Novinky

Spišské divadlo prichádza už dnes večer s novinkou. Je ňou úspešná komédia Meno

Spišské divadlo

Spišské divadlo rozšíri už v druhý májový piatok svoj repertoár o ďalšiu novinku. Premiéru na divadelných doskách v Spišskej Novej Vsi bude tentoraz sláviť úspešná francúzska komédia MENO. Príďte si v piatok 12. mája do Spišského divadla vychutnať brilantnú komédiu aj so svojimi priateľmi. Mimochodom – ako dobre ich poznáte? Nielen naše najhlbšie tajomstvá, ale i to či a ako poznáme svojich priateľov, pomáha "rozlúsknuť" tento nový titul.

Piati priatelia, príjemné posedenie pri večeri a… prekvapivý zvrat. Spišské divadlo, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, prináša divákom brilantnú francúzsku komédiu o tom, že aj dlhoroční priatelia môžu naraziť na nevypovedané a nevyjasnené záležitosti. Komédia MENO je v aktuálnej 32. divadelnej sezóne Spišského divadla už šiestou a predposlednou premiérou, ktorá dopĺňa bohatý komediálny repertoár SD. Od septembra uviedlo divadlo drámu Pani Bovaryová, komornú hru Kontrakt, Rozprávky z krivého zrkadla a tri komédie – Všetko o ženách, Lá-á-á-ska a Klub hypochondrov. Sezónu divadlo v júni uzavrie inscenáciou Kubo (po špiski)Premiéra konverzačnej komédie zo súčasnosti sa uskutoční v piatok 12. mája o 19-tej hodine, ako sme avizovali v aktuálnom vydaní tipov Kam za kultúrou

Meno / Spišské divadlo / Kam za kultúrou / Noc divadiel
Komédiu Meno prišiel do Spišského divadla z Košíc režírovať Anton Korenči. Monochromatická scéna a kostýmy poukazujú na dnešný pohľad na svet, ktorý je často plochý a čiernobiely.

Diváci sa môžu tešiť na poriadnu dávku inteligentného humoru, ktorý nie je plytký, ale má hlbšiu myšlienku a výpovednú hodnotu. Nie je to žiadny bulvár, napriek tomu je komédia mimoriadne vtipná, hodnotí režisér Anton Korenči, ktorého na režírovanie Spišské divadlo pozvalo z Národného divadla Košice.  Scenár pre inscenáciu Meno napísala autorská dvojica Matthieu Delaporte a Alexandre de La Patellière v roku 2010. Hneď po uvedení zaznamenala obrovský úspech a uviedli ju divadlá po celej Európe. Autori boli za ňu nominovaní na prestížnu francúzsku divadelnú cenu Prix Molière a za scenár a réžiu k rovnomennému filmu získali nominácie na cenu César.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou
Kam za kultúrou v týždni od 8. mája 2023?

Najhlbšie tajomstvá našej duše

Matka dvoch detí Elisabeth s manželom Pierrom pozvú na večeru priateľa Clauda, Elisabethinho brata Vincenta a jeho tehotnú priateľku Annu. Priatelia z parížskej vyššej strednej triedy vedú pri večeri nevinné rozhovory, pri ktorých vznikne konflikt pre zdanlivo banálny problém: meno dieťaťa, ktoré sa má narodiť. Debata sa zmení na polemiku, ktorá vyústi do odhaľovania zásadných tajomstiev, atmosféra hustne a na povrch vyplávajú šokujúce informácie. Nikto už netají, čo si o tom druhom myslí. Hoci sa všetci piati považujú za otvorených a pokrokových ľudí, s niektorými vecami majú problém. Dokážu sa zmieriť a spoločne sa tešiť na príchod dieťaťa?

Meno / Spišské divadlo / Kam za kultúrou
Dlhoroční priatelia z parížskej vyššej strednej triedy sa počas večera o sebe dozvedajú veci, o ktorých ani netušili.

Podľa Antona Korenčiho sa táto súčasná komédia bezprostredne dotýka našich životov: Návštevníci sa budú vedieť identifikovať s postavami. Tie riešia problémy, ktoré rieši každý z nás. Nie sú to problémy banálne, aj keď tak môžu na prvý pohľad pôsobiť, ale naozaj zásadné.“ Dopĺňa, že inscenácia sa môže stať pohľadom do najtajnejších zákutí našej duše: „Priznáme si veci, o ktorých sme doteraz nevedeli. Divadlo odhaľuje tie najvnútornejšie a najhlbšie tajomstvá. Môže si to dovoliť, lebo sme na pôde fikcie a hry. Ale tá fikcia je niekedy pravdivejšia ako život samotný.

Meno / Spišské divadlo
Učiteľku francúzštiny Elisabeth si zahrala Denisa Macalová Ďuratná.

Svet nie je čiernobiely, ale farebný

Inscenáciu preložila Elena Flašková, dramaturgom je Michal Babiak, hudbu vybral Anton Korenči. O čiernobielu scénu a kostýmy sa postarala Silvia Korenči Zubajová. Ako vysvetľuje režisér, farby neboli zvolené náhodne: Monochromatická scéna a kostýmy vypovedajú o našom dnešnom pohľade na svet, ktorý je často plochý a čiernobiely. Ľudia sa polarizujú a delia na dva tábory a vidia svet čiernobielo. V inscenácii sme použili farebné akcenty – oranžový telefón, oranžové ponožky či červené kvety – tieto detaily v čiernobielej veľmi svietia. Svet totiž nie je čiernobiely, ale farebný.

Meno / Spišské divadlo
Čiernobielu kombináciu vyvažujú farebné akcenty. Na fotografii Mikuláš Macala ako profesor literatúry Pierre (vľavo) a Filip Štrba v úlohe priateľa Clauda.

V úlohe manželského páru – učiteľky francúzštiny Elisabeth a profesora literatúry Pierra sa predstavia Denisa Macalová ĎuratnáMikuláš Macala. Ich priateľov si zahrajú Filip Štrba, Petra DzurikováPavol Gmuca, ktorého alternuje Matej Marušin. Spoluprácu s hercami zo Spišského divadla hodnotí riaditeľ košickej činohry veľmi pozitívne: Bol som príjemne prekvapený ich talentom, nadšením a poctivou prípravou.

Spišské divadlo / Meno
V úspešnej francúzskej komédii sa ako Elisabethin brat Vincent predstaví Pavol Gmuca, jeho tehotnú priateľku Annu stvárnila Petra Dzuriková.

TS, Spišské divadlo, www.spisskedivadlo.sk

Foto/Zdroj: Spišské divadlo

Redakciu informovala a fotografie poskytla Veronika Fitzeková, hovorkyňa Spišské divadlo

Peter Mazalán
Culture Divadlo Hudba News Odporúčame Podujatia PR

Projekt Labutia pieseň s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť

Projekt Labutia pieseň spájajúci činohru s operným umením s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť. Kto okrem nich vystúpi?

Read More
Rukopisy majstrov
Culture Divadlo Podujatia PR

Balet Rukopisy majstrov čaká v SND derniéra

Baletný titul Rukopisy majstrov už 3. sezónu ponúka v Balete SND to najlepšie zo svetového baletu a tento týždeň ho čaká derniéra.

Read More
Slovenský komorný orchester / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Slovenský komorný orchester s dvojicou virtuózov uvedie v utorok koncertnú poctu

Slovenský komorný orchester privíta dvojicu virtuózov a spoločne uvedú koncertnú poctu s názvom Hommage à Viliam Farkaš a Joseph Kun.

Read More
Translate »