objavíte bohatstvo zbierkotvorných inštitúcií rovnako, ako v približne tridsiatich európskych krajinách. Každý účastník podujatia si môže podľa programu zostaviť svoju vlastnú cestu za poznaním a zábavou či už sám, s rodinou alebo priateľmi. Okrem prednášok, komentovaných prehliadok, workshopov sa k slovu dostanú odhalené tajomstvá, čarodejnice či Mária Terézia. 

Noc múzeí a galérií

Ako sami vidíte, nielen svet divadla i hudby opäť sľubuje jedinečné, inšpiratívne a svieže zážitky. Nechýbajú ani viaceré novinky, z ktorých si vyberie iste každý svojho favorita. Veríme, že sme vás inšpirovali a so slovenskou kultúrou prežijete ďalší pohodový týždeň.

 

Zdroj: Cinemax, Divadlo Nová scéna, Hilaris Chamber Orchestra, Hudobné centrum, Národné divadlo Košice, Slovenská filharmónia, Slovenské národné múzeum, Štátna filharmónia Košice, Štátny komorný orchester Žilina, Východoslovenské múzeum, Ticketportal

*** Posledná aktualizácia: 2023-05-11 (smp) ***

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »