Novinky

Kam za kultúrou od pondelka 20. novembra 2023? TOTO sú naše TIPY

Kam za kultúrou / Musica aeterna / Slovenská filharmónia / Bratislava Mozart Festival / Štátna filharmónia Košice

November vstupuje do svojej tretej dekády a prináša so sebou zaujímavý program plný inšpiratívnych tipov na kultúrne podujatia pre celé Slovensko. Kam za kultúrou mapuje tie najatraktívnejšie z nich aj tentokrát. Pozrieme sa na festival v znamení Mozarta, vzdáme poctu sv. Cecílii a nevynecháme ani niekoľko tipov na výstavy. Tento týždeň svet divadiel ponecháme bez špeciálneho odporúčania. Vynahradíme si to na budúci týždeň, ktorý svojou výdatnosťou milo prekvapí.

Mesiac november pokračuje v ponuke atraktívnych kultúrnych podujatí aj od pondelka 20.11.2023. Zas a opäť sme si zalistovali v kalendári divadiel, koncertných domov, múzeí a galérií. Výber toho zaujímavého, inšpiratívneho či jedinečného z nich prináša naša pravidelná rubrika Kam za kultúrou. Ktoré sú to? Okrem spomenutej pocty sv. Cecílie a festivalu v znamení Mozarta zavítame na koncert dynastie Bachovcov i koncert Speváckeho zboru Technik. Viac informácií nielen o týchto tipoch na atraktívne hudobné zážitky prezradíme v najnovšom vydaní Kam za kultúrou. Vítame vás pri najnovšom vydaní tipov a veríme, že sa necháte inšpirovať!

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Bratislava Mozart Festival oslavuje jubileum!
Bratislava Mozart Festival oslavuje jubileum!

Divadelná dvojica TOP tipov

Tento týždeň sme síce bez bohatej divadelnej nádielky. No i tak prinášame dvojicu zaujímavých tipov. Prvý z nich nájdete v Opere SND. Tým je veľkolepá freska z dejín Veľkej Británie 𝐌𝐀𝐑𝐈𝐀 𝐒𝐓𝐔𝐀𝐑𝐃𝐀, ktorá na javisku SND ožije v dňoch 23., 24. a 25. novembra 2023. Okrem nádhernej scény a prepracovaných historických kostýmov bude táto trojica aj v znamení debutov pod taktovkou fenomenálneho dirigenta Marca Guidariniho. Tri reprízy fascinujúcej a historicky vernej inscenácie režiséra Gilberta Blina Donizettiho romantickej opery MARIA STUARDA prinesú tri výnimočné debuty v hlavných úlohách tejto prekrásnej hudobnej drámy z britskej histórie.

V titulnej postave sa prvýkrát predstaví skvelá slovenská sopranistka Ľubica Vargicová. V úlohe Roberta privítame dvoch debutujúcich alternantov. Prvým je mladý český tenorista Daniel Matoušek, sólista Národného divadla v Prahe. Ďalším je Diego Godoy, vychádzajúca tenorová hviezda z Čile. V predstavenia uvidíte aj Marianu Sajko (Maria Stuarda), Denisu Hamarovú a Teréziu Kružliakovú (Elisabetta), Michala Onufera (Giorgio Talbot), Pavla Remenára (Lord Guglielmo Cecil) a Máriu Štúrovú (Anna).

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Eugen Onegin / Štátna opera / Kam za kultúrou
Eugen Onegin sa vracia do Banskej Bystrice. Štátna opera ho uvedie v ostatnú novembrovú sobotu

Skutočným klenotom TOP tipov Kam za kultúrou 47. kalendárneho týždňa roka 2023 bude návrat najpopulárnejšej opery P. I. Čajkovského EUGEN ONEGIN na divadelné dosky banskobystrickej Štátnej opery. Populárna inscenácia v hudobnom naštudovaní Igora Bullu v spolupráci s petrohradským umeleckým tímom, pod vedením režisérky Anny Osipenko sa vracia na žiadosť divákov. Obnovená premiéra sa uskutoční v sobotu 25. novembra 2023 o 18.30 hod. Pod dirigentskou taktovkou Igora Bullu sa v hlavných úlohách predstavia Patrícia Malovec ako Tatiana, Michaela Šebestová v úlohe Oľgy, Šimon Svitok ako Onegin a Peter Berger v postave Lenského.

Kam za kultúrou? V znamení vrcholiaceho festivalu

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU
Bratislava Mozart Festival 2023 Majstrovské triedy / Kam za kultúrou

Kalendár kultúrnych podujatí prináša vo svete hudby mnoho koncertných stretnutí. Tentoraz sme vybrali pre vás koncerty jubilejného 10. ročníka Bratislava Mozart festivalu, ktorý v najbližších dňoch vrcholí. Už v utorok (21.11.2023) sa uskutoční ďalší festivalový koncert. Koncertnú sieň Dvorana rozoznie piesňový recitál. Program z Mozartových piesní prednesú svetovo etablované ukrajinské vokálne umelkyne, sestry Olga a Natalya Pasichnyk. Vypočujeme si výber z týchto piesňových skvostov – Mozart v nich povýšil jednoduchosť na umenie a dokázal svoj veľký talent pre výstavbu melódií, vkus pre klavírne i hlasové nuansy a tiež cit pre reflexiu významu textu prostredníctvom hudby. 

Festival vyvrcholí už tento týždeň symfonickým koncertom antverpského orchestra Terra Nova Collective, ktorý v interpretácii na historických nástrojoch napĺňa svoju ambíciu objavovať starú hudbu z oblasti dnešného Belgicka. Na Slovensko prinesie symfóniu u nás málo známeho flámskeho skladateľa Pietera Van Maldere. Zároveň vo štvrtok (24.11.2023) v Moyzesovej siene Filozofickej fakulty UK v Bratislave zaznie známa Mozartova Symfónia g mol K. 550 a Klavírny koncert č. 11 D dur Josepha Haydna s brilantnou sólistkou Aureliou Vişovan. Vstupenky na finálovú dvojicu festivalových koncertných stretnutí zakúpite v sieti Ticketportal.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Jubilejný Bratislava Mozart Festival odštartovalo Mozartovo Requiem. Bolo to pôsobivé, éterické a interpretačne strhujúce
Mozartovo Requiem odštartovalo jubilejný Bratislava Mozart Festival. Bolo pôsobivé, éterické a strhujúce

Vďaky vzdávanie sv. Cecílie pokračuje

Počas najbližších dní pokračuje ôsme vydanie hudobného vďaky vzdávania sv. Cecílie. Pod názvom Sancta Caecilia VIII ho tohto roku do troch slovenských miest prináša najstarší a prvý profesionálny súbor starej hudby Musica aeterna. Spolu so svojím zborom Vox aeterna a sólistami Lenkou Máčikovou a Matúšom Šimkom tohto roku uvádzajú Cecílianskú ódu barokového velikána G. F. Händela. 

Sancta Caecilia VIII / 2023 / TN / Kam za kultúrou
Fotografie z nedeľného koncertu 8. ročníka cecílianskej pocty s Musicou aeternou. Foto: Kamila Zajíčková / koláž: Silvia Mária Petrovits

Po nedeľňajšom (19.11.) koncerte v Trenčíne, príde v predvečer sviatku patrónky hudobníkov – t.j. v utorok 21. novembra na rad pocta v nitrianskom kostole piaristov. Sviatok svätice – 22. novembra 2023 oslávia týmto programom v Katedrále sv. Martina v Bratislave, v ktorom sa svojho času cecílianský hudobný kult tešil obrovskej popularite.

Priaznivcov starej hudby poteší aj komorný súbor Il Cuore Barocco

Výlet do hudobného sveta baroka a neobyčajný hudobný zážitok sľubuje ďalší koncert nasledujúcich dní – Otec a syn. Jedinečná dramaturgia z diel Johanna Sebastiana Bacha a jeho syna Carla Philipa Emanuela Bacha bude zároveň oslavou tvorby týchto významných skladateľov a ich rodinného spojenia v podaní komorného súboru starej hudby Il Cuore Barocco. Sprostredkuje ju Bratislavčanom a obyvateľom Nového Mesta nad Žitavou počas ostatného novembrového víkendu. V sobotu večer zaznie v Kostole sv. Františka z Assisi v bratislavskej Karlovej Vsi a rovnaký program uvedú v nedeľu 26.11.2023 popoludní v Kostole sv. Tomáša Becketa, v Novom Meste nad Žitavou.

SANCTA CAECILIA VIII / Trenčín / Kam za kultúrou
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Sancta Caecilia / Musica Aeterna 2022
Musica aeterna pokračuje v projekte Vďakyvzdania sv. Cecílii. Sancta Caecilia VIII. prepojí Nitru, Trenčín a Bratislavu

V bratislavskej Moyzesovej sieni pokrstia nové CD aj s koncertom

Ak nepatríte k priaznivcom starej hudby, nezúfajte. Na stredu 22. novembra 2023 tu pre vás máme ďalší atraktívny tip. Je ním výnimočný koncert dvoch vynikajúcich hudobníkov, trubkára Stanislava Masaryka, laureáta Ceny Ľudovíta Rajtera 2022 a klaviristu Ladislava Fanzowitza. V programe zaznejú diela Bohuslava Martinů, Alexandra Albrechta, Ernő Dohnányiho a Jeana Hubeaua a súčasťou podujatia bude aj prezentácia nového CD-albumu Stanislav Masaryk: POSTCARDS z produkcie Hudobného centra, zrealizovaného v súvislosti s Cenou Ľudovíta Rajtera v Lisztovom centre v rakúskom Raidingu. Na nahrávke profilového albumu so Stanislavom Masarykom spolupracovali klavirista Ladislav Fanzowitz a trubkári Ľubomír Kamenský (Slovenská filharmónia) a Marek Vajo (Česká filharmónia).  Koncert sa uskutoční v stredu 22. novembra 2023 o 19:00 v Moyzesovej sieni v Bratislave. Vstup na koncert je VOĽNÝ s NUTNOSŤOU REZERVÁCIE miesta prostredníctvom zaslania emailu na adresu registracia@hc.sk do 20. 11. 2023.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Ceny Dosky 2023 / SND, SKD Martin
Poznáme nových držiteľov prestížnych divadelných cien Dosky 2023

Výnimočný koncert zmyslov v Trnave

V piatok 24.11 sa v trnavskom františkánskom Kostole sv. Jakuba uskutočni svetová premiéra Koncertu zmyslov, ktorá sa v meste koná práve vďaka jeho bohatej zborovej tradícii. Ako hosť koncertu Speváckeho zboru Technik STU vystúpi aj jeden z trnavských zborov – Voci Allegre. Koncert prinesie návštevníkom jedinečný zážitok a aj keď to bude zborový koncert, diváci si zapoja všetky svoje zmysly. Netradičné vystúpenie, počas ktorého zažijete, čo všetko dokáže ľudský hlas. Pohrajú sa s vašimi zmyslami aj emóciami. Bude čas na meditáciu aj smiech, radosť aj smútok.  Hrať sa bude na pohároch aj pri vôni eukalyptového lesa. Jedna skladba zaznie v úplnej tme, pričom diváci si jej názov prečítajú hmatom v braillovom písme, a to je len mala ochutnávka z celej dramaturgie.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
SZ Technik STU / Kam za kultúrou
Výnimočný koncert zmyslov v Trnave aj so svetovou premiérou

Slovenská filharmónia v znamení nadchádzajúceho turné

V prehľade TOP tipov Kam za kultúrou má svoje popredné miesto aj Slovenská filharmónia. Jej orchester sa koncom novembra chystá na turné. Ale ešte predtým, sa vo štvrtok a piatok 23. a 24. novembra predstaví na domácej pôde v bratislavskej Redute pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina.

SF Slovenská filharmónia / Kam za kultúrou
Slovenská filharmónia. Foto: Peter Brenkus

Návštevníci koncertov si vypočujú program, s ktorým sa orchester predstaví na tohtoročnom turné v Južnej Kórei (26. 11. – 4. 12. 2023). Na úvod večerov zaznie v naštudovaní šéfdirigenta Koncertná predohra Es dur Jána Levoslava Bellu z roku 1876, predstaviteľa slovenskej národnej hudby 19. storočia. Jej vznik a konkrétne prvé uvedenia nie sú v dostupných prameňoch celkom presné. V Koncertnej sieni SF uvedú autentická verzia predohry z edície kompletne vydaného Bellovho diela Hudobným centrom. Predohra je súčasťou pripravovaného propagačného CD Slovenskej filharmónie a šéfdirigenta Daniela Raiskina mapujúceho Bellovu symfonickú  tvorbu. Jej zaradením si zároveň pripomenú tohtoročné 180. výročie narodenia skladateľa. 

Daniel Raiskin / Slovenská filharmónia

Nasledovať bude Travel Notebook pre klavír a orchester izraelského skladateľa Alexeya Shora, pôvodom z ukrajinského Kyjeva.

Rezonuje i rozmer priateľstva medzi Kórejskou republikou a Slovenskou republikou

V sedemčasťovej suite pre klavír, hudobnom „denníku cestovateľa“ nás skladateľ prevedie mestami s dlhou históriou, Bercelonou, Rímom, Benátkami, Ravennou, Parížom i anglickým Ascotom. Dielo zaznie v interpretácii mladého juhokórejského klaviristu Yekwona Sunwooa, ktorý študoval na Julliarde i Curtis Institute of Music vo Philadelphii. Je laureátom viacerých medzinárodných klavírnych súťaží a v Slovenskej filharmónii debutoval v roku 2017 po boku Juhokórejského KBS Symphony Orchestra. V interpretácii energického umelca zaznie aj Rapsódia na Paganiniho tému pre klavír a orchester, op. 43 Sergeja Rachmaninova – 24 variácií vychádzajúcich z Paganiniho populárneho husľového Capriccia a mol. Koncert uzavrie Symfonická fantázia, op. 32 Francesca da Rimini Piotra Iľjiča Čajkovského z roku 1876, dielo inšpirované Danteho Božskou komédiou.

Koncerty sa začnú o 19.00. Piatkový večer bude Koncertom priateľstva medzi Kórejskou republikou a Slovenskou republikou a predchádzať mu o 18:15 bude stretnutie so šéfdirigentom Danielom Raiskinom vo foyeri SF.

Košice so Chopinom a Sibeliom

Podobne ako Slovenská filharmónia je stálicou TOP koncertných TIPOV rubriky Kam za kultúrou aj Štátna filharmónia Košice. Svoj novembrový program zakončí Štátna filharmónia Košice symfonickým koncertom s názvom CHOPIN & SIBELIUS už vo štvrtok 23. novembra 2023 o 19:00 v Dome umenia. O podujatie, ktoré prináša abonentný cyklus A, je veľký záujem. Isto za tým stojí obľúbený Chopinov druhý klavírny koncert v podaní vyhľadávaného amerického klaviristu Andrewa von Oeyena. Druhá časť večera bude patriť severskej hudbe Jeana Sibelia. Orchester ŠFK povedie ukrajinský dirigent Sasha Yankevych.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Literárny fond ocenil publikácie, ktoré vydal Divadelný ústav. Sú skvelým tipom na darček pod stromček!
Literárny fond ocenil publikácie, ktoré vydal Divadelný ústav. Sú skvelým tipom na darček pod stromček!

Na koncerty do SNG za hudbou dneška a za Bachom do SND

Z ďalších koncertných tipov spomeňme ešte dve koncertné stretnutia. InMusic, o.z. v spolupráci so Slovenskou národnou galériou organizujú v poradí už 46. koncert cyklu Hudba dneška v SNG pod taktovkou Daniela Mateja. Koncert s názvom TWO GEESE FLYING sa uskutoční 23. 11. 2023 o 17:00 v SNG. Jeden z interpretov novembrového koncertu, Hilary Jeffery, mal svojou návštevou poctiť SNG ešte v období pandémie v roku 2020, kedy pôsobil ako sólista. Tento rok však prichádza spolu s Eleni Poulou, s ktorou vytvorili duo Organza Ray pôsobiace v Berlíne.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Ďalším tipom najnovšieho prírastku sekcie Kam za kultúrou je koncert v nedeľné popoludnie s programom v znamení baroka. Na programe sú 3 sonáty pre violu a klavír BWV 1012 –  10129 Johanna Sebastiana Bacha. Zaznejú v podaní komorného dua – klaviristu Mikiho Skutu a violistu Tamása Cseha počas koncertu, ktorý sa po 15:00 hod. uskutoční v Slovenskom národnom divadle.

Tentoraz bez divadla, ale s tipmi na výstavy

Kam za kultúrou – to sú aj tipy na zaujímavé podujatia a výstavy. Či už mapujú výročie historických udalostí, osobností, alebo len dokumentujú to, ako sa menil čas. Tentoraz k novembrovej výberovke TOP tipov prinášame niekoľko tipov na zaujímavé výstavy, ktorých prehľad začneme na východnom Slovensku.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Bonviván
Bonviván na doskách Divadla Nová scéna už od piatka 5. mája 2023

S poctou Bélovi Kélerovi a spomienkami na Nežnú

Bardejov si počas tohto roka pripomína významnú osobnosť, svojho rodáka, skladateľa Bélu Kélera. Okrem tradičného hudobného festivalu v letných mesiacoch Leta Bélu Kélera, si ho pripomínajú aj výstavou. Do konca kalendárneho roka ju nájdete v Šarišskom múzeu v Bardejove. V nádhernej budove Radnice nájdete aj portréty, husle Bélu Kélera, rodokmeň, programy koncertov, dokumenty a ďalšie zaujímavé pamätihodnosti.

November patrí aj pocte pamätníkom a pripomienke zápasu československej spoločnosti o demokraciu a slobodu. Nežnej revolúcie vzdáva svoj hold aj Krajské múzeum v Prešove krátkodobou výstavou Zamatové spomienky – výstava venovaná 17. novembru 1989. Treba sa poponáhľať, pretože ju môžete navštíviť len do konca tohto mesiaca.

Za krásou briliantov do múzea

Východoslovenské múzeum v Košiciach láka návštevníkov nielen svojimi krásnymi expozíciami. Zažijete v nich atmosféru stredovekej väznice a mučiarne a zavítate na návštevu do katovho bytu. Na ďalšej sa ponoríte do zvykov i tradícií spojených so životným cyklom na dedine východného Slovenska od prelomu 19. a 20. storočia. Nezabudnite navštíviť aj ďalšiu expozíciu. Tentoraz sa nechajte okúzliť barokovou nádherou s názvom Zaži barok.

Okrem nich sa v aktuálnych výstavách dozviete čo-to k storočnici košického maratónu, nechajte sa očariť košickým ligotavým pokladom. Nuž, a – napríklad do 21. januára 2024, neváhajte prísť sa pokochať brilantnou krásou šperkov spájajúcich tradičné umenie s modernými prvkami.

Zvianočnieva sa. Poznáte zvyky nasledujúcich dní?

Oravské múzeum P. O. Hviezdoslava pripravilo v priestoroch Florinovho domu v Dolnom Kubíne úplne novučičkú tematickú výstavu s názvom Od Kataríny do Hromníc. Výstava zachytáva tradičné podoby predvianočného a vianočného obdobia, prezentuje pestrosť ľudových obyčajou, tradícií i liturgických zaujímavostí. Návštevníci sa prostredníctvom zbierkových predmetov, textových banerov a dobových fotografií symbolicky prenesú do čarovného obdobia od Kataríny do Hromníc.

Na výstavy venované osobnostiam

Do konca decembra 2023 si v Kysuckom múzeu – Múzeu v Čadci môžete prísť pozrieť predĺženú výstavu venovanú Jánovi Palárikovi.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam na výstavy
Kam za kultúrou? Novembrové tipy na výstavy (11/2023)

Ponitrianske múzeum je ďalším tipom na výlet za históriou. Nezabudnite do konca mesiaca navštíviť výstavu venovanú jednej z najvýznamnejších osobnosti dejín minulého storočia, prvého československého prezidenta T. G. Masaryka. Presne pred 100 rokmi navštívil Nitru a svoje letné sídlo v Topoľčiankach, čo sa rozhodlo Ponitrianske múzeum v Nitre pripomenúť špeciálnou výstavou.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
SKD Martin uvedie prvý titul sezóny: hru Thomasa Bernharda Divadelník
SKD Martin uvedie prvý titul sezóny: hru Thomasa Bernharda Divadelník

Kam za kultúrou? Ďalšími tipmi sú pozvoľna začínajúce sa vianočné trhy, ktoré avizujú príchod najkrajších sviatkov roka. Veríme, že sme vás inšpirovali aj tentoraz. Prajeme príjemný týždeň so slovenskou kultúrou!

 

Zdroj: Bratislava Mozart Festival, Il Cuore Barocco, InMusic, Krajské múzeum v Prešove, Musica aeterna, Oravské múzeum, Ponitrianske múzeum, Slovenská filharmónia, Spevácky zbor Technik, Šarišské múzeum, Štátna filharmónia Košice, Východoslovenské múzeum v Košiciach

*** Posledná aktualizácia: 2023-11-23 (smp) ***

Komorný zbor Konzervatória
Culture Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

„Dve krásy – jeden duch“ – dva večery s velikánmi v podaní Konzervatória

„Dve krásy – jeden duch“. Dva večery s velikánmi chorálovo-organovej tvorby v podaní najstaršieho slovenského konzervatória a hostí.

Read More
Spišské divadlo
Culture Divadlo News Odporúčame Podujatia PR

Spišské divadlo na záver sezóny na festivale v Martine aj so Zlatou labuťou

Spišské divadlo čaká záver sezóny. Uvedie dve derniéry a vystúpi na festivale v Martine. Čaká ho aj tradičný galavečer Zlatá labuť.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Slovenská filharmónia exkluzívne aj na záver 75. sezóny

Záver jubilejnej sezóny sa blíži. Slovenská filharmónia dá bodku za 75. koncertnou sezónou naozaj veľkolepo.

Read More
Translate »