Novinky

Naše tipy z kultúry aj pre koniec marca

Naše tipy z kultúry aj pre koniec marca

Blíži sa nový týždeň. Ako velí naša tradícia, s tipmi kam vyraziť za kultúrou sme tu opäť. Koniec marca a začiatok nového mesiaca prináša široké spektrum živej kultúry. Už niekoľko týždňov vládne v mnohých slovenských mestách hudobná jar. Núdza nie je ani o koncerty, zaujímavé divadelné predstavenia či výstavy.

Ďalšia časť pravidelného seriálu tipov na zaujímavé kultúrne podujatia je tu opäť. Z bohatej kultúrnej nádielky sme aj dnes vybrali podujatia z rôznych častí Slovenska. Zamierime na koncerty do Košíc, za výstavami na Zemplín i do oblasti Malohontu. Nevynecháme ani Banskú Bystricu či Žilinu. Zavítame aj na Kysuce. Na západnom Slovensku zmapujeme turné skupiny FRAGILE, koncerty klasickej hudby v Bratislave či v Nitre. Pozrieme sa aj do divadiel v hlavnom meste.

Aký bude prelom marca a apríla na východe?

Naše putovanie v dnešnej časti pre kultúrne vyžitie začneme na východnom Slovensku. Metropola východu sa ponesie v intenciách festivalu súčasnej hudby i oslave Bachovho týždňa. Pre lockdown sa dočkal ARS NOVA svojho posunu na jarný termín. Tento týždeň odznejú ďalšie dve z preložených komorných koncertov. Prvý z nich ohlásili na 30. marca. Bude patriť pamiatke a dielu košického skladateľa a pedagóga Jozefa Podprockého. Záverečný koncert festivalu Ars Nova bude 1. apríla patriť mladým hudobným nádejam.

Ars Nova

Pocta Bachovi zaznie aj v Košiciach

S mladými bude aj košická spomienka na barokového velikána Johanna Sebastiana Bacha. Myšlienka pestovania Bachovho odkazu, Medzinárodný festival klasickej hudby Bach Mindenkinek Fesztivál spája viacero štátov – Slovensko, Maďarsko, Srbsko i Rumunsko. Dáva priestor skúseným telesám, prestížnym zoskupeniam i interpretom, ale aj mladým talentom. Na Slovensku po BáčiKomárne a Dolnom Štále prevzali koncertnú štafetu Košice. V priestoroch Východoslovenskej galérii sa 31. marca pri príležitosti Bachovho týždňa uskutoční koncert komorného orchestra Konzervatória Jozefa Adamoviča. Súbor vystúpi pod taktovkou Benceho Fazekaša, ktorý sa na koncerte predstaví aj ako sólista – čembalista.

Smutné osudy žien i Andrássyovci v Trebišove

Tento raz do divadiel na východe nezamierime, ale navštívime niekoľko múzeí a galérií, ktoré sprístupnili zaujímavé výstavy. Pozornosť tento raz upriamujeme na končiace i nové výstavy a expozície. Celkom nová výstava čaká na Zemplínčanov. Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove prichádza s mimoriadne zaujímavou výstavou -999– MORITURI TE SALUTANT. Mapuje tragické osudy žien, ktoré zasiahol holokaust. Pripomína transporty židovských žien z východného Slovenska do Osvienčimu.

Trebišov oddnes s novou výstavou -999- Morituri te salutant

Máme tu tiež čosi pre fanúšikov životného štýlu aristokracie a Andrássyovcov. Stále prebieha výstava Poľovnícky salón Andrássyovcov a im venovaný zážitkový bod.

Kam na prelome marca a apríla na strednom Slovensku?

V našom prehľade nemôžeme vynechať ani zaujímavé podujatia na strednom Slovensku. Našu výpravu začneme na Kysuciach, prejdeme na Liptov a cez Žilinu do Banskej Bystrici. Zakončíme v Rimavskej Sobote.

150 rokov magistrály

Zaujímavý tip na výstavu, v ktorej dejiny hrajú hlavnú úlohu pripravilo v marci Vlastivedné múzeum v Krásne nad Kysucou v spolupráci s Považským múzeom. Pripomínajú si ňou 150 ROKOV KOŠICKO-BOHUMÍNSKEJ ŽELEZNICE. Do užívania ju dávali od roku 1869 a posledné úseky presne pre 150 rokmi. Najdlhšia slovenská železnica mala prepojiť hospodársky významné lokality. Priniesla prosperitu a stala sa tepnou Horného Uhorska. Najprv po nej jazdili nákladné vlaky, časom pribudla aj osobná doprava. Na trať pustili rýchlik a onedlho prepojila aj veľké európske metropoly. A hoci je už pod iným názvom, slúži dodnes. Nenechajte si ujsť príležitosť nahliadnuť do histórie budovania trate. Súčasťou výstavy sú historické fotografie, reprodukcie či modely, ktoré dokumentujú výstavbu železnice a jej ďalší rozvoj. Nezabudnite, pre verejnosť je sprístupnená len do konca marca.

150 rokov Košicko-bohumínskej železnice / Kam do konca marca na Kysuciach
Výstava 150 rokov Košicko-bohumínskej železnice. Zdroj: Vlastivedné múzeum v Krásne nad Kysucou

Cesta do stredu Zeme, Kysucká Odysea i hradný poklad

A keď už budete v múzeu, nevynechajte ani príbeh Kysuckej Odysey. Jej najväčším lákadlom je verná replika mamutej samice v životnej veľkosti. Počas celého mesiaca múzeum ponúka vo svojich rozľahlých výstavných priestoroch aj výstavy CESTA DO STREDU ZEME a dočasnú výstavu SOCIALISTICKÉ KYSUCE ALEBO TAKTO SME ŽILI

Pozornosť upriamujeme aj na výstavu o pokladoch. To, že hrady aj dnes vydávajú svoje poklady, sme neraz počuli v spravodajských reláciách. Svoj poklad vydal i hrad Likava. Nájdete ho na zaujímavej expozícii POKLADY SPOD LIKAVKY v Sídelnej budove Liptovského múzea, ktorú sprístupnili ešte vo februári.

Poklady spod Likavy / Kam na konci marca i v apríli

Synovec slávneho tenoristu zavíta do Žiliny

Mimoriadny zážitok priaznivcom klasickej hudby prináša v posledný marcový štvrtok a v piatok Štátny komorný orchester v Žiline. Na koncerte SLÁVNY DIRIGENT PRVÝKRÁT V ŽILINE predstaví svojmu publiku ďalšiu z hviezd svetového hudobného umenia. Dirigent David Giménez Carreras, synovec slávneho tenoristu, k ním určite patrí. Hosťoval v mnohých európskych orchestroch i operných domov. Okrem programu z diel Gioaccina Rossiniho, Jeana Sibeliusa a Ludwiga van Beethovena bude mať program aj španielsky punc (viac o programe TU). Spoločne s klasickým gitaristom Karolom Samuelčíkom uvedie snáď najhrávanejšiu skladbu Concierto Aranjuez.

Slávny dirigent prvýkrát v Žiline / ŠKO Žilina / kam na sklonku marca

Banská Bystrica vo víre osláv

Popredný slovenský vokálny interpret, umelecký šéf banskobystrickej Štátnej opery, basbarytonista Šimon Svitok, oslávil vo februári svoje životné jubileum. Okrem gratulácií od rodiny, priateľov, kolegov i fanúšikov sa jeho 50. narodeniny oslávia špeciálnym koncertom. Domovská scéna mu na sobotu 2. apríla 2022 pripravila narodeninový koncert: ŠIMON SVITOK 50. Po boku Orchestra Štátnej opery pod taktovkou dirigenta Igora Bullu bude na ňom účinkovať aj oslávenec Šimon Svitok. Ako hostia vystúpia Oľga Hromadová, Patrícia Malovec, Katarína Procházková, Dušan Šimo a Ivan Zvarík.

K výročiu Rimavskej Soboty i oslava mesiaca knihy

Pre obyvateľov juhu stredného a východného Slovenska máme tip na dvojicu výstav v Rimavskej Sobote. Gemersko-malohontské múzeum len do konca mesiaca marca vystavuje predmet mesiaca knihy – historickú encyklopédiu ŽIVOT ZVIERAT Alfreda Edmunda Brehma. V muzeálnych priestoroch nájdete do 30.4.2022 interaktívnu výstavu RIMAVSKÁ SOBOTA 1271 – 2021.

Historická encyklopédia zvierat v maďarčine
10-zväzková encyklopédia Az álatok világa (Svet zvierat) v maďarskom jazyku. Zdroj: Gemersko-malohontské múzeum

Kam za kultúrou na západnom Slovensku?

Prehľad tipov na kultúrne podujatia z prelomu marca a apríla zakončíme na západnom Slovensku. Aj tu máme pre vás tipy kam na výstavu, do divadla i na koncerty rôznych žánrov.

Aj západ žije hudbou

Ako je to s kultúrnymi podujatiami na Západnom Slovensku? Pre fanúšikov slovenskej vokálnej skupiny a cappella FRAGILE máme dobrú správu. Tento týždeň zavítajú do Trenčína (30.3.) a Bratislavy (3.4.2022). Chýbať nebude ani klasická hudba. V priestoroch bratislavskej predajne Hummel Music si organizátori z vydavateľstva Real Music House pripravili ďalší komorný koncert. Zaznie v utorok 29.3.2022 o 18:30 hod. a medzi hudobnými hosťami privíta popredných slovenských hudobníkov. Bude to Eugen Prochác, Boris Lenko, Branislav DugovičAlan Vizváry Ensemble zložený z členov orchestra Slovenskej filharmónie.

Svieža pocta ročným obdobiam v Slovenskej filharmónii zaznie na konci marca

A keď sme už pri Slovenskej filharmónii, aj z jej programu máme pre vás tip. Jej Koncertnou sieňou sa v posledný marcový deň ponesú svieže tóny hudby troch storočí. V podaní Slovenského komorného orchestra (umelecký vedúci Ewald Danel) a sólistu, husľového virtuóza Dalibora Karvaya, čaká na publikum svieža dramaturgia. Poslucháči v sieni si pripomenú rok, ako ho vnímal a hudobne vyjadril majster talianskeho baroka, Antonio Vivaldi v známom cykle štyroch husľových koncertov.

Štyri ročné obdobia – to je hlavná idea celého koncertu. A pri nich zostáva aj druhá polovica koncertu. V poňatí kráľa moderného argentínskeho tanga Astora Piazzollu má v sebe noblesu klasickej hudby, prvky jazzu i tanečný šmrnc. Štyri ročné obdobia v Buenos Aires napísal pôvodne pre vlastný súbor Nuevo Tango Quintet. Neskôr dielo prepracoval Leonid Desiatnikov pre husle a orchester, a v tomto znení zaznie aj v Slovenskej filharmónii.

Pod Pyramídou s Ensemble Ricercata

Malé koncertné štúdio Slovenského Rozhlasu bude 1. apríla hostiť aprílový koncert HUDBA ZA NÁZVOM zoskupenia Ensemble Ricercata. Ensemble Ricercata sa predstaví v zostave David Danel (husle), Ronald Šebesta (klarinet) a Ivan Šiller (klavír, umelecké vedenie). Nosným prvkom skladieb, ktoré na koncerte zaznejú je koncepcia dynamického a kontrastne statického plynutia času, ktorý môže zámerne „stáť na mieste“. Tá sa nachádza v hudobnom jazyku skladateľa Adriána Demoča pôsobiaceho v Španielsku. Zoskupenie uvedie skladby Ma Fin Est Mon Commencement a v premiére kompozíciu Hudba (Za názvom).  Viac informácií nájdete TU.

Ensemble Ricercata / Adrián Demoč

Nový priestor pokrstí Bratislava Hot Serenaders

Koncertom v hlavnom meste avšak s puncom mimoriadnosti bude koncert s názvom STARS auditorium: Bratislava Hot Serenaders. Zoskupenie patrí medzi svetovú špičku koncertných telies. Svojim vystúpením 1. apríla zaháji prevádzku novootvoreného kultúrno-spoločenského stánku na Junáckej.

Barokový večer v Nitrianskej Synagóge s mladými

Baroková hudba je krásna. Naplno sa o tom môžete presvedčiť na koncerte v rámci Nitrianskej jari 2022. Vo štvrtok 31. marca dostane priestor neprávom zaznávaná sakrálna hudba Antonia Vivaldiho. Zaznie Nitrianskou Synagógou v podaní zoskupenia Il Cuore Barocco (s umeleckým vedúcim Petrom Zelenkom) a sólistom, slovenským kontratenoristom Matejom Bendom.

VIVALDI / Il cuore barroco, Matej Benda

Od baroka sa cez storočia posunie nitrianske publikum na nedeľnom koncerte. Pódium bude patriť mladým umelcom z Nitrianskeho komorného orchestra ZOE a talentovaných žiakov ZUŠ. Nitriansky komorný orchester ZOE sa podieľal na víťaznej nahrávke albumu Lukáša Borzíka Signum magnum v porotcovskej kategórii klasickej hudby Radio_ Head Awards 2020.

Bratislava s derniérou i výnimočným Vzkriesením

V znamení derniéry úspešného predstavenia ZA HRANICAMI HRIECHU / BRATIA KARAMAZOVCI sa v Sále Opery a baletu SND nesie utorok. Posledná marcová streda praje v Divadle Nová Scéna jednému z najslávnejších svetových muzikálov dejín – muzikálu BEDÁRI / LES MISÉRABILES. Je to náš horúci favorit kam do divadla pre tento týždeň!

V SND oslávia výročie opery Vzkriesenie

Piatok a nedeľa (1. a 3. apríla) prináša koncertné uvedenie opery Jána Cikkera, VZKRIESENIE. Opera vznikla na námet románu Leva Nikolajeviča Tolstého. Rozpráva príbeh o láske Kataríny Maslovovej a kniežaťa Dmitrija Nechľudova, páde i znovuzrodení. Cikkerove operné inscenácie boli tradične senzačnou i veľkou opernou udalosťou. Aj tento titul v sebe skrýva veľkoleposť, humanizmus i pravdu o láske, odpustení a prerode človeka. Je to dielo drsné, vzrušujúce, lyrické a dramatické zároveň. Patrí k najuvádzanejším slovenským operám na domácich i zahraničných scénach. Za túto svoju v poradí štvrtú operu získal Ján Cikker jednu z najprestížnejších európskych cien v oblasti kultúry a humanitných vied – Herderovu cenu.

S poprednými sólistami prinesie nevšedný zážitok

Mnohí z vás viete, že tento rok si pripomíname 60. výročie od jej uvedenia. A tak ju Opera SND mimoriadne uvádza. Nenechajte si ujsť jedinečný zážitok pod taktovkou Olivera Dohnányiho! Tešiť sa môžete na Aleša Jenisa, Máriu Porubčinovú, Teréziu Kružliakovú, Moniku Fabianovú, Janu Juríčkovú, Denisu Hamarovú či Ľudovíta Ludhu. V opere sa predstavia i Pavol Remenár, Peter Mikuláš, Ján Ďurčo, Ondrej Šaling, Juraj Peter, Tomáš Juhás a ďalší.

Od výstavy k výstave

Začneme v Senici, v Záhorskej galérii Jána Mudrocha. Ak máte radi sochárstvo a domácich autorov, rozhodne navštívte tamojšiu výstavu QUO VADIS. Poponáhľajte sa, pretože diela členov asociácie Resculpture.sk môžete vidieť len do 27. marca 2022.

Pocta majolike

Tip máme aj pre tých, ktorí majú radi tradičné remeslá a najmä slovenskú majoliku. Na svoje si prídete na končiacej výstave ČREP – PREČ? v Múzeu Ľudovíta Štúra v Modre. Slovenská ľudová majolika sa v roku 2017 dostala na zoznam nehmotného dedičstva Slovenska. Už 138 rokov produkuje keramiku a vychováva nových majstrov hrnčiarstva. Aby toto tradičné remeslo nezaniklo, podniká viaceré sympózia pre výtvarníkov, keramikárov, študentov či nadšencov. V spolupráci s ÚĽUVom a ŠUPkou pripravuje aj tvorivé dielne. Na výstave v Modre sú diela z Letného sympózia v roku 2020. Tie sú ukážkou rozmanitého vnímania a pohľadu autorov na dekór a úžitkovosť keramiky. Môžete tu vidieť práce viacerých skúsených majstrov keramikárov, významných výtvarníkov, študentov ŠUP a absolventov keramických kurzov.

Výstava Črep – preČ

Na svoje si prídu aj deti

Sme tu aj s tipmi pre rodičov s deťmi. Ak máte radi bábkové divadlo a ste z okolia Nitry, rozhodne využite poslednú príležitosť na návštevu výstavy Z ROZPRÁVKY DO ROZPRÁVKYPonitrianskom múzeu v Nitre. Výstava približuje bábkarské umenie prostredníctvom divadelných bábok z inscenácií Starého divadla Karola Spišáka v Nitre. A s ním aj divadelný svet a jeho čaro.

Divadlo v muzeu / Z rozprávky do rozprávky
Z rozprávky do rozprávky v Ponitrianskom múzeu. Zdroj: Ponitrianske múzeum v Nitre

Priaznivci archeológie si na svoje prídu v SNM – Archeologickom múzeu v Bratislave. Do pozornosti dávame dvojicu výstav končiacich už 31. marca 2022. Jedna z nich odkrýva POKLADY Z MALÝCH KARPÁT a na druhej sa dozviete aj to Ako sa žilo v Bratislave v 4. tisícročí pred Kristom. Takže, ak ste neboli, určite sa zájdite pozrieť.

 

Zdroj: TS správy, programy múzeí, galérií, divadiel, koncertných sál

Za redakciu zostavila Mária Kleinová

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »