Novinky

Impresario Dotcom opäť na scéne Opery SND už dnes a v nedeľu

Impresario Dotcom

Slovenské národné divadlo prichádza v posledný januárový piatok a v nedeľu (26. a 28. januára 2024) s operným TOP klenotom. Cenami DOSKY nedávno ovenčená opera buffa Ľubice Čekovskej sa opäť vracia na dosky Opery SND. Impresario Dotcom je súčasnou a veselou poctou vážnemu opernému žánru, V brilantnom a moderne podanom príbehu podľa hry Carla Goldoniho vystupuje atraktívne obsadenie domácich umelcov i hostí.

Predstaviť nové dielo je vždy sviatkom, navyše, ak ide o operu. Stalo sa tak v uplynulej divadelnej sezóne, keď Opera SND uviedla slovenskú premiéru komickej opery Ľubice Čekovskej Impresario Dotcom, ktorá sa stretla s veľkým ohlasom a získala aj prestížne ocenenie kritikov DOSKY 2023 za mimoriadny počin v hudobnom divadle. Diváci sa o kvalitách diela môžu presvedčiť opäť v piatok 26. januára a v nedeľu 28. januára 2024 vždy o 19.00 hod. v novej budove SND.

Piatkové bude pritom výnimočné. Bude totiž súčasťou Noci v divadle. Obľúbená akcia pre deti s názvom Noc v divadle sa stretla so záujmom nielen u detí, ale žiadali si ju aj dospelí. Vedenie divadla výzvy verejnosti akceptovalo a prvé vydanie tohto fenomenálneho zážitkového podujatia zažijú dospelí už tento týždeň v piatok.

Komická opera o opere a jej zákulisí

V opere Impresario Dotcom nazrieme za oponu, čo je vždy istým spôsobom príťažlivé. Tvorcovia sa inšpirovali majstrom komédiografom Carlom Goldonim a jeho dielom Impresario zo Smyrny (historický názov súčasného tureckého mesta Izmir), ktorú napísal v roku 1761. Je to satirická freska z divadelného prostredia, a keďže humoru nikdy nie je dosť, bol to impulz pre taliansku libretistku Lauru Olivi, aby sviežim námetom oživila vážny operný žáner. Impresario Dotcom je teda buffa o dobre situovanom človeku, ktorý chce založiť opernú spoločnosť, ale umeniu až tak veľmi nerozumie.

Impresario Dotcom
Terézia Kružliaková, Simeon Esper, Eva Katráková Bodorová, Hagen Matzeit, Adriana Kučerová v opere Impresario Dotcom. Foto: Zdenko Hanout
Do vyhláseného konkurzu sa prihlási niekoľko ambicióznych záujemcov vystupujúcich pod menami operných postáv, ktorých árie sa rozhodli predviesť: Orfeo (Orfeus a Eurydika), Olympia (Hoffmannove poviedky), Carmen, Violetta (La traviata) a Tamino (Čarovná flauta). Uchádzajú sa o miesto v divadle impresária Dotcoma. Ocitnú sa v nezávideniahodnej situácii ozvláštnenej zákulisným svetom opery s prejavmi lásky aj intrigami…
Impresario Dotcom
Adriana Kučerová ako Violetta z Traviaty. Foto: Zdenko Hanout

Inšpirujúca zvuková fantázia

Skladateľka Ľubica Čekovská má rada výzvy aj turbulencie (napokon tak nazvala aj jedno zo svojich symfonických diel) a navyše má rada aj humor v hudbe. Pri komponovaní Impresaria sa sústredila na árie z citovaných i iných opier „na pôde vlastnej hudobnej rétoriky“. Opera Impresario Dotcom vznikla z iniciatívy prestížneho festivalu Bregenzer Festspiele, Slovenského národného divadla a nemeckého vydavateľa Bärenreiter-Verlag Kassel. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Ceny Dosky 2023 / SND, SKD Martin
Poznáme nových držiteľov prestížnych divadelných cien Dosky 2023

Svetovú premiéru mala na festivale v Bregenzi v roku 2020 a vzbudila ohlas v rakúskych, nemeckých, švajčiarskych i talianskych médiách. Recenzia v denníku Frankfurter Allgemeine Zeitung (online 22. 8. 2020) bola uvedená titulkom Konečne veselá koronová opera a okrem iného v nej autor vyzdvihuje „tonálne zafarbenú, džezovo obratne okorenenú hudbu“; páči sa mu skvelo „hudobne pokrivený“ valčík či hudobnými nápadmi prekypujúca zvuková fantázia skladateľky, „citáty z áriového repertoáru jednotlivých protagonistov sú brilantne spracované do kontextu grotesknej koláže“.

Impresario Dotcom
Eva Katráková Bodorová s Pavlom Remenárom. Foto: Z. Hanout

Impresario Dotcom charakterizuje skvelé medzinárodné obsadenie

V úvode predstavenia opery Impresario Dotcom sa ocitneme akoby v lietadle, kde nám zasvätenú inštruktáž vtipne v niekoľkých jazykoch poskytne sám impresário Dotcom v podaní herečky Zeynep Buyraç. Pod taktovkou talianskej dirigentky Alice Meregaglia sa predstaví ako Carmen Terézia Kružliaková, Violettu stvárni Adriana Kučerová a Olympiu Eva Katráková Bodorová. Tamina bude spievať americký tenorista Simeon Esper, Orfea nemecký kontratenorista Hagen Matzeit. V úlohe lakomého agenta Conte Lasca účinkuje Pavol Remenár ako jediný, ktorý túto postavu naštudoval špeciálne pre bratislavskú produkciu.

Impresario Dotcom
Hagen Matzeit, Terézia Kružliaková, Eva Katráková Bodorová počas predstavenia. Foto: Zdenko Hanout

Kostýmy navrhla Nicole Pleuler, ktorá využila a zrecyklovala už existujúce materiály z divadelného fundusu. Týmto prístupom zaujala a získala za ne aj prestížnu rakúsku cenu Musiktheater Preis. Aj scénografia Hermanna Feuchtera je minimalistická, ale mimoriadne účinná a zaujímavá, využíva najmä divadelné technológie – točňu a elektrické ťahy.

Impresario Dotcom
Simeon Esper a Terézia Kružliaková. Foto: Zdenko Hanout

Pod vedením nemeckej režisérky Elisabeth Stöppler (inscenáciu v SND naštudoval Felix Schrödinger) vznikla súčasná, veselá pocta vážnemu štyristoročnému opernému žánru. Tí, čo videli slovenskú premiéru v októbri 2022, odporúčajú, že si netreba nechať ujsť príležitosť a prísť si pozrieť operu Impresario Dotcom v piatok 26. januára alebo v nedeľu 28. januára vždy o 19.00 hod. v novej budove SND.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou? TOTO sú naše TIPY (4/2024)!
Kam za kultúrou? TOTO sú naše TIPY (4/2024)!

Noc v divadle už aj pre dospelých

A mimochodom, piatkové podvečerné predstavenie opery Impresario Dotcom je spojené aj s unikátnym podujatím Noc v divadle, ktorého program je tentoraz určený pre dospelých návštevníkov od 21 rokov. Túžili ste niekedy nazrieť po predstavení za oponu, spoznať tajomstvá divadelného zákulisia a zakúsiť svet divadla na vlastnej koži? 

Impresario Dotcom
Zeynep Buyraç v titulnej úlohe. Foto: Zdenko Hanout

V SND pripravili zážitkový večer plný divadla. Prevedú vás javiskom aj orchestrálnou jamou, maskérňou aj garderóbou. Pozriete sa na skúšobné javisko a počas divadelných workshopov zažijete nácvik zborového spevu aj baletnú rozcvičku. Prežite NOC V DIVADLE už dnes, v piatok 26. januára 2024. V cene 160 € je vstupenka na operné predstavenie Ľubice Čekovskej Impresario Dotcom v silnom domácom a medzinárodnom obsadení, dramaturgický úvod, stretnutie s umelcami. Nebude chýbať ani večera, občerstvenie či raňajky. Navyše pripravujú divadelníci pre vás zaujímavé aktivity, workshopy a prehliadky v zákulisí divadla. Neopomenú ani malé prekvapenie.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Konzervatórium, Tolstého 11, Bratislava

TS, Slovenské národné divadlo, www.snd.sk

Foto: Zdenko Hanout, archív SND

Zdroj: SND

Správu sme redakčne upravili (red)

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »