750 rokov Rimavskej Soboty na výstave

Rimavská Sobota

Gemersko-malohontské múzeum pri príležitosti 750. výročia prvej písomnej zmienky Rimavskej Soboty sprístupnilo výstavu s názvom "Rimavská Sobota 1271 – 2021".

Najstaršia zachovaná písomná zmienka o nej  pochádza z roku 1268, kedy sa uvádza v tvare Zumbothel (Sobota, Sobotište). Vtedy kaločský arcibiskup Štefan udelil listinou napísanou v Zumbothel (neskoršia Rimavská Sobota) rôzne výsady kolonistom v povodí Rimavy, ktorí sa zaoberali ťažbou zlata. Pomenovanie  Rimavská Sobota (Rymoa Zumbota) je prvýkrát písomne doložené už v listine kaločského biskupa z roku 1271. Mesto, na rozdiel od ostatných miest regiónu Gemera – Malohontu  malo v stredoveku aj početné cechy.

Prechádzka storočiami

Dominantou výstavy v Gemersko-malohontskom múzeu je časová os, ktorá prezentuje najvýznamnejšie dátumy a udalosti existencie mesta. Vystavenými zbierkovými predmetmi predstavuje múzeum návštevníkom  viac ako 750 rokov existencie Rimavskej Soboty. V niekoľkých tematických okruhov  sa návštevník cez zbierkové predmety zoznámi s vývojom mesta od jeho pravekého osídlenia cez obdobie tureckých vojen až po najvýznamnejšie udalosti 20. storočia pre mesto.  

Rimavská Sobota
Výstava Rimavská Sobota v Gemersko-malohontskom múzeu. Zdroj: Gemersko-malohontské múzeum

Na návšteve Rimavskej Soboty 18. storočia

To, že virtuálna realita patrí na výstavy potvrdzuje aj táto. Návštevníkovi  pomocou QR kódov prezentuje 3D modely niektorých  zbierkových predmetov. Po načítaní príslušného QR kódu sa v tablete zjaví 3D model zbierkového predmetu, ktorý si návštevník môže prezerať z rôznych uhlov. Môže si tak dôkladne prezrieť aj paloš mesta či prsteň mäsiarskeho cechu. Výstava návštevníkovi ponúka vychutnať si virtuálnu prechádzku uličkami Rimavskej Soboty v druhej polovici 18. storočia. Môže sa nej pokochať a obdivovať domy mešťanov, ale aj  pôvodný gotický kostol sv. Jána Krstiteľa na dnešnom Hlavnom námestí či príbytky sedliakov.  

Rimavska Sobota / vystava
Na výlete rimavskosobotským časostrojom vďaka virtuálnej realite. Zdroj: Gemersko-malohontské múzeum

Digitálna rekonštrukcia je zhotovená na základe historických reálií – veduty zhotovenej okolo roku 1771 s názvom Náboženské nepokoje v Rimavskej Sobote. Odráža tak všetky doteraz známe historické skutočnosti.  Návšteva tejto zaujímavej výstavy bude nielen pre obyvateľov Rimavskej Soboty a blízkeho okolia určite obohatením poznania histórie regiónu Gemer – Malohont.

Šiesty ročník festivalu Věčná naděje otvorí Verdiho Requiem vo výnimočnom prevedení
Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR Udalosti

Trio Bohémo dnes zakončí jarnú časť festivalu Věčná naděje

Šiesty ročník festivalu Věčná naděje zakončí svoju jarnú časť 30. marca koncertom Tria Bohémo v kostole sv. Vavrinca na Malej Strane. „Počas šiestich týždňov sme mohli obdivovať diela nielen terezínskych skladateľov, ale tiež si vypočuť prednášku o hudobnom a kultúrnom živote v Terezíně, zažiť vôbec prvý koncert projektu Terne Čhave: Porajmos, spracúvajúci piesne pripomínajúce obete […]

Read More
Veľká noc 2023 / koncerty
Culture Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Veľká noc 2023 s hudbou v sviatočnej atmosfére

Pre niektorých sviatky jari a pre iných je Veľká noc spojená s pripomienkou umučenia, smrti a zmŕtvychvstania Ježiša Krista. Ako po minulé roky, tak aj v tomto roku, tieto sviatky spestria sviatočné koncerty aj v Slovenskej filharmónii. Tento rok je ponuka veľkonočných koncertov naozaj bohatá a veľmi atraktívna. Začínajú sa už na Kvetnú (presnejšie Palmovú) […]

Read More
Allegretto Žilina 2023
Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR Udalosti

Allegretto Žilina 2023 s atraktívnym programom štartuje o necelý mesiac

Stredoeurópsky festival koncertného umenia Allegretto Žilina 2023 sa nezadržateľne blíži. Aký program prináša jeho 32. ročník, ktorý sa uskutoční v dňoch 24. – 29. apríla 2023 v Dome umenia Fatra? Šesť dní, sedem koncertov, dvanásť umelcov zo siedmich krajín a zaujímavé dramaturgie, a to nie je zďaleka všetko. Žilinskému publiku Allegretto Žilina opäť sprostredkuje výnimočný umelecký […]

Read More
Translate »