Spišské divadlo prichádza už dnes večer s novinkou. Je ňou úspešná komédia Meno

Spišské divadlo

Spišské divadlo rozšíri už v druhý májový piatok svoj repertoár o ďalšiu novinku. Premiéru na divadelných doskách v Spišskej Novej Vsi bude tentoraz sláviť úspešná francúzska komédia MENO. Príďte si v piatok 12. mája do Spišského divadla vychutnať brilantnú komédiu aj so svojimi priateľmi. Mimochodom – ako dobre ich poznáte? Nielen naše najhlbšie tajomstvá, ale i to či a ako poznáme svojich priateľov, pomáha "rozlúsknuť" tento nový titul.

Piati priatelia, príjemné posedenie pri večeri a… prekvapivý zvrat. Spišské divadlo, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, prináša divákom brilantnú francúzsku komédiu o tom, že aj dlhoroční priatelia môžu naraziť na nevypovedané a nevyjasnené záležitosti. Komédia MENO je v aktuálnej 32. divadelnej sezóne Spišského divadla už šiestou a predposlednou premiérou, ktorá dopĺňa bohatý komediálny repertoár SD. Od septembra uviedlo divadlo drámu Pani Bovaryová, komornú hru Kontrakt, Rozprávky z krivého zrkadla a tri komédie – Všetko o ženách, Lá-á-á-ska a Klub hypochondrov. Sezónu divadlo v júni uzavrie inscenáciou Kubo (po špiski)Premiéra konverzačnej komédie zo súčasnosti sa uskutoční v piatok 12. mája o 19-tej hodine, ako sme avizovali v aktuálnom vydaní tipov Kam za kultúrou

Meno / Spišské divadlo
Komédiu Meno prišiel do Spišského divadla z Košíc režírovať Anton Korenči. Monochromatická scéna a kostýmy poukazujú na dnešný pohľad na svet, ktorý je často plochý a čiernobiely.

Diváci sa môžu tešiť na poriadnu dávku inteligentného humoru, ktorý nie je plytký, ale má hlbšiu myšlienku a výpovednú hodnotu. Nie je to žiadny bulvár, napriek tomu je komédia mimoriadne vtipná, hodnotí režisér Anton Korenči, ktorého na režírovanie Spišské divadlo pozvalo z Národného divadla Košice.  Scenár pre inscenáciu Meno napísala autorská dvojica Matthieu Delaporte a Alexandre de La Patellière v roku 2010. Hneď po uvedení zaznamenala obrovský úspech a uviedli ju divadlá po celej Európe. Autori boli za ňu nominovaní na prestížnu francúzsku divadelnú cenu Prix Molière a za scenár a réžiu k rovnomennému filmu získali nominácie na cenu César.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou
Kam za kultúrou v týždni od 8. mája 2023?

Najhlbšie tajomstvá našej duše

Matka dvoch detí Elisabeth s manželom Pierrom pozvú na večeru priateľa Clauda, Elisabethinho brata Vincenta a jeho tehotnú priateľku Annu. Priatelia z parížskej vyššej strednej triedy vedú pri večeri nevinné rozhovory, pri ktorých vznikne konflikt pre zdanlivo banálny problém: meno dieťaťa, ktoré sa má narodiť. Debata sa zmení na polemiku, ktorá vyústi do odhaľovania zásadných tajomstiev, atmosféra hustne a na povrch vyplávajú šokujúce informácie. Nikto už netají, čo si o tom druhom myslí. Hoci sa všetci piati považujú za otvorených a pokrokových ľudí, s niektorými vecami majú problém. Dokážu sa zmieriť a spoločne sa tešiť na príchod dieťaťa?

Meno / Spišské divadlo
Dlhoroční priatelia z parížskej vyššej strednej triedy sa počas večera o sebe dozvedajú veci, o ktorých ani netušili.

Podľa Antona Korenčiho sa táto súčasná komédia bezprostredne dotýka našich životov: Návštevníci sa budú vedieť identifikovať s postavami. Tie riešia problémy, ktoré rieši každý z nás. Nie sú to problémy banálne, aj keď tak môžu na prvý pohľad pôsobiť, ale naozaj zásadné.“ Dopĺňa, že inscenácia sa môže stať pohľadom do najtajnejších zákutí našej duše: „Priznáme si veci, o ktorých sme doteraz nevedeli. Divadlo odhaľuje tie najvnútornejšie a najhlbšie tajomstvá. Môže si to dovoliť, lebo sme na pôde fikcie a hry. Ale tá fikcia je niekedy pravdivejšia ako život samotný.

Učiteľku francúzštiny Elisabeth si zahrala Denisa Macalová Ďuratná.

Svet nie je čiernobiely, ale farebný

Inscenáciu preložila Elena Flašková, dramaturgom je Michal Babiak, hudbu vybral Anton Korenči. O čiernobielu scénu a kostýmy sa postarala Silvia Korenči Zubajová. Ako vysvetľuje režisér, farby neboli zvolené náhodne: Monochromatická scéna a kostýmy vypovedajú o našom dnešnom pohľade na svet, ktorý je často plochý a čiernobiely. Ľudia sa polarizujú a delia na dva tábory a vidia svet čiernobielo. V inscenácii sme použili farebné akcenty – oranžový telefón, oranžové ponožky či červené kvety – tieto detaily v čiernobielej veľmi svietia. Svet totiž nie je čiernobiely, ale farebný.

Meno / Spišské divadlo
Čiernobielu kombináciu vyvažujú farebné akcenty. Na fotografii Mikuláš Macala ako profesor literatúry Pierre (vľavo) a Filip Štrba v úlohe priateľa Clauda.

V úlohe manželského páru – učiteľky francúzštiny Elisabeth a profesora literatúry Pierra sa predstavia Denisa Macalová ĎuratnáMikuláš Macala. Ich priateľov si zahrajú Filip Štrba, Petra DzurikováPavol Gmuca, ktorého alternuje Matej Marušin. Spoluprácu s hercami zo Spišského divadla hodnotí riaditeľ košickej činohry veľmi pozitívne: Bol som príjemne prekvapený ich talentom, nadšením a poctivou prípravou.

Spišské divadlo / Meno
V úspešnej francúzskej komédii sa ako Elisabethin brat Vincent predstaví Pavol Gmuca, jeho tehotnú priateľku Annu stvárnila Petra Dzuriková.

TS, Spišské divadlo, www.spisskedivadlo.sk

Foto/Zdroj: Spišské divadlo

Redakciu informovala a fotografie poskytla Veronika Fitzeková, hovorkyňa Spišské divadlo

Hrad Červený Kameň
Culture História News Odporúčame Podujatia PR

Nedeľný čaj o piatej s kunsthistoričkou na Hrade Červený Kameň

V nedeľu 11. júna 2023 sa na Hrade Červený Kameň uskutoční zaujímavé podujatie – Čaj o piatej s kunsthistoričkou Ingrid Halászovou. Rozprávať sa bude o dvoch bratoch, palatínoch Jánovi a Mikulášovi z rodu Pálffy. SNM-Múzeum Červený Kameň chystá pre svojich návštevníkov ďalší atraktívny program. V nedeľu podvečer o 17:00 hod. pozýva na výnimočné podujatie, ktoré […]

Read More
Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Jún so šéfdirigentom Danielom Raiskinom a Slovenskou filharmóniou

Čo prinesie jún 2023 so šéfdirigentom Danielom Raiskinom a Slovenskou filharmóniou? Okrem ďalšej abonentnej symfonickej dvojice koncertov spojenej debutom i ďalšiu ochutnávku programu svojho turné. Prvá júnová dvojica symfonických koncertov Slovenskej filharmónie zaznie pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina. Návštevníci si vypočujú program, s ktorým sa Slovenská filharmónia predstaví na tohtoročnom štrnástom  turné v Japonsku.  Sólistom […]

Read More
Pro musica nostra 2023 - Trnavský kraj
Culture Eventy Festivaly Hudba Koncerty News PR

Pro musica nostra Tyrnaviensi 2023 sa vracia do Trnavy

Po roku opäť sa do Trnavského kraja vracia festival vážnej hudby Pro musica nostra. Hoci v iných regiónoch Slovenska je už etablovaný, v Trnavsku ide o mladú tradíciu. Druhý ročník Pro musica nostra Tyrnaviensi prinesie do Piešťan, Smoleníc, Voderád, Lančára, Cífera-Pácu, Hlohovca a Trnavy sedem zaujímavých programov v podaní domácich umelcov ale i hostí z […]

Read More
Translate »