Novinky

Pardubické hudební jaro 2022 už odštartovalo

Pardubické hudební jaro 2022

Nové vydanie tradičného festivalu nielen klasickej hudby, Pardubické hudební jaro 2022, je už tu! Jeho 44. ročník začal včerajším otváracím koncertom. Prináša nevšedné zážitky nielen hudobným fajnšmekrom, ale aj milovníkom výtvarného umenia. Pardubice a okolie ním žijú od konca marca do 15. mája 2022.

Do Pardubíc a okolia prídu špičkoví českí a zahraniční hudobníci. Dejiskom krásnych zážitkov sa okrem koncertných sieni a chrámov stanú aj netradičné priestory. Za 44 rokov svojej histórie prešiel festival Pardubické hudební jaro svojim vývojom. Od tohto roku sa zmenil aj jeho organizátor. Stala sa ním Komorní filharmonie Pardubice. Aj tento ročník prináša pestrý program. Organizátori avizovali 12 dramaturgicky veľkorysých koncertov. Na svoje si prídu milovníci komornej i vokálnej hudby, organového či klavírneho recitálu. Pripomenie si viaceré výročia a oslávi narodeniny pardubického rodáka a popredného českého hudobného aranžéra, skladateľa a dirigenta Vladimíra Popelku.

Úvod a záver festivalu Pardubické hudební jaro 2022 patrí súboru Barocco sempre gioanne. Festivalové pódium bude patriť aj mladým umelcom. Svoje vystúpenie tu bude mať aj 12-ročná štipendistka Menart Sára Kolaříková. V minulom roku zvíťazila v súťaži Hraj online! v kategórii hra na klavír, ktorú vypísala Komorní filharmonie Pardubice.

Otvárací koncert bol svieži a plný symbolov

Po rokoch pandemických škrtov a presunu koncertov do online prostredia (písali sme o tom TU) sa otvorili brány pardubického festivalu aj pre verejnosť. Sukova síň pardubického Domu hudby privítala vo štvrtok 31. marca 2022 prvých festivalových návštevníkov na Otváracom koncerte. Ten v sebe ukrýval i určitú symboliku. Tento rok festival slávi svoje 44. narodeniny, a tak dramaturgia tohto koncertu bola akousi oslavou. Pokiaľ by sme obe štvorky od seba oddelili, dostali by sme sa k zámeru dramaturgie koncertu.

Otvárací koncert / 44. Pardubické hudební jaro 2022
Otvárací koncert sa niesol v sviežom duchu a ukrýval aj symboliku.

Zazneli dve kompozície výrazne ovplyvnené číslom štyri, 4 obdobia roka.  Sú to legendárne a veľmi virtuózne Štyri ročné obdobia Vivaldiho i Piazzollu.  Piazzolove Štyri ročné obdobia si publikum vypočulo v úprave pre sláčikové nástroje v podaní Barocco sempre giovane. Sólistom večera bol vynikajúci český huslista Josef Špaček.

Otvárací koncert / 44. Pardubické hudební jaro 2022 / Barocco sempre giovane, Josef Špaček
Barocco sempre giovane sa spolu s hviezdou večera huslistom Josefom Špačkom postarali o nezabudnuteľný zážitok.

Takmer úplne vypredaná kapacita hľadiska sálala spokojnosťou. Fantastický výkon  podali účinkujúci otváracieho koncertu. V interpretácii Vivaldiho Štyri ročné obdobia i Piazzollove Štyri ročné obdobia v Buenos Aires ohromilo všetkých prítomných.  Slová chvály a obdivuhodného nadšení sprevádzali celý večer aj po skončení koncertu.

Večer vokálnej hudby i festivalového debutu

Festival pokračuje v utorok 5.4.2022 večerným koncertom v kostole Nanebovzatia Panny Márie v Chrudimi. Na programe je vokálna hudba. V podaní súboru Martinů Voices (zbormajster Lukáš Vasilek) zaznejú rozličné zborová diela renesančného i skladateľov 20. storočia. Spolu so zborom sa predstaví aj miestna organistka Daniela Valtová Kosinová, ktorá tak oslávi svoj festivalový debut. Na úvod zaznie dvojzborové Stabat mater od majstra renesančnej vokálnej polyfónie Giovanniho Pierluigi da Palestrina (cca 1525–1594). Po renesančnom úvode bude večer patriť hlavne vokálnej hudbe 20. storočia. Od Antonína Tučapského si vzhľadom na liturgické obdobie roka návštevníci vypočujú jeho Päť pôstnych motet. Festival oslávi aj storočnicu Otmara Máchu, ktorého dielo Tri toccaty pre organ predstaví sólistka večera. Od tohto skladateľa zaznie aj Rozhraní pre zmiešaný zbor a capella. Dramaturgicky zaujímavý program zakončí jedna z piesní Gustava Mahlera Scheiden und Meiden (Odlúčenie a osamelosť) v zborovej úprave Clytusa Gottwalda.

Audiovizuálny projekt na motívy Danteho spestrí Pardubické hudební jaro 2022

Kostol sv. Jana Krstiteľa v Pardubiciach sa  v piatok 8.4.2022 prepožičia výnimočnému audiovizuálnemu projektu. Prídu si tak na svoje aj priaznivci výtvarného umenia. Festivalové publikum sa vydá na cestu proti prúdu času až k vrcholnému obdobiu renesančnej palestrinovskej polyfónie. Projekt Purgatio (v preklade Očistenie, očista) sa inšpiruje mimohudobnou tematikou. Je bodom stretu aj so slávnou Božskou komédiou Dante Alighieriho. Jedná sa o hudobné stvárnenie cesty duše očistcom a rajom za sprievodu videoartu na oltár kostola.

V audiovizuálnom diele sa spája gregoriánsky chorál, renesančná polyfónia a hovorené slovo s kresbou svetlom v jeden celok. Videoart reflektuje témy jednotlivých častí hudobnej zložky (Stvorenie, Smrť, Peklo, Očistec a Raj). Podpísali sa podeň akad. mal. Atila Vörösa a Rudolfa Živca. Zaznie v podaní vokálnych interpretov – tenoristu Martina Prokeša a barytonistu Mareka Šulca a recitátora Vladimíra Javorského zo záznamu. 

Jitka Zelenková

Od klasiky cez swing po filmové šlágre

Festival Pardubické hudební jaro nie je len o klasickej hudbe. Prináša aj najznámejšie svetové a české orchestrálne swingové skladby a filmové šlágre. Stane sa tak v nedeľu 10. apríla vo Východočeskom divadle v Pardubiciach. Festival si pripomenie tiež storočnicu narodenia a 40. rokov od úmrtia významného českého jazzmana Karla Krautgartnera. Okrem iného oslávi aj 90. narodeniny pardubického rodáka a popredného českého hudobného aranžéra, skladateľa a dirigenta Vladimíra Popelku (*1932).

V podaní Orchestra Karla Vlacha (umelecký vedúci Dalibor Kapras) na koncerte zaznejú skladby Karla Kraugartnera a Vladimíra Popelky. Hostkou večera bude speváčka Jitka Zelenková. Spievať budú tiež Alena Průchová, Naďa Wepperová, Lada Soukupová, Zuzana Ďurdinová a Václav Dufek. O sprievodné slovo sa postará Jiří Vejvoda. Speváčka Jitka Zelenková k tomuto koncertu uviedla: „Orchestr Karla Vlacha mě provází téměř od mých pěveckých začátků. S Karlem Vlachem mě pojilo mnohaleté přátelství a jako kapelníka i člověka jsem si ho velmi vážila. Jsem moc ráda, že kapela, kterou založil, dál hraje a nese jeho jméno. Na společné vystoupení se vždycky moc těším!“

Klavírna hudba Beethovena, Chopina a Rachmaninova z pardubickej Radnice

V rámci festivalu sólový recitál chýbať nemôže. Na utorok 19.4.2022 naplánovali  organizátori klavírny. V Hudobnej sále pardubickej radnice zaznie recitál dvojice klaviristiek: poprednej ruskej klaviristky a domácej víťazky súťaže Komornej filharmonie Pardubice Hraj online! Ruská klaviristka Ekaterina Litvintseva sa po štúdiách v Moskve presťahovala do Nemecka. Ako sólistka vystupuje po celom svete s renomovanými orchestrami.  Na úvod sa však predstaví domáca hudobná nádej. Sára Kolaříková vyhrala súťaž Komornej filharmonie Pardubice Hraj online! v kategórii hra na klavír. Je členkou Štipendijnej akadémie MenART. 

Program tohto recitálu tvorí akýsi prierez klavírnou tvorbou významných autorov svojej doby. Na piedestál sa kladie ich virtuozita a rôznorodý emočný náboj. Zaznie dielo Ludwiga van Beethovena, Fryderyka Chopina i Sergeja Rachmaninova.  

Pardubické hudební jaro 2022 si pripomenie aj odsun židovského obyvateľstva

Festivalový koncert Bennewitzovho kvarteta sa odohrá na netradičnom mieste. Predstaví sa v zložení Jakub Fišer (1. husle), Štepán Ježek (2. husle), Jiří Pinkas (viola) a Štěpán Doležal (violončelo).Špičkový komorný súboru odohrá v prvej časti svojho festivalového koncertu v piatok 22.4.2022 diela autorov židovského pôvodu. Zaznejú diela dvoch obetí holokaustu Hansa Krásy a Viktora Ullmanna. Trojicu skladateľov židovského pôvodu uzatvára skladateľ Ervín Schulhoff, syn známeho režiséra a scenáristu Petra Schulhoffa. Koncert v Heřmanově Městci sleduje okrem kvalitnej hudobnej náplne aj historický kontext. Pripomína 80. výročie odsunu židovského obyvateľstva z tohto mesta. Súčasťou koncertu bude aj krátka odborná prednáška hostky večera. Slova sa chopí vedúca odboru pre vzdelávanie a kultúru Židovského múzea v Prahe, pani Zuzana Pavlovská. Tento večer uzavrie Sláčikové kvarteto č. 2 d moll Bedřicha Smetanu.

Koncert mladých talentovaných nádejí

Druhá časť festivalu Pardubické hudební jaro začne v Sukově síni Domu hudby v Pardubiciach. Tento raz dostanú mladí umelci príležitosť ukázať svetu svoje umenie. Pre mladých hudobníkov je to obrovská príležitosť posunúť sa vo svojom vývoji. Na koncerte vystúpia mladé talenty, ktoré zaznamenali mimoriadny úspech na hudobných súťažiach. Patrónom koncertu je huslista Václav Hudeček, ktorý sa predstaví aj ako moderátor a interpret. Je známym podporovateľom mladých  talentov aj vďaka svojmu projektu Hudební akademie Václava Hudečka. Na koncerte v nedeľu 24.4.2022 sa predstavia hudobné talenty a nádeje. Budú to organista Adam Suk, hobojistka Amélie Linková, hráčka na trúbku Anna Palmeová i huslisti Adam Janíček a Marek Pavlica. Medzi účinkujúcich patrí aj súbor Barocco sempre giovane, ktorý začínal ako zoskupenie mladých a začínajúcich študentov.

Pocta baroku

Kostol sv. Jakuba Väčšieho v Přelouči sa so svojím kráľovským nástrojom z roku 1692 stane dejiskom organového koncertu talianskeho organistu. Vzhľadom na historický organ bude programu kraľovať repertoár s dielami zo 17. a 18. storočia. Prednosťou dramaturgie koncertu sú skladby talianskych barokových majstrov ako sú Salvatore, Rossi, Valeri či Grassi. Na programe sú aj diela známejšieho Johanna Sebastiana Bacha i jeho menej známeho syna Johanna Christopha Friedricha či Jozefa Haydna. Tieto kompozície štýlovo zodpovedajúco zahrá taliansky organista Enrico Zanovello. Hosťom koncertu vo štvrtok 28.4.2022 bude Michal Chmelař, prvý trumpetista Komornej filharmonie Pardubice. Koncert bude bez pochýb výnimočným obohatením festivalového programu.

Baroková hudba zaznie aj v zámockom prostredí

Ďalším z chuťoviek festivalového programu je koncert zoskupenia Ensemble Inégal (umelecký vedúci a organista Adam Viktora). Venuje sa dobovej interpretácii barokovej hudby a systematickému objavovaniu odkazu českého barokového génia Jana Dismasa Zelenku. Ensemble Inégal hrá na dobové nástroje alebo ich kópie. Zároveň zachováva pôvodnú výšku i typy ladenia. Vďaka tomu si môžeme vychutnať interpretáciu, ktorá sa snaží čo najviac priblížiť dobovej praxi. Celý dojem pre festivalových návštevníkov podporia aj historické priestory Zámku Pardubice, kde sa koncert 4. mája 2022 koná. 

Ensemble Inégal / Pardubické hudební jaro 2022
Ensemble Inégal

Na programe koncertu je génius nemeckého baroka, ktorý žil a tvoril v Anglicku, Georg Friedrich Händel. Konkrétne sú to zhudobnené žalmy, ktoré skomponoval v rokoch 1717 – 1718 na anglické texty  tzv. Chandos Anthems.  Objednávateľom bol gróf Chandos, v  službách ktorého mladý Händel bol. Na koncerte zaznie výber troch z nich. Koncert otvorí orchestrálna predohra. Po nej sa striedajú sólové a zborové úseky, ktoré väčšinou anthem zakončujú. Na koncerte zoskupenia Ensemble Inégal sa predstavia vokálni interpreti Gabriela Eibenová (soprán), Lenka Cafourková (alt), Tobias Hunger (tenor) a Tadeáš Hoza (bas).

Nevšedný zážitok hudby na letisku

Streda 11. mája 2022 o 19 hod. bude patriť na netradičnom mieste, Letisku Jana Kašpara Pardubice záverečnému koncertu. Svojou dramaturgiou  presahuje rámec klasické hudby. Netradičný hudobný zážitok má „na starosti“ vokálne zoskupenie 4TET. Už skoro 20 rokov udivuje divákov svojimi speváckymi či hereckými výkonmi, temperamentom a nápadmi. Samozrejmosťou sú aj neprehliadnuteľné kostýmy z dielne Marie Markovej a Jana Bouška či originálne aranžmány a harmónie Jiřího Škorpíka. Festivaloví hostia sa môžu tešiť na umelecky plnohodnotný prejav vokálneho zoskupenia, ktorý sa snúbi s povestnou profesionalitou Jiřího Korna. Ten bol v roku 2002 iniciátorom vzniku tohto vokálneho súboru. Spolu s ním sú členmi 4TET David Uličník (tenor), Jiří Škorpík (baryton) a Dušan Kollár (bas).  

Pardubické hudební jaro 2022 zavŕši majestátny epilóg

Bodkou za 44. vydaním popredného českého festivalu Pardubické hudební jaro bude koncert s názvom Epilóg festivalu. Jeho dejiskom sa v nedeľu 15. mája 2022 stane o 18:00 hod. kostol Najsvätejšej Trojice v Sezemiciach. Obsadenie i koncertná dramaturgia zaručujú majestátny zážitok. Koncert otvorí Preludium a fuga e moll BWV 555 Johanna Sebastiana Bacha. Na programe sú aj diela Jeremiaha Clarkea, Antonia Vivaldiho, Henryho Purcella, Georga Philippa Telemanna či Pietra Antonia Locatelliho. Koncert uzavrie “Let the Bright Seraphim” pre soprán, trubku, sláčiky a continuo, z oratória Georga Friedricha Händela Samson. O symbolickú bodku za týmto ročníkom sa postará súbor Barocco sempre giovane. Organizátori pôvodne avizovali medzi sólistami sopranistku slovenského pôvodu Patríciu Janečkovú, ktorá sa však, žiaľ, zo zdravotných dôvodov zúčastniť nemôže. A tak ju po boku hráča na trúbku Waltera Hofbauera a organistky Kateřiny Málkovej vystrieda sopranistka Helena Hozová.  

Viac informácií o programe nájdete na stránkach festivalu.

Zdroj: Pardubické hudební jaro

Kam za kultúrou od 16. septembra 2024? Art & History Magazine odporúča
Culture Eventy Kam za kultúrou News Odporúčame PR

Kam za kultúrou od 16. septembra 2024? Art & History Magazine odporúča

Art & History Magazine odporúča Kam za kultúrou od 16. septembra 2024. Nájdete tu zaujímavé divadelné predstavenia, koncerty, výstavy aj prednášky.

Read More
Slovenský komorný orchester / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Culture Eventy Hudba News PR

Slovenský komorný orchester odcestuje do Čiech. Čaká ho koncert na Svatováclavském hudobním festivale 2024

Slovenský komorný orchester odcestuje do Čiech. Čaká ho koncert na Svatováclavském hudobním festivale 2024.

Read More
obnova strechy / Slovenská filharmónia
Community Culture Eventy Hudba News PR

11. Medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela sa blíži k záveru

11. Medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela sa blíži k záveru. Finále sa uskutoční v piatok 13. a v nedeľu 15. septembra v Slovenskej filharmónii.

Read More
Translate »