Novinky

Divadelné predstavenie Čaute! prichádza do školských tried

Divadelné predstavenie Čaute! prichádza do školských tried

Činohra Slovenského národného divadla pripravila projekt pre študentov stredných škôl pod názvom Čaute!. Hru s mladými umelcami Alexandrou Lukáčovou a Kristófom Melecským režijne naštudoval člen Činohry SND Robert Roth. Scénu a kostýmy navrhla Jana Němečková. Premiéra v stredu 22. novembra 2023 na Gymnáziu Ján Papánka na Vazovovej ulici 6 v Bratislave sa stretla s veľkým záujmom.

Činohra Slovenského národného divadla v novom projekte pre študentov stredných škôl pod názvom Čaute! reflektuje  tému starostlivosti o duševné zdravie a prevenciu. Presne tá by mala byť jedna z dôležitých priorít súčasnosti predovšetkým v starostlivosti o dospievajúcu generáciu. Inscenáciu realizovali formou tzv. classroom play, teda predstavenia, ktoré prichádza za tínedžermi priamo do školských tried.

Divadelné predstavenie Čaute! prichádza do školských tried
Divadelné predstavenie Čaute! Foto: Bara Podola

Tento spôsob komunikácie s mladými o zaujímavých a často pálčivých témach je populárny divadelný princíp a má už tradíciu v mnohých krajinách. Prináša nezvyčajný zážitok v prostredí dôverne známom, vyhovuje dĺžkou. Inscenácia trvá jednu vyučovaciu hodinu a po krátkej prestávke čaká na študentov diskusia s odborníkmi na tému hry.

Čím osloví hra

Obdobie izolácie počas pandémie, depresie a vyčerpanie priniesli problémy všetkým. Mladí, ktorí nemajú toľko životných skúseností, ťažko prekonávajú stavy úzkosti a z rôznych dôvodov sa nie vždy odhodlajú vyhľadať odbornú pomoc. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
SND
SND vstúpilo do novej sezóny začiatkom septembra. Čo prinesie v 104. sezóne?

Protagonistami hry Čaute! sú tínedžeri Zoja a Šimon. Ich priateľstvo prechádza rôznymi problémovými fázami: pri rozhovoroch sa s nimi stretávame v triede, na ceste do školy, na stretnutiach s terapeutom… 

INZERCIA / Článok pokračuje pod reklamou

Naším cieľom je zapojiť sa touto inscenáciou do boja za destigmatizáciu vyhľadania odbornej pomoci – chceme skrátka mládeži ukázať, že vyhľadať terapeuta, školskú psychologičku a podobne nie je hanba, je to dôležité a v mnohom to môže pomôcť. Zároveň má však inscenácia deti povzbudzovať v utužovaní vzájomného záujmu o seba a upevňovať kolektív, hovorí dramaturg Mário Drgoňa.

Čaute! o tom, čo sa nám zíde v živote

Vedenie činoherného súboru SND na napísanie dramatického textu oslovilo Terezu Trusinovú, víťazku súťaže Dráma 2020 s hrou Right to die. V nej sa tiež zaoberala istými duševnými stavmi postáv, samozrejme, v odlišnom prostredí ako v škole. 

Divadelné predstavenie Čaute! prichádza do školských tried
Divadelné predstavenie Čaute! Foto: Bara Podola

Čaute! je dynamická hra pre jednu herečku, jedného herca, terapeuta a školskú triedu. „Je to náročná téma. Zo začiatku bolo totiž pre mňa náročné vcítiť sa do myslí 15- až 16-ročných, hovorí autorka. Súčasne oceňuje, že pri tvorbe mala možnosť stretávať sa s kolektívom autorov z vyše desiatich krajín z členských divadiel ETC.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Ceny Dosky 2023 / SND, SKD Martin
Poznáme nových držiteľov prestížnych divadelných cien Dosky 2023

Tento projekt vznikol v rámci Young Europe IV. s podtitulom Non-dominant voices/Hlasy, ktoré nepočúvame, ktorým nevenujeme pozornosť, čo sú v prípade našej hry tínedžeri, a pod hlavičkou medzinárodnej organizácie European Theatre Convention ETC/Európskej divadelnej konvencie, ktorej je Činohra SND členom od roku 2000. Vyše desať hier vrátane tej našej bude uvedených na festivale v Novej Gorici v Slovinsku. Ale ešte predtým si Čaute! môžete pozrieť a diskutovať o téme vo svojej škole. 

Ako môže prísť Čaute! k vám

Záujemcovia nemusia nikam cestovať. Divadlo príde do školy, priamo do triedy. Classroom play Čaute! nevyžaduje žiadne veľké úpravy triedy. Hru s mladými umelcami Alexandrou Lukáčovou a Kristófom Melecským režijne naštudoval člen Činohry SND Robert Roth. Scénu a kostýmy navrhla Jana Němečková. Premiéra v stredu 22. novembra 2023 na Gymnáziu Ján Papánka na Vazovovej ulici 6 v Bratislave sa stretla s veľkým záujmom.

Divadelné predstavenie Čaute! prichádza do školských tried
Divadelné predstavenie Čaute! Foto: Bara Podola

Ak si školy želajú pozvať hru Čaute! do niektorej zo svojich tried, stačí skontaktovať sa s obchodným oddelením Slovenského národného divadla.

TS, Slovenské národné divadlo, www.snd.sk

Foto: Bara Podola

Zdroj: SND

Redakciu informovala a fotografie poskytla Jana Alexová, PR manažérka SND

Kam za kultúrou? TOTO prináša svet divadla od pondelka 17.6.2024
Culture Divadlo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO prináša svet divadla od pondelka 17.6.2024

TOP tipy na divadelné predstavenia tu máme pre vás aj teraz. Kam za kultúrou od 17. júna 2024? Svet divadla prináša zaujímavé podujatia. TIETO sa oplatí navštíviť!

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú top TIPY pre najbližšie dni
Culture Kam za kultúrou News Odporúčame PR

Kam za kultúrou? TOTO sú top TIPY pre najbližšie dni

Nový týždeň, nové tipy. Kam za kultúrou v týždni od pondelka 17. júna 2024? Toto sú tie najzaujímavejšie kultúrne podujatia najbližších dní!

Read More
Komorný zbor Konzervatória
Culture Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

„Dve krásy – jeden duch“ – dva večery s velikánmi v podaní Konzervatória

„Dve krásy – jeden duch“. Dva večery s velikánmi chorálovo-organovej tvorby v podaní najstaršieho slovenského konzervatória a hostí.

Read More
Translate »