Novinky

750 rokov Rimavskej Soboty na výstave

Rimavská Sobota

Gemersko-malohontské múzeum pri príležitosti 750. výročia prvej písomnej zmienky Rimavskej Soboty sprístupnilo výstavu s názvom "Rimavská Sobota 1271 – 2021".

Najstaršia zachovaná písomná zmienka o nej  pochádza z roku 1268, kedy sa uvádza v tvare Zumbothel (Sobota, Sobotište). Vtedy kaločský arcibiskup Štefan udelil listinou napísanou v Zumbothel (neskoršia Rimavská Sobota) rôzne výsady kolonistom v povodí Rimavy, ktorí sa zaoberali ťažbou zlata. Pomenovanie  Rimavská Sobota (Rymoa Zumbota) je prvýkrát písomne doložené už v listine kaločského biskupa z roku 1271. Mesto, na rozdiel od ostatných miest regiónu Gemera – Malohontu  malo v stredoveku aj početné cechy.

Prechádzka storočiami

Dominantou výstavy v Gemersko-malohontskom múzeu je časová os, ktorá prezentuje najvýznamnejšie dátumy a udalosti existencie mesta. Vystavenými zbierkovými predmetmi predstavuje múzeum návštevníkom  viac ako 750 rokov existencie Rimavskej Soboty. V niekoľkých tematických okruhov  sa návštevník cez zbierkové predmety zoznámi s vývojom mesta od jeho pravekého osídlenia cez obdobie tureckých vojen až po najvýznamnejšie udalosti 20. storočia pre mesto.  

Rimavská Sobota
Výstava Rimavská Sobota v Gemersko-malohontskom múzeu. Zdroj: Gemersko-malohontské múzeum

Na návšteve Rimavskej Soboty 18. storočia

To, že virtuálna realita patrí na výstavy potvrdzuje aj táto. Návštevníkovi  pomocou QR kódov prezentuje 3D modely niektorých  zbierkových predmetov. Po načítaní príslušného QR kódu sa v tablete zjaví 3D model zbierkového predmetu, ktorý si návštevník môže prezerať z rôznych uhlov. Môže si tak dôkladne prezrieť aj paloš mesta či prsteň mäsiarskeho cechu. Výstava návštevníkovi ponúka vychutnať si virtuálnu prechádzku uličkami Rimavskej Soboty v druhej polovici 18. storočia. Môže sa nej pokochať a obdivovať domy mešťanov, ale aj  pôvodný gotický kostol sv. Jána Krstiteľa na dnešnom Hlavnom námestí či príbytky sedliakov.  

Rimavska Sobota / vystava
Na výlete rimavskosobotským časostrojom vďaka virtuálnej realite. Zdroj: Gemersko-malohontské múzeum

Digitálna rekonštrukcia je zhotovená na základe historických reálií – veduty zhotovenej okolo roku 1771 s názvom Náboženské nepokoje v Rimavskej Sobote. Odráža tak všetky doteraz známe historické skutočnosti.  Návšteva tejto zaujímavej výstavy bude nielen pre obyvateľov Rimavskej Soboty a blízkeho okolia určite obohatením poznania histórie regiónu Gemer – Malohont.

One thought on “750 rokov Rimavskej Soboty na výstave”

Comments are closed.

Bratislavské hudobné slávnosti / BHS / 58 / 2023 / Kam za kultúrou
Culture Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Začínajú sa Bratislavské hudobné slávnosti. 58. ročník prinesie do dokonalosti vyladený program i niekoľko noviniek

Začína sa prestížna oslava hudby – Bratislavské hudobné slávnosti. Tento rok píše svoj 58. ročník a sľubuje jedinečné zážitky.

Read More
Štátna opera
Culture Divadlo News PR

Sólisti Štátnej opery mieria opäť do Japonska

Sólisti Štátnej opery mieri opäť do Japonska, kde uvedú desať predstavení. Nadväzujú tak na prerušenú tradíciu. Kedy vyrážajú a s akým programom vystúpia?

Read More
Kam za kultúrou od pondelka 18. septembra 2023? TOTO sú naše TOP tipy!
Culture Divadlo Festivaly Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

Kam za kultúrou od pondelka 18. septembra 2023? TOTO sú naše TOP tipy!

Nový týždeň nám klope na vrátka, a tak je ten správny čas na najnovší diel TOP tipov Kam za kultúrou. Kam v 38. kalendárni týždeň roka 2023?

Read More
Translate »