Novinky

Kam za kultúrou na prelome novembra a decembra 2023? Toto sú TOP tipy!

Kam za kultúrou na prelome novembra a decembra 2023? Toto sú TOP tipy!

Týždeň, kedy sa láme november a začína december je už tu a ponúka celú fúru zaujímavých podujatí. Od premiér k derniére a rozlúčkovému turné, s festivalovými dozvukmi a koncertmi hviezd. Ponúkne i viaceré podujatia či zaujímavé výstavy. Mnohé z nich sú v rozprávkovom, a s časti sviatočnom vianočnom šate. Veď posúďte sami a nechajte sa nami inšpirovať! Je tu nové vydanie rubriky Kam za kultúrou.

Týždeň od pondelka 27. novembra 2023 sľubuje mnoho atraktívnych zážitkov. Rozlúčime sa s veľkolepou Verdiho operou Don Carlo, privítame Wagnerovho Tannhäusera, vyberieme sa do rozprávkového sveta a pozrieme si aj novú inscenáciu Shakespearovho Hamleta. A to nie sú ani zďaleka všetky premiéry, ktoré slovenské divadlá pripravujú na najbližšie novembrové a prvé decembrové dni. Zavítame na ďalšie divadelné predstavenia či na koncerty. Okrem spojenia organu a kontratenoristu okúsime spojenie histórie, literatúry a hudby. A navyše, pripomenieme si Mozarta a Myslivečku s fenomenálnou Simonou Houda Šaturovou. Nezabúdame ale ani na výstavy a podujatia navodzujúce sviatočnú, ba až(pred)vianočnú náladu. Nuž, aj keď Mikuláš chodí oficiálne až na budúci týždeň, už tento k nám príde aj svätý Mikuláš! Kam za kultúrou v týždni pred prvou adventnou nedeľou? Neváhajte a inšpirujte sa i tentoraz tipmi, ktoré pre vás pripravili Mária Kleinová a Silvia Mária Petrovitsová. Keďže bohatá ponuka láme rekordy, rozhodli sme sa pre zvýšenie jej prehľadnosti najnovšie vydanie Kam za kultúrou rozdeliť do troch samostatných článkov.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Literárny fond ocenil publikácie, ktoré vydal Divadelný ústav. Sú skvelým tipom na darček pod stromček!
Literárny fond ocenil publikácie, ktoré vydal Divadelný ústav. Sú skvelým tipom na darček pod stromček!

Kam za kultúrou? Do sveta divadiel v znamení derniéry a premiér

Ako naša tradícia velí, v našom prehľade TOP tipov Kam za kultúrou sa tradične umiestňujú premiéry a derniéry, ktoré počas najbližších dní prinášajú mnohé slovenské divadlá. Ako sme už načrtli minulý týždeň, aktuálny, v poradí už 48. kalendárny týždeň sľubuje bohatú ponuku TOP divadelných zážitkov.  Nielen v podobe opernej derniéry s hviezdnym castom, ktorú uvádza Opera SND. Je to i týždeň viacerých premiér, ktorými slovenské divadlo potešia malých i veľkých.

Slovenské národné divadlo sa lúči s Verdiho operou veľkolepo

Jedným z divadelných klenotov najbližšieho týždňa je iste Verdiho majstrovská opera DON CARLO, s ktorou sa práve tento týždeň Opera SND lúči. Pod taktovkou fenomenálneho slovenského dirigenta svetového renomé Juraja Valčuhuv dňoch 30. novembra večer a v podvečer prvej adventnej nedele 3. decembra 2023 rozohrá dráma i melódie tohto Verdiho titulu ostatné dva razy.  

Maestro Verdi do diela zahrnul všetky dovtedajšie výdobytky operného žánru i svoje skúsenosti. Orchester je spevákom rovnocenným partnerom – nádherné rozmerné árie sú koncipované ako veľké monológy a dramatické scény sú majstrovsky vygradované. Napriek tomu je to stále „starý dobrý Verdi“ – na svoje si prídu milovníci belkanta i veľkých romantických sujetov. Príbeh ľúbostného vzťahu reálnych historických postáv, kráľovnej Alžbety a španielskeho infanta Carla sa odohráva na pozadí krutej vlády kráľa Filipa II a cirkvi. Práve vo Verdiho spracovaní je strhujúcou drámou, ktorú podporila prepracovaná a historicky verná inscenácia režiséra Diega de Brea.

Don Carlo / SND
Peter Mikuláš a Jolana Fogašová v opere Don Carlo. Foto: Juraj Žilinčár / SND

Hlavné postavy v posledných dvoch uvedeniach aktuálnej inscenácie sú mimoriadne atraktívne: Filipa II. stvárni Peter Mikuláš, Elisabettu Jolana Fogašová a Veľkého inkvizítora Jozef Benci. V úlohe princeznej Eboli sa predstaví hostka, rodená Poľka Gosha Kowalinska, etablovaná vo Francúzsku a na mnohých svetových operných scénach. Daniel Čapkovič bude Rodrigom, priateľom Dona Carla, v úlohe ktorého privíta Opera SND ďalšieho slovenského svetobežníka Pavla Bršlíka.

Bratislavská Astorka s premiérou

O ďalšiu TOP udalosť týždňa, ktorá si získala svoje miesto v aktuálnom vydaní Kam za kultúrou, sa postaralo Divadlo Astorka Korzo´90. Počnúc od pondelka (27. novembra) až po piatok (1. decembra), ale s výnimkou štvrtka (30. novembra) prináša tohto sezónnu novinku. Je ňou groteska významného maďarského dramatika Istvána Tasnádiho – KARTÓNOVÝ OTECKO. Jej dej sa začína pri slávnostne prestretom stole s dinstigvovanými členmi rodiny. Postupne sa konverzácia dostáva do sfér, o ktorých všetci vedia, že sú nebezpečné, ale nevedia sa ovládnuť a zmeniť tému. Na stole ešte nie je ani druhý chod, už je debata vyostrená. Namiesto príjemného obeda odhalíte zopár rodinných tajomstiev.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Eugen Onegin / Štátna opera / Kam za kultúrou
Eugen Onegin sa vracia do Banskej Bystrice. Štátna opera ho uvedie v ostatnú novembrovú sobotu

Ďalšiu premiéru týždňa uvedie aj zvolenské divadlo

Ako sme minulý týždeň avizovali, tento týždeň praje TOP divadelným zážitkom. K ním sa pridáva aj Divadlo Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene. Počas najbližšieho týždňa totiž uvádza premiérovú inscenáciu. Tou je Shakespearov HAMLET. Najznámejšie a najskloňovanejšie dielo dramatickej spisby sa ako bumerang s istým časovým odstupom nevyhnutne vracia na javiská v podaní každej generácie – zakaždým s inou optikou, s inými témami, inými akcentmi. Večnosť tohto titulu spočíva v jeho mnoholineárnosti, bohatom spektre symbolov a nekonečných možností reinterpretácie. Tentokrát sa o ňu postaral umelecký šéf DJGT Peter Palik. Tešiť sa môžete v titulnej úlohe na Richarda Sanitru. Ďalej sa predstavia Lucia Letková, Michal Ďuriš, Vladimír Rohoň, Marek Rozkoš, Mária Knoppová a ďalší. Predpremiéru avizujú na 30. novembra a obe premiéry na 1. a 2. decembra 2023.

INZERCIA / Článok pokračuje pod reklamou

Známa rozprávka s updatom

S premiérami ani zďaleka nekončíme. Presunieme sa na východné Slovensko, kde vás-nás čakajú premiéry v Prešove i v Košiciach. Divadlo Jonáša Záborského v Prešove prináša v predpremiére už 1. decembra a v slovenskej premiére v nedeľu 3. decembra 2023 nový detský rozprávkový titul. Známu rozprávku Márie Rázusovej – Martákovej AKO IŠLO VAJCE NA VANDROVKU napísal Michal Náhlík, ktorý ju aj režíruje. Hugo je chalan ako každý iný. Len nevie povedať “r” a je “tlošku cholý”. Nudu však nepozná – lebo je mega a kúl! A tak sa ako vajce, vyberie na vandrovku. Pod morskú hladinu.

Návrat po takmer 65 rokov

Po takmer 65 rokoch sa na scénu Opery Národného divadla Košice vracia romantická opera Richarda Wagnera, ktorej celý názov znie Tannhäuser a zápas spevákov na Wartburgu. Wagner ju skomponoval počas svojho drážďanského obdobia, kde pôsobil ako kapelmajster a premiéru mala v roku 1845. Inšpiroval sa ľudovou baladou o Tannhäuserovi, mýtickým Venušiným pahorkom (Venusberg) a v ňom prebývajúcou bohyňou Venušou, ktorá v stredovekej legende niekedy vystupovala aj ako Frau Holda – nordická bohyňa podsvetia Hel.

V opere vystupujú aj historické postavy ako sv. Alžbeta Durínska (Uhorská), Hermann I. Durínsky, minnesänger Tannhäuser a nemeckí stredovekí básnici Wolfram von Eschenbach a Walther von der Vogelweide. Zároveň je jedinou operou Richarda Wagnera, ktorá vznikla vo viacerých verziách (drážďanská, parížska, viedenská). Zaoberal sa ňou celý život a s jej podobou nebol spokojný do samého konca. V Košiciach dostane podobu zmiešanej verzii v naštudovaní Petra Valentoviča a v réžií Ondreja ŠothaRolanda Khern Tótha. Vychutnajte si premiéry opery TANNHÄUSER, ktoré sa uskutočnia 1. a 3. decembra 2023.

Národné divadlo Košice privíta už tento týždeň sv. Mikuláša

Národné divadlo Košice ožije okrem avizovanej opernej premiéry aj návštevou sv. Mikuláša. Multižánrové divadelné predstavenie PRÍBEH SV. MIKULÁŠA otvára magické okná do života svätca, ale aj poukazuje na neustály boj dobra a zla, ktorý nás dennodenne obklopuje. “Mikuláš so svojimi anjelmi však tento rok do nášho divadla prináša posolstvo lásky, spolupatričnosti a nádeje na svetlejšie časy. A ak do svojich sŕdc tento jeho odkaz prijmete, určite vás neminie ani sladké prekvapenie. Tešiť sa môžete na všetky zložky nášho divadla – činohru, operu aj balet, pretože spoluprácu medzi ľuďmi Mikuláš obľubuje zo všetkého najviac,” zaznie v NDKE. V Košiciach si ho vychutnáte každý deň od soboty 2. decembra až do stredy 6. decembra 2023.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Vianočné trhy Bratislava / Advent
Nalaďme sa na Vianoce 2023: Vianočné trhy začínajú po Slovensku

V aktuálnej edícii Kam za kultúrou nevynecháme ani už viac ráz avizované rozlúčkové turné hudobno-tanečnej show The Duchoň´s s nesmrteľnými hitmi Karola Duchoňa v aranžmánoch Antona Popoviča a réžii a choreografii Jána Ďurovčíka. Vo štvrtok 30.11.2023 ju uvedú so špičkovými mladými umelcami na čele s Patrikom VyskočilomŠportovej hale Martin. Predposledné vystúpenie záverečného turné nasleduje v sobotu 2. decembra, kedy okúzli Angels Arénu v Košiciach. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

Kam za kultúrou – to sú aj tipy na stabilné repertoárové tituly. Z bohatého programu divadiel naprieč slovenskými regiónmi sme pre ostatné novembrové a prvé decembrové dni vybrali niekoľko z nich. Divákom sľubujú skutočne výnimočné zážitky. Všetky tohto týždňové divadelné TOP tipy (vrátane derniér i premiér a špeciálnych podujatí) nájdete v samostatnom článku.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou / Kam do divadla na prelome novembra a decembra 2023?
Kam do divadla na prelome novembra a decembra 2023? TOTO sú TOP tipy!

Nevynecháme ani tipy zo sveta hudby

Kam za kultúrou neopomenie ani hudobné tipy na atraktívne koncerty. Zastavíme sa v Slovenskej filharmónii na klavírny recitál, dvojicu koncertov s dielami J. Myslivečka a W. A. Mozarta, vydáme sa na jedinečné spojenie organu a kontratenoristu na stredné Slovensko a neopomenieme ani koncertné tipy s atmosférou adventu a blížiacich sa vianočných dní.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Slovenská filharmónie mieri na turné s programom slovensko-kórejského priateľstva / koncerty
Slovenská filharmónie mieri na turné s programom slovensko-kórejského priateľstva

Hoci je orchester Slovenskej filharmónie momentálne na turné, nevynecháme ani teraz bohatú programovú ponuku v bratislavskej Redute. Už v utorok 28. novembra 2023 je na programe v Malej sále SF druhý koncert cyklu Klavír a klaviristi. V Slovenskej filharmónii sa debutovo predstaví moskovský rodák Dmitry Ishkhanov, ktorý sa so svojimi rodičmi presťahoval na Maltu. Už ako 14-ročný debutoval v newyorskej Carnegie Hall. Program recitálu zostavil z diel ruskej klavírnej literatúry – Sergeja Prokofieva, Sergeja Rachmaninova a Alexandra Skriabina, ktorý doplnil sonátou Ludwiga van Beethovena.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Slovenská filharmónia pozýva do Reduty aj v novembri / Nová slovenská hudba / Kam za kultúrou / koncerty
Slovenská filharmónia pozýva do Reduty aj v novembri

Novembrový program v bratislavskej Redute uzavrie a decembrový otvorí dvojica koncertov vo štvrtok a piatok 30. novembra a 1. decembra. Po boku Slovenského komorného orchestra vystúpi na koncertoch so začiatkom o 19.00 hod. slovenská sopranistka žijúca v Prahe, Simona Houda Šaturová, v ktorej interpretácii zaznejú diela Josefa Myslivečka a Wolfganga Amadea Mozarta. 

Festivalová nálada pokračuje

Aj koncom novembra a začiatkom decembra ovláda Slovensko festivalová nálada, ktorá má tiež svoje miesto v prehľade TOP tipov Kam za kultúrou. V Bratislave už 28. novembra 2023 pokračuje ďalším koncertom Bratislavský komorný festival. Tentoraz v Koncertnej sieni Klarisky privíta českého violončelistu Petra Nouzovského a slovenskej gitaristky Miriam Rodriguez Brüllovou. 

Také netradičné, jedinečné a úplne premiérové festivalové spojenie prináša na medzinárodný organový festival Vivat vox organi ďalší festivalový koncert. V sobotu 2. decembra 2023 o 16:00 hod. sa v banskobystrickom Evanjelickom kostole na Lazovnej ulici predstaví slovenská dvojica – organistka Mária Plšeková a kontratenorista Matej Benda. Na programe sú diela G. Muffata, A. Granda, C. Monteverdiho, G.F. Händela či J. Rheibergera  a na návštevníkov čaká aj prekvapenie.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
István Nagy / Cífer / Kam za kultúrou
István Nagy v Cíferi vzdal poctu slovenskému Schubertovi a predstavil debutový album

Žhavé rytmy tanga

Posledný novembrový utorok po 19:30 hod. patrí na scéne Teatro Colorato sviežim rytmom argentínskeho tanga v podaní Ivana Ecetová Quartet – Tango Project. Vystúpi v zložení speváčky Ivany Ecetovej, huslistky Ivety Vojtušovej, klaviristu Matúša Ferka a akordeonistky Any Vyparinovej Krsmanovičovej zo Srbska.  Vstupenky na koncert zakúpite v sieti tootoot.fm.

Spevácky zbor Technik oslavuje

K tohto týždňovým TOP podujatiam zaiste patrí aj galakoncert k 70. výročiu Speváckeho súboru Technik. Publikum koncertu s názvom VENOVANÉ GENERÁCIÁM, ktoré zaznie v nedeľu 3. decembra 2023 vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu, si vypočuje diela autorov mnohých storočí. Zaznejú diela A. Vivaldiho, G. B. Pergolesiho, P. Breinera, P. Cóna, Š. Molotu, E. Esenvaldsa a mnohých ďalších. Spolu s Folklórnym súborom, Komorným orchestrom a Speváckym zborom Technik sa vydáte na vychádzku mnohými žánrami v kontexte 70-ročnej histórie jedinečného telesa.

SZ Technik STU.
SZ Technik STU. Credit: Roman Jekkel

Magické večery filmovej hudby

V týždni na prelome novembra a decembra 2023 zažijete v rôznych mestách na Slovensku magický večer filmovej hudby. Prináša ho projekt vokálno-inštrumentálnej svetovej filmovej hudby zložený z klasicko-rockového súboru jedenástky profesionálnych hudobníkov na čele s Romanom Rusňákom, ktorí pôsobia v Slovenskej filharmónii či v Symfonickom orchestri Slovenského orchestru či bigbandov a speváckych hostí ako Mirka Partlová, Patrik Vyskočil a Ján Slezák, známych z Divadla Nová scéna. Prvý z magických večerov zažijete 29. novembra 2023Košiciach. Tamojším GES clubom zaznejú v podaní muzikálových hviezd Mirky PartlovejPatrika Vyskočila hity v znamení lásky. Budú to duety z Pretty Woman, Hriešného tanca, West Side Story, Ľadového kráľovstva Frozen s Vivaldiho Zimou. Okrem iného si vypočujete aj ikonickú skladbu Singing In The Rain, slávny soundtrack k filmu Rocky 3 Eye of the Tiger, či dych berúci song You Raise Me Up, až po najnovšie hity a oskarové duety ako Shallow či Skyfall.

Program magických večerov pokračuje v dňoch 1. a 2. decembra 2023 aj v Starej Ľubovni a v Poprade. Počas decembrových vystúpení si vypočujete najznámejšie filmové hity v originálnych aranžmánoch z filmov ako napr. Hriešny tanec, Gladiátor, Vtedy na západe, Zrodila sa hviezda, West side story, Frozen, La la land a mnoho ďalších. Vstupenky na košický magický večer filmovej hudby nájdete TU a na decembrové večere TU.

O Otcovi vlasti s literatúrou a hudbou

Prešovské Divadlo Viola pripravuje 1. decembra 2023 unikátne podujatie KAROL IV. V LITERÁRNYCH OBRAZOCH. Ide o literárno-hudobný večer venovaný panovníkovi, ktorý sa zapísal do dejín nie najmä prostredníctvom víťazných bitiek a anektovaných území, ale predovšetkým skrz svoju vzdelanosť, diplomaciu a svojím kultúrno-umeleckým pôsobením. Ako sa v priebehu stáročí jeho obraz približoval legende a nakoľko niesol podstatné charakteristiky historickej osobnosti Karola IV.? Otázka osvieteného otca vlasti, múdreho kráľa a správcu, vedomého a humánneho politika je v rôznych obmenách aktuálna do dnešných dní. Aký ideál k nám v Karlovi IV. prehovára? Vizuálne program dotvorí projekcia fotografií, reálií a umeleckých diel spojených s dobou Karola IV. Hudobný hosť- gitarista Ondrej Veselý bude interpretovať výber z dobových stredovekých skladieb a variácií na ne. Programom bude sprevádzať Soňa Pariláková.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
SKD Martin uvedie prvý titul sezóny: hru Thomasa Bernharda Divadelník
SKD Martin uvedie prvý titul sezóny: hru Thomasa Bernharda Divadelník

Adventná a vianočná nálada

Advent sa pomaly začína, vlastne už tento týždeň v nedeľu, a tak nechýbajú v našich tipoch ani koncerty v znamení adventu a nadchádzajúcich Vianoc. Chýbať nemôže ani tradičné turné Lucie BílejBílé Vánoce, vianočné koncerty Roba Opatovského, skupiny Fragile, Speváckeho zboru mesta Bratislavy či Bratislavského chlapčenského zboru. Všetky tohto týždňové hudobné TOP tipy nájdete v samostatnom článku.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou / Kam na koncerty na prelome novembra a decembra 2023?
Kam za kultúrou? TOTO sú TOP koncerty 48. týždňa roka 2023

Kam za kultúrou? Zájdite aj na výstavy. Napríklad do Slovenskej národnej galérie

Kam za kultúrou – to sú už tradične aj zaujímavé tipy na výstavy. Jedným z nich je výstava s názvom Hvězdy. Česká moderna zo súkromných zbierok. Nájdete ju na 1. poschodí Vodných kasární v Bratislave len do 17. decembra 2023. Tešiť sa môžete na výberovú kolekciu malieb od mimoriadnych umeleckých osobností, zostavenú špeciálne pre SNG. Kolekcia odkazuje nielen na tohtoročné 30. výročie rozdelenia Československa, ale hlavne na život a umenie v spoločnej republike.

Hvězdy / SNG / Kam za kultúrou

Vychutnajte si vzácne stretnutia vis à vis s nevšedným a naozaj výnimočným umením. A dotknete sa pritom hviezd. Výstava predstavuje tvorbu šiestich „hviezdnych“ predstaviteľov, zakladateľov moderného umenia – Františka Kupku, Emila Fillu, Antonína Procházku, Jana Zrzavého, Františka Foltýna a Toyen. Všetci spolu, a každý inak, významným spôsobom formovali podobu českej a európskej moderny a avantgardy prvej polovice 20. storočia.

Do sveta rozprávky

Do sveta rozprávky inšpirovaného známym príbehom Malého princa z pera Antoine de Saint-Exupéryho pozýva Pistoriho palác v Bratislave do 20. decembra 2023. Autorka kreatívnych ilustrácii jedinečnej interaktívnej výstavy Eliška Podzimková zasadila známy príbeh literárnej klasiky, ktorá svojím čarom prepája svet detí a dospelých, na Island. Práve ten svojimi činnými i vyhasnutými vulkánmi snáď najväčšmi pripomína domovskú planétu veľkého malého hrdinu.

Vďaka modernej technológii a rozšírenej realite môžu návštevníci ilustrácie rozpohybovať a sledovať jednotlivé dieliky Exupéryho príbehu vo svojich telefónoch či tabletoch. Nechajte sa viesť fantáziou a prežite intenzívne interaktívne zážitky! „Cieľom výstavy je vytvoriť kúzelný svet Malého princa, ktorý pôsobí nielen na oči, ale aj na ďalšie ľudské zmysly. Návštevníkom ponúka možnosť opustiť každodennú realitu a aspoň na chvíľu sa vrátiť do detstva,” prezrádza Eliška Podzimková. Súčasťou výstavy je viacero interaktívnych inštalácií.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Ceny Dosky 2023 / SND, SKD Martin
Poznáme nových držiteľov prestížnych divadelných cien Dosky 2023

Kultúra odievania v minulosti na Smolenickom zámku

Zaujímavú výstavu do svojich priestorov prináša Smolenický zámok. V zámockej kaplnke až do konca januára 2024 sprístupnila unikátnu výstavu “Odievanie v premenách času: od renesancie po secesiu“.  V rámci nej sa môžete pokochať pestroz zbierkou historických a divadelných kostýmov a parochní.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam na výstavy
Kam za kultúrou? Novembrové tipy na výstavy (11/2023)

Nalaďme sa na Vianoce v múzeách

Čoraz viac múzeí a galérií otvára výstavy, v ktorých priestor dostávajú nadchádzajúce sviatky zimy. Tradície a obyčaje, ktoré charakterizujú obdobie od stridžích dní cez vianočné sviatky až po Hromnice približuje ďalšia zaujímavá výstava. Ponúka ju Oravské múzeum P. O. Hviezdoslava v priestoroch Florinovho domuDolnom Kubíne. Tematická výstava s názvom „Od Kataríny do Hromníc“ zachytáva tradičné podoby predvianočného a vianočného obdobia, prezentuje pestrosť ľudových obyčajou, tradícií i liturgických zaujímavostí. Návštevníci sa prostredníctvom zbierkových predmetov, textových bannerov a dobových fotografií symbolicky prenesú do čarovného obdobia od Kataríny do Hromníc.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Sv. Katarína
Na skok k adventu: keď meniny slávi Katarína, začínajú stridžie dni

Aj Oravský hrad navštívi už v nedeľu svätý Mikuláš

Kam za kultúrou – to sú aj tipy na zaujímavé podujatia. Hoci svätý Mikuláš bude aj tohto roku „chodiť“ oficiálne až na ten ďalší týždeň, spraví malú výnimku. Už v prvú adventnú nedeľu (3. decembra 2023) zavíta na Oravský hrad. V čase od 12:00 do 16:00 h sa návštevníci môžu tešiť na čarovnú predvianočnú atmosféru sviatočne vyzdobeného hradu, tradičný remeselný jarmok plný vianočných dobrôt a nebudú chýbať ani ľudové koledy v podaní talentovaných muzikantov. Na deti už netrpezlivo čakajú obľúbené rozprávkové bytosti, ktoré si pre nich pripravili zábavné úlohy. Po ich zdolaní sa stretnú so svätým Mikulášom a jeho pomocníkmi a získajú aj sladkú odmenu.

Svätý Mikuláš so svojou družinou zavíta 3. decembra 2023 aj na Oravskú lesnú železnicu v Oravskej Lesnej. Na všetkých návštevníkov čaká nezabudnuteľná Mikulášska jazda parnou lokomotívou s výhľadom na prekrásnu zimnú prírodu, interaktívne divadielko, ktoré vtiahne deti do príbehu o Mikulášskych pomocníkoch, zábavné úlohy a nebude chýbať ani sladká odmena pre najmenších. Malí i veľkí si užijú stretnutie so svätým Mikulášom o 10:30, 12:30, 14:00 a 15:15 hod.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Divadlo Nová scéna uvedie premiéru úspešnej komédie DÁŠ TO! (GROAN UPS!) / Kam za kultúrou
Divadlo Nová scéna uvedie premiéru úspešnej komédie DÁŠ TO! (GROAN UPS!)

Vianočnú náladu okúsite aj na Bojnickom zámku

Už v prvú adventnú nedeľu si to zamierte aj do rozprávkových Bojníc. Unikátne priestory Bojnického zámku sa aj počas tohtoročných Vianoc zaplnia vôňou ihličia a leskom vianočných ozdôb. Chýbať nebudú pritom ani tradičné hudobné melódie. Súčasťou tohtoročných Vianoc na zámku bude aj veľký adventný veniec na prvom hradnom nádvorí. Prvú sviečku na ňom rozsvietia návštevníci už v nedeľu 3. decembra v rámci programu Adventus Domini so začiatkom o 16:00 hod. K vianočnej výzdobe zámku prispejú už tradične ručne robenými ozdobami a dekoráciami aj deti zo špeciálnej materskej školy a žiaci autistických tried špeciálnej základnej školy Spojenej školy internátnej v Prievidzi. Lektorované prehliadky vianočne vyzdobeného zámku budú prebiehať od 3. decembra 2023 do 7. januára 2024 vždy od stredy do nedele v čase od 10:00 do 15:00 hod.

Duch Vianoc na slovenských hradoch a zámkoch
Vianoce v Bojniciach. Zdroj: Zámok Bojnice

Stredoveká atmosféra i baroková nádhera v Košiciach

Východoslovenské múzeum v Košiciach láka návštevníkov nielen svojimi krásnymi expozíciami. Zažijete v nich atmosféru stredovekej väznice a mučiarne a zavítate na návštevu do katovho bytu. Na ďalšej sa ponoríte do zvykov i tradícií spojených so životným cyklom na dedine východného Slovenska od prelomu 19. a 20. storočia. Nezabudnite navštíviť aj ďalšiu expozíciu. Tentoraz sa nechajte okúzliť barokovou nádherou s názvom Zaži barok.

Túto nedeľu vrcholí 29. ročník Bienále ilustrácií Bratislava

Už len do nedele 3. decembra možno navštíviť Bienále ilustrácie Bratislava 2023. Medzinárodná súťažná prehliadka originálov ilustrácií kníh pre deti a mládež BIB sa tento rok otvorila novým partnerstvám, výzvam. Ilustrácie zaplnili Bratislavu. Z pôvodne 11 výstav v historickom centre Bratislavy sa dá do nedele navštíviť ešte sedem.

BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava

Súťažná prehliadka BIB 2023 v BIBIANE predstavuje najlepšie svetové ilustrácie z celého sveta a tento rok sú súčasťou výstavy aj knižky, ktoré čítajú deti v rôznych krajinách. 2072 ilustrácií od 275 ilustrátorov z 36 krajín sveta sa dá pozrieť v predĺžených návštevných hodinách od 10:00 do 20:00.

Pohľad na súťažnú výstavu BIB 2023. / Bienále ilustrácií Bratislava / Kam za kultúrou
Pohľad na súťažnú výstavu BIB 2023.

Najmenší návštevníci si medzinárodnú prehliadku ilustrácií môžu užiť s interaktívnym sprievodom súťažnou výstavou BIB 2023 s názvom Cesta okolo sveta ilustráciou. Deti sa spolu so špeciálnou mapou vydajú na dobrodružnú cestu svetom ilustrácie. Sprievodnou aktivitou na výstave je aj pátracia aktivita s názvom BIB Pátračka

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

BIB
V bratislavskej BIBIANE otvorili 29. ročník Bienále ilustrácií Bratislava (BIB)

Posledné tri dni BIB 2023 je naplánovaná BIB Pátračka špeciál. Prinesie dve otázky a každý kto ich zodpovie správne, bude v hre o originálne grafiky ilustrátorov – Petra Uchnára a Ľuboslava Paľa. Odpovede zbiera BIBIANA v špeciálnej krabici pri pokladni v BIBIANE od piatku 1. decembra do nedele 3. decembra. V pondelok 4. decembra vylosujú organizátori 6 víťazov, traja získajú originálnu grafiku ilustrátora Petra Uchnára a traja grafiku Ľuboslava Paľa.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
BIB Pátračka štartuje v novembri
BIB Pátračka štartuje v novembri

Novinkou tohto ročníka boli aj špeciálne kurátorské sprievody Súťažnou prehliadkou BIB s Hanou Križanovou z oddelenia BIB. Posledný sprievod sa uskutoční túto stredu 29. novembra o 11:00.

Pečiatka BIB / BIBIANA / Bienále ilustrácií Bratislava
Spoznaj, zbieraj a vyhraj! Aj touto aktivitou pozýva BIBIANA na BIB 2023

Ďakujeme za vašu priazeň a veríme, že sme vás inšpirovali aj tentoraz inšpirovali tipmi kam za kultúrou. Prajeme príjemné dni nielen so slovenskou kultúrou!

Zdroj: BIBIANA, Divadlo Astorka Korzo ’90, Divadlo Jána Palárika, Divadlo Jonáša Záborského, Divadlo Jozefa Gregora Tajovského, Divadlo Viola, Hudobné centrum, SNM-Bojnický zámok, OZ Albrechtina, Národné divadlo Košice, Oravské múzeum, Slovenská filharmónia, Slovenská národná galéria, Slovenské národné divadlo, Slovenské národné múzeum, MOF Vivat vox organi, Východoslovenské múzeum v Košiciach, Ticketportal

Tipy Kam za kultúrou pripravili Mária Kleinová (úvod, divadelné tipy, výstavy) a Silvia Mária Petrovits (tipy na koncerty)

*** Posledná aktualizácia: 2023-11-29 (smp) ***

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »