Novinky

Kam za kultúrou? Naše TOP tipy pre týždeň od 13. novembra 2023

Kam za kultúrou? Naše TOP tipy pre týždeň od 13. novembra 2023

Bohatá ponuka kultúrnych podujatí mesiaca november pokračuje aj v týždni od 13.11.2023. Počas najbližších dní nás čaká derniéra i premiéra, niekoľko atraktívnych koncertov, ale aj výnimočné podujatie. Na jednu noc sa na Slovensku a po celej Európe otvoria brány divadiel a na malú chvíľu zažijete divadelný život za oponou. V prehľadovke TOP tipov Kam za kultúrou odpovieme aj na otázku, s čím divadlá počas Noci divadiel v sobotu 18. novembra 2023 prichádzajú. Dozviete sa tiež, čo všetko nachystali pre svojich návštevníkov.

Nový týždeň sa blíži, a tak sa pozrime na tie najzaujímavejšie kultúrne podujatia pre najbližšie dni. Kam za kultúrou v týždni od 13. novembra? Sú medzi nimi tipy na osvedčené divadelné predstavenia, derniéry  koncerty a festivaly či inšpiratívne výstavy. Divadelné a výstavné tipy pre vás pripravila Mária Kleinová a ponuku úžasných tipov zo sveta hudby Silvia Mária Petrovitsová. Nech sa páči, to nami vybrané NAJ pre najbližší týždeň! Snáď sa budete našimi tipmi inšpirovať a niektoré z nich navštívite! 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam na výstavy
Kam za kultúrou? Novembrové tipy na výstavy (11/2023)

Kam za kultúrou? Divadelné tipy odštartujme derniérou

Naše TOP tipy z rubriky Kam za kultúrou na nadchádzajúci týždeň opäť začneme v divadle. Konkrétne na doskách bratislavského muzikálového Divadla Nová scéna. Z jeho programovej ponuky pre 46. kalendárny týždeň sme vybrali niekoľko zaujímavých titulov. Dominuje im derniérový príbeh s moderným jazykom a tempom. Ním je prvý slovenský rockový muzikál Cyrano z predmestia. Tento nestarnúci príbeh o láske, zásadách, kamarátstve, úspechoch a pádoch bude mať 14. novembra 2023 svoju 1. derniéru.

Alebo radšej niečo na víkend? Aj Divadlo Nová scéna bude mať svoju Noc divadiel. Divákov privíta muzikálom Bedári / Les Misérables  a komédiou zo sveta mužov nielen o ženách Výstup.

Kým o mužskom svete bola komédia Výstup, pohľad do sveta ženy prináša inscenácia plná láskavého, uštipačného humoru, úprimnosti ale aj irónie Škrupinka. Najbližšie predstavenie v Štúdiu Olympia Novej scény  prináša už streda 15. novembra 2023. Jej hlavné protagonistky Jana Balzar Lieskovská a Miroslava Drínová pod režisérskou „taktovkou“ Adriany Totikovej vás určíte presvedčia o tom, že medzi ženami – hoc´aj úplne odlišnými – môže existovať aj priateľstvo. To, ako to funguje sa dočítate v reflexii z pera našej redaktorky Silvie Márie Petrovitsovej – Škrupinka: svieži oddych s pridanou hodnotou.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Škrupinka / DNS / Kam za kultúrou
Škrupinka: svieži oddych s pridanou hodnotou

Príbeh emigranta a iskrivá Carmen v SND

V Bratislave ešte zostaneme. Činohra SND prináša počas najbližších dní zaujímavý program. Vo štvrtok sa k slovu dostane Chalúpkovo Kocúrkovo, ktoré je čerstvým viacnásobným držiteľom prestížnej ceny DOSKY a zároveň TOP inscenáciou sezóny. Nechýba ale ani ďalší premiérový titul aktuálnej sezóny. Tým je príbeh Josepha Conrada a Davida Jařaba Pred očami západu. Do komunity ruských emigrantov v Ženeve prichádza mladý študent. Všetci ho vrúcne vítajú. Sú presvedčení, že je hrdina a blízky spolupracovník revolucionára, ktorý spáchal atentát na popredného predstaviteľa cárskeho režimu. Nič však nie je také, ako sa na prvý pohľad zdá.

Pred očami západu / Kam za kultúrou
Alexander Bárta (Viktor Ivanič) a Jana Kovalčiková (Natália) v pripravovanej novinke Pred očami západu. Foto: Vladimír Kiva Novotný, SND

Pred očami Západu je príbeh o človeku, ktorý sa snažil bez ujmy preplávať autoritárskym režimom, nemať s ním nič spoločné, ale náhoda mu v tom zabránila. Je možné zachovať si v totalite ľudskú dôstojnosť bez toho, aby človek riskoval väzenie, zmrzačenie alebo smrť? Dá sa v represívnom režime prežiť bez toho, aby sa človek pošpinil spoluprácou? A ak sa dostane do situácie, v ktorej sa už nedá strčiť hlavu do piesku, má právo pri ochrane samého seba poslať na smrť niekoho iného? Čo urobí pocit viny s ľudskou psychikou a sebahodnotením? A ako prežiť morálne zlyhanie? Prvú premiéru tohto titulu v réžii Davida Jařaba zasadila naša prvá scéna do bohatej ponuky sobotných aktivít v rámci Noci divadiel. Druhú premiéru uvedú v nedeľu 19. novembra 2023.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Opera SND uvádza detskú operu Muflón Ancijáš podľa kníh Braňa Jobusa
Opera SND uvádza detskú operu Muflón Ancijáš podľa kníh Braňa Jobusa

Nemenej atraktívny program sľubuje v sobotu aj Opera SND. Dopoludnia sa k slovu dostane dobrosrdečný Muflón Ancijáš. Večernou Sálou opery a baletu SND bude vtedy znieť silný príbeh o  ľudských vášňach s dojímavými melódiami a strhujúcimi rytmami z pera Georga Bizeta Carmen. Pod taktovkou Zuzany Kadlčíkovej sa predstavia Monika Fabianová, Mickael Spadaccini, Daniel Čapkovič, Mariana Sajko, Veronika Bilová, Denisa Hamarová, Pavol Remenár a ďalší.

Nadčasový príbeh so skvelou hudbou pre malých aj veľkých

V pondelok 13.11. prináša Divadlo Andreja Bagara Nitra v slovenskom preklade nedávno premiérovaný kultový maďarský rozprávkový muzikál Povala. Vtipný príbeh o jednom vlámaní, dvoch zaľúbených a štyroch duchoch, ktorí hľadajú lepší svet.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Povala / DAB
Divadlo Andreja Bagara v Nitre uvádza slávny muzikál Povala po prvýkrát v slovenčine

Skvelá zábava a relax

Chcete zabudnúť na stres? Máme pre vás tip. Je ním predstavenie Láska, sex a dane od autorov William Van Zandt – Jane Milmore, ktoré v utorok 14.11.2023 uvedie Divadlo Andreja Bagara v Nitre. Bláznivá komédia zo súčasnosti o tom, že všetko je vždy inak a “Jediné istoty na tomto svete sú smiech a dane…” V réžii Svetozára Sprušanského sa predstavia Juraj Ďuriš, Nikolett Dékány, Marián Viskup, Daniela Kuffelová, hosťujúci herci Ivan B. Vojtek a Ján Hrmo či Martin Nahálka a Andrea Sabová. Počas Noci divadla (18.11.2023) sa dozviete aj to, čo nás spája a čo rozdeľuje nielen v divadle.

O jednom z najikonickejších hudobníkov

Divadlo Jána Palárika v Trnave prináša v stredu 15. novembra o 19,00 hod. inscenáciu Filip. Je poctou Jaroslavovi Filipovi jednému z najikonickejších hudobníkov našej scéne.  Hudobník, spevák, skladateľ, textár, dramaturg, herec, režisér aj v trnavskom Divadle pre deti a mládež či moderátor, Jaro Filip, stihol vytvoriť veľké množstvo piesní. Mnohé z nich zazneli prvýkrát práve na trnavskom javisku a samozrejme, v inscenácii nechýba živá hudba. Aj Divadlo Jána Palárika sa nachystalo na Noc divadiel. Deti môžu v sprievode hercov preskúmať „tajné“ miestnosti divadla a dospelým sa naskytne možnosť zúčastniť sa živého nahrávania rozhlasovej hry či sa poprechádzať  zákulisím.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Divadlo Jána Palárika v Trnave si uctí Jara Filipa prvým premiérovým titulom jubilejnej sezóny
Divadlo Jána Palárika v Trnave si uctí Jara Filipa prvým premiérovým titulom jubilejnej sezóny

Hľadanie vlastných koreňov

Divadelné tipy Kam za kultúrou mieria na stredné Slovensko. Živé divadelné metafory inšpirované knihou Kataríny Kucbelovej a Petra Palika Čepiec o autentickom hľadaní svojich koreňov prináša do Divadla Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene už utorok 14.11.2023. Inscenácia pomenúva zamlčané a tabuizované témy, dôležité pri hľadaní vlastných koreňov. Zámerom inscenácie je u divákov podporiť kritické myslenie a odhaľuje predsudky a povrchné uvažovanie.

Vtipný a inšpiratívny príbeh Alda Nicolaja Dobrý ročník v réžii Petra Palíka prinesie Divadlo Jozefa Gregora Tajovského na sobotňajšiu Noc divadiel. Nadčasový titul o priateľstve a odvahe plniť si sny v každom veku trefne otvára aktuálne otázky. Ako recept na spolunažívanie ponúka toleranciu a humor. A hlavní hrdinovia inscenácie Štefan Šafárik a Vladimír Rohoň len potvrdzujú, že vek je iba číslo. Popri dômyselných dialógov nechýbajú vtipné bonmoty. Tie sprevádzajú talianske evergreeny v podaní šarmantnej Dominiky Výrostek Misárovej, ktorá stvárňuje postavu Ambry.

Noc divadiel 2023 / Kam za kultúrou
Noc divadiel 2023 sa uskutoční v 30 mestách a obciach po celom Slovensku

Program Noci divadiel vo Zvolene začína nostalgickým príbehom o splnení si vlastných snov inscenáciou Dobrý ročník. Nasledovať bude vernisáž výstavy Petra Šoltóa s názvom Súsnenie a talkshow Sme z takej látky. Jej atmosféru spestria Shakespearove verše a divadelné piesne.

Štátna opera s komponovaným večerom i spomienkovým koncertom

Banskobystrická Štátna opera počas najbližších dní prináša dvojicu výnimočných podujatí. Už vo štvrtok 16. novembra 2023 uvedie komponovaný večer venovaný životným osudom skladateľského génia opery Giuseppe Verdiho. V réžii Dany Dinkovej si na to svoje prídu milovníci hudobného divadla, krásnych choreografií či výnimočných zážitkov. Zažijete nezvyčajný večer v spoločnosti Giuseppe Verdiho a dozviete sa o jeho živote aj skutočnosti, ktoré nie sú verejnosti bežne dostupné.

Do programu Noci divadiel sa zapája aj Štátna opera. Prinesie spomienkový večer, ktorý venujú prvej dáme banskobystrickej opery, sopranistke Dagmar Rohovej. Pri príležitosti jej nedožitých 90. narodenín sa predstavia sólisti a sólistky banskobystrickej opernej scény, zaznejú nahrávky s niektorými jej opernými kreáciami a budú odprezentované i fotografie z jej viac ako 30-ročného pôsobenia na javisku dnešnej Štátnej opery.

Článok pokračuje pod reklamou
Kiná siete CINEMAX budú v znamení opery a baletu aj v sezóne 2023/2024 / Kam za kultúrou / Kam do divadla / Divadlo v kine
Kiná siete CINEMAX budú v znamení opery a baletu aj v sezóne 2023/2024

Zámerom podujatia je spolu s návštevníkmi zaspomínať si na Dagmar Rohovú ako umelkyňu zakladateľskej generácie, ktorá formovala naše divadlo a v divákoch svojím účinkovaním zanechala trvalú stopu. Bola opernou divou s neprehliadnuteľným šarmom, javiskovou charizmou a nezlomnou profesionalitou. Prežila neľahké začiatky rozvoja operného umenia v Banskej Bystrici, jeho výšiny aj pády. V programe sa predstavia jej kolegovia, žiaci a priatelia Božena Fresserová, Mária Tomanová, Ján Zemko, Oľga Hromadová, Terézia Kružliaková, Patrícia Malovec, Katarína Procházková a Martin Popovič.

Martinčania nielen s Nocou divadiel

Slovenské komorné divadlo Martin je čerstvým hrdým laureátom ocenení za najlepšie herecké výkony sezóny. V utorok 14. novembra 2023 návštevníkov čaká v jeho štúdiu Divadelník. Dňa 16. novembra 2023 o 18:30 h sa v divadelnom klube BREPT uskutoční tretí koncert II. ročníka projektu Dva národy – jeden Dom, ktorý pozostáva zo štyroch komorných koncertných večerov. V sobotu 18. novembra pri príležitosti Noci divadiel bohatá divadelná nádielka vo forme triptychu pod názvom RE:CYKLUS. O 15:00 hod. uvedie v Štúdiu inscenáciu hry Iokasté, o 18:00 hod. cenami DOSKY 2023 ovenčenú Hekubu a o 23:00 hod. ďalšiu inscenáciu – hru Bačová žena. Program doplnia aj netradičné divadelné zážitky a chýbať nebudú ani obľúbené komentované prehliadky divadla pod vedením riaditeľa divadla Tibora Kubičku. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Spišské divadlo s komédiou o ženách i bohatým programom Noci divadiel

Kam za kultúrou neopomína ani tipy pre východné Slovensko. Tentoraz tu máme aj niečo pre pánov, no nielen pre nich. Vlastne pre všetkých, ktorí nerozumejú mysleniu žien a chceli by spoznať ženskú dušu. Spišské divadlo im to umožní 16. novembra 2023. Vtedy uvedie komédiu Všetko o ženách, ktorá  vtipne  ale aj melodramaticky prevedie divákov ženskou dušou.

Všetko o ženách / Spišské divadlo / Kam za kultúrou
Všetko o ženách

V rámci Noci divadiel Spišskom divadle pripravili 18. novembra pre deti a ich rodičov putovanie po divadle. Deti si vtedy môžu si vyskúšať aj prácu režisérov, scénografov a hudobných skladateľov. Pre dospelých chystajú výbornú komédiu plnú vtipných a humorných poznámok Meno, ktoré môže so sebou priniesť aj radostná udalosť – narodenie dieťatka. Po predstavení nasleduje diskusia s účinkujúcimi hercami a na záver divákov čaká nočná prehliadka divadla.

Meno / Spišské divadlo / Kam za kultúrou / Noc divadiel
Komédiu Meno prišiel do Spišského divadla z Košíc režírovať Anton Korenči. Monochromatická scéna a kostýmy poukazujú na dnešný pohľad na svet, ktorý je často plochý a čiernobiely.

Košice s nesmrteľnou Toscou i Nocou divadiel

Pre Košičanov sme vybrali príbeh lásky, žiarlivosti a vášne, jednu z najhrávanejších opier Toscu. Operu hudobne naštudoval Peter Valentovič a réžii sa ujal Anton Korenči. Tá je na tohtomesačnom programe Národného divadla Košice už v utorok 14. novembra.  Trojlístok hlavných úloh stvárnia Tatiana Paľovčíková Paládiova, Jaroslav Dvorský, Marek Gurbaľ, Michal Onufer a ďalší.

Pre tých, ktorí milujú činohru, sme vybrali brilantnú francúzsku komédiu Chrobák v hlave Georgesa Feydeaua, ktorú na doskách NDKE uvádza od roku 2006. V rámci projektu Noc divadiel, privíta popoludní Národné divadlo Košice deti. Tie s pomocou umelcov z divadla vymyslia krátke predstavenie – scénky a na záver budú mať aj premiéru.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Marat/Sade / Kam za kultúrou
Marat/Sade sa do Národného divadla Košice vracia v obnovenej premiére v komornejšom šate

V pondelok a utorok (13. a 14. novembra) prináša prešovské Divadlo Jonáša Záborského bláznivú komédiu  Zbabraná hra. Hra Henryho Lewisa, Jonathana Sayera a Henryho Shieldsa The Play That Goes Wrong (Zbabraná hra) získala v roku 2015 Laurence Olivier Award za najlepšiu komédiu a v roku 2016 cenu Moliere taktiež za najlepšiu komédiu.

Divadelnými a filmovými cenami ovenčený broadwayský muzikál Chicago so živým orchestrom priamo na javisku je výborný tip ako prežiť Noc divadiel. Slovenskú premiéru mal muzikál 22. a 23. septembra 2023. Jazzom pulzujúci sarkastický príbeh dvoch kabaretných speváčok a ich pochybnej slávy vyrobenej médiami i o ohybnej spravodlivosti o tom je muzikál Chicago prinesie Divadlo Jonáša Záborského opäť už v sobotu 18.11.2023 v rámci Noci divadiel.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
BIB Pátračka štartuje v novembri
BIB Pátračka štartuje v novembri

Kam za kultúrou? Slovensko žije aj hudbou

Kam za kultúrou to sú aj tipy na atraktívne koncertné zážitky. Za hudbou treba zamieriť aj v týždni od pondelka 13. novembra 2023. Najprv si predstavme koncerty, ktoré si nesmiete nechať ujsť. Na svoje si prídu milovníci komornej hudby, sakrálneho umenia i starej hudby. Reduta v Bratislave bude ale aj pódiom mladých nielen pre mladých.

Článok pokračuje pod reklamou

Komorne v Redute

Stabilné miesto vo výberovke Kam za kultúrou majú tradične koncerty Slovenskej filharmónie. Už v utorok 14. novembra zaznie v Malej sále SF druhý koncert cyklu Komorná hudba. Patriť bude viole Martina Rumana, ktorý je 1. violistom orchestra Slovenská filharmónia. V programe, v ktorom nebude núdza o premiéru diela jeho kolegu Daniela Rumlera, sa predstaví s klavírnym sprievodom fenomenálnej slovenskej klaviristky Aleny Hučkovej.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Slovenská filharmónia pozýva do Reduty aj v novembri / Nová slovenská hudba / Kam za kultúrou / koncerty
Slovenská filharmónia pozýva do Reduty aj v novembri

Violová sonáta skúseného šesťdesiatnika Johannesa Brahmsa bola pôvodne dielom pre klarinet a klavír. Avšak sonáta sa dočkala autorského prepracovania a stala sa neodmysliteľným klenotom všetkých violistov. Na sklonku života napísal svoju labutiu pieseň v podobe Violovej sonáty Dmitrij Šostakovič. Defilé jeho vzorov zakódované v citáciách motívov ich diel implantoval do osobnej spovede človeka pomýšľajúceho na večný odpočinok. Jazz i polytonalita sa ukrývajú v štyroch skicách Dariusa Milhauda. Názvy častí Kalifornia, Wisconsin, Brusel a Paríž predstavujú miesta, v ktorých žili členovia rezidenčného kvarteta Wisconsin-Madison Univerzity. Členom Pro Arte bol i violista Germain Prévost, ktorému je dielo venované. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Slovenská filharmónia s jubileom. Čo prináša 75. koncertná sezóna? / Kam za kultúrou / jubilejná sezóna Slovenskej filharmónie
Slovenská filharmónia jubiluje. Aké koncertné cykly prináša?
SANCTA CAECILIA VIII / Trenčín / Kam za kultúrou

V snahe inovovať a rozširovať repertoár vlastný i violový, vyzval Ruman hráčskeho kolegu, huslistu a skladateľa Daniela Rumlera ku skomponovaniu nového diela. Ako veľkou technickou skúškou bude Rumlerova Ciaccona uvidíme v premiére na koncerte, na ktorých vstupenky zoženiete TU.

ODPORÚČAME: Cecíliánska pocta pokračuje

Najstarší profesionálny súbor starej hudby na Slovensku prináša v novembri aj tradičné koncerty venované pocte a vďaky vzdávaniu patrónke hudobníkov, sv. Cecílií. Tohtoročná edícia Sancta Caecilia VIII., ako sme vás informovali, prepojí Trenčín a Nitru a druhým rokom aj Katedrálu sv. Martina v Bratislave. Úvodný koncert edície zaznie už počas tohto týždňa v Trenčíne. Dejiskom nedeľného koncertu (19. novembra 2023) budú od 18:00 hod. priestory refektára Piaristického gymnáziaMusica aeterna pod umeleckým vedením Petra Zajíčka, zbor Vox aeterna so zbormajsterkou Zuzanou Buchovou Holičkovou a sólistami sopranistkou Lenkou Máčikovou a tenoristom Matúšom Šimkom v tomto jubilejnom roku súboru uvedú skutočný šperk baroka, dielo G. F. Händla Cecilianska óda, HWV 76.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Sancta Caecilia / Musica Aeterna 2022
Musica aeterna pokračuje v projekte Vďakyvzdania sv. Cecílii. Sancta Caecilia VIII. prepojí Nitru, Trenčín a Bratislavu

K TOP tipom aktuálneho Kam za kultúrou, patrí ďalší zo série koncertov cyklu (Ne)známa hudba 2023, ktorý organizuje OZ Albrechtina. Uskutoční sa vo štvrtok 16. novembra 2023 o 18.00 v Zichyho paláci na Ventúrskej ulici v Bratislave. Prinesie skladby pre tri violončelá v podaní Česko-slovenského violončelového tria. Vystúpi v zložení Petr Nouzovský, Eugen Prochác a Ján Slávik. Na programe sú skladby autorov ako Hans Koessler, Giovanni Sollima, Josef Mysliveček, Serban Nichifor, či Vladimír Godár.

Štvrtok mladých v Redute

Kam za kultúrou tentoraz prináša aj tip pre mladých priaznivcov vážnej hudby. Zaujímavým je iste pre tých, ktorých zaujíma vývoj budúcich profesionálnych hudobníkov. V bratislavskej Redute sa vo štvrtok 16. novembra 2023 uskutoční koncert v rámci juniorskeho cyklu. Priestor dostanú mladí interpreti z radov študentov Vysokej školy múzických umení i Akadémie umení v Banskej Bystrici dostávajú každoročne príležitosť ukázať svoj potenciál sólistu.

SF Slovenská filharmónia / Kam za kultúrou
Slovenská filharmónia. Foto: Peter Brenkus

Dôležitá koncertná prax, s ktorou sa zvyčajne spája i debutové vystúpenie s orchestrom Slovenská filharmónia je kľúčovým momentom začínajúcej kariéry mladých umelcov. Tieto koncerty sú vždy inšpirujúcimi momentmi pre mladých poslucháčov, žiakov umeleckých škôl či konzervatórií, ktorých môžu výrazne inšpirovať k ešte aktívnejšiemu hraniu na svojom nástroji či spevu.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Slovenská filharmónia pripravuje podujatia pre mladých aj v jubilejnej sezóne / koncerty
Slovenská filharmónia pripravuje podujatia pre mladých aj v jubilejnej sezóne

Tentoraz sa v sprievode orchestra Slovenská filharmónia a pod taktovkou dirigenta Maroša Potokára predstavia mladé vokálne umelkyne – sopranistky: Vanesa Čierna a Dominika Mičíková i mezzosopranistka  Andrea Nemcová. Sólistických partov sa ujmú aj flautistky Klára Kubriczká Přecechtělová a Martina Pepuchová,  klaviristka Anna Štibraná, huslista  Marek Juráň a trombonista Martin Panák. Viac informácií o koncerte nájdete TU.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Le Grand Macabre / Wiener Staatsoper / Slovenský filharmonický zbor
Slovenský filharmonický zbor oslávi vo Viedni storočnicu Györgya Ligetiho

Žilinský Slovenský komorný orchester mieri do Paríža. Reprezentatívny program uvedie aj doma

Štátny komorný orchester Žilina prispeje k oslave 30. výročia vzniku Slovenskej republiky svojim reprezentačným programom. Vyskladal ho o slovenskej, českej a svetovej tvorby. Pod vedením popredného slovenského dirigenta Rastislava Štúra ho uvedie v Chráme St. Germain v metropole Francúzska už 1. 12. 2023. Žilinskí poslucháči si ho budú môcť vypočuť v predstihu. Zároveň budú môcť oceniť aj výkony skvelých mladých slovenských sólistov: 13-ročnej virtuózky na zobcovej flaute Kláry Valentovičovej, víťazky medzinárodnej televíznej súťaže Virtuosos 2022 a sopranistky Evy Bodorovej, držiteľky Ceny ministerky kultúry za rok 2021. Stane sa tak už vo štvrtok 16. 11. 2023 o 19.00 hod. v Dome umenia Fatra. Vo výberovke Kam za kultúrou najbližší abonentný koncert „Predpremiéra koncertu v Paríži“ iste zaslúži.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Literárny fond ocenil publikácie, ktoré vydal Divadelný ústav. Sú skvelým tipom na darček pod stromček!
Literárny fond ocenil publikácie, ktoré vydal Divadelný ústav. Sú skvelým tipom na darček pod stromček!

Štátny sviatok (17. 11. 2023) prinesie pod rozhlasovú Pyramídu o 19:00 hod. v poradí tretí abonentný koncert 95. sezóny SOSR. Na programe sú diela Paula Dukasa, Mauricea Ravela a Franza Liszta. Symfonický orchester Slovenského rozhlasu povedie dirigent Ondrej Lenárd. Sólového klavírneho partu v Ravelovom Koncert pre klavír a orchester G dur sa ujme mladý, mimoriadne nadaný rezidenčný sólista a laureát početných ocenení Ryan Martin Bradshaw. V programe vystúpi aj tenorista Peter Berger a Český filharmonický sbor Brno pod vedením zbormajstra Petra Fialu.

Festivalové zážitky nechýbajú

V kultúrnom kalendári majú svoje miesto, a to bez ohľadu na ročné obdobie. A teda ich nemôžeme vynechať ani my v prehľadovej výberovke toho najlepšieho s názvom Kam za kultúrou. Tento týždeň má síce jubilejný Bratislava Mozart Festival v kalendári programovú pauzu, ale i tak sa 46. kalendárny týždeň roka 2023 nesie v znamení festivalových zážitkov. Tých, pri ktorých aj duchovne pookrejete. Ostatne, organová hudba i sakrálne diela to istia.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Bratislava Mozart Festival oslavuje jubileum!
Bratislava Mozart Festival oslavuje jubileum!

Organová oslava slobody a demokracie v Banskej Bystrici

Priaznivcov organového umenia čaká na strednom Slovensku predposledný koncert aktuálneho ročníka medzinárodného organového festivalu Vivat vox organi. O jeho koncertoch sme vás priebežne počas leta i jesene v predchádzajúcich číslach Kam za kultúrou informovali pravidelne. „Umenie má ľudí skrásňovať a keď nie je pekné počasie, tak by mohlo skrásnieť aj sychravý jesenný čas. A keď sa k tomu pridá aj kúsok zábavy a renesančných tancov, tak to môže byť celkom príjemné jesenné pookriatie 🙂 Do novembrových dní, kedy si pripomíname ukončenie komunistického totalitného režimu, sme zasadili ďalší festivalový koncert. Chceme ním tieto dni ešte viac zvýrazniť a podčiarknuť ich sviatočnosť,“ hovorí Kristína Suchá z festivalového výboru Vivat vox organi. Koncert sa uskutoční v sobotu, 18. novembra 2023 o 18:00 hod. a organ Evanjelického kostola na Lazovnej ulici rozozvučí svetoznámy organista David di Fiore. Organový pozitív a tamburíny bude mať na starosti Matúš Kucbel.

V programe si návštevníci vypočujú nielen renesančné a barokové tance v jedinečných úpravách Davida Di Fioreho či vážne skladby Louisa Vierna. „Návštevníkov čaká aj krátka ukážka z pôvodných improvizácii na motívy biblickej knihy Jóba, ale aj renesančné a barokové miniatúry pre organový pozitív, ktorý na túto príležitosť do kostola privezieme. Zároveň zahráme niektoré skladby s Davidom aj spoločne, jednak pre dva organy súčasne, ale aj pre organ a tamburíny. Ďalšou pôsobivou skladbou koncertu bude dielo Charlesa Ivesa na známu americkú melódiu, ktorú David osvieži vložením vlastnej improvizovanej vložky s motívmi slovenskej hymny,“ dodáva k programu koncertu Kristína Suchá.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
István Nagy / Cífer / Kam za kultúrou
István Nagy v Cíferi vzdal poctu slovenskému Schubertovi a predstavil debutový album

Košice opäť dejiskom Festivalu sakrálneho umenia

Metropola východného Slovenska zažíva tento týždeň hody. Katolícky liturgický kalendár prináša spomienku sv. Alžbety Uhorskej (Durínskej), ktorej patrocínium výnimočný Dóm sv. Alžbety nesie. Košice sú nielen významným mestom kultúry, ale aj pútnickým chrámom, ktorému je blízka ako kultúra, tak aj charita. A práve tieto dve oblasti už tradične prepája Festival sakrálneho umenia. Jeho aktuálny 33. ročník sa koná v termíne od 12. do 26. novembra 2023. Tak, ako tradícia velí, nesie aj charitatívnym posolstvom. Tým najvýraznejším sú polievky sv. Alžbety, ktorú budú môcť Košičania ochutnať 16. novembra po 13:00 hod. na rohu ulíc Alžbetina a Hlavná. Príspevok za polievku je dobrovoľný, no jeho minimálna suma sú dve eurá. Výťažok pomôže ľuďom v núdzi a medzi nimi aj rodinám s deťmi.

Pohľad na Dóm sv. Alžbety
Dóm sv. Alžbety v Košiciach býval významným pútnickým chrámom. Okrem dodnes živého kultu sv. Alžbety Uhorskej sa k nemu v stredoveku a v ranom novoveku pripojila aj úcta ku Kristovej Krvi. Až do 17. storočia ukrýval dnes zničenú, kedysi kráľmi uctievanú - vzácnu relikviu Kristovej krvi. Foto: Silvia Mária Petrovits

Festival sakrálneho umenia je jedným z tradičných podujatí, ktorým metropola východu ožíva každoročne počas novembra. Zároveň je spojený s oslavou sv. Alžbety, patrónky mesta Košice a košickej katedrály, priblížilo mesto Košice na sociálnej sieti. Práve jej liturgická spomienka v súčasnom katolíckom kalendári na Slovensku pripadá na 17. novembra, v staršom a medzinárodnom si ju pripomínajú 19. novembra. V nedeľu 19. novembra si ju Košičania pripomenú slávnostnými liturgiami v slovenskom a v maďarskom jazyku v pútnickom chráme Dóme sv. Alžbety s hudobným sprievodom Haydnovej Schöpfungsmesse a v podvečer Službami Božími v Evanjelickom chráme na Mlynskej.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Lucia Potokárová / ŠFK / Štátna filharmónia Košice
Lucia Potokárová približuje 55. sezónu ŠFK: „Je to sezóna plná skvelej hudby a privítame mnoho excelentných umelcov“

Do kultúrneho programu podujatia sa zapájajú tradiční partneri. Okrem košických kultúrnych inštitúcií – Štátna filharmónia Košice, Východoslovenské múzeum v Košiciach, Východoslovenská galéria, Múzeum Vojtecha Löfflera, Košice – Staré Mesto, K13 – Košické kultúrne centrá sa projektmi do programu zapája i Ekumenické spoločenstvo cirkví na území mesta Košice.

S duchovnou hudbou

Po otváracom nedeľnom (12.11.) koncerte ďalší koncert nasleduje už v stredu 15. novembra. Večer sakrálnej hudby v košickom Dome umenia prinesie dielo Čajkovského a Dvořáka v podaní orchestra ŠFK sa pod taktovkou Zbyňka Müller. V programe vystúpi aj Český akademický zbor a sólisti Adriana Banásová (soprán), Alena Kropáčková (mezzosoprán), Martin Šrejma (tenor) a Tomáš Šelc (barytón). 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Hudobné pohladenie na koncerte sakrálnej hudby v košickej filke
Hudobné pohladenie na koncerte sakrálnej hudby v košickej filke

Piatok o 18:00 hod. prinesie do Seminárneho kostola sv. Antona Paduánskeho ďalší koncert v programe, ktorého sa predstavia Mucha quartet a Košický spevácky zbor učiteľov pod vedením zbormajstra Maroša Potokára.

Mucha Quartet / Kam za kultúrou
Mucha Quartet. Foto: Marcel Plavec

Koncertne bude aj vo Východoslovenskom múzeu v Košiciach. Už v sobotu po 17:00 hod. zaznie koncert s názvom SLAVIM SLÁVNO! V programe účinkujú: Lea Demeková (soprán), Filip Demek (barytón), Kombozetquartet, Zbor sv. Cyrila a Metoda pri gréckokatolíckom Katedrálnom chráme Narodenia Presvätej Bohorodičky v Košiciach.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Musica Aeterna
Jeseň 2023 so súborom starej hudby Musica aeterna

Ďakujeme vám za vašu priazeň a veríme, že sme vás tipmi v najnovšom vydaní Kam za kultúrou inšpirovali aj tentoraz. Prajeme krásny týždeň so slovenskou kultúrou!

Zdroj: OZ Albrechtina, Divadlo Nová scéna, Divadlo Jána Palárika, Divadlo Andreja Bagara, Divadlo Jozefa Gregora Tajovského, Divadlo Jonáša Záborského, Musica aeterna, Národné divadlo Košice, Noc divadiel, Slovenská filharmónia, Spišské divadlo, Slovenské národné divadlo, Symfonický orchester Slovenského rozhlasu, Štátna filharmónia Košice, Štátny komorný orchester Žilina, Vivat vox organi, Východoslovenské múzeum 

Spracovali: Silvia Mária Petrovitsová, Mária Kleinová

*** Posledná aktualizácia: 2023-11-15 (doplnené podujatie, mk) ***

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »