Novinky

Poznáme nových držiteľov prestížnych divadelných cien Dosky 2023

Ceny Dosky 2023 / SND, SKD Martin

Ceny DOSKY udeľuje Asociácia súčasného divadla už 26. rok. Najnovších držiteľov, ktorí si so sebou odniesli ikonickú drevenú dosku s postriebreným štítkom z dielne scénografa Aleša Votavu a akademického sochára Tomáša Luptáka, sme spoznali v pondelok 13.11.2023 v priamom prenose galavečera z bratislavského DPOH na obrazovkách RTVS.

V poradí 26. ročník slávnostného odovzdávania divadelných ocenení Dosky za uplynulú sezónu z Mestského divadla Pavla Országha Hviezdoslava v Bratislave priniesol nielen krásne okamihy a mená netrpezlivo očakávaných laureátov a titulov. Tohtoročné divadelné ceny ukázali, že slovenské divadelné umenie je úspešné, inšpiratívne a vie byť aj inovatívne. Ceny Dosky si odnieslo SND, martinské Slovenské komorné divadlo, Divadlo J. G. Tajovského či mladý projekt Tanečno.

Ceny Dosky 2023
Moderátorska dvojica je na doskách znamenajúcich svet doma

Galavečerom Cien Dosky prítomných i divákov pri televíznych obrazovkách sprevádzala netradičná moderátorská dvojica. Na divadelnej scéne sú doma a sú majstrami svojich umeleckých fachov. Jeden je baletný sólista Andrej Szabo a druhý medzinárodne uznávaný, náš a svetový operný spevák, Štefan Kocán. V rámci ceremoniálu sapostarali aj o hudobné a tanečné čísla v kolaborácii s tanečnou skupinou CreDance v choreografii Ladislava Cmoreja a Renaty Ptačin. Aj vďaka nim i ďalším tvorcom v zákulisí to bol o niečo výnimočnejší a charizmatický večer.

Ceny Dosky 2023 / sprievodný program
Moderátori slávnostného odovzdávania cien DOSKY 2023 - operný sólista Štefan Kocán a prvý sólista Baletu SND Andrej Szabo - sa v rámci ceremoniálu postarali aj o hudobné a tanečné čísla v kolaborácii s tanečnou skupinyou CreDance v choreografii Ladislava Cmoreja a Renaty Ptačin. Foto: Bara Podola

O nomináciách a ocenených rozhodla odborná porota

Ceny DOSKY sa udeľujú na základe ankety, do ktorej sa každoročne zapájajú desiatky divadelných kritikov, teoretikov, ale aj novinárov a publicistov. Ceny môžu byť udelené produkciám a výkonom všetkých žánrov, ktoré mali premiéru v minulej sezóne v oblasti profesionálneho divadla na Slovensku. Divadelné ceny majú už tradične niekoľko kategórií. Iste, ako aj pri iných cenách, ostro sledované sú najmä kategórie umelcov – hercov. Dosky oceňujú však aj scenáristov, scénografov, choreografov, režisérov, hudobných skladateľov a ďalších tvorcov, ktorí sa podieľajú na skvalitňovaní divadelného umenia na Slovensku.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Noc divadiel 2023 / Kam za kultúrou
Noc divadiel 2023 už v sobotu 18. novembra: prinášame veľký prehľad programu pre celé Slovensko

Nominácie sme spoznali ešte v októbri, laureátov až počas galavečera. Silné nominácie, jeden víťaz

Už pri októbrových nomináciách bolo jasné, že porota vybrala naprieč kategóriami silné tituly a významné osobnosti, ktoré rezonovali a vo svete divadla, kultúry a spoločnosti mali silu formovať, reflektovať, zasiahnuť a inšpirovať.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou? Naše TOP tipy pre týždeň od 13. novembra 2023
Kam za kultúrou? Naše TOP tipy pre týždeň od 13. novembra 2023

Najlepšou hrou je Kocúrkovo

Silnú trojicu priniesli nominácie v kategórii “najlepšia inscenácia”. Dve želiezka v ohni mala Činohra SND. Prvou bola inscenácia hry Jána Chalupku Kocúrkovo v réžii Rastislava Balleka. Druhým inscenácia Deti voľne podľa Boženy Slančíkovej Timravy v réžii Michala Vajdičku. Trojicu nominácií uzatvorila inscenácia hry Mariny Carr Hekuba v réžii Lukáša Brutovského z dielne Slovenského komorného divadla v Martine.

Top inscenáciou sa podľa poroty stalo Kocúrkovo. Hra, ktorú pre jej stvárnenie a zašifrované odkazy súčasnosti mnohí odmietli a dnes je hitom repertoáru! Ale aj ďalšie z tejto kategórie na cenách Dosky 2023 bodovali tiež.

Najlepších hercov majú v Martine

Nechcem, aby tento podnázov spôsobil akési škriepky alebo niekoho podráždil či nebodaj urazil. Divadelné Dosky 2023 však hovoria jasnou rečou. Ceny v ostro sledovaných kategóriách najlepší ženský herecký výkon a najlepší mužský herecký výkon putujú hercom zo Slovenského komorného divadla Martin. Len škoda, že si cenu osobne prevziať počas galavečera nemohli. Celé martinské divadlo bolo práve na festivale v Českom Těšíne. Dosku s cenou zlata získala Lucia Jašková za postavu Hekuby, trójskej kráľovnej v inscenácii rovnomennej hry Mariny Carr. V tejto kategórii “prevalcovala” hereckú divu Kamilu Magálovú i Petru Vajdovú, obe herecké matadorky. 

Cenu za najlepší mužský herecký výkon si odniesol kolega Lucie Jaškovej, Marek Geišberg. Úspech zaznamenal za postavu Agamemnona, achájskeho kráľa v inscenácii hry Mariny Carr Hekuba. V očiach poroty prekonal aj velikána divadla, Emila Horvátha či Petra Oszlíka.

Ostrý súboj Hekuby a Kocúrkova aj v kategórii réžia

Z ďalších tvorcovských kategórií spomeňme réžiu. O triumf bojovali traja režiséri inscenácií Chalupkovho Kocúrkova (Rastislav Ballek) a Detí (Michal Vajdička) z dielne SND s režisérom martinskej Hekuby (Lukáš Brutovský). Hekuba aj tentoraz musela ustúpiť Kocúrkovu, hre s titulom najlepšia inscenácia sezóny! Cenu za najlepšiu réžiu si tak odniesol Rastislav Ballek.

Kocúrkovo bolo úspešné aj v kategórii najlepšia scénografia. Michal Lošonský si tak mohol prevziať Dosku za scénografiu v inscenácii spomenutej Chalupkovej hry. Premohol tak Pavla Boráka za scénografiu v inscenácii hry režiséra Lukáša Brutovského Iokasté z dielne Slovenského komorného divadla a Mestských divadiel pražských i Antonína Šilara za scénografiu a svetelný dizajn v inscenácii hry Franza Xavera Kroetza Koncert na želanie z repertoáru Činohry Slovenského národného divadla.

Článok pokračuje pod reklamou

Bodovala Bet Moth

Oceňovali aj tvorcov kostýmov. Za kostýmy v inscenáciu hry Alžbety Vzguly Toni Wolff zisťuje, že prerobila milióny z dielne mladej bratislavskej scény Uhol_92 sa tohtoročnou laureátkou Ceny DOSKY za najlepšie kostýmy sezóny stala umelkyňa Bet Moth (Alžbeta Kutliaková).

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam na výstavy
Kam za kultúrou? Novembrové tipy na výstavy (11/2023)

Marija Havran nomináciu za kostýmy v inscenácii hry Mariána Amslera Zlatá lýra (Divadlo Andreja Bagara v Nitre) a ani Katarína Holková za kostýmy v inscenácii hry Jána Chalupku Kocúrkovo (Činohra Slovenského národného divadla) svoje nominácie nepremenili.

Najlepšia scénická hudba sezóny

Hudba je fenomén a má svoje miesto aj v divadle (a nielen v hudobnom či tanečnom). Tento rok priniesla kategória scénickej hudby sezóny silnú trojicu diel a mien tvorcov. Dosku napokon získal Róbert Mankovecký za hudbu v inscenácii Chalupkovho Kocúrkova (Činohra Slovenského národného divadla). 

K nominovaným patrila aj Katarzia (za hudbu v inscenácii hry Franza Xavera Kroetza Koncert na želanie, tiež z produkcie Činohry Slovenského národného divadla). Trojicu nominovaných uzatvorila fenomenálna klavírna virtuózka, vokalistka a skladateľka Kristína Smetanová. Nomináciu získala za hudbu v inscenácii hry Falka Richtera Nikdy navždy z dielne Divadla Petra Mankoveckého.

Ceny DOSKY oceňovali aj mimoriadne divadelné počiny

Trojlístok oceňovaných kategórií uzatvárajú ceny za mimoriadny počin v činohernom, tanečnom a hudobnom divadle. Cenu Dosky si za mimoriadny počin v činohernom divadle odniesol kolektív Petry Tejnorovej a Marty Ljubkovej za inscenáciu Sme krajina: Príbeh ľudí, priehrady a času. Inšpiratívna hra, ktorú uvádza Divadlo Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene, pracuje s témou ekológie a aj svojim posolstvom prispieva k vývoju spoločnosti.

Len pre úplnosť pripomeniem, že popri nej o cenu bojoval koncept triptychu hier RE: CYKLUS z dielne tandemu Lukáša Brutovského a Mira Dachu (Slovenské komorné divadlo) či kolektív Mariána Amslera s inscenáciou hry Falka Richtera Nikdy navždy (Divadlo Petra Mankoveckého).

Tanečné divadlo ovládol mladý projekt

Mimoriadny počin v tanečnom divadle mal ako jediná kategória štvoricu nominácií. Jedným z nominovaných bol svetoznámy, pôvodom český choreograf Jiří Bubeníček. Nominovali ho  za choreografiu tanečnej inscenácie podľa románu Franza Kafku Proces z dielne Baletu Národného divadla Košice. K nominovaným patrili tiež Robie Legros za námet a choreografiu inscenácie Dear Shelter (Drahý úkryt) či Jana Tereková za choreografiu projektu Abnormal Repetitive Behaviour (bees-R).

Víťaznú Dosku v kategórii mimoriadny počin v tanečnom divadle si však odniesol Manuel Ronda za choreografiu inscenácie YOLT – You Only Live Twice mladého projektu Tanečno & Manuel Ronda.

Hudobné divadlo plné atraktívnych nominácií. No víťaz môže byť len jeden

Silnú trojku a súboj titánov sľubovala bez pochýb kategória ocenenia za mimoriadny počin v oblasti hudobného divadla. Všetky tri nominácie sú dramaturgickými klenotmi. Zároveň sa tešia diváckej i recenzentskej obľube. Do “finálového” zápasu sa prebojovala inscenácia opery Karola Szymanowského Kráľ Roger z dielne Opery Národného divadla Košice. Košičania ju, ako sme vás pred časom informovali, uviedli aj na tohtoročných Bratislavských hudobných slávnostiach.

Nomináciu získala tiež divákmi i kritikou mimoriadne pozitívne hodnotená inscenácia opery Umberta  Giordana Andrea Chénier z dielne Štátnej opery Banská Bystrica.

Víťazstvo si v tejto kategórii odniesla fenomenálna slovenská skladateľka Ľubica Čekovská za autorstvo opery Impresario Dotcom. Komickú operu, takzvanú opernú buffu charakterizuje nezvyčajné hudobné stretnutie Carmen, Olympie a Violetty. Tento nevšedný operný klenot súčasnosti uviedla Opera Slovenského národného divadla v koprodukcii s Bregenzer Festspiele. Verím, že po jedinej premiéro-repríze v uplynulej sezóne sa v tej súčasnej dočkáme viacerých repríz.

Namiesto záveru

Takže, laureátov 26. ročníka divadelných cien Dosky sme spoznali. Keďže sú prestížnou divadelnou cenou v očiach profesionálov i verejnosti, na záver článku prichádzam s “kacírskou” myšlienkou. Možno autorov tohto fenomenálneho projektu aj poinšpirujem. Rada by som totiž raz v budúcnosti videla rozšírenie kategórií ocenení aj o ceny za výkony tanečných i vokálnych umelcov a umelkýň, a súčasne (buďme skromní aspoň jednu) novú divácku cenu. Čo poviete, bolo by to pekným prejavom aj smerom k diváckej verejnosti? Ukáže čas… No jedno však vieme už dnes: víťazom 26. ročníka srdečne gratulujeme!

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Literárny fond ocenil publikácie, ktoré vydal Divadelný ústav. Sú skvelým tipom na darček pod stromček!
Literárny fond ocenil publikácie, ktoré vydal Divadelný ústav. Sú skvelým tipom na darček pod stromček!

Foto: Bara Podola

Zdroj: Divadelná Cena Dosky / Asociácia súčasného divadla

12 thoughts on “Poznáme nových držiteľov prestížnych divadelných cien Dosky 2023

Comments are closed.

Komorný zbor Konzervatória
Culture Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

„Dve krásy – jeden duch“ – dva večery s velikánmi v podaní Konzervatória

„Dve krásy – jeden duch“. Dva večery s velikánmi chorálovo-organovej tvorby v podaní najstaršieho slovenského konzervatória a hostí.

Read More
Spišské divadlo
Culture Divadlo News Odporúčame Podujatia PR

Spišské divadlo na záver sezóny na festivale v Martine aj so Zlatou labuťou

Spišské divadlo čaká záver sezóny. Uvedie dve derniéry a vystúpi na festivale v Martine. Čaká ho aj tradičný galavečer Zlatá labuť.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Slovenská filharmónia exkluzívne aj na záver 75. sezóny

Záver jubilejnej sezóny sa blíži. Slovenská filharmónia dá bodku za 75. koncertnou sezónou naozaj veľkolepo.

Read More
Translate »