Novinky

Nová dráma: Na Novú scénu mieri oceňovaná Hekuba

Hekuba / Kam za kultúrou / Nová dráma / SKD Martin

Slovenské komorné divadlo Martin v rámci projektu Nová dráma/New Drama 2024 mieri do Bratislavy. Festivalovému publiku prináša svoje, prestížnymi divadelnými cenami DOSKY, ovenčené predstavenie Hekuba. Práve ním sa v Divadle Nová scéna otvorí jubilejný ročník prestížneho festivalu.

Festival Nová dráma / New Drama každoročne ponúka nové, netradičné pohľady na aktuálne témy a moderné súčasné divadlo. Uvidíte nielen výber zaujímavých inscenácií v hlavnom súťažnom programe. Už dvadsať rokov je úlohou tohto festivalu aj stimulácia kreatívnej tvorby a myslenia o súčasnom divadle a témach, ktoré rezonujú v okolitom svete a našich individuálnych kultúrnych kontextoch. Aktuálny, jubilejný ročník v bratislavskom Divadle Nová scéna slávnostne otvorí 13. mája 2024 predstavenie ocenenej hry Hekuba.

Hekuba / Kam za kultúrou / Nová dráma / SKD Martin

Hosťujúce Slovenské komorné divadlo Martin prináša portrét silnej ženy. A hoci si prechádza obrovským utrpením,  čelí mu s dôstojnosťou a so silou. Na divákov čaká nielen fascinujúce rozprávanie o odvahe a nezlomnosti (nielen jednej) ženy na troskách bájnej Tróje. Je to ale aj jedinečná možnosť prežiť večer s výnimočným predstavením.

Novodobá tragédia inšpirovaná Trójou

Írska dramatička Marina Carr napísala novodobú tragédiu o silnej žene ‒ antickej hrdinke Hekube, ktorá dokáže aj v hrôzach vojny odolať bolestnému a ničivému osudu. Autorka na pozadí antických reálií a mýtov vytvára svojbytný a aktuálny príbeh, v ktorom hľadá pravdu o súčasnosti, koreňoch zla a násilia. Píše o dobe plnej vojen, kríz a konfliktov. Tie v ľuďoch zobúdzajú nielen to dobré, ale aj falošné a hrôzostrašné. Mýtus dávnoveku prináša pohľad na reálne a konkrétne vzťahy, ktorým dominujú boj o moc, demonštrácia sily a zastrašovanie. Teda všetko, čoho sme svedkami aj v dnešnej dobe. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Nigérijský spisovateľ a dramatik Wole Soyinka, laureát Nobelovej ceny za literatúru, bude mať v Bratislave masterclass
Nigérijský spisovateľ a dramatik Wole Soyinka, laureát Nobelovej ceny za literatúru, bude mať v Bratislave masterclass
Írska dramatička Marina Carr rozpráva príbeh kráľovnej Hekuby inovatívnym spôsobom a priamym, súčasným jazykom. Koľko zla je človek schopný uniesť? Lucia Jašková a Marek Geišberg ako nepriatelia v napínavej hre plnej vášní a utrpenia, ale aj poézie a krásy.

Nová dráma začne s oceňovaným predstavením

Inscenácia v réžii Lukáša Brutovského navodzuje až klaustrofobický pocit stiesnenosti, neutíchajúcej zloby a smútku. Herci a herečky pohybujúci sa v špecifickej scénografii vytvárajú sled udalostí. Tie zvýrazňuje štylizovaná choreografia a prednes, z ktorého cítiť osobnostné zaujatie a zároveň brechtovský odstup.

Hekuba / Kam za kultúrou / Nová dráma / SKD Martin

Za strhujúce stvárnenie Hekuby a Kráľa Agamemnóna získali Lucia Jašková a Marek Geišberg ocenenie DOSKY za najlepší ženský a mužský herecký výkon sezóny 2022/2023. Máte jedinečnú možnosť prežiť večer s výnimočným predstavením HEKUBA, ktoré kritici aj diváci ocenili ako jedno z najlepších, ktoré v minulej sezóne slovenské divadlá uviedli.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Ceny Dosky 2023 / SND, SKD Martin
Poznáme nových držiteľov prestížnych divadelných cien Dosky 2023

Foto: Braňo Konečný

Zdroj: Nová dráma/New Drama / Divadelný ústav, Divadlo Nová scéna, Slovenské komorné divadlo Martin

 

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »