Ceny DOSKY udeľuje Asociácia súčasného divadla už 26. rok. Najnovších držiteľov, ktorí si so sebou odniesli ikonickú drevenú dosku s postriebreným štítkom z dielne scénografa Aleša Votavu a akademického sochára Tomáša Luptáka, sme spoznali v pondelok 13.11.2023 v priamom prenose galavečera z bratislavského DPOH na obrazovkách RTVS.
V poradí 26. ročník slávnostného odovzdávania divadelných ocenení Dosky za uplynulú sezónu z Mestského divadla Pavla Országha Hviezdoslava v Bratislave priniesol nielen krásne okamihy a mená netrpezlivo očakávaných laureátov a titulov. Tohtoročné divadelné ceny ukázali, že slovenské divadelné umenie je úspešné, inšpiratívne a vie byť aj inovatívne. Ceny Dosky si odnieslo SND, martinské Slovenské komorné divadlo, Divadlo J. G. Tajovského či mladý projekt Tanečno.
Galavečerom Cien Dosky prítomných i divákov pri televíznych obrazovkách sprevádzala netradičná moderátorská dvojica. Na divadelnej scéne sú doma a sú majstrami svojich umeleckých fachov. Jeden je baletný sólista Andrej Szabo a druhý medzinárodne uznávaný, náš a svetový operný spevák, Štefan Kocán. V rámci ceremoniálu sapostarali aj o hudobné a tanečné čísla v kolaborácii s tanečnou skupinou CreDance v choreografii Ladislava Cmoreja a Renaty Ptačin. Aj vďaka nim i ďalším tvorcom v zákulisí to bol o niečo výnimočnejší a charizmatický večer.
O nomináciách a ocenených rozhodla odborná porota
Ceny DOSKY sa udeľujú na základe ankety, do ktorej sa každoročne zapájajú desiatky divadelných kritikov, teoretikov, ale aj novinárov a publicistov. Ceny môžu byť udelené produkciám a výkonom všetkých žánrov, ktoré mali premiéru v minulej sezóne v oblasti profesionálneho divadla na Slovensku. Divadelné ceny majú už tradične niekoľko kategórií. Iste, ako aj pri iných cenách, ostro sledované sú najmä kategórie umelcov – hercov. Dosky oceňujú však aj scenáristov, scénografov, choreografov, režisérov, hudobných skladateľov a ďalších tvorcov, ktorí sa podieľajú na skvalitňovaní divadelného umenia na Slovensku.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Nominácie sme spoznali ešte v októbri, laureátov až počas galavečera. Silné nominácie, jeden víťaz
Už pri októbrových nomináciách bolo jasné, že porota vybrala naprieč kategóriami silné tituly a významné osobnosti, ktoré rezonovali a vo svete divadla, kultúry a spoločnosti mali silu formovať, reflektovať, zasiahnuť a inšpirovať.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Najlepšou hrou je Kocúrkovo
Silnú trojicu priniesli nominácie v kategórii “najlepšia inscenácia”. Dve želiezka v ohni mala Činohra SND. Prvou bola inscenácia hry Jána Chalupku Kocúrkovo v réžii Rastislava Balleka. Druhým inscenácia Deti voľne podľa Boženy Slančíkovej Timravy v réžii Michala Vajdičku. Trojicu nominácií uzatvorila inscenácia hry Mariny Carr Hekuba v réžii Lukáša Brutovského z dielne Slovenského komorného divadla v Martine.
Top inscenáciou sa podľa poroty stalo Kocúrkovo. Hra, ktorú pre jej stvárnenie a zašifrované odkazy súčasnosti mnohí odmietli a dnes je hitom repertoáru! Ale aj ďalšie z tejto kategórie na cenách Dosky 2023 bodovali tiež.
Najlepších hercov majú v Martine
Nechcem, aby tento podnázov spôsobil akési škriepky alebo niekoho podráždil či nebodaj urazil. Divadelné Dosky 2023 však hovoria jasnou rečou. Ceny v ostro sledovaných kategóriách najlepší ženský herecký výkon a najlepší mužský herecký výkon putujú hercom zo Slovenského komorného divadla Martin. Len škoda, že si cenu osobne prevziať počas galavečera nemohli. Celé martinské divadlo bolo práve na festivale v Českom Těšíne. Dosku s cenou zlata získala Lucia Jašková za postavu Hekuby, trójskej kráľovnej v inscenácii rovnomennej hry Mariny Carr. V tejto kategórii “prevalcovala” hereckú divu Kamilu Magálovú i Petru Vajdovú, obe herecké matadorky.
Cenu za najlepší mužský herecký výkon si odniesol kolega Lucie Jaškovej, Marek Geišberg. Úspech zaznamenal za postavu Agamemnona, achájskeho kráľa v inscenácii hry Mariny Carr Hekuba. V očiach poroty prekonal aj velikána divadla, Emila Horvátha či Petra Oszlíka.
Ostrý súboj Hekuby a Kocúrkova aj v kategórii réžia
Z ďalších tvorcovských kategórií spomeňme réžiu. O triumf bojovali traja režiséri inscenácií Chalupkovho Kocúrkova (Rastislav Ballek) a Detí (Michal Vajdička) z dielne SND s režisérom martinskej Hekuby (Lukáš Brutovský). Hekuba aj tentoraz musela ustúpiť Kocúrkovu, hre s titulom najlepšia inscenácia sezóny! Cenu za najlepšiu réžiu si tak odniesol Rastislav Ballek.
Kocúrkovo bolo úspešné aj v kategórii najlepšia scénografia. Michal Lošonský si tak mohol prevziať Dosku za scénografiu v inscenácii spomenutej Chalupkovej hry. Premohol tak Pavla Boráka za scénografiu v inscenácii hry režiséra Lukáša Brutovského Iokasté z dielne Slovenského komorného divadla a Mestských divadiel pražských i Antonína Šilara za scénografiu a svetelný dizajn v inscenácii hry Franza Xavera Kroetza Koncert na želanie z repertoáru Činohry Slovenského národného divadla.
Článok pokračuje pod reklamou
Bodovala Bet Moth
Oceňovali aj tvorcov kostýmov. Za kostýmy v inscenáciu hry Alžbety Vzguly Toni Wolff zisťuje, že prerobila milióny z dielne mladej bratislavskej scény Uhol_92 sa tohtoročnou laureátkou Ceny DOSKY za najlepšie kostýmy sezóny stala umelkyňa Bet Moth (Alžbeta Kutliaková).
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Marija Havran nomináciu za kostýmy v inscenácii hry Mariána Amslera Zlatá lýra (Divadlo Andreja Bagara v Nitre) a ani Katarína Holková za kostýmy v inscenácii hry Jána Chalupku Kocúrkovo (Činohra Slovenského národného divadla) svoje nominácie nepremenili.
Najlepšia scénická hudba sezóny
Hudba je fenomén a má svoje miesto aj v divadle (a nielen v hudobnom či tanečnom). Tento rok priniesla kategória scénickej hudby sezóny silnú trojicu diel a mien tvorcov. Dosku napokon získal Róbert Mankovecký za hudbu v inscenácii Chalupkovho Kocúrkova (Činohra Slovenského národného divadla).
K nominovaným patrila aj Katarzia (za hudbu v inscenácii hry Franza Xavera Kroetza Koncert na želanie, tiež z produkcie Činohry Slovenského národného divadla). Trojicu nominovaných uzatvorila fenomenálna klavírna virtuózka, vokalistka a skladateľka Kristína Smetanová. Nomináciu získala za hudbu v inscenácii hry Falka Richtera Nikdy navždy z dielne Divadla Petra Mankoveckého.
Ceny DOSKY oceňovali aj mimoriadne divadelné počiny
Trojlístok oceňovaných kategórií uzatvárajú ceny za mimoriadny počin v činohernom, tanečnom a hudobnom divadle. Cenu Dosky si za mimoriadny počin v činohernom divadle odniesol kolektív Petry Tejnorovej a Marty Ljubkovej za inscenáciu Sme krajina: Príbeh ľudí, priehrady a času. Inšpiratívna hra, ktorú uvádza Divadlo Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene, pracuje s témou ekológie a aj svojim posolstvom prispieva k vývoju spoločnosti.
Len pre úplnosť pripomeniem, že popri nej o cenu bojoval koncept triptychu hier RE: CYKLUS z dielne tandemu Lukáša Brutovského a Mira Dachu (Slovenské komorné divadlo) či kolektív Mariána Amslera s inscenáciou hry Falka Richtera Nikdy navždy (Divadlo Petra Mankoveckého).
Tanečné divadlo ovládol mladý projekt
Mimoriadny počin v tanečnom divadle mal ako jediná kategória štvoricu nominácií. Jedným z nominovaných bol svetoznámy, pôvodom český choreograf Jiří Bubeníček. Nominovali ho za choreografiu tanečnej inscenácie podľa románu Franza Kafku Proces z dielne Baletu Národného divadla Košice. K nominovaným patrili tiež Robie Legros za námet a choreografiu inscenácie Dear Shelter (Drahý úkryt) či Jana Tereková za choreografiu projektu Abnormal Repetitive Behaviour (bees-R).
Víťaznú Dosku v kategórii mimoriadny počin v tanečnom divadle si však odniesol Manuel Ronda za choreografiu inscenácie YOLT – You Only Live Twice mladého projektu Tanečno & Manuel Ronda.
Hudobné divadlo plné atraktívnych nominácií. No víťaz môže byť len jeden
Silnú trojku a súboj titánov sľubovala bez pochýb kategória ocenenia za mimoriadny počin v oblasti hudobného divadla. Všetky tri nominácie sú dramaturgickými klenotmi. Zároveň sa tešia diváckej i recenzentskej obľube. Do “finálového” zápasu sa prebojovala inscenácia opery Karola Szymanowského Kráľ Roger z dielne Opery Národného divadla Košice. Košičania ju, ako sme vás pred časom informovali, uviedli aj na tohtoročných Bratislavských hudobných slávnostiach.
Nomináciu získala tiež divákmi i kritikou mimoriadne pozitívne hodnotená inscenácia opery Umberta Giordana Andrea Chénier z dielne Štátnej opery Banská Bystrica.
Víťazstvo si v tejto kategórii odniesla fenomenálna slovenská skladateľka Ľubica Čekovská za autorstvo opery Impresario Dotcom. Komickú operu, takzvanú opernú buffu charakterizuje nezvyčajné hudobné stretnutie Carmen, Olympie a Violetty. Tento nevšedný operný klenot súčasnosti uviedla Opera Slovenského národného divadla v koprodukcii s Bregenzer Festspiele. Verím, že po jedinej premiéro-repríze v uplynulej sezóne sa v tej súčasnej dočkáme viacerých repríz.
Namiesto záveru
Takže, laureátov 26. ročníka divadelných cien Dosky sme spoznali. Keďže sú prestížnou divadelnou cenou v očiach profesionálov i verejnosti, na záver článku prichádzam s “kacírskou” myšlienkou. Možno autorov tohto fenomenálneho projektu aj poinšpirujem. Rada by som totiž raz v budúcnosti videla rozšírenie kategórií ocenení aj o ceny za výkony tanečných i vokálnych umelcov a umelkýň, a súčasne (buďme skromní aspoň jednu) novú divácku cenu. Čo poviete, bolo by to pekným prejavom aj smerom k diváckej verejnosti? Ukáže čas… No jedno však vieme už dnes: víťazom 26. ročníka srdečne gratulujeme!
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Foto: Bara Podola
Zdroj: Divadelná Cena Dosky / Asociácia súčasného divadla
12 thoughts on “Poznáme nových držiteľov prestížnych divadelných cien Dosky 2023”
Comments are closed.