Novinky

Kam za kultúrou od 11.12.2023? TOTO sú naše TIPY

Kam za kultúrou

Nový týždeň je už tu a s ním prichádza aj najnovší diel TOP tipov na jedinečné, atraktívne či inšpiratívne kultúrne podujatia. Kam za kultúrou v týždni od pondelka 11. decembra 2023 ponúkne niekoľko divadelných kino zážitkov. V ponuke sú aj premiéry v znamení komédie i rozprávky či zopár derniérových titulov. Na nadchádzajúce sviatky vás naladí aj niekoľko unikátnych koncertov či sviatočnú atmosféru navodivšie výstavy či expozície. Poďte ich s nami objaviť a neváhajte sa s nami inšpirovať aj teraz.

Týždeň po druhej adventnej nedeli ponúka desiatky kultúrnych podujatí. Okrem toho, že sa Vám oplatí zavítať na vianočné trhy, a to nielen doma na Slovensku. Za návštevu stoja aj tie v bližšom či vzdialenom zahraničí. Sviatočnú – adventnú či vianočnú náladu navodia však aj mnohé inšpiratívne a návštevy hodné kultúrne podujatia v slovenských divadlách, koncertných sálach, múzeách či galériách. Ktoré sú z nich TOP? Dozviete sa v najnovšom prehľade Kam za kultúrou, ktorý pre vás tentoraz pripravili naše redaktorky Silvia Mária Petrovits a Mária Kleinová.

Kam za kultúrou odštartujme vo svete hudby

Najnovšie pokračovanie pravidelnej rubriky Kam za kultúrou začneme tentoraz vo svete hudby. Do bohatej ponuky koncertov, z ktorých si iste vyberie každý, aj teraz nahliadla naša redaktorka Silvia Mária Petrovits. Ako sme vás už od konca novembra 2023 viac ráz informovali, kalendár podujatí prekypuje koncertmi so sviatočnou – adventnou i vianočnou tematikou. A tak je tomu i teraz, a rozhodne ich nevynecháme v našom prehľade TOP tipov ani my.

ODPORÚČAME: Musica Bratislavensis 2023 vrcholí

Prehľadovku TOP tipov na koncerty začneme absolútnym TOP tipom najbližších dní. Tým je záverečný koncert cyklu 23 Musica Bratislavensis, ktorý najstarší slovenský profesionálny súbor starej hudby Musica aeterna prináša nielen Bratislavčanom pravidelne každú jeseň. Sviatočnú náladu v Dome Albrechtovcov navodí v tretiu adventnú nedeľu (17. decembra 2023) dielami, ktoré zneli niekdajším Prešporkom v časoch korunovácií.

Musica aeterna
Musica aeterna. Foto: Simona Babjaková

Než prezradíme, aká hudba patrila do playlistu starého korunovačného mesta Uhorska, nevynecháme informáciu o tom, že vstupenky na tento koncert zakúpite v sieti Ticketportal.

Korunovačný playlist

Hudba v časoch korunovácií v Prešporku zohrávala pomerne dôležitú úlohu. Tu sa výraznejšie prejavovali hudobné vplyvy Viedne, ktoré zaiste súviseli s návštevami kapely a jej účinkovaním vo sväto martinskom kostole počas korunovácii, prípadne počas iných mimoriadnych cirkevných slávnosti a politicko-spoločenských udalostí. Niektoré zaznamenané skladby dokonca určite vznikli pri príležitosti korunovácie, i keď nemuselo ísť práve tunajšiu korunováciu. V čase korunovácie Márie Terézie už bola operná prevádzka na cisárskom dvore organizovaná trochu ináč. Preto roku 1741 hrala v drevenom divadle postavenom za múrmi mesta pred Rybárskou bránou (približne na dnešnom Hviezdoslavovom námestí) operná spoločnosť Pietra Mingottiho, a to opery Artaserse Johanna Adolpha Hasseho a Alessandro nel’ Indie Baldassara Galuppiho, ktorých komorné diela v programe zaznejú.

Cisárska dvorská kapela účinkovala v rôznych tunajších kostoloch počas všetkých bohoslužieb, na ktorých sa zúčastnil panovník, ale aj na báloch a iných spoločenských podujatiach. O tejto hudbe máme k dispozícii menej správ než o korunovačnej, ale zachovalo sa dokonca aj niekoľko skladieb, ktoré predviedla Cisárska dvorská kapela aj pri takýchto príležitostiach. V 18. storočí to boli skladby kapelníka Johanna Josepha Fuxa (Offertorium de Apostolis “Estote fortes,” 1751), ktorý sa s kapelou zúčastnil uhorského snemu roku 1722 ako aj skladby vtedy populárneho vicekapelmajstra Antonia Caldaru.

Kam za kultúrou vás naladí na vianočné sviatky adventnými koncertmi

K predvianočnému a vianočnému času už tradične patria aj adventné alebo (pred)vianočné koncerty. Naladia nás na nadchádzajúce najkrajšie sviatky roka. Už v minulých vydaniach Kam za kultúrou bola reč o adventných koncertoch. Spomínali sme tie vo františkánskom kostole v Trnave, ale aj o tých, v kaštieli v Orlovom. K obom z nich sa teraz opäť vrátime, a zároveň k ním pridáme aj ďalšie. Pozrieme sa aj na koncertnú ponuku v znamení sviatkov v Slovenskej filharmónii, v Štátnom komornom orchestri v Žiline i v košickej Štátnej filharmónii.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Perinbaba a dva svety
Najočakávanejší slovenský film posledných rokov mieri do kín

Predvianočná nálada v Redute

Vo štvrtok 14. 12. 2023 predvianočný čas spríjemní koncert v rámci Populárneho cyklu v bratislavskej Redute. Plne bude v réžii orchestra Slovenská filharmónia, Slovenského filharmonického zboru a sólistov, ktorí sa predstavia pod taktovkou Leoša Svárovského. Dramaturgovia ho vystavali výlučne z tvorby trojice autorov, ktorých život je spätý so Slovenskom. Prvým z nich je bratislavský rodák, Johann Nepomuk Hummel, z ktorého tvorby zaznie Koncert pre trúbku a orchester Es dur so sólistom Stanislavom Masarykom. Súčasník Mozarta a Haydna komponoval koncert pre trúbku v predvianočnom čase v roku 1803. Novoročnú premiéru, ktorá podčiarkla Hummelov vstup do Esterházyho dvornej kapely, odohral skladateľov priateľ, významný trumpetista a vynálezca klapkovej trúbky Anton Weidinger.

SF Slovenská filharmónia / Kam za kultúrou
Slovenská filharmónia. Foto: Peter Brenkus

„Lebo chlapček sa nám narodil, daný nám je syn, na jeho pleci bude kniežatstvo a bude nazvaný: zázračný Radca, mocný Boh, večný Otec, Knieža pokoja,“ znejú verše z knihy proroka Izaiáša. Vo vianočnej kantáte sa o biblický text opiera Ján Levoslav Bella, skladateľ, ktorého diela sú pre našu domácu hudobnú tvorbu prelomové a častokrát i novátorské. Zaznejú nielen jeho Vianoce v úprave Ľudovíta Rajtera, ale aj kantáta Uns ist zum Heil ein Kind geboren. Bellov o tridsať rokov mladší kompozičný kolega Mikuláš Moyzes taktiež nadväzuje na hudobnú reč neskorého romantizmu, no v Omši d mol čerpá aj z prvkov slovenského folklóru. 

Slovenský filharmonický zbor a zbormajster Jozef Chabroň. Foto: J. Lukáš
Slovenský filharmonický zbor a zbormajster Jozef Chabroň. Foto: J. Lukáš

Počas koncertu sa predstaví i kvarteto vokálnych sólistov, ktorých môžete poznať i z úloh v Opere SND či na iných domácich scénach. Budú to sopranistka Mariana Sajko, mezzosopranistka Michaela Šebestová, tenorista Juraj Kuchar a bas Martin Mikuš. Vstupenky zakúpite v Pokladnici SF alebo na webe.

Bohatá vianočná ponuka v Bratislave

Toto vydanie Kam za kultúrou neopomenie ani ďalšie koncerty v Bratislave, ktoré vás na nadchádzajúce sviatky istotne naladia. V piatok 15. decembra 2023 sa vydajte na adventný koncert komorného orchestra Beliczay do Zrkadlovej siene Primaciálneho paláca v Bratislave. Na jeho programe nájdete diela G. P. Telemanna, J. Haydna, A. Piazzollu či E. H. Griega. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.sk.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Mikulášsky sprievod / sv. Mikuláš
Svätý Mikuláš obdarúva malých i veľkých

Svojou troškou – tradičným vianočným koncertom k ním prispieva aj Staromestský ženský spevácky zbor Les Sirènes a detský spevácky zbor Starého Mesta – Sirénčatá pod taktovkou Lukáša Kunsta. Pripravujú ho v sobotu 16. decembra večer po 19:00 hod. v Kostole Cirkvi Bratskej na Cukrovej ul. v Bratislave. Na programe zaznejú svetové vianočné koledy, dielo Ladislava Kupkoviča Do hory, do lesa, či Ceremony of Carols Benjamina Brittena. Lístky zakúpite v sieti Predpredaj.sk.

V tom istom čase ožije Dom kultúry v bratislavskej Dúbravke iným vianočným koncertom. Prenesie vás do sveta filmových melódií, ktorá nás spája a oslavuje ducha Vianoc. Na koncerte si vypočujete veľkolepé vianočné orchestrálne skladby z vašich obľúbených filmov a muzikálov.  Vianočná symfónia filmových tónov zaznie v podaní poloprofesionálneho 60-členného Orchestra DOMINANTA, ktorého profesionálni hudobníci sa venujú výchove mladých hudobníkov, ktorých spája vášeň pre hudbu.

Vianoce s Metropolitným orchestrom Bratislava

Metropolitný orchester Bratislava pozýva v tretiu adventnú nedeľu po 17:00 hod. svojich priaznivcov do DK Zrkadlový háj v Bratislava-Petržalke na Veľký vianočný koncert. Čakať vás bude niekoľko prekvapení, ale aj pestrá zmes hitov rôznych období a štýlov. Na svoje si prídu milovníci klasickej hudby, opery, operety, vianočných piesní v atraktívnom aranžmá a na záver si spoločne aj zaspievate najznámejšie koledy.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Advent - viac než len čas predvianočných príprav
Advent - viac než len čas predvianočných príprav

Sviatočne aj v Banskej Bystrici, Orlovom a v Trnave

Naladenie sa na nadchádzajúce sviatky sľubujú aj ďalšie koncertné zážitky. Už v utorok 12. decembra 2023 po 18:00 hod. sa v Späthovej vile v Banskej Bystrici uskutoční koncert s názvom Vianoce pre štyri ruky. Vianočné melódie v úprave pre štyri ruky prinesie skladby od skladateľov ako Carl Czerny, P. I. Čajkovskij či I. Berlin v podaní dvojice vynikajúcich slovenských klaviristov Evy Varhaníkovej a Ladislava Fančoviča.

Eva Varhaníková / Slovenská filharmónia
Eva Varhaníková. Zdroj: archív SF
Ladislav Fančovič
Ladislav Fančovič. Foto: Rudolf Baranovic

V podvečer tretej adventnej nedele sa v Kaštieli Gino Park Palace Orlové**** odohrá ďalší sviatočný koncert. Tentoraz prinesie tóny vianočnej hudby na vlne poľovníckych melódií v podaní zostavy Corn Ludens. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Eugen Onegin / Štátna opera / Kam za kultúrou
Eugen Onegin sa vracia do Banskej Bystrice. Štátna opera ho uvedie v ostatnú novembrovú sobotu

Čas rozjímania a čas radosti vo františkánskom kostole v Trnave spestrí aj v najbližšiu nedeľu večer ďalší adventný koncert. Tentoraz sa uskutoční v podaní Ensemble flair a spevácka skupina Blaženky. Návštevníkom tohto stretnutia sprostredkujú hudobnú  mozaiku adventných a vianočných piesní z rôznych kútov Čiech, Moravy a Sliezska. Príbeh o narodení Ježiša Krista, lyrické balady z Valašska, radostná novina z Horňácky, koledy z Lašska – to všetko zaznie v tradičnom i v novom spracovaní.

Žilinský predvianočný koncertný maratón

O sviatočnú náladu sa postará nielen ďalší adventný koncert v Orlovom, ale aj obľúbené vianočné koncerty so Štátnym komorným orchestrom Žilina. Ponúkne tradičný vianočný program s množstvom krásnych vianočných melódií a vianočnej nálady. Vykúzli tú správnu vianočnú náladu v Dome umenia Fatra v Žiline.  Stane sa tak dokonca viac ráz počas najbližších dní. Od štvrtku 14. decembra do pondelka 18. decembra 2023 sa Štátny komorný orchester Žilina spolu so Žilinským miešaným zborom so zbormajstrom Štefanom Sedlickým a sólistami opäť predstavia pod taktovkou bývalého šéfdirigenta ŠKO Simona Chalka.

SKO - Vianočný online koncert 2021
Vždy vypredané Vianočné koncerty ponúkajú skvelé zážitky. Zdroj: ŠKO Žilina

O sólové party sa postarajú rakúska čembalistka Ines Schüttengruber a členovia ŠKO – koncertný majster Róbert Kopelman, 1. flautistka Klára Kubriczká a obidvaja hornisti ŠKO – Nazar Spas a Nicola Fattori. Prvýkrát sa s ŠKO v Dome umenia Fatra predstaví mladá slovenská sopranistka Glória Nováková. Na návštevníkov vianočných koncertov si v tieto dni pripravili atraktívny program. Okrem vianočných skladieb v úprave A. Harvana a M. Kittnera zaznejú diela barokových géniov G. Ph. Telemanna, A. Vivaldiho a J. S. Bacha.

Košické hudobné Vianoce

K bohatej ponuke adventných a vianočných koncertných podujatí sa i tohto roku pripája Štátna filharmónia Košice, ktorá má v našich prehľadoch TOP tipov Kam za kultúrou svoje výsadné miesto. Pre svojich návštevníkov pripravila tri vianočné koncerty. Jej sviatočné koncerty zažijete v košickom Dome umenia vždy o 19:00, a to  v dňoch 17. – 19. decembra 2023. Sólistom večera bude slovenský husľový virtuóz Dalibor Karvay. K sviatočnej atmosfére prispejú Košický spevácky zbor učiteľov a Zbor sv. Cecílie. Pod taktovkou Adama Sedlického sa spolu s orchestrom ŠFK predstavia sopranistka Michaela Kušteková, mezzosopranistka Terézia Kružliaková, tenorista Michal Lehotský a basista Gustáv Beláček. K dispozícii zostávajú posledné vstupenky.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Robert Jindra / Štátna filharmónia Košice
Robert Jindra: Mojím cieľom je prispieť k hudobnej edukácii

Od nedele 17. decembra do utorka 19. decembra 2023 sprostredkujú vianočnú atmosféru aj americkí hudobníci – speváčka Natascha Wright a klavirista, skladateľ Alfred McCrary. Spoločne zahrajú a zaspievajú najväčšie svetové hity, svetoznáme balady, vianočné piesne a koledy. Keďže sú obaja členmi gospelovej formácie TheMcCrary´s, koncert obohatia aj gospelové skladby. To všetko okúsite v nedeľu v Košiciach, v pondelok v Prešovev utorok v Hlohovci aj v sprievode slovenského komorného kvarteta La Speranza! Vstupenky zakúpite na Predpredaj.sk.

Romantický večer plný virtuozity

Piatok 15. decembra 2023 zažijete v Moyzesovej sieni v Bratislave koncert, v ktorom sa snúbi romantika a nesmierna virtuozita. Okúsite brilantnú virtuozitu v podaní sólových huslí a kontrabasu s výnimočnou programovou bodkou dvojkoncertu talianskeho majstra Bottesiniho. Sólistami budú dvaja poprední slovenskí hudobníci – Alan Vizváry (husle) a Filip Jaro (kontrabas). Sprevádzať ich bude Hilaris quintet  v zložení Anežka Kara (1. husle), Andrej Baran (2.husle), Roman Rusňák (viola), Katarína Zajacová (violončelo) a Michal Vavro (kontrabas). Večer plný romantických poetických tónov vzdá aj poctu obdivovanému skladateľovi Eugenovi Suchoňovi (1908-1993) pri príležitosti jeho dvojitého výročia. Vychutnajte si secesne ľúbivého Storcha, nežného Dvořáka, búrlivého i zasneného Suchoňa a bravúrneho Bottesiniho. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Sperger Duo pozýva na cestu poznávania klenotov českého romantizmu
Sperger Duo pozýva na cestu poznávania klenotov českého romantizmu

Nalaďme sa na Vianoce aj s tipmi zo sveta strieborného plátna

Naša prehľadovka Kam za kultúrou nekončí a pokračuje ďalšími tipmi. Z bohatej ponuky sme pre vás vybrali tip na divadlo na striebornom plátne. Na plátna kín siete CINEMAX už v stredu 13. decembra zavíta balet DON QUIJOTE v podaní Kráľovského baletu z Londýna. Stojí na rovnomennom epickom románe Miguela de Cervantesa, ktorý divákov sprevádza dobrodružstvami excentrického šľachtica Dona Quijota a jeho verného druha Sanchu Panza. Inscenácia Carlosa Acostu vytvorená pred desiatimi rokmi pre Kráľovský balet prekypuje vtipom aj bravúrnymi choreografiami a verne zachytáva kúzlo horúceho Španielska.  Nenechajte si ujsť strhujúci balet, ktorý v sebe miesi tragické a komické prvky, výsledkom čoho je emóciami prekypujúce predstavenie. 

André Rieu príde do kín už tento víkend

Pre mnohých sú Vianoce najkrajším obdobím v roku. Tento rok prídu o niečo skôr vďaka kino-špeciálu husľového virtuóza Andrého Rieu s názvom BIELE VIANOCE. Sľubuje oslavu, na ktorú sa nezabúda. Už od prvého zvončeka sa ponoríte do nenapodobniteľnej vianočnej atmosféry Andrého zimnej ríše divo. Budete sa môcť kochať krásne vyzdobeným vianočným palácom plným snehu, s dvomi klziskami, nádhernou zimnou scenériou, romantickým nasvietením, červeným kobercom, 150 lustrami a viac než 50 benátskymi svietnikmi. Užite si ducha Vianoc pri speve a tanci v uličke a pri počúvaní nestarnúcich vianočných kolied, romantických valčíkov a krásnych piesní z celého sveta, ako napr. Roľničky, Ave Maria, Tichá noc, Aleluja, a mnoho ďalších.

Diváci si v kinách budú tiež môcť užiť exkluzívny pohľad do zákulisia, pri ktorom bude moderátorka Charlotte Hawkins hovoriť s Andrém o tvorbe jeho hudobnej zimnej ríše divov. Je to perfektný skorý darček k Vianociam pre Andrého fanúšikov. Bude to nezabudnuteľný zážitok pre celú rodinu, ktorý si vychutnáte v kinách siete CINEMAXcez víkend 16. a 17. decembra 2023.

Kam za kultúrou pokračuje aj vo svete divadla

Najnovšie Kam za kultúrou zavíta aj do sveta divadla. Pozrieme sa na výnimočné predstavenia, premiéry a derniéry, ktorých týždeň od pondelka 11. decembra sľubuje niekoľko. Jedným z TOP divadelných zážitkov sľubujúcich aj vianočnú náladu je výnimočný, a snáď najznámejší vianočný balet LUSKÁČIK. Na Slovensko sa po veľkom úspechu s predstavením Labutie jazero práve s ním vracia divadlo “Royal Classical Ballet“.  Všetci milovníci baletu, tanca a klasickej hudby sa môžu tešiť na ich ďalšie nezabudnuteľné vystúpenie. 

Sviatočnú atmosféru a kúzlo známeho príbehu, očarujúcu Čajkovského hudbu, skvelých divadelných umelcov a tanečníkov divadla klasického baletu a nádherné kostýmy a kulisy sľubuje Royal Classical Ballet Slovákom zažiť počas svojich troch predstavení na Slovensku. Odohrajú ich od pondelka do stredy 11. – 13. decembra na troch miestach: v Bratislave (11.12.), následne v Žiline (12.12.) a napokon v Trenčíne (13.12.). Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

S Luskáčikom aj v SND i v Košiciach

Detský balet LUSKÁČIK neodmysliteľne patrí k obdobiu Vianoc. Tajomný oživený svet v tieni vianočného stromčeka, odvážny Luskáčik bojujúci s myším kráľom a roztancované snehové vločky sú ikonickými obrazmi baletu, ktorého rozprávkový príbeh sa vznáša na podmanivých melódiách P. I. Čajkovského. Počas decembrových dní si tento najslávnejší vianočný baletný titul pozrieť aj v Sále Opery a baletu Slovenského národného divadla. Najbližšie už v utorok (večer), stredu, štvrtok a v sobotu nielen večer, ale dokonca aj dopoludnia.

Typický vianočný príbeh Luskáčika sa témou stane v sobotu 16. decembra od 16:00 hod. aj v Národnom divadle Košice.

Pucciniho Bohéma so vzácnym castom

V Bratislave ešte na chvíľu zostaňme. Opera SND ponúkne v nedeľný podvečer po 17:00 hod. ďalšiu reprízu slávnej Pucciniho opery BOHÉMA. Pútavý príbeh o štvorici mladých chudobných umelcov rozpráva režisér Peter Konwitschny bez sentimentality, prosto a presvedčivo. Pucciniho veristický výklad mieša úsmevné scény s tragickými ako verný obraz všedného života; pohľad režiséra je prenikavý i plný porozumenia. V rukách Petra Konwitschného nestráca Bohéma nič zo svojej krásy – a zároveň získava na dramatickej pravdivosti a sile. Hoci sa jedná o reprízu, mimoriadne inšpiratívne a divácky atraktívne bude obsadenie. Tešiť sa môžete na Lindu Ballovú, Slávku Zámečníkovú, Pavla Bršlíka, Daniela Čapkoviča, Filipa Tůmu, Petra Kellnera, Ivana Zvaríka a za dirigentským pultom Enrica Dovica.

Týždeň v znamení derniér

V Kam za kultúrou sa spoločne pozrieme aj na divadelný týždeň v znamení derniér. Viaceré slovenské divadlá sa počas najbližších dní rozlúčia s viacerými titulmi. Slovenské komorné divadlo Martin sa s ikonickým titulom jedného z najväčších klasikov svetovej dramatickej literatúry Antona Pavloviča Čechova TRI SESTRY v originálnej interpretácii Mariána Amslera rozlúči už vo štvrtok 14. decembra 2023.

Ďalšiu derniéru sľubuje Divadlo Andreja Bagara v Nitre. To dá v sobotu 16. decembra večer prvé zbohom adaptácii piatich dosiaľ nezdivadelnených poviedok B. S. Timravy, ktorá na pôdoryse vzťahov a konfliktov prameniacich z majetkových sporov a dobových konvencií s osobitým humorom vykresľuje podstatu slovenskej nátury.  ROZSOBÁŠE sa s Nitrou definitívne rozlúčia 18. decembra 2023.

V Kam za kultúrou nechýbajú ani premiéry

Počas 50. kalendárneho týždňa roka 2023 nie je núdza ani o premiéry, a tak aj na tie sa spolu pozrieme v najnovšom vydaní Kam za kultúrou. Začneme ponukou v Spišskom divadle, ktoré sa do sviatočného šatu odeje v piatok a v sobotu (15. a 16. decembra 2023). Spišské divadlo sezónu 2023/2024 venuje láske v rôznych podobách. Túto tému odráža aj dramatizácia románu Aleny Sabuchovej Šeptuchy, za ktorý autorka získala v roku 2020 cenu Anasoft litera.  Tešiť sa môžete na dramatizácia románu o dospievaní, priateľstve a ľuďoch vo svojráznom regióne na hranici medzi Poľskom a Bieloruskom – Podlasí, ktorý je zahalený v hmlách a opradený legendami. Autorka drsne a zároveň citlivo opisuje, ako ľudia žijú v Podlasí a ako Podlasie žije v nich. Dramatizáciu príbehu ŠEPTUCHY prináša Spišské divadlo v slovenskej premiére v réžii Mariany Luteránovej.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Literárny fond ocenil publikácie, ktoré vydal Divadelný ústav. Sú skvelým tipom na darček pod stromček!
Literárny fond ocenil publikácie, ktoré vydal Divadelný ústav. Sú skvelým tipom na darček pod stromček!

Trnavčania premiérujú titul pre deti

Rozprávky v divadle dokážu byť pre deti nezabudnuteľným zážitkom na celý život. Práve takýto zážitok pripravuje v jubilejnej sezóne aj Divadlo Jána Palárika v Trnave. Na svoje dosky prináša rozprávku o princovi Bajajovi. Tá patrí k nezabudnuteľným klasikám, ktoré vypovedajú o podstate lásky a šťastia – srdce princeznej sa nezískava peknými slovami, ale činmi, odvahou, statočnosťou a vytrvalosťou. Príbeh o Bajajovi ožíva v novom spracovaní Lucie Mihálovej, ktoré hýri hravými veršami a piesňami. Réžie sa zhostil renomovaný slovenský režisér a rodený Trnavčan Kamil Žiška. Do inscenácie vnáša nielen svoje dlhoročné skúsenosti s bábkovým a kabaretným divadlom, ale aj pravú rozprávkovú mágiu, ktorá nadchne všetky vekové kategórie. Rozprávku PRINC BAJAJA si v trnavskom divadle môžete pozrieť v predpremiérach vo štvrtok 14. decembra, počas piatkovej premiéry a tiež v sobotu 16. decembra 2023.

Bajaja / Kam za kultúrou
Rozprávková novinka v Divadle Jána Palárika. Foto: R. Tappert

Bratislavský týždeň s Vyznaním

V Kam za kultúrou majú svoje miesto aj „bežné“ predstavenia. Jedným z TOP divadelných podujatí najbližších dní zažijete v Divadelnej sále IUVENTA v Bratislave denne počas tohto týždňa s muzikálom v réžii Jána Ďurovčíka. Slovenský hit VYZNANIE, známy vďaka fenomenálnej interpretácii Mariky Gombitovej vzkriesi aj ďalšie hity legendárneho Modusu s hudbou Janka Lehotského ako Úsmev, Dievčatá, Pozhasínané, Veľký sen mora „Mená lodí stratených” v nádhernom príbehu plnom vášne, humoru, napätia a lásky. Vstupenky na Predpredaj.sk.

Banskobystrická opera s operným klenotom

Štátna opera Banská Bystrica prichádza so štvordejstvovou operou talianskeho verizmu ANDREA CHÉNIER. Patrí k vrcholom tvorby konca 19. storočia a k zlatému fondu svetovej opery, ku ktorému sa operné domy vracajú znovu a znovu. Giordano vládol schopnosťou vytvoriť silnú dramatickú hudbu s intenzívnym citovým nábojom. Libreto vytvorené L. Ilicom vzniklo bez literárnej predlohy, no je založené na živote reálnej historickej osobnosti francúzskeho básnika Andrého Chéniera. Práve prostredníctvom jeho pohnutého života sa diváci môžu preniesť do dynamickej doby Veľkej francúzskej revolúcie (1789). Témou opery je však viac ako politické udalosti tej doby, láska v čase spoločenských zmien. 

Základom je kontrast a podstatou sú ľahko zapamätateľné melódie a silný emotívny zážitok z hudby. Tešiť sa môžete na Alberta Profetu, Máriu Porubčinovú, Carmen Štroffek Ferenceiovú, Šimona Svitoka, Martina Morháča, Petra Račka, Romana Krška a ďalších.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Ceny Dosky 2023 / SND, SKD Martin
Poznáme nových držiteľov prestížnych divadelných cien Dosky 2023

Kam za kultúrou? Adventné a vianočné trhy

V Kam za kultúrou nevynecháme ani výnimočné podujatia v znamení adventu a Vianoc. K ním bez pochýb patrí napríklad stredoveké vianočné trhy na Bratislavskom hrade, ktoré si môžete vychutnať od 15. do 17. decembra 2023. Návštevu Stredovekých trhov odporúčame spojiť s návštevou SNM – Historického múzea v interiéri hradného paláca. K adventnej nálade dopomôže výstava Betlehemov “Pokoj ľuďom dobrej vôle” či výstava sakrálneho umenia “Na slávu a chválu“. Remeselnú tému doplní Príbeh holíčskej fajansy a viac o stredoveku sa dozviete v expozícii Dejiny Slovenska, ktorá obsahuje aj interaktívne prvky pre najmenších. Okrem nich sa v termíne 14. – 17. 12. v Kaštieli Betliar uskutočnia aj adventné trhy.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Vianočné trhy Bratislava / Advent
Nalaďme sa na Vianoce 2023: Vianočné trhy začínajú po Slovensku

Tvorivé dielne pre malých i veľkých

Vianočnú atmosféru na Bratislavskom hrade počas 3. adventnej nedele v čase od 14:00 do 17:00 hod. umocnia vianočné tvorivé dielne. Pre menších i väčších šikovníkov a šikovníčky ich pripravujú v SNM – Historickom múzeu na 3. poschodí U lišiaka. Zaujímavý workshop, tentoraz pre starších, ponúka SNM – Múzeu bábkarských kultúr a hračiek, Hrad Modrý Kameň. Ich témou sú vianočné ozdoby. V sobotu 16. decembra 2023 od 9:00 do 15:00 hod. sa v remeselnej dielni múzea uskutoční ukážka výroby vianočných slamených ozdôb. Mgr. Anna Brezovská naučí záujemcov techniku špirálového pletenia. Pod vedením šikovných rúk skúsenej lektorky si tak vyhotovíte prvé dekorácie zo slamy. Domov si odnesiete originálne a zároveň tradičné vlastnoručné vianočné ozdoby zo slamy.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Jakubiskova Perinbaba je spojená so Spišským divadlom. Herec Albín Medúz stvárňuje rovnakú úlohu vo filme aj v divadle
Jakubiskova Perinbaba je spojená so Spišským divadlom. Herec Albín Medúz stvárňuje rovnakú úlohu vo filme aj v divadle

Kam za kultúrou pozve na výstavy v znamení Vianoc

Pri téme sviatočného naladenia zostávame aj v časti venovanom výstavám a expozíciám. Ako prvé si toto vydanie Kam za kultúrou všíma výstavy s vianočnou témou. Dominuje im symbol Vianoc, ktorým sú betlehemy. Za zakladateľa tradície vianočných betlehemov sa považuje sv. František z Assisi, ktorý v predvečer Božieho narodenia v roku 1223 inštaloval scénu narodenia Ježiška v lesnej jaskyni pri dedinke Greccio v talianskom regióne Umbria. Betlehemy sa postupne dostali do kostolov, neskôr sa presunuli do súkromných obydlí a až do rozšírenia vianočných stromčekov v 19. storočí boli ústredným symbolom Vianoc. Stavanie betlehemov sa všeobecne rozšírilo a vyvrcholilo začiatkom 20. storočia. Nájdete ich na Bratislavskom hrade, v Topoľčanoch, na Kysuciach, ale aj v iných slovenských múzeách.

Pokoj ľuďom dobrej vôle

Na výstavu betlehemov sa vydajte do 31. januára 2024 na Bratislavský hrad. Výstava Pokoj ľuďom dobrej vôle predstavuje reprezentatívny výber viac ako 60 historických a ľudových betlehemov  z územia celého Slovenska  i niektorých susedných európskych krajín (Česko, Rakúsko). Časovo pokrývajú obdobie od 18. po koniec 20. storočia. Doplňujú ich maľby na skle, papieri a plátne s adventnou a vianočnou tematikou. Všetky  vystavené a pre túto príležitosť zreštaurované artefakty  pochádzajú zo zbierok SNM – Historického múzea, Ľubovnianskeho múzea – Hradu v Starej Ľubovni a súkromných fondov.  

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
V krajine remesiel 2023 / Kam za kultúrou
Galéria ÚĽUV otvára novú výstavu V krajine remesiel 2023

Betlehemy rezonujú aj na výstave Tríbečského múzea v Topoľčanoch. Výstava predstaví betlehemy z rozličných materiálov zo Slovenska i z celého sveta, ktoré pochádzajú zo zbierky Tribečského múzea, ako aj od súkromného zberateľa Ľuboša Absolona. Výstavu Symbol Vianoc môžete navštíviť do 10. januára 2024.

Symbol Vianoc / Tríbečské múzeum / výstavy / Kam za kultúrou
Symboly Vianoc - aj to sú betlehemy s už 800-ročnou tradíciou. Zdroj: Tríbečské múzeum

Do vianočných šiat sa odialo aj Trenčianske múzeum. Na hrade Trenčín môžete navštíviť dve zaujímavé výstavy. Jednej dominuje téma krasopisu a interakcie, druhej romantické znázornenia vianočnej a zimnej idylky v dielach Josefa Ladu. Okrem tvorby jedinečného českého ilustrátora, maliara a spisovateľa Josefa Ladu nechýbajú interaktívne prvky, detská dielnička a knižky, ktorých ilustrácie a texty zahrievajú srdcia a vykúzlia úsmevy na tvári aj dnes.

V znamení zvykov

Aj v aktuálnom vydaní Kam za kultúrou si pripomenieme výstavu, ktorú ponúka Oravské múzeum P. O. Hviezdoslava v priestoroch Florinovho domu v Dolnom Kubíne. Je ňou tematická výstava s názvom Od Kataríny do Hromníc“. Výstava zachytáva tradičné podoby predvianočného a vianočného obdobia, prezentuje pestrosť ľudových obyčajou, tradícií i liturgických zaujímavostí. Návštevníci sa  prostredníctvom zbierkových predmetov, textových bannerov a dobových fotografií symbolicky prenesú do čarovného obdobia od Kataríny do Hromníc.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Sv. Katarína
Na skok k adventu: keď meniny slávi Katarína, začínajú stridžie dni

Vianoce v Kysuckom múzeu

Na obdobie najkrajších sviatkov v roku pripravilo bohatý program vo svojich expozíciách aj Kysucké múzeum. V expozičných priestoroch renesančného Kaštieľa v Radoli nájdete výstavu „K Ježiškovi do Betlema pôjdeme …“, ktorá predstaví betlehemy zo zbierok Kysuckého múzea. Vystavené exponáty sú vyrobené technikou vyrezávania z dreva, zo šúpolia, zo sadry, vosku, cínu a papiera. Niektoré betlehemy budú môcť návštevníci vidieť po prvýkrát. Najstarším vystaveným exponátom je papierový betlehem zo začiatku 20. storočia, ktorý bol získaný v roku 1986 v Turzovke. Zaujímavý je drevený betlehem, ktorý zhotovil umelecký stolár František Tabaček z Kysuckého Nového Mesta pre svoje deti na Vianoce v roku 1939. 

Betlehemy / Kysucké múzeum / Kam za kultúrou / výstavy
Krásne slovenské betlehemy nájdete aj v Kysuckom múzeu. Zdroj: Kysucké múzeum

Pozoruhodný voskový betlehem venovala Kysuckému múzeu v roku 2013 Jarmila Šusteková (rodáčka z Čadce) pôsobiaca v Slovinsku. K výstave sú pripravené aj tvorivé dielne pre školy – vitrážové pohľadnice s vianočným motívom. Výstava potrvá od 12. novembra 2023 do 25. februára 2024. V rámci Kysuckého múzea aj Múzeum Čadca ponúka zaujímavé výstavy s vianočnou tematikou. Jednou z nich je výstava s názvom Vianoce a ich tajomstvá, ktorú spojili s predajom remeselných výrobkov. Ďalšej s názvom Medovnikárstvo – sladký pôžitok Vianoc dominujú medovníky. Zaujímavou bude aj krátkodobá výstava, ktorú otvorila až medzi sviatkami (27. – 30.12.2023) v Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke. Jej témou bude prežívanie Vianoc na Kysuciach.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Blízko adventu: aj Ondrej praje zvykom i láske
Blízko adventu: aj Ondrej praje zvykom i láske

V Tripolitane tiež s vôňou medovníkov

Medovníčky dominujú aj Krajskému múzeu v Prešove – Tripolitane. Medovníkové Vianoce „rozvoniavajú“ Rákociho palác. Na výstave spoznáte skutočne silný príbeh medovnikárskeho majstra, Jozefa Šandallu z Prešova. Výstava prezentuje po prvýkrát medovnikárske remeslo Jozefa Šandallu a jedinečnú zbierku medovnikárskych foriem a náradia z dielne jedného z posledných medovnikárskych majstrov z Prešova, ktorému bola jeho dielňa znárodnená v roku 1950. Súčasťou výstavy bude aj prezentácia kolekcie cukrárskeho medeného riadu, mobiliár starých kuchýň, formičiek na odlievanie voskových predlôh a papierových farebných tlačí na zdobenie perníkov, ktoré z jeho dielne previezli do depozitu Tripolitany.

Kam za kultúrou? V znamení sakrálneho umenia

Mnohým dominuje aj sakrálne umenie. Kresťanské motívy zo zbierok výtvarného umenia SNM – Historického múzea nájdete na Bratislavskom hrade v rámci výstavy Na slávu a chválu, ktorú môžete navštíviť až do 31. 12. 2024. Sochy, tabuľové maľby, ikony a olejomaľby v časovom rozpätí od 14. storočia po začiatok 20. storočia návštevníkom “prerozprávajú” mnohé biblické príbehy Starého a Nového zákona, príbehy zo života svätcov a predstavia rozmanitosť ikonografického stvárnenia Panny Márie.  Ďalšie klenoty sakrálneho umenia nájdete v expozíciách Slovenskej národnej galérie, ale aj v rámci výstavy Zaži barok vo Východoslovenskom múzeu v Košiciach.

Veríme, že sme vás v tomto vydaní Kam za kultúrou inšpirovali a našli ste si “to pravé orechové”, ktoré vás naladí nielen na vianočnú nôtu. 

Zdroj: CINEMAX Slovensko, Divadlo Andreja Bagara v Nitre, Divadlo Jána Palárika, Hilaris Chamber Orchestra, JAN Entertainment, Kysucké múzeum, Les Sirénes, Musica aeterna, Národné divadlo Košice, Oravské múzeum, Predpredaj.sk, Slovenská filharmónia, Slovenská národná galéria, Slovenské komorné divadlo Martin, Slovenské národné divadlo, Slovenské národné múzeum, Spišské divadlo, Štátna opera, Štátna filharmónia Košice, Štátny komorný orchester Žilina, Ticketportal, TELKE, Trenčianske múzeum, Tríbečské múzeum, Tripolitana, Východoslovenské múzeum v Košiciach

Spracovali Silvia Mária Petrovitsová (koncerty), Mária Kleinová (výstavy, divadlá, sumár)

*** Posledná aktualizácia: 2023-12-12 (admin, terval)

Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská
Culture Hudba News Podujatia PR

Mozart pozýva deti do košickej filky

Mozart pozýva deti do košickej filky. Spoznajte spolu s deťmi život i dielo nesmrteľného skladateľa s košickými filharmonikmi a Gabrielom Rovňákom!

Read More
Translate »