Festival Pardubické hudební jaro vrcholí na jeseň

43. Pardubicke hudebni jaro

Medzinárodný festival Pardubické hudební jaro je už od roku 1978 významnou kultúrnou udalosťou východočeského regiónu. Mnohé koncerty z jarného sviatku hudby sa kvôli protipandemickým opatreniam vysielali online prostredníctvom sociálnych sietí. A pre iné sa hľadali nové termíny v neskorších mesiacoch roka 2021. Vstupuje už do svojho finále. Dnes máme pred sebou už len trojicu koncertov z tohto ročníka.

Organizátori si pre návštevníkov pripravili zaujímavý program. Žánrovo sa opäť zamerali na klasiku a pôvodne nemali chýbať ani edukačné projekty a sprievodný program. Dramaturgia Pardubického hudebního jara venovala aj tento rok  pozornosť výročiam významných udalostí a osobností. Festival si pripomína 180. výročie narodenia Antonína Dvořáka. Nezabudol ani na 500 rokov od úmrtia renesančných osobností Josquina Dezpres a zakladateľa Pardubic Viléma z Pernštejna či 230 rokov od úmrtia Wolfganga Amadea Mozarta a storočnicu Astora Piazzolla.

Festival s výborným programom i účinkujúcimi

Okrem koncertov a detského programu, organizátori naplánovali v Pardubiciach, Chrudimi, Vysokom Mýte, Přelouči, Sezemiciach, Heřmanovom Městci a v Hlinsku besedy, operné a crossoverové predstavenia. Tento ročník prináša aj zaujímavých účinkujúcich:  operný súbor Divadla F. X. Šaldy Liberec, Symfonický orchester hl. m. Prahy FOK s dirigentom Tomášom Braunerom, Czech Brass Ensemble, Hudba hradnej stráže a Polície ČR, komorný súbor Barocco sempre giovane, Lobkowitz trio, Dvořákovo klavírne kvarteto, Cappella Mariana či Escualo kvintet. Z radov sólistov spomeňme  Jana Mráčka (husle), Lukáša Vondráčka (klavír), Jiřího Bártu (violončelo), Hanu Blažíkovú (soprán), Ladislava Horáka (akordeon) či nemeckého trubkára Otta Sautera a talianskeho organistu Enrica Zanovella.

Človek mieni, pandémia mení. Zmenila aj tento festival.

Nepriaznivá epidemická situácia na jar spôsobovala vrásky na čele aj organizátorom tohto festivalu.

43. Pardubicke hudebni jaro
Sopranistka a harfistka Hana Blažíková s Ensemble More Maiorum počas prológu festivalu. Zdroj: pardubickehudebnijaro.cz

Jeho prológ, koncert 7. marca s názvom Fortuna Volubilis (Vrtkavá šťastena) na zámku v Pardubiciach venovali rodu Pernštejnovcov.Oficiálne 43. festivalový ročník zahájili slávnostným otváracím koncertom až 14. marca. Predstavila sa na ňom Komorná filharmónia Pardubice s dirigentom Janom Talichom a sólistom – huslistom Janom Mráčkom.  V Sukovej sieni Domu hudby v Pardubiciach ho venovali 180. výročiu narodenia Antonína Dvořáka. Oba spomínané koncerty aj so šesticou ďalších s marcovým a aprílovým termínom sa  uskutočnili len ako streamované koncerty.  Vychutnať si ich môžete aj dnes na stránkach festivalu či Youtube.

Osem ďalších koncertov festivalu presunuli na jeseň

Osem ďalších koncertov presunuli organizátori na náhradné termíny v lete a na jeseň. Niektoré plánované podujatia zrušili. Za obeť neprehľadnému vývoju tak padlo predstavenie Dvořákovej opery Rusalka v naštudovaní Petra Hostinského. Mala zaznieť v podaní speváckeho oddelenia a Symfonického orchestra Konzervatória v Pardubiciach pod taktovkou dirigenta Tomáša Žideka

Bez náhrady zrušili aj koncert k storočnici Astora Piazzollu s akordeonistom Ladislavom Horákom i vystúpenie špičkového českého klaviristu Lukáša Vondráčka v sprievode Symfonického orchestra hlavného mesta Prahy FOK pod taktovkou Tomáša Braunera s dielami Antonína Dvořáka a Johanesa Brahmsa.

Ladislav Horák / 43. Pardubicke hudebni jaro
Akordeonista Ladislav Horák. Zdroj: pardubickehudebnijaro.cz

Podobný osud postihol aj koncert Detského speváckeho zboru Iuventus Cantans (zbormajster Zdeněk Kudrnka). V ich podaní mala zaznieť detská opera Hansa Krásu – Brundibár na libreto Adolfa Hoffmeistera. Postavu v tejto opere svojho času ešte ako dievčatko v koncentračnom tábore v Terezíne spievala Elle Stein-Weisbergerová.  

Večer mal byť spojený s projekciou francúzskeho dokumentu „Les enfants de Terezín et le monstre á moustache“ (Deti v Terezéne a netvor s fúzami). Po ňom sa mala ukončiť beseda s pani Evou Lustigovou a režisérkou filmu Henriette Chardak. Škoda, že sa organizátorom nepodarilo ich zrealizovať ani v náhradnom termíne.

Zostáva už len detský muzikál a dva koncerty

Na posledný októbrový týždeň a začiatok novembra si organizátori festivalu nechali trojicu podujatí. Rozprávkový muzikál „Divotvorný hrnec“ naplánovali na 24. október 2021. Hudbu napísal Burton Lane na libreto Edgara Yipa Harburga a Freda Saidya. Vo Východočeskom divadle v Pardubiciach ho uvedie Divadlo F. X. Šaldy Liberec.

S gregoriánskym chorálom veselo a vážne

Z mája preložený koncert  „Sedem dní na Karlovej univerzite“ sa uskutoční 25. októbra 2021. So súborom Schola Gregoriana Pragensis v Kostole Nanebovzatia Panny Márie v Chrudime spoznáme hudobný svet pražskej univerzity v období 1370–1450. Okrem duchovnej – liturgickej hudby, ktorá vznikala ako súčasť výučby hudobnej teórie zaznie aj zábavná hudba.

Čerešnička na záver festivalu

Prechádzka od baroka k súčasnosti s dôrazom na tvorbu Charpentiera, Vejvanovského a Bacha zaznie v podaní súboru Czech Brass na koncerte 3. novembra. Združenie špičkových českých hráčov na plechové dychové nástroje „Czech Brass“ s umeleckým vedúcim Marekom Zvolánkom vystúpi v zostave  Marek Zvolánek, Stanislav Masaryk, Ondřej Jurčeka (trubky), Lukáš Moťka, Stanislav Penk (posauny),  Pavel Debef (bastrombón) a Karel Malimánek (tuba).

Ich vystúpenie v Divadelnej sále Občianskej záložne v Přelouči uzavrie 43. ročník medzinárodného hudobného festivalu klasickej hudby, Pardubické hudební jaro 2021.

One thought on “Festival Pardubické hudební jaro vrcholí na jeseň”

Comments are closed.

Aurum Quartet
Hudba Koncerty Literatúra News Odporúčame PR

Jedinečný advent so štyrmi klarinetmi

Sviatky a hudba k sebe patria. Predvianočný čas nie je výnimkou. Na tradície adventných a vianočných koncertov nadväzuje aj v tomto roku jedinečné slovenské klarinetové zoskupenie Aurum Quartet. S úspechom reprezentovalo Slovensko v Kuvajte, v Portugalsku, v Nemecku či v Českej republike, no nezabúda ani na svojich priaznivcov na Slovensku. Počas decembra na nich pamätá dvojicou vystúpení. Oneskorenou mikulášskou nádielkou bude koncert na […]

Read More
Virtuózi V4+ Slovinsko 2022 / semifinále
Culture Hudba News Odporúčame

Virtuózi V4+Slovinsko 2022: poznáme semifinalistov

V posledný novembrový piatok sme boli svedkami národného kola, ktoré u nás odvysielala televízna Dvojka. Česká televízia divákom sprostredkúva až medzinárodné kolá, a tak sme sa museli spoliehať na vysielanie televíznej Dvojky, poľskej TVP Kultura alebo maďarskej TV DUNA. Päť krajín, súboj 20 talentovaných semifinalistov, hviezdna porota i hostia – aj také budú dve semifinálové […]

Read More
Tučniaky / Divadlo Nová scéna
Divadlo News Odporúčame PR

TUČNIAKY – premiéra hudobnej rozprávky v Divadle Nová scéna

Divadlo Nová scéna uvedie dňa 4. decembra 2022 o 10.00 a 15.00 hod. premiéry hudobnej rozprávky pre malé i veľké deti TUČNIAKY od nemeckého autora Ulricha Huba. Láskavý humor hry, pesničky, herecká hravosť a nápaditosť. To sú hlavné atribúty rozprávky TUČNIAKY, ktorá žne úspech po celej Európe. Inscenovali ju vo viac než tridsiatich jazykoch v […]

Read More
Translate »