Novinky

Noc divadiel 2023 už v sobotu 18. novembra: prinášame veľký prehľad

Noc divadiel 2023 / Kam za kultúrou

Nezadržateľne sa blíži najnovšia edícia obľúbeného podujatia. Je najväčším divadelným sviatkom, ktorý slávia po celej Európe. A Slovensko nevynímajúc. Aj tento rok ponúkne Noc divadiel v tretiu novembrovú sobotu 18. novembra 2023 príležitosť objavovať, zapájať sa, či sa len nechať divadlom unášať. Nesie sa v znamení Shakespearom inšpirovaného motta: "Sen noci divadelnej". Čo vás čaká? Pozrite sa s nami v našom veľkom prehľade programu podujatia Noc divadiel 2023!

Európske podujatie Noc divadiel je súčasťou medzinárodného projektu European Theatre Night, ktorý v roku 2008 odštartovala Chorvátska Noć kazališta. Myšlienka spoločného divadelného sviatku sa postupne rozšírila do vyše desiatky európskych krajín. Stovky európskych divadiel sa počas jednej noci spoja a ponúknu divákom netradičné divadelné zážitky. Celoslovenské podujatie Noc divadiel, ktoré koordinuje Divadelný ústav, píše svoj 14. ročník. Do jeho programu sa zapojilo 58 divadiel, kultúrnych inštitúcií, centier či umeleckých škôl. Program sa uskutoční, ako tradícia velí, v tretiu novembrovú sobotu v 30 mestách a obciach po celom Slovensku. V ten deň divadlá, kultúrne centrá a umelecké školy otvoria svoje dvere dokorán až do hlbokej noci. Noc divadiel ponúka výnimočné predstavenia, workshopy, diskusie a navyše, poodhalí aj zákulisie.

Noc divadiel 2023 ovládne aj východné Slovensko

Prehľadovku programu tohtoročnej edície Noc divadiel 2023 začneme na východnom Slovensku a zamierime do Košíc. A hneď prvým tipom nadviažeme na motto podujatia “Sen noci divadelnej”, ktoré inšpirovala slávna hra Williama Shakespeara. A kto túži po shakespearovskej klasike na javisku, nájde ju v košickom divadle Thália Színház. To sa do Noci divadiel 2023 zapája práve s hrou Sen noci svätojánskej. Z košických scén spomeňme aj Národné divadlo Košice. Počas sobotného popoludnia osloví programom Malej sceničky najmä deti. Tie s pomocou umelcov z košickej scény vymyslia krátke predstavenie – scénky a na záver budú mať aj premiéru.

Národné divadlo Košice
Národné divadlo Košice. Foto: Silvia Mária Petrovits

Bábkové divadlo Košice sa bude prostredníctvom hry Braňa Mazúcha venovať detskému vzdorovitému “nie!”. Divadlo na Peróne uvedie hru Jany Bodnárovej Dievča z morského dna a Ateliér Bez StropU vyrozpráva takmer rozprávkový príbeh o dobre a zle na pozadí vojny s názvom Garbiarovo.

Garbiarovo / Atelier Bez Stropu / Noc divadiel 2023
Garbiarovo obohatí aj Noc divadiel.

Z divadiel na východnom Slovensku sa do programu zapájajú aj Kladzany, konkrétne Divadlo KĽUD. Program začne od 18:00 hod. krstom a divadelnou prezentáciou novej knihy a audio CD Vichodňarske rozpravočki na šmich, ktorú doplní aj koncert. O 19:00 hod. uvedú komédiu Price še na mňe popatrec!, pri ktorej sa nebudete stačiť čudovať.

Do programu prispievajú obe košické konzervatóriá

Z košických inštitúcií sa do tohtoročného programu zapájajú obidve tamojšie konzervatóriá. Konzervatórium na Timonovej po 16:00 uvedie inscenovanú poéziu baladického príbehu Jána Bottu Žltá ľalia. Nasledovať bude pásmo krátkych dialógov z hier vybraných autorov o tom, ako sa študenti herectva cez dramatické postavy z divadelných hier vyrovnávajú s hraničnými, vzťahovými a patovými životnými situáciami. Zaznejú úryvky z Goldoniho Če-Če-Čertíc a Sluhov dvoch pánov, Čechových Troch sestier

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
SFK/Ars Nova
V Košiciach začína festival Ars nova. Má 20 rokov a TOTO prináša!

Študenti košického Konzervatória Jozefa Adamoviča po 17:00 uvedú hru Terorizmus. Nehovorí o terorizme ako takom. Hra zobrazuje životné situácie ľudí, v ktorých je terorizmus súčasťou každodenného života. Terorizmus páchaný na nás, alebo nami. Aktuálna a nepochybne nadčasová téma nastoľuje otázky a v konečnom dôsledku nabáda samotného diváka nastaviť si pomyselné zrkadlo a zamyslieť sa nad „hranicami“ a životom, aký doposiaľ žil, žije, alebo aký žiť chce.

Prešov s muzikálom

Jedným z 58 kultúrnych inštitúcií je aj prešovské Divadlo Jonáša Záborského. Návštevníkom ponúkne divadelnými a filmovými cenami ovenčený broadwayský muzikál Chicago so živým orchestrom priamo na javisku. Jazzom pulzujúci sarkastický príbeh dvoch kabaretných speváčok a ich pochybnej slávy vyrobenej médiami i o ohybnej spravodlivosti vás iste nenechá chladným.

Chicago / DJZ Prešov

Noc divadiel 2023 mieri aj na Spiš

Do programu sa zapojili aj kultúrne inštitúcie v Spišskej Starej Vsi a v Spišskej Novej Vsi. Spišskostaroveské Divadlo RAMAGU uvedie hru českého prezidenta, významného českého dramatika, osobnosti československej histórie Václava Havla Audiencia. Svojím programom Noc divadiel 2023 oslávi aj Spišské divadlo. V rámci si pripravili 18. novembra pre deti a ich rodičov pestrý program i tajuplné putovanie po divadle. 

Spišské divadlo
Spišské divadlo

Na návštevníkov všetkých generácií čaká divadelná mapa a úloha zozbierať pečiatky. Deti nielenže spoznajú všetky divadelné profesie. Navyše si môžu na vlastnej koži vyskúšať aj prácu režisérov, scénografov a hudobných skladateľov. Divadelná mapa zavedie návštevníkov aj do kancelárie riaditeľa, hereckých šatní a neprístupných tajných zákutí storočnej budovy divadla. Zvedavcom ukážu aj čarovné kostýmy. Pre dospelých chystajú v Spišskom divadle výbornú komédiu plnú vtipných a humorných poznámok Meno, ktoré môže so sebou priniesť aj radostná udalosť – narodenie dieťatka. Po predstavení nasleduje diskusia s účinkujúcimi hercami a na záver divákov čaká tiež nočná prehliadka divadla.

Meno / Spišské divadlo / Kam za kultúrou / Noc divadiel
Komédiu Meno prišiel do Spišského divadla z Košíc režírovať Anton Korenči. Monochromatická scéna a kostýmy poukazujú na dnešný pohľad na svet, ktorý je často plochý a čiernobiely.

Divadlá na strednom Slovensku sa pripoja tiež

Kým na východnom Slovensku sa podujatia uskutočnia v piatich lokalitách, na strednom Slovensku sa Noc divadiel 2023 uskutoční v šiestich mestách a obciach. Naše putovanie po strednom Slovensku začneme tentoraz v Ružomberku. Ponesie sa v znamení štvornohých miláčikov. O program sa postará jediné dogfriendly divadlo na Slovensku RosArt/divadelné štúdio. O 20:00 hod. štartuje divadelná komédia CandyCrush.sk – predstavenie prístupné aj psím divákom. Po predstavení na vás čaká diskusia s tvorcami a after párty.

Rosart / Noc divadiel 2023
Štyria tridsiatnici sa práve nasťahovali do novostavby bytovky v hlavnom meste.Tak začína tento komédiálny príbeh.

K pripojeným divadelným inštitúciám patrí aj jeden z najstarších ochotníckych divadelných súborov – Divadelný súbor Jána Chalupku v Brezne. V Mestskom dome kultúry Brezno uvedie veselohru Jána Chalupku Všetko naopak.

Všetko naopak / DSJCH Brezno / Noc divadiel 2023

Slovenská klasika za hodinu v Medzibrode

Presuňme sa do Medzibrodu. Tretím stredoslovenským divadelným súborom je Potulné dividlo J + T, ktoré uvedie premiéru inscenácie Temer kompletná slovenská divadelná klasika za +- 60 minút. Všetko, čo musíte vedieť, je v tomto diele, a čo v ňom nie je, to si nezaslúži si, aby s tým vaše oči zabíjali čas. Po zjavení sa tohto diela všetky divadlá na celom svete môžu byť zavreté. Potulné dividlo J + T vo svojej novej autorskej inscenácii prináša kompletnú slovenskú divadelnú klasiku. O podobné dielo sa už pokúsili naši anglickí kolegovia. Tí však boli schopní podať iba tvorbu Williama Shakespeara a trvalo im to nekonečných 120 minút,” hovoria žartom divadelníci o svojej pripravovanej novinke. Nuž, nenechajte si ujsť!

Temer kompletná slovenská divadelná klasika za +- 60 minút
Temer kompletná slovenská divadelná klasika za +- 60 minút z dielne slovenských klasikov

Večerný program v Medzibrode prinesie aj vážno-nevážne rozprávanie o divadle, slovenskej klasike a živote Táračky naživo s Radom Kuricom.

Banskobystrická Noc divadiel bude pestrá

Presuňme sa do Banskej Bystrici, kde sa do tohto fenomenálneho projektu tohto roku zapája pätica divadelných scén. Bábkové divadlo na Rázcestí začne svoj program o 20.30 hod. a návštevníkom ponúkne literárno-hudobný diskusný večer s mladými slovenskými umelkyňami Nicol Hochholczerovou a Katarínou Málikovou. Divadlo Akadémie umení prinesie ponajprv Hry pre dospelých z pera súčasného poľského dramatika Paweła Demirskeho, ktorý v jednotlivých čriepkoch analyzuje komplexy, predsudky a tabu spojené s vnímaním sexuality a rodu. Večer prinesie online stream záznamu divadelnej inscenácie Pošla deva do Turca.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
V prešovskom Divadla Alexandra Duchnoviča vsadili na osvedčenú rozprávku Soľ nad zlato
V prešovskom Divadla Alexandra Duchnoviča vsadili na osvedčenú rozprávku Soľ nad zlato

Ďalšia banskobystrická scéna, Divadlo pod balkónom, štartuje svoj program už o 15.00 hod. Ponúkne Flašinety Jána Haruštiaka, Šašoviny a po 17:00 hod. premiéru inscenácie rozprávky na motívy knihy Igora Adamca Čipkovaný tato v réžii Martina Vaneka. Divadlo Štúdio tanca chystá o 21:00 hod. podujatie s názvom 2v1 – Koncert Clube de esquiar & tanec Divadlo Štúdio tanca.

Rohová / Noc divadiel / Štátna opera

Štátna opera so spomienkovým koncertom

Banskobystrická Štátna opera počas Noci divadiel uvedie spomienkový večer, ktorý venuje prvej dáme banskobystrickej opery, sopranistke Dagmar Rohovej. Pri príležitosti jej nedožitých 90. narodenín sa predstavia sólisti a sólistky banskobystrickej opernej scény, zaznejú nahrávky s niektorými jej opernými kreáciami a budú odprezentované i fotografie z jej viac ako 30-ročného pôsobenia na javisku dnešnej Štátnej opery.

Zámerom podujatia je spolu s návštevníkmi zaspomínať si na Dagmar Rohovú ako umelkyňu zakladateľskej generácie, ktorá formovala naše divadlo a v divákoch svojím účinkovaním zanechala trvalú stopu. Bola opernou divou s neprehliadnuteľným šarmom, javiskovou charizmou a nezlomnou profesionalitou. Prežila neľahké začiatky rozvoja operného umenia v Banskej Bystrici, jeho výšiny aj pády. V programe sa predstavia jej kolegovia, žiaci a priatelia Božena FresserováMária TomanováJán ZemkoOľga HromadováTerézia KružliakováPatrícia MalovecKatarína Procházková a Martin Popovič.

Zvolen aj so Shakespearom

Štruktúra programu Divadla Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene bude na všetkých úrovniach korešpondovať s témami Noci divadiel. Dramaturgia prezradí divákom svoje ne/splnené sny, sentencie o snoch vo svetle sviečok. Zároveň sa budú venovať Shakespearovej tvorbe, ako i divadelným zázrakom. Program Noci divadiel vo Zvolene začína nostalgickým príbehom o splnení si vlastných snov inscenáciou Dobrý ročník.

Článok pokračuje pod reklamou

Vtipný a inšpiratívny nadčasový príbeh Alda Nicolaja v réžii Petra Palíka rozpráva o priateľstve a odvahe plniť si sny v každom veku trefne otvára aktuálne otázky. Ako recept na spolunažívanie ponúka toleranciu a humor. A hlavní hrdinovia inscenácie Štefan Šafárik a Vladimír Rohoň len potvrdzujú, že vek je iba číslo. Popri dômyselných dialógov nechýbajú vtipné bonmoty. Tie sprevádzajú talianske evergreeny v podaní šarmantnej Dominiky Výrostek Misárovej, ktorá stvárňuje postavu Ambry.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou? Naše TOP tipy pre týždeň od 13. novembra 2023
Kam za kultúrou? Naše TOP tipy pre týždeň od 13. novembra 2023

Nasledovať bude vernisáž výstavy Petra Šoltóa s názvom Súsnenie a talkshow Sme z takej látky. Jej atmosféru spestria Shakespearove verše a divadelné piesne. Spoločne s moderátorom Richardom Sanitrom a hudobným hosťom sa dozviete niečo viac o Shakespearových hrách, snoch postáv, ako aj o ne/splnených snoch protagonistov predstavenia. Po skončení talkshow podujatí tradične vyvrcholí stretnutím s divákmi pri snových Nočných sviečkach, ktoré symbolicky uzavrú tematickú programovú mozaiku Noci divadiel vo zvolenskom Divadle JGT.

Martinská Noc divadiel

Slovenské komorné divadlo Martinsobotu 18. novembra pri príležitosti Noci divadiel prináša bohatú divadelnú nádielku vo forme triptychu pod názvom RE:CYKLUS. O 15:00 hod. uvedie v Štúdiu inscenáciu hry Iokasté, o 18:00 hod. cenami DOSKY 2023 ovenčenú Hekubu a o 23:00 hod. ďalšiu inscenáciu – hru Bačová žena. Program doplnia aj netradičné divadelné zážitky a chýbať nebudú ani obľúbené komentované prehliadky divadla pod vedením riaditeľa divadla Tibora Kubičku. 

Západné Slovensko programom valcuje. Divadelnou atmosférou v netradičnom čase ožije dvadsiatka miest a obcí

Pozrime sa teraz do regiónov západného Slovenska, s akým programom sa zapoja do programu 14. ročníka Noci divadiel. Začneme v Trenčianskom kraji a v meste Považská Bystrica. Mestské divadlo Považská Bystrica prináša program pre všetky vekové kategórie. O 16.00 hod. to bude interaktívne bábkové predstavenie pre deti Wendy na námet Peter Pan a Wendy. Podujatie prinesie aj ukážky profesionálneho divadelného líčenia s Karolínou Šiandorovou. O  17.45 hod. nasleduje interaktívne divadelné predstavenie pre dospelých – komediálna detektívka TO je vražda! povedala. Večerná časť prinesie talkshow, divadelné panoptikum v spolupráci s literárno-dramatickým odborom ZUŠ IWK Považská Bystrica a o 21:00 hod. program vyvrcholí tanečno-svetelnou show Japonské srdce.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Reduta komorne: Martin Ruman s Alenou Hučkovou v Malej sále SF už dnes
Reduta komorne: Martin Ruman s Alenou Hučkovou v Malej sále SF už dnes

Púchov s rozprávkou

Noc divadiel zavíta aj do Púchova, kde sa o program stará Divadlo Púchov – Púchovská kultúra a bábkarsky súbor D 121. O 17:00 hod. rozohrajú  inscenáciu rozprávky Eleny Bakošovej Pod perinou, na perine. Trenčiansky program chystá Mestské divadlo Trenčín a miestna ZUŠ Karola Pádivého. V Sále PD Soblahov od 19:00 hod. uvedie Mestské divadlo pohybovú komédiu jedného herca z podivného sveta reštaurácií a čašníkov Chutilo vám, páni?, ktorá vznikla v spolupráci s režisérom a hercom Arnoštom Goldflamom. Herec zahrá viac ako 20 rôznych charakterov a počíta s aktívnou predstavivosťou diváka. Trenčianski divadelníci však už o 22.00 hod. budú v Bernolákove, aby uviedli slávneho Molièrovho Lakomca

Divadelná noc v Prievidzi

Divadlo „A“ a Divadlo SHANTI, o. z. Prievidza sa postarajú o prievidzkú časť Noci divadiel. Neoficiálne ju odštartujú už o 17:30 hod. V oficiálnom programe po 19:00 hod. uvedú spoločnú inscenáciu Ženba, ktorú venujú 70. výročiu Divadla „A”.  Po 21:00 hod. uvedie Divadlo z Dvora inscenáciu Jožko Púčik a jeho kariéra a Divadlo NAtraKY vyrozprávajú rozprávku pre dospelých Kominári nenosia len šťastie. Program, ktorý ukončia krátko po jednej nadránom, vyplnia i skeče v podaní Divadla Severka či hudobné vstupy.

Článok pokračuje pod reklamou
SANCTA CAECILIA VIII / Trenčín / Kam za kultúrou
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam na výstavy
Kam za kultúrou? Novembrové tipy na výstavy (11/2023)

Na chvíľku zotrvajme v okrese Prievidza. Herecký súbor everydayACTOR z Bratislavy zavíta do  Podhradia, aby v miestnom Dome kultúry odohral Shakespearovu komédiu Veselé panie z Windsoru.

Noc divadiel prichádza aj do Trnavského kraja

Pozrime sa na podujatia Noci divadiel v Trnavskom kraji. Drahovce sľubujú veľkú divadelnú párty, ktorá potrvá hneď niekoľko dní. Prináša ju Divadlo Dobreta. Program odštartuje už v piatok 17. 11. 2023 o 18.00 hod. v Kultúrnom dome Drahovce divadelnou hrou na motívy rómskych rozprávok s pesničkami a temperamentným tancom Jaghali, spievajúci oheň. V sobotu o 10:30 hod. sa program presunie do Mestskej knižnice Piešťany, kde detských návštevníkov čaká divadelné predstavenie Tri kocky droždia a divadelný workshop. 

Článok pokračuje pod reklamou

Večer o 18:00 hod. nasleduje Hudobno-divadelný večer, na ktorý pozvanie organizátorov prijali hostia režisérka Adriana Totiková, scénografka Zuzana Malcová, herečka a bábkoherečka Barbora Krajč Zamišková. Tešiť sa môžete na ukážky z pripravovaných premiér Divadla Dobreta, jazzovo-swingové duo EGO a LACI, či na výstavu fotografií mapujúcu 10. výročie Divadla Dobreta. Program zavŕšia v nedeľu 19. 11. 2023. Kultúrny Dom Drahovce po 16.00 hod. ponúkne magické divadelné predstavenie pre celú rodinu s komorným orchestrom Harry Potter a prekliate dieťa.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Divadlo Jána Palárika v Trnave si uctí Jara Filipa prvým premiérovým titulom jubilejnej sezóny
Divadlo Jána Palárika v Trnave si uctí Jara Filipa prvým premiérovým titulom jubilejnej sezóny

Trakovice sú ďalšou lokáciou Noci divadiel 2023, a to vďaka Divadlu na TrakOch. Program o 19:00 hod. odštartuje slávnostné otvorenie Divadelnej noci so spoločným prípitkom, slávnostnou večerou, súťažami a tombolou. Divadelne ho okorení premiéra inscenácie Divadla na TrakOch Luigiho Pirandella Je to tak (alebo inak) a tematická oldies party.

Trnavská Noc divadiel ponúkne program pre deti a dospelých

Pozrime sa spoločne do Trnavy, kde atraktívny program pripravuje Divadlo Jána Palárika v Trnave. V čase od 16:30 do 18.30 hod. môžu deti v sprievode hercov preskúmať „tajné“ miestnosti divadla. Objavia i to, ako vyzerajú kulisy zblízka a aké záhady sa odohrávajú za oponou. Vydajú sa tiež po stopách zatúlanej kamarátky, rozprávkovej Stratenej rukavičky.  

DJP Trnava
Divadlo Jána Palárika v Trnave. Foto: Jakub Kovalik / DJP

Na Noc divadiel si v trnavskom divadle pripravili  pre mnohých najzaujímavejšie prehliadky divadla. Uvidíte všetko za oponou. V rámci prehliadky – Potulky zákulisím sa v priestoroch divadla môžete poprechádzať zákulisím a nahliadnuť aj do hereckých šatní. 

Unikátny projekt #stagestream

Jedným z bodov programu Noci divadiel je v Divadle Jána Palárika aj unikátny projekt #stagestream. Dospelým sa po 19:00 hod. naskytne možnosť zúčastniť sa živého nahrávania rozhlasovej divadelnej hry Pavla Weissa Krvavé víno. Text, ktorý získal Cenu DJP v rámci súťaže DRÁMA 2022 vychádza zo zachovanej korešpondencie kontroverzného slovenského spisovateľa Františka Hečka, autora románu Červené víno či Drevená dedina. Keďže sa Hečko narodil v neďalekej obci Suchá nad Parnou, dozviete sa tiež to, aký vplyv mal na jeho tvorbu trnavský región.  

Do divadiel a s divadlami v noci aj v Nitrianskom kraji

Článok pokračuje pod reklamou
SANCTA CAECILIA VIII / Nitra / Kam za kultúrou

Vydajme sa spolu do Nitrianskeho kraja. Prvou zástavkou sú Tesáre, kde miestne Divallo v Kultúrnom dome o 19:00 hod. uvedie Veronku, Všetko je naopak a svoj program v rámci Noci divadiel zakončí Divallovicou.

Druhou zástavkou v Nitrianskom kraji budú Topoľčany, kde bohatý program plných divadelných zážitkov nachystalo Štúdio SKDK. Priestor dostane i poetické pásmo či koncert jazzového ansámblu Klaudiusa Kováča. Noc divadiel 2023 ovládne aj Výčapy – Opatovce. Program v miestnom Kine Zobor otvorí po 17.00 hod. vystúpenie tamojšej tanečnej skupiny Again. Okrem divadelného predstavenia trpko-smiešnej komédie Mama umrela dvakrát a monológu Emy Matulovej nebude chýbať ani Detský spevácky súbor Majáčik.

Nočná divadelná Nitra

Pozrime sa, aký program v rámci Noci divadiel 2023 prináša Nitra. Divadlo Andreja Bagara v Nitre odštartuje po 19:00 hod. svoj program. Nachystali obľúbené prehliadky zákulisia divadla, ktoré predstavia nielen priestory, do ktorých je bežne „cudzím vstup zakázaný“, ale aj históriu, osobnosti a významné inscenácie nitrianskeho divadla. Návštevníkom odprezentujú tiež nový dokument, ktorý ukáže, ako vlastne vzniká divadelné predstavenie. Po 20:00 hod. nasleduje overený a divákmi obľúbený zábavný Bagarov susedský kvíz. Na témy susedských vzťahov s našimi susedskými krajinami sa bude pýtať humoristicko-moderátorská dvojica hercov – Juraj Ďuriš a Marián Viskup.

Divadlo Andreja Bagara v Nitre (DAB)
Divadlo Andreja Bagara v Nitre (DAB)

DAB ponúkne účastníkom podujatia dve svoje výstavy. Prvá je venovaná 30. výročiu rozdelenia Československa a bola pripravená k nedávno uvedenej novej inscenácii Pomlčka. Pri hlavnom vstupe do divadla bude zasa sprístupnená stála expozícia venovaná tvorbe významného scénografa Františka Pegera.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Pomlčka / DAB
Pomlčka ponúkne česko-slovenský príbeh o rozdelení aj o nezmyselnosti hraníc

Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre deťom priblíži komentovanou prehliadkou výstavu bábok Z rozprávky do rozprávky a následne chce už v netradičnom prostredí Študovne Starého divadla osloviť starších divákov monodrámou Klammova vojna. Najdlhšie ale bude spolu s deťmi tento rok snívať Divadlo Dobreta v Drahovciach, ktorého pestrý program bude, ako ste si už mohli prečítať vyššie, trvať až tri dni.

Okrem divadla i workshopy

Putovanie po Nitrianskom kraji zavŕšime v Nových Zámkoch. Divadlo Paradox Nové Zámky nachystalo workshop reči a artikulácie, ktorý povedie režisér Marek Lupták. Počas hodinového workshopu naučí techniky, ktoré môžete využiť či už na javisku, alebo vo verejných prejavoch. O 19.00 hod. program pokračuje predstavením Mareka Luptáka Zoznam najkrajších vecí.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Literárny fond ocenil publikácie, ktoré vydal Divadelný ústav. Sú skvelým tipom na darček pod stromček!
Literárny fond ocenil publikácie, ktoré vydal Divadelný ústav. Sú skvelým tipom na darček pod stromček!

Neskôr sa môžete tešiť aj na autorské čítanie  literárneho projektu  Medziriadky (Medziriadky sú celoslovenskou literárnou súťažou pre deti a mládež vo veku 10 – 26 rokov – pozn. red.). Pozvanie prijali básnik Filip Németh a účastník Medziriadkov Šimon Čižmár. Diskusiu moderuje Emma Vičanová. Novozámockú Noc divadiel 2023 uzavrie inscenácia režírovaná Matejom Feldbauerom Všetci chceme hlavné postavy, v ktorej mladý uchádzač o prijímacie skúšky z herectva Matej požiada slávneho divadelného a filmového herca Gabriela, aby ho na ne pripravoval. Po krátkom naliehaní Gabriel súhlasí a spustí sa sled komických situácií.

Noc divadiel v Bratislavskom kraji - od Malaciek cez hlavné mesto až po okresy Pezinok a Senec

Veľkorysú prehliadku celoslovenskej Noci divadiel zakončíme v Bratislavskom kraji. Našu programovú tour začneme v okrese Malacky. Divadlo na hambálku pri Mestskom centre kultúry Malacky ponúkne v čase po 18:00 hod. program s rovnomenným názvom: Divadlo na hambálku a uvedie aj telemost v živom vysielaní Rádia Regina k podujatiu Noci divadiel. Zároveň v malackom kine na vás čaká tiež večerné príjemné posedenie s tvorcami, hercami a priateľmi Divadla na hambálku. Zaznejú i pesničky z hry Divadla na hambálku a rozveselí vás divadelný kvíz či improvizácia.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Le Grand Macabre / Wiener Staatsoper / Slovenský filharmonický zbor
Slovenský filharmonický zbor oslávi vo Viedni storočnicu Györgya Ligetiho

Ďalšou z obcí, ktorá sa zapojila do celoslovenského podujatia, je Zohor. Miestny Divadelný súbor Šáchor pripravil nový celovečerný program. Vstúpite do čarovného sveta divadla, do sveta, kde ožívajú sny a fantázia sa stáva realitou. Na úvod o 16.20 hod. vystúpi kapela ALIAS, ktorá vám naživo zahrá a zaspieva pár známych pesničiek. O 17.00 hod. štartuje pásmo ľudového rozprávača doplnené piesňami a básňami v podaní spevokolu s harmonikárom. Pozrieť si môžete aj zaujímavé výstavy Bienále divadelnej fotografií a František Dibarbora z radu Tvárí slovenského profesionálneho divadla, ktoré zapožičal Divadelný ústav. 

Budmerice pozvú na koncert, do histórie i sveta rozprávok

Z okresu Pezinok sa dejiskom sobotňajšej Noci divadiel stane aj Budmerický kaštieľ. Divadelná skupina teatro ORLUS v sobotu 18. novembra 2023 po 18:00 hod. zavedie návštevníkov Budmerického kaštieľa do sveta rozprávok. Kde bolo, nebolo… alebo nezvyčajné večerné predstavenie plné múdrosti, nadsádzky, humoru a výsmechu hlúposti vyrozpráva sedem netradičných rozprávkových príbehov. Ktoré to budú? Neprezradíme, ak môžete, nevynechajte!

Budmerice
Niekdajší pálffyovský kaštieľ v Budmericiach miluje umenie. Foto: Silvia Mária Petrovits

O 19:15 dostane priestor hudba z archívov krajín V4. Koncert dobovej hudby v podaní hudobného telesa Cornamusica nechá priestory rozoznieť skladbami z Vietorisovej tabulatúry, Královéhradeckého speciálniku, Glogauer Liederbuch, tance z Muziek Boexken, tance od Michaela Praetoria a mnoho iných.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Na vlnách lásky s Le nuove musiche
Na vlnách lásky s Le nuove musiche

Program vyvrcholí ďalším predstavením, tentoraz z oblasti histórie. Romantika, mágia čarodejníc, plánovaná potupa kráľovnej, intrigy a nástrahy prefíkaného kardinála, dramatické zvraty, ale hlavne osudové perly kráľovninho náhrdelníka. Toto všetko a ešte viac sľubuje  počas Noci divadiel v Budmericiach scénické predstavenie Tajomný náhrdelník.

Divadlo v šatách noci poteší aj obyvateľov Senca

Ďalším dejiskom podujatia Noc divadiel 2023 je Senec. Kinosála MsKS Senec privíta Divadlo komédie a jeho hercov Juraja Ďuriša, Juraja Hrčku a Marcela Ochránka so skvelou komédiou Panikári o súčasníkoch a o ich zábavných riešeniach aktuálnych problémov. Vtipná hra nenechá nikoho na pochybách, že dobrí kamaráti, dobre mienená rada a dobrá zábava ešte nevymreli. 

V programe vytvorili priestor aj pre deti. Divadlo Jaja uvedie predstavenie Chlapček synček (Oddelenie Labyrint).

Bernolákovská Noc divadiel aj s Moliérom

Prv než ukončíme veľký prehľad ponukou bratislavských scén, zastavíme sa ešte v Bernolákove. Kultúrny dom Bernolákovo pozýva na bohatý program počas celej soboty. O 11:00 sa mladí divadelníci zo ZUŠ Bernolákovo vydajú do ríše dobrodružstva za hľadaním pokladu v tajuplnej povesti Antona Pižurného o bernolákovskom hrade Čeklís. 

O 16:00 hod. uvedú hru Chrobák v hlave, ktorá sa v SND hrala 26 rokov! Odohrali ju 394-krát a vždy bola vypredaná! Po siedmich rokoch môžete túto slávnu komédiu vidieť znova, i keď v podaní najmladších nádejí hudobno-dramatického odboru miestnej ZUŠ.

Až s úderom 22:00 hod. príde na rad slávny Moliére. Bernolákovčania sa aj vďaka hercom z Mestského divadla Trenčín presvedčia, ako to dopadne, keď láska k majetku je tou najväčšou slasťou… Mestské divadlo Trenčín sa pri inscenovaní Lakomca vracia do Molièrových čias, keď sa profesionálne kočovné divadelné spoločnosti presúvali po Európe a zabávali ľudí všade tam, kam prišli. Aj Molière kočoval s takouto spoločnosťou po celom Francúzsku a vo svojich satirách na súdobú spoločnosť nešetril nikoho. Ani žiadneho držgroša. Práve v Bernolákove zažijete divadlo ako v Molièrových časoch! 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Moliére
Moliére, smutný komik alebo túžba každého umelca

Bratislava podujatiami prekypuje

Čo prinesie Noc divadiel 2023 v iných slovenských mestách a obciach už vieme. Na záver sa pozrime do programovej ponuky slovenských divadiel, kultúrnych i vzdelávacích inštitúcií. Slovenské národné divadlo s programom Noci divadiel snúbi ďalšiu činohernú premiéru aktuálnej sezóny:  Pred očami západuVlastný program však vyplní mimoriadna špeciálna večerná komentovaná prehliadka historickej budovy SND

Historická budova SND / title / Slovenské národné divadlo
Historická budova SND, Foto: Silvia Mária Petrovits

V rámci prehliadky sa dozviete základné fakty o histórii divadla, ako aj o jeho úlohe v dobovom Prešporku i súčasnej Bratislave. Oboznámite sa s premenami, ktorými divadelná budova za vyše sto rokov svojej existencie prešla, ako aj s významnými divadelnými míľnikmi a osobnosťami, ktoré tu vystupovali. Prehliadková trasa ponúkne pohľad do naozajstnej divadelnej kuchyne… 

Divadlo Nová scéna s Bedármi

Aj Divadlo Nová scéna bude mať svoju Noc divadiel. Divákov privíta vo Veľkej sále jedným z najslávnejších svetových muzikálov všetkých čias. Tým je muzikál  Bedári / Les Misérables, v ktorom hlavnú úlohu stvárni tenorista Titusz Tóbisz. Počas Noci divadiel majú diváci do 18 rokov vstup na muzikál Bedári vďaka Mladej vstupenke zadarmo.

Program pokračuje v Štúdiu Olympia komornou komédiou zo sveta mužov nielen o ženách. Výstup hovorí o trojici priateľov. Tí zdolávajú nielen vrchol hory, ale aj krízu stredného veku. Po predstaveniach bude vo foyeri divadla autogramiáda umelcov.

K bohatej ponuke prispieva aj Divadlo ASTORKA Korzo ʼ90. S úderom siedmej hodiny večernej odštartuje imaginárnu ochutnávku dürrenmattovského menu v hre Malér spojenú s reálnou autogramiádou vďaka happeningu Sen alebo skutočnosť?

Mestské Divadlo P. O. Hviezdoslava je ďalšou lokáciou Noci divadiel. Na javisku v CO kryte od 19:00 hod. ponúkne autorskú inscenáciu Generácia Z: Krása nevídaná. Jej tvorcovia sa zamýšľajú aj nad tým, či je krása za odmenu alebo za trest. Po predstavení Krása nevídaná o 21.00 hod. DPOH slávnostne otvorí svoj zrekonštruovaný Divadelný kiosk – miesto, kde si diváci budú môcť zakúpiť vstupenky, dať si dobrú kávu, prečítať knihu alebo stráviť príjemný čas.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Slovenská filharmónia pozýva do Reduty aj v novembri / Nová slovenská hudba / Kam za kultúrou / koncerty
Slovenská filharmónia pozýva do Reduty aj v novembri

Spojili sily

Štúdio 12 a Divadlo GUnaGU už o 16:00 hod. prinášajú performatívnu inštaláciu Carry. Performatívna inštalácia Tomáša Danielisa sa venuje aktuálnym otázkam, zaoberajúcim sa telesnosťou najmä v súvislosti so ženami a ich postavením v spoločnosti. O 17:00 nasleduje inscenované čítanie s herečkami a hercami Divadla GUnaGU doplnené živou hudbou venované kontroverznému politikovi V. Mečiarovi. Podujatie vyvrcholí o 20:30 šansónovým koncertom so Stanislavou Spišiakovou. Na koncerte v Štúdiu 12 sa okrem vlastných skladieb predstaví aj výberom slovenských a českých šansónových piesní.

Sily spojili aj Divadelná platforma TREPP a TeatroColorato. O 20.30 hod. uvedú tragifrašku z prostredia kúpeľného mesta Slučka pre dvoch. Ivan Bukovčansa v nej zaoberá témami sociálnej izolácie a manipulácie vo vzťahu.

Po predstavení si môžete kúpiť aj knihu Usmej sa. Kniha Usmej sa je súborom krásnych myšlienok významných osobností Slovenska (Adela Vinczeová, Daniel Hevier, Tomáš Maštalír, Martin Geišberg a ďalší) zdobená ilustráciami z dielne detičiek s onkologickým ochorením. Tieto silné deti nechcú nič zadarmo, preto si pre vás pripravili knihu, vďaka ktorej vyčaria úsmev vám a vy môžete vyčariť úsmev im. 

Pamäť miesta

Divadlo K sa k podujatiu pripája v sobotu po 19:00 hod. Pripomenie Pamäť miesta. Nahliadnite do tvorivého procesu novej autorskej hry o pamäti a príbehu bývalej ZŠ Jesenského, kde pôsobí Divadlo K. Formou komentovanej prehliadky a performancie priblížia umelecký prieskum, ktorý realizujú pre projekt Pamäť miesta. Ďalším tipom sú interaktívna projekcia videí z inscenácie Jaskyňa, či otvorená diskusia o autorskej a interdisciplinárnej tvorbe v nezávislom divadle. Večer vyvrcholí čítaním textov päťdesiatich slovenských fotografov, ktoré napísali pre Divadlo K o svojich nezachytených fotografiách a konceptoch “nefotografie”.

V znamení flamenca

Noc divadiel štýlovo? Dá sa to vďaka Red Cat Cabaret! O 20:00 hod. začína strhujúca hudobno-tanečná show v štýle flamenco. Zažite pravú atmosféru juhu, show plnú vizuálnych podnetov, hudobno-tanečných čísel a rytmických gradácií. Skladby vo „flamenco štýle“ doplnené tanečnými vstupmi v krásnych kostýmoch vás prenesú ďaleko od všedných dní. Nechajte sa unášať vlnou emócií, napätia a vášne.

Red Cat Cabaret

Z dielne bratislavských študentov

Fórum mladých autorov, kde priestor dostanú po 10. raz rozhlasové hry študentiek réžie a dramaturgie, prináša v rámci Noci divadiel Divadlo LAB. Okrem toho uvedú Performance: Barber Glitter Shit Shop, ktorá pozve do amerického kaderníctva v časoch 1. polovice minulého storočia. K slovu sa dostane téma feminizmu a ich prerodu v čase. O 22:00 si vypočujete fúziu ambientu, elektroniky a noisu v projekte Pellucid crops live set. Súčasťou programu sú okrem iných performance z dielne Divadla LAB aj výstavy Divadlo má cenu! a Princ mesiaca.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
SKD Martin uvedie prvý titul sezóny: hru Thomasa Bernharda Divadelník
SKD Martin uvedie prvý titul sezóny: hru Thomasa Bernharda Divadelník

Mladí (nielen) mladým návštevníkom Noci divadiel. Aj tak by sa dal zhrnúť programový výber, ktorý ponúkajú bratislavské vzdelávacie inštitúcie. K ním patria aj konzervatória: Muzikálové Alkana, Cirkevné konzervatórium v Bratislave a Konzervatórium, Tolstého 11. Muzikálové divadlo Alkana začína svoj program Noci divadiel už od 14:00 prehliadkou priestorov v rámci Dňa otvorených dverí. Tento rok si pre divákov v rámci podujatia Noci divadiel 2023 pripravili tri kratšie divadelné hry Maratón – Päť za jednu – Záhradkári, ktoré po 18:00 hod. tvoria Divadelný maratón. Ukážky z hereckej tvorby pripravili študenti Muzikálového konzervatória Alkana pod vedením Mgr. art. Petry Gažíkovej Lángovej.  Predely medzi jednotlivými hrami budú doplnené speváckymi a hudobnými ukážkami študentov.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Slovenská filharmónia pripravuje podujatia pre mladých aj v jubilejnej sezóne / koncerty
Slovenská filharmónia pripravuje podujatia pre mladých aj v jubilejnej sezóne

Študenti Cirkevného konzervatória uvedú 100 hodín do zatmenia Jany Kákošovej, ktorá je psychologickou sondou do vnútra štyroch mladých žien, ktoré sa ocitli v ústave z programu Lebensborn v období 2. svetovej vojny. Konzervatórium na Tolstého ponúkne Cyklus ľudstva (Na koho to slovo padneS vylúčením verejnosti), po ktorom bude nasledovať diskusia s tvorcami.

Foto: archív Noc divadiel, S. M. Petrovits

Zdroj: Divadelný ústav, projekt Noc divadiel

*** Posledná aktualizácia: 2023-11-15 (adm) ***

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »