Novinky

Kam do divadla na prelome novembra a decembra 2023? TOTO sú TOP tipy!

Kam za kultúrou / Kam do divadla na prelome novembra a decembra 2023?

Kam za kultúrou na prelome novembra a decembra 2023? Vydajte sa do divadla! Tento týždeň máme samostatný diel venovaný čisto divadelným tipom z bohatej ponuky slovenských divadiel. Toto sú naše TOP tipy na najbližšie dni a nechajte sa nami inšpirovať!

Nový, v poradí 48. kalendárny týždeň roka 2023 je už v plnom prúde, a tak nesmú chýbať ani tradičné tipy na zaujímavé kultúrne podujatia. Kam za kultúrou na prelome novembra a decembra, keď  program kultúrnych ustanovizní doslova prekypuje bohatstvom aktivít? Odpovede prinášame v tejto časti najnovšieho vydania Kam za kultúrou. Pozrite sa spolu s nami na TOP tipy kam ísť do divadla. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Ceny Dosky 2023 / SND, SKD Martin
Poznáme nových držiteľov prestížnych divadelných cien Dosky 2023

Slovenské divadlá naprieč regiónmi ponúkajú svojmu publiku celú fúru zaujímavých podujatí. Nevynecháme TOP tipy v znamení premiér a derniéry. Týždeň od pondelka 27. novembra 2023 sľubuje mnoho atraktívnych zážitkov. Rozlúčime sa s veľkolepou Verdiho operou Don Carlo, a naopak privítame Wagnerovho Tannhäusera. Do divadla sa vyberieme aj za rozprávkovým svetom a sv. Mikulášom a pozrieme si aj novú inscenáciu Shakespearovho Hamleta. A to nie sú ani zďaleka všetky premiéry, ktoré slovenské divadlá pripravujú na najbližšie novembrové a prvé decembrové dni. Navyše, nevynecháme ani tipy do divadla pre rodiny s deťmi. Mnohé z podujatí sú v rozprávkovom, a s časti aj sviatočnom vianočnom šate. Veď posúďte sami a nechajte sa nami inšpirovať! Je tu samostatné vydanie rubriky Kam za kultúrou s tipmi z divadelného sveta.

Kam za kultúrou? Do divadla v znamení TOP zážitkov

Ako naša tradícia velí, prehľade TOP tipov Kam za kultúrou sa tradične umiestňujú TOP tipy zo sveta divadla, ktorým vládnu premiéry i derniéry. Najbližšie dni na prelome novembra a decembra 2023 práve tak sľubujú výnimočné zážitky. Nielen v podobe opernej derniéry s hviezdnym castom, ktorú uvádza Opera SND.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou na prelome novembra a decembra 2023? Toto sú TOP tipy!
Kam za kultúrou na prelome novembra a decembra 2023? Toto sú TOP tipy!

Jedným z divadelných klenotov najbližších dní bude Verdiho majstrovská opera DON CARLO, s ktorou sa práve tento týždeň Opera SND lúči. Pod taktovkou fenomenálneho slovenského dirigenta svetového renomé Juraja Valčuhu30. novembra večer a podvečer prvej adventnej nedele 3. decembra 2023 rozohrajú v Sále opery a baletu SND drámu i melódie tohto Verdiho titulu ostatné dva razy.  

Maestro Verdi do diela zahrnul všetky dovtedajšie výdobytky operného žánru i svoje skúsenosti. Orchester je spevákom rovnocenným partnerom – nádherné rozmerné árie sú koncipované ako veľké monológy a dramatické scény sú majstrovsky vygradované. Napriek tomu je to stále „starý dobrý Verdi“ – na svoje si prídu milovníci belkanta i veľkých romantických sujetov. Príbeh ľúbostného vzťahu reálnych historických postáv, kráľovnej Alžbety a španielskeho infanta Carla sa odohráva na pozadí krutej vlády kráľa Filipa II a cirkvi. Práve vo Verdiho spracovaní je strhujúcou drámou, ktorú podporila prepracovaná a historicky verná inscenácia režiséra Diega de Brea.

Veľkolepá rozlúčka s Verdiho Donom Carlosom v znamení hviezd

Hlavné postavy v posledných dvoch uvedeniach aktuálnej inscenácie sú mimoriadne atraktívne: Filipa II. stvárni Peter Mikuláš, Elisabettu Jolana Fogašová a Veľkého inkvizítora Jozef Benci. V úlohe princeznej Eboli sa predstaví hostka, rodená Poľka Gosha Kowalinska, etablovaná vo Francúzsku a na mnohých svetových operných scénach. Daniel Čapkovič bude Rodrigom, priateľom Dona Carla, v úlohe ktorého privítajú v Opere SND opäť ďalšieho slovenského svetobežníka Pavla Bršlíka.

Don Carlo / Kam do divadla / Kam za kultúrou
Jolana Fogašová a Peter Mikuláš v inscenácii Don Carlo. Foto: Foto: Juraj Žilinčár, archív SND

Bratislavská Astorka s premiérou

O ďalšiu TOP udalosť týždňa, ktorá si získala svoje miesto v aktuálnom vydaní tipov Kam za kultúrou a do divadla, sa postaralo ďalšie bratislavské Divadlo Astorka Korzo´90. Počnúc od pondelka (27.novembra) až po piatok (1. decembra), okrem štvrtka (30. novembra) prináša tohto sezónnu novinku. Je ňou groteska významného maďarského dramatika Istvána Tasnádiho – KARTÓNOVÝ OTECKO. Jej dej sa začína pri slávnostne prestretom stole s dinstigvovanými členmi rodiny. Postupne sa konverzácia dostáva do sfér, o ktorých všetci vedia, že sú nebezpečné, ale nevedia sa ovládnuť a zmeniť tému. Na stole ešte nie je ani druhý chod, už je debata vyostrená. Namiesto príjemného obeda odhalíte zopár rodinných tajomstiev.

Kartónový otecko / Divadlo Astorka Korzo ´90 / Kam do divadla / Kam za kultúrou
Tomáš Turek, Viktória Šuplatová, Anna Jakab Rakovská, Matej Landl, Anna Šišková na zábere z inscenácie grotesky Istvána Tasnádiho KARTÓNOVÝ OTECKO v réžii Ondreja Spišáka. Foto: Robert Tappert

S premiérou aj zvolenské divadlo

Ako sme minulý týždeň avizovali, tento týždeň praje TOP divadelným zážitkom. K ním sa pridáva aj Divadlo Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene. Počas najbližšieho týždňa totiž uvádza premiérovú inscenáciu. Tou je Shakespearov HAMLET. Najznámejšie a najskloňovanejšie dielo dramatickej spisby sa ako bumerang s istým časovým odstupom nevyhnutne vracia na javiská v podaní každej generácie – zakaždým s inou optikou, s inými témami, inými akcentmi. Večnosť tohto titulu spočíva v jeho mnoholineárnosti, bohatom spektre symbolov a nekonečných možností reinterpretácie.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kiná siete CINEMAX budú v znamení opery a baletu aj v sezóne 2023/2024 / Kam za kultúrou / Kam do divadla / Divadlo v kine
Kiná siete CINEMAX budú v znamení opery a baletu aj v sezóne 2023/2024

Tentokrát sa o ňu postaral umelecký šéf DJGT, Peter Palik. Jeho Hamlet reaguje ako na celospoločenské dianie, tak na regionálnu problematiku a zároveň ťaží maximum z dispozícií jeho hereckých protagonistov. Tematicky sa bude zameriavať na otázky identity, generačných konfliktov, vnútornej ne/rovnováhy individuálnych osobností, mocenské spory, premenlivé vnímanie hodnoty ľudského života, no v neposlednom rade i na tragikomický podtón sebairónie. Tešiť sa môžete v titulnej úlohe na Richarda Sanitru. Ďalej sa predstavia Lucia Letková, Michal Ďuriš, Vladimír Rohoň, Marek Rozkoš, Mária Knoppová a ďalší. Predpremiéru avizujú na 30. novembra. Obe premiéry sa uskutočnia 1. a 2. decembra 2023.

Známa rozprávka s updatom

S premiérami ani zďaleka nekončíme. Presunieme sa na východné Slovensko, kde vás-nás čakajú premiéry v Prešove i v Košiciach. Divadlo Jonáša Záborského v Prešove prináša v predpremiérev piatok 1. decembra a v slovenskej premiére v nedeľu 3. decembra 2023 nový detský rozprávkový titul. Známu rozprávku Márie Rázusovej – Martákovej AKO IŠLO VAJCE NA VANDROVKU  do nových šiat zaodel Michal Náhlík, ktorý ju aj režíruje. Hugo je chalan ako každý iný. Len nevie povedať “r” a je “tlošku cholý”. Nudu však nepozná – lebo je mega a kúl! A tak sa ako vajce, vyberie na vandrovku. Pod morskú hladinu.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Divadlo Nová scéna uvedie premiéru úspešnej komédie DÁŠ TO! (GROAN UPS!) / Kam za kultúrou
Divadlo Nová scéna uvedie premiéru úspešnej komédie DÁŠ TO! (GROAN UPS!)

TOP tip: Do divadla v znamení opernej premiéry. Návrat po takmer 65 rokov

Po takmer 65 rokoch sa na scénu Opery Národného divadla Košice vracia romantická opera Richarda Wagnera, ktorej celý názov znie Tannhäuser a zápas spevákov na Wartburgu. Wagner ju skomponoval počas svojho drážďanského obdobia, kde pôsobil ako kapelmajster a premiéru mala v roku 1845. Inšpiroval sa ľudovou baladou o Tannhäuserovi, mýtickým Venušiným pahorkom (Venusberg) a v ňom prebývajúcou bohyňou Venušou, ktorá v stredovekej legende niekedy vystupovala aj ako Frau Holda – nordická bohyňa podsvetia Hel.

Národné divadlo Košice
Národné divadlo Košice. Foto: Silvia Mária Petrovits

Najmä postava sv. Alžbety je zviazaná so Slovenskom, keďže podľa niektorých prameňov sa narodila v Bratislave, kde prežila prvé štyri roky svojho života a v Košiciach je jej zasvätený Dóm sv. Alžbety, najväčší chrám na území Slovenska. Richard Wagner prepojil tieto legendy i historické postavy s legendou o súťaži spevákov na hrade Wartburg (v nemčine doslova Sängerkrieg, čo značí vojna spevákov), ale určite mu nešlo o historickú vernosť. Témou jeho opery je rozpor medzi zmyselnou a duchovnou láskou, ktoré sú reprezentované na jednej strane Venušou a na druhej Alžbetou, ale i rozpoltenosť moderného človeka, ktorý je zmietaný protikladmi a nevie sa medzi nimi rozhodnúť.

Pohľad na Dóm sv. Alžbety
Pohľad na Dóm sv. Alžbety v Košiciach. Foto: Silvia Mária Petrovits

Košice so zmiešanou verziou

Zároveň je jedinou operou Richarda Wagnera, ktorá vznikla vo viacerých verziách (drážďanská, parížska, viedenská). Zaoberal sa ňou celý život a s jej podobou nebol spokojný do samého konca. V Košiciach dostane podobu zmiešanej verzii v naštudovaní Petra Valentoviča a v réžií Ondreja Šotha a Rolanda Khern Tótha. Na začiatku jej bude dominovať veľká baletná hudba bakchanálií a jej témou bude tzv. wagnerovský kult po smrti skladateľa ako i život a osud jeho jediného syna Siegfrieda, ktorý bol sám skladateľom, dirigentom, režisérom a intendantom bayreuthského festivalu. Vychutnajte si premiéry opery TANNHÄUSER, ktoré sa uskutočnia 1. a 3. decembra 2023.

Nová operná inscenácia prináša aj zaujímavé medzinárodné obsadenie hosťujúcich a domácich sólistov. Prvýkrát sa v košickej opere predstaví nemecký tenorista gruzínskeho pôvodu Zurab Zurabishvili, ktorý bude spolu s domácim Tituszom Tóbiszom alternovať v postave Tannhäusera. Nová inscenácia bude košickým debutom aj pre mladú sopranistku Utarid Mirzamovu, s ktorou bude v postave Elisabeth alternovať slovenská sopranistka Linda Ballová. V postave Herrmanna uvidia diváci Michala Onufera a Jozefa Benciho. Marián Lukáč a hosťujúci Pavol Kubáň sa predstavia v postave Wolframa von Eschenbacha, v postave Venus budú alternovať Myroslava Havryliuk a česká sopranistka Eliška Weissová. V ďalších postavách uvidia diváci aj Maksyma Kutsenka, Mareka Gurbaľa, Antona Baculíka, Mihály Podkopájeva, Janu Hrubovčákovú, Beátu Drotárovú, Petra Rolika a Juraja Jurka.

INZERCIA / Článok pokračuje pod reklamou

Rozlúčkové turné pokračuje

V aktuálnej edícii Kam za kultúrou nevynecháme ani už viac ráz avizované rozlúčkové turné hudobno-tanečnej show The Duchoň´s s nesmrteľnými hitmi Karola Duchoňa v aranžmánoch Antona Popoviča a réžii a choreografii Jána Ďurovčíka. Vo štvrtok 30.11.2023 ju so špičkovými mladými umelcami na čele s Patrikom Vyskočilom uvedú v Športovej hale Martin. Predposledné vystúpenie záverečného turné nasleduje v sobotu 2. decembra, kedy okúzli Angels Arénu v Košiciach. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

Kam do divadla? Ďalšie TOP tipy na atraktívne divadelné tituly

Okrem premiér a derniéry, ktoré nás najbližšie dni čakajú, vyberáme pre vás z  bohatého programu divadiel naprieč slovenskými regiónmi aj niekoľko zaujímavých repertoárových titulov. Divákom sľubujú skutočne výnimočné zážitky. Priaznivcov klasiky iste v utorok 28. novembra 2023 očarí divadelná adaptácia slávneho románu MALÉ ŽENY v podaní členov a hostí Činohry SND. Štyri sestry, jedna matka i tajomstvá sympatických hrdiniek a hrdinov a prepukajúci chaos prvých dotykov lásky. V neistom a rýchlo sa meniacom svete dobre padne pripomenúť si hodnoty a krásy života, hoci nie je vždy iba idylou.

Režisér Amsler vo svojej dramatizácii kultové dielo oživí v modernej estetike a obraznosti. Inscenáciou tohto titulu sa chceme nenásilne prihlásiť k etickým hodnotám, ako sú slušnosť, empatia, priateľstvo, pokora a pevné rodinné putá.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Malé ženy / SND / Kam za kultúrou / do divadla
Činohra SND: Malé ženy po prvý raz na doskách SND

Streda 29. 11. 2023 od 17:30 hod. bude v Modrom salóne Činohry SND patriť spomienkovej pocte pri príležitosti decembrového nedožitého jubilea Mariána Geišberga (1953 – 2018), jednej z dlhoročných ľudských a hereckých opôr činoherného súboru SND. Hercovu neopakovateľnú tvárnosť si pripomenieme videozáznamom inscenácie hry Ingvara Ambjornsena Chvála bláznovstva alebo Elling a Kjell Bjarne z roku 2005 v réžii Ľubomíra Vajdičku. V inscenácii okrem Mariána Geišberga účinkujú Ján Kroner, Tomáš Maštalír, Gabriela Dzuríková a Viera Topinková. Večerom bude sprevádzať teatrológ Karol Mišovic z Ústavu divadelnej a filmovej vedy SAV.

SND myslí na deti ďalšou divadelnou prespávačkou i tradičným decembrovým titulom

Na detských divákov nezabúda Slovenské národné divadlo ani na prelome novembra a decembra. Už na sobotu 2. decembra 2023 pripravuje ďalšie vydanie VEĽKEJ DIVADELNEJ PRESPÁVAČKY. Nebude pritom chýbať ani tradičný decembrový LUSKÁČIK. Tešiť sa môžu aj na animovaný program pre deti, večera a raňajky, aktivity v zákulisí divadla a malé prekvapenie.

Luskáčik / Kam za kultúrou - do divadla
Luskáčik v SND. Foto: Peter Brenkus

Detský balet Luskáčik neodmysliteľne patrí k obdobiu Vianoc. Tajomný oživený svet v tieni vianočného stromčeka, odvážny Luskáčik bojujúci s myším kráľom a roztancované snehové vločky sú ikonickými obrazmi baletu, ktorého rozprávkový príbeh sa vznáša na podmanivých melódiách. Hudobná partitúra k Luskáčikovi si vďaka melodickosti a snovosti vyslúžila prívlastok „symfónia detstva“. Spolu s Labutím jazerom a Spiacou krásavicou uzatvára Čajkovského tvorbu symfonických baletov, ktoré tvoria zlatý fond klasického baletného dedičstva.

Najznámejší vianočný príbeh Luskáčik ožíva v koncepcii Vasilija Vajnonena a choreografickej úprave Rafaela Avnikjana a Jozefa Dolinského. Spolu so sólistami a s členmi Baletu SND sa predstavia žiaci Tanečného konzervatória Evy Jaczovej a Bratislavský chlapčenský zbor pod vedením Magdalény Rovňákovej.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
SND / Labutie jazero / Kam za kultúrou
Slávne Labutie jazero sa vracia do SND už v prvý novembrový víkend

Ako dopadne známy donchuan?

Na staršiu omladinu a dospelé publikum stavila prvá scéna pozvánkou na slávnu Shakespearovu komédiu VESELÉ PANIČKY WINDSORSKÉ, ktorú si údajne u legendárneho anglického dramatika objednala sama kráľovná Alžbeta I. Tá si želala vidieť korpulentného rytiera Falstaffa, vedľajšiu postavu z hier Henrich IV. a Henrich V., v komickej úlohe oklamaného donchuana. Na doskách Sály Činohry SND si túto hru najbližšie pozrieť môžete v sobotu 2. decembra 2023. Uvidíte fenomenálne obsadenie v zložení Branislav Bystrianský, Ján Gallovič, Zuzana Kocúriková, Diana Mórová, Gabriela Dzuríková, Tomáš Maštalír, Ivan Vojtek a ďalší.

Posledné novembrové dni, počnúc od utorka 28. novembra 2023 ožije bratislavská scéna STARSauditorium muzikálovou legendou – Na skle maľované. Na predstavení v réžii a choreografii Jána Ďurovčíka zaznejú notoricky známe melódie, ktoré sa v tejto verzii na divadelných doskách objavujú viac ako 17 rokov. V úlohe Jánošíka sa môžete tešiť na Janka Slezáka, ktorému budú v muzikáli sekundovať ďalšie známe tváre a fantastickí tanečníci Slovenského divadla tanca. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

Nová scéna s Bodyguardom

Divadlo Nová scéna prináša počas najbližších dní viacero atraktívnych titulov. Jednak sú to tri predstavenia divadelnej adaptácie legendárneho filmu s hitmi Whitney Houston – Osobný strážca. Nechajte sa uniesť obľúbeným príbehom so súčasnými inscenačnými postupmi. Príbehom plným citov, vášne, napätia, humoru a samozrejme dominantných, podmaňujúcich skladieb Whitney Houston v sprievode 12-člennej kapely s vynikajúcimi textami Martina Sarvaša. Nádherný muzikál THE BODYGUARD si v réžii Patrika Vyskočila vychutnáte tento týždeň každý deň od stredy do piatka.

Do divadla s deťmi nielen v Bratislave

Na deti myslí aj Divadlo Nová scéna. v prvú decembrovú sobotu ich poteší s veselými TUČNIAKMI, ktorí budú riešiť nielen svoje láskavé škriepky, ale aj svetovú potopu. 

Tučniaky / Divadlo Nová scéna
M. Drgáňová (Holubica), V.Vrbiar (3. tučniak), L. Pavlásek (1. tučniak) a M. Dolná (2. tučniak). Foto: Dalibor Krupka

Trnava s Malým princom

Rovnako tak pre detského diváka pripravujú podujatia aj Divadlo Jána Palárika v Trnave či Divadlo Andreja Bagara v Nitre. Trnavčania vsadili vo štvrtok 30. novembra od 10:00 hod. na nesmrteľný príbeh, ktorý oslovuje generácie malých i veľkých. Ním je príbeh MALÉHO PRINCA z pera Antoine de Saint-Exupéryho. Antoine de Saint-Exupéry napísal príbeh plný hlbokých myšlienok a magických alegórií, ktorý popisuje zvláštny kontrast medzi detstvom a dospelosťou. Rozprávka v réžii talentovaného bábkorežiséra Petra Palika ponúka výnimočný estetický zážitok pre všetky generácie.

Malý princ / DJP / Kam za kultúrou / do divadla
Malý princ v trnavskom divadle. Zdroj: archív DJP

Nitra s fenomenálnym muzikálom z Broadwaya inšpirovaným Bibliou

Divadlo Andreja Bagara v Nitre na základe licencie od spoločnosti The Really Useful Group Ltd. prináša od septembra 2021 svojím návštevníkom jeden z najznámejších a najobľúbenejších svetových muzikálov, ktorého inšpiráciou je biblický príbeh o Jozefovi. Tento muzikál už viac ako 50 rokov oslovuje všetky generácie. Odvtedy má za sebou státisíce repríz na všetkých významných svetových muzikálových scénach, vrátane niekoľkonásobného naštudovania na londýnskom West Ende, v newyorskom Broadway, stovky medzinárodných turné a produkcií vo viac ako 80 krajinách sveta.

Muzikál Jozef a jeho zázračný farebný plášť / DAB / Kam do divadla
Z muzikálu Jozef a jeho zázračný farebný plášť. Foto: Ctibor Bachratý, archív DAB

Muzikál JOZEF A JEHO ZÁZRAČNÝ FAREBNÝ PLÁŠŤ je veľkým scénickým posolstvom pre všetky generácie o tom, že len tie sny, ktoré máme odvahu snívať, sa raz aj naplnia! Vizuálne pútavou a vtipnou formou rozpráva známy starozákonný príbeh o Jozefovi a jeho bratoch, ktorý je metaforou o láske aj nenávisti, o zrade aj odpustení a najmä o odhodlaní žiť svoj sen napriek všetkým prekážkam.

Inscenáciou nás od Kanaánu až po Egypt prevedie Rozprávačka a dvanásť detí, ktoré nás spolu s hlavnou postavou Jozefa presvedčia o tom, že stačí veriť snom! Tento svetoznámy muzikál v hudobnom naštudovaní Júliusa Selčana a v réžii Petra Oravca sľubuje nielen skvelé herecké a spevácke výkony, veľký hudobný zážitok v podaní živého orchestra, strhujúce choreografie, ale aj vizuálne efekty a projekcie s využitím najnovších technológií. Ako multižánrová show dvíha malých aj veľkých divákov zo sedadiel a doslova roztancováva priamo v hľadisku. Počas aktuálneho týždňa ho Divadlo Andreja Bagara uvedie denne v termíne 28. novembra – 2. decembra 2023.

Muzikál Jozef a jeho zázračný farebný plášť / DAB / Kam do divadla
Z muzikálu Jozef a jeho zázračný farebný plášť. Foto: Ctibor Bachratý, archív DAB

Za divadlom aj na strednom a východnom Slovensku

Presunieme sa na stredné Slovensko. Z programu Slovenského komorného divadla Martin odporúčame tohto sezónnu novinku – hru DIVADELNÍK. Smutno-smiešnu grotesku rakúskeho dramatika Thomasa Bernharda o postaršom divadelníkovi, ktorý túži svojím zásadným umeleckým počinom zmeniť svet uvedú Martinčania v piatok 1. decembra 2023 v Štúdiu SKD Martin. Jeho túžbe však bráni mnoho zásadných okolností – neochota hasiča zhasnúť núdzové osvetlenie v dedinskej krčme, neschopnosť a diletantizmus umeleckého súboru, ktorý tvorí výlučne jeho rodina a predovšetkým nekultúrna malosť okolitého sveta.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
SKD Martin uvedie prvý titul sezóny: hru Thomasa Bernharda Divadelník
SKD Martin uvedie prvý titul sezóny: hru Thomasa Bernharda Divadelník

Presuňme sa na Spiš. Spišské divadlo opäť cieli na detského diváka. Jeho program pre najbližšie dni sa tak ponesie v znamení rozprávok. Utorok dopoludnia (29.11.2023 od 10:00) patrí Jankovi Hraškovi, streda dopoludnia Perníkovej chalúpkenedeľa popoludní tradičnej zimnej rozprávkovej hrdinke – Perinbabe. Dospelých v piatok poteší úspešná komédia Meno.

Meno / Spišské divadlo / Kam za kultúrou / Noc divadiel
Komédiu Meno prišiel do Spišského divadla z Košíc režírovať Anton Korenči. Monochromatická scéna a kostýmy poukazujú na dnešný pohľad na svet, ktorý je často plochý a čiernobiely.

Klenotom literatúry patrí program Divadla Jonáša Záborského v Prešove. Už v poslednú novembrovú stredu (29.11.) uvedú Goldoniho SLUHU DVOCH PÁNOV v piatok 1. decembra siahnu po „národnom“ literárnom menu: ŤAPÁKOVCOV Boženy Slančikovej-Timravy.

O Otcovi vlasti s literatúrou a hudbou

Prešovské Divadlo Viola pripravuje 1. decembra 2023 unikátne podujatie KAROL IV. V LITERÁRNYCH OBRAZOCH. Ide o literárno-hudobný večer venovaný panovníkovi, ktorý sa zapísal do dejín nie najmä prostredníctvom víťazných bitiek a anektovaných území, ale predovšetkým skrz svoju vzdelanosť, diplomaciu a svojím kultúrno-umeleckým pôsobením. Ako sa v priebehu stáročí jeho obraz približoval legende a nakoľko niesol podstatné charakteristiky historickej osobnosti Karola IV.? Otázka osvieteného otca vlasti, múdreho kráľa a správcu, vedomého a humánneho politika je v rôznych obmenách aktuálna do dnešných dní. Aký ideál k nám v Karlovi IV. prehovára?

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam na výstavy
Kam za kultúrou? Novembrové tipy na výstavy (11/2023)

Vizuálne program dotvorí projekcia fotografií, reálií a umeleckých diel spojených s dobou Karola IV. Hudobný hosť – gitarista Ondrej Veselý bude interpretovať výber z dobových stredovekých skladieb a variácií na ne. Programom bude sprevádzať Soňa Pariláková.

Do Košíc príde sv. Mikuláš už tento týždeň

Národné divadlo Košice ožije okrem avizovanej opernej premiéry aj návštevou sv. Mikuláša. Multižánrové divadelné predstavenie PRÍBEH SV. MIKULÁŠA otvára magické okná do života svätca, ale aj poukazuje na neustály boj dobra a zla, ktorý nás dennodenne obklopuje. “Mikuláš so svojimi anjelmi však tento rok do nášho divadla prináša posolstvo lásky, spolupatričnosti a nádeje na svetlejšie časy. A ak do svojich sŕdc tento jeho odkaz prijmete, určite vás neminie ani sladké prekvapenie. Tešiť sa môžete na všetky zložky divadla – činohru, operu aj balet, pretože spoluprácu medzi ľuďmi Mikuláš obľubuje zo všetkého najviac,” zaznieva pozvánka z NDKE. V Košiciach si ho vychutnáte každý deň od soboty 2. decembra až do stredy 6. decembra 2023.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
V bratislavskej BIBIANE otvorili 29. ročník Bienále ilustrácií Bratislava (BIB)

Ďakujeme za vašu priazeň a veríme, že sme vás inšpirovali aj tentoraz inšpirovali tipmi kam za kultúrou. Prajeme príjemné dni nielen so slovenskou kultúrou! Ak vás zaujímajú koncertné tipy na 48. kalendárny týždeň roka 2023, nájdete ich v samostatnom článku.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou / Kam na koncerty na prelome novembra a decembra 2023?
Kam za kultúrou? TOTO sú TOP koncerty 48. týždňa roka 2023

Zdroj: Divadlo Andreja Bagara v Nitre, Divadlo Astorka Korzo ’90, Divadlo Jána Palárika, Divadlo Jonáša Záborského, Divadlo Jozefa Gregora Tajovského, Divadlo Nová scéna, Divadlo Viola, Národné divadlo Košice, Slovenské divadlo tanca, Slovenské komorné divadlo Martin, Slovenské národné divadlo, StarsAuditorium, Spišské divadlo, Ticketportal

Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská
Culture Hudba News Podujatia PR

Mozart pozýva deti do košickej filky

Mozart pozýva deti do košickej filky. Spoznajte spolu s deťmi život i dielo nesmrteľného skladateľa s košickými filharmonikmi a Gabrielom Rovňákom!

Read More
Translate »