Novembrový koncertný program zakončí Štátna filharmónia Košice symfonickým koncertom s názvom CHOPIN & SIBELIUS už vo štvrtok 23. novembra 2023. V Dome umenia sa po boku košických filharmonikov predstaví svetoznámy americký klavirista Andrew von Oeyen a taktovky sa ujme ukrajinský dirigent pôsobiaci vo Švédsku Sasha Yankevych. Najbližší symfonický večer v Košiciach bude patriť aj severskej hudbe.
O podujatie CHOPIN & SIBELIUS je veľký záujem. Dozaista za tým stojí obľúbený Chopinov druhý klavírny koncert, na ktorý prizvala Štátna filharmónia Košice vyhľadávaného amerického klaviristu. Po boku košických filharmonikov si v klavírnom parte vypočujú návštevníci a abonenti svetoznámeho Andrewa von Oeyena. Fenomenálny americký klavirista nemecko-holandského pôvodu vypredáva koncertné sály po celom svete v rámci sólových recitálov i vystúpení so špičkovými orchestrami. Po Bratislave, kde koncertoval v roku 2022, presvedčí aj Košičanov, že s klaviatúrou dokáže urobiť úplne čokoľvek, čo sa mu páči. Druhá časť večera bude v košickom Dome umenia patriť, ako avizujeme v aktuálnom Kam za kultúrou, patriť severskej hudbe Jeana Sibelia. Orchester ŠFK povedie vo Švédku pôsobiaci ukrajinský dirigent Sasha Yankevych.
Svetoznámy klavirista Andrew von Oeyen opäť na Slovensku
„Nesporné dary a extravagantne dôkladná technika akoby bez námahy.“ Takto sa vyjadrila kritika v denníku The Los Angeles Times o americkom klaviristovi Andrewovi von Oeyenovi. Medzinárodne uznávaný hudobník sa pre svoje bystré, elegantné umenie a brilantnú techniku etabloval ako jeden z najpodmanivejších klaviristov svojej generácie. Od svojho debutu v 16 rokoch s Los Angeles Philharmonic predstavil Andrew von Oeyen širokú škálu koncertného a sólového repertoáru na popredných miestach po celom svete.
Ako sólista vystupoval v Spojených štátoch s radom orchestrov ako Philadelphia Orchestra, San Francisco Symphony či National Symphony Orchestra. Medzinárodne účinkoval s Berlin Symphony, New Japan Philharmonic či Vancouver Symphony. Sólové recitály uviedol napríklad v londýnskej Wigmore Hall, v newyorskom Lincoln Center či Wiener Konzerthaus.
Emocionálne a zmyslovo uspokojujúci zážitok
Práve tento klavirista otvorí štvrtkové symfonické hudobné stretnutie s košickými filharmonikmi a vzácnymi hosťami s Koncertom pre klavír a orchester č. 2 f mol od Fryderyka Chopina.
„Bez ohľadu na to, koľkokrát som ho hral, vždy mi ponúka emocionálne a zmyslovo uspokojujúci zážitok. Jeho nádherné melódie v jedinečnej harmonickej scenérii – takej, ktorú si nemožno pomýliť so žiadnym iným skladateľom – vrhajú zvláštne kúzlo. Možnosti farieb sú také neobmedzené ako sú rozmanité a zložité samotné emócie,“ uvádza klavirista a dopĺňa, že dielo je pre neho stále výzvou a vníma ho ako vzrušujúce a svieže. Andrew von Oeyen zároveň uznáva Chopina za to, že natoľko emocionálne hlboké dielo dokázal skomponovať vo veku 20 rokov.
Pastelovo jemný koncert so zvláštnym kúzlom
Je rozsahovo oveľa menší než jeho Koncert e mol, odlišuje sa od neho aj typom expresie, je lyrickejší a znie v jemných, pastelových farbách. Prvá časť má formu sonátového allegra a pozostáva z troch sólistických vstupov, z troch sólových úsekov na pozadí orchestra a epilógu. V orchestrálnej expozícii sa postupne objavujú dve hlavné témy, prvú uvádzajú sláčikové a druhú drevené dychové nástroje. Druhá časť má nokturnový a lyrický charakter s dramatickým napätím, ktoré postupne mizne v mäkkej kantiléne. Finále predstavuje rondo, vychádzajúce z dvoch hlavných tém so strhujúcim tanečným rytmom sólistu v dialógu s orchestrom.
Večer prinesie aj severskú hudbu
Štafetu po Fryderykovi Chopinovi prevezme Jean Sibelius. Z jeho diel zaznie aj Finlandia z roku 1889. Tá je bezpochyby Sibeliovou najpopulárnejšou symfonickou básňou. Vznikla z diela uzatvárajúceho cyklus historických živých obrazov. Tie sa zároveň stali súčasťou hnutia fínskeho národného uvedomenia. Vlastenecký charakter diela sa dlhší čas ukrýval pod neutrálnym názvom Impromptu. Hudba Finlandie, veľmi skoncentrovaná časovo i v emocionálnom výraze, sa delí na dve úzko späté časti. Prvá z nich, Andante sostenuto, sa začína dvojnásobne opakovaným, lapidárnym motívom, vyjadrujúcim utrpenie a nádej fínskeho národa, kým druhú tvorí Allegro moderato a Allegro, predstavujúce boj a víťazstvo. Hudbu spája do fascinujúceho celku spoločný tematický materiál.
INZERCIA / Článok pokračuje pod reklamou
Záver ostatného koncertu v novembrovej ponuke košickej filharmónii bude patriť Sibeliovej Symfónii č. 7 C dur. V nej vytvoril Sibelius most medzi pestrým svetom viacčasťovej symfónie a jednoliatou symfonickou básňou. Skladateľ tu prináša úplne novú, originálnu formu, osobité narábanie s tempovým plánom a tonalitou a dokonale organickú, homogénnu štruktúru v priebehu celého diela. Hudba symfónie pôsobí vznešene, pokojne, dôstojne a vášnivo, je to hudba priam nadpozemskej krásy, ktorá znamenala úspech na sklonku jeho produktívnej kariéry.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Štátna filharmónia Košice v znamení severskej atmosfére s ukrajinským dirigentom Sashom Yankevychom
Mladý ukrajinský dirigent Sasha Yankevych svoj horlivý a ohnivý temperament vyvažuje citlivosťou a muzikálnosťou. Po absolvovaní hudobného vzdelania v Poľsku nastúpil do Štátnej opery vo Varšave a Opery v Zürichu. Pôsobil aj ako korepetítor a asistent dirigenta v Kráľovskej švédskej opere v Štokholme. Yankevych v súčasnosti dokončuje magisterský diplom z dirigovania na Kráľovskej švédskej hudobnej akadémii a bol menovaný za nového dirigenta nemeckého rozhlasového orchestra NDR Elbphilharmonie Orchester.
Diela, čo odznejú v programe štvrtkového koncertu pod jeho taktovkou, sú mu veľmi blízke: „Keďže som sám klavirista a študoval som hru na klavíri v srdci Poľska, Chopinovu hudbu som mohol počuť všade. Každý deň sme boli obklopení jeho umeleckými dielami a takmer sme ich ´nasávali´ zo vzduchu. Pre mňa osobne je tento koncert skvelým príkladom Chopinovej mladosti a ohňa, jeho temperamentu a túžby po spontánnosti, hlbokej citlivosti a poézie,“ približuje Sasha Yankevych svoj pohľad na Chopinov Koncert pre klavír a orchester č. 2 f mol.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Medzi spomínaným koncertom Fryderyka Chopina a Symfóniou č. 7 C dur od Jeana Sibelia vidí paralelu v tom, že obaja skladatelia boli inšpirovaní fantáziou a improvizáciou. „Sibelius chcel svoju poslednú symfóniu nazvať ´Symfonickou fantáziou´, čo z nej urobilo unikátne jednodielne dielo, ktoré nám ukazuje neuveriteľnú lásku skladateľa k prírode Fínska a jej nekonečným nádherným scenériám,“ približuje Sasha Yankevych. Na záver dodáva: „Momentálne žijem vo Švédsku, kde je príroda veľmi podobná Fínsku, cítim sa spätý s touto hudbou a hlavnou myšlienkou skladateľa. Nemôžem sa dočkať, až sa stretnem s orchestrom ŠFK, ponoríme sa do tejto hudby a spoločne ju preskúmame!“
INZERCIA / Článok pokračuje pod reklamou
Koncert z abonentného cyklu A s názvom CHOPIN & SIBELIUS sa uskutoční vo štvrtok 23. novembra 2023 o 19:00 v Dome umenia. Vstupenky na podujatia Štátnej filharmónie Košice sú v predaji aj so zľavami vo vstupenkovej pokladnici Domu umenia od pondelka do štvrtka (10:00 – 12:00, 14:00 – 17:00) a hodinu pred podujatím. Vstupenky sú v predaji aj online na webe Štátnej filharmónie Košice www.sfk.sk alebo online na https://program-sfk.colosseum.eu/. Zľavy je možné uplatniť aj pri online nákupe.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
PR článok, Štátna filharmónia Košice, www.sfk.sk
Foto: Miriama Fencíková
Zdroj: ŠFK
Redakciu informovala a fotografie poskytla Lucia Radzová, PR manažérka ŠFK
*** Správu sme redakčne upravili (red). ***
Aktualizované: 2023-11-21 (smp)