750 rokov Rimavskej Soboty na výstave

Rimavská Sobota

Gemersko-malohontské múzeum pri príležitosti 750. výročia prvej písomnej zmienky Rimavskej Soboty sprístupnilo výstavu s názvom "Rimavská Sobota 1271 – 2021".

Najstaršia zachovaná písomná zmienka o nej  pochádza z roku 1268, kedy sa uvádza v tvare Zumbothel (Sobota, Sobotište). Vtedy kaločský arcibiskup Štefan udelil listinou napísanou v Zumbothel (neskoršia Rimavská Sobota) rôzne výsady kolonistom v povodí Rimavy, ktorí sa zaoberali ťažbou zlata. Pomenovanie  Rimavská Sobota (Rymoa Zumbota) je prvýkrát písomne doložené už v listine kaločského biskupa z roku 1271. Mesto, na rozdiel od ostatných miest regiónu Gemera – Malohontu  malo v stredoveku aj početné cechy.

Prechádzka storočiami

Dominantou výstavy v Gemersko-malohontskom múzeu je časová os, ktorá prezentuje najvýznamnejšie dátumy a udalosti existencie mesta. Vystavenými zbierkovými predmetmi predstavuje múzeum návštevníkom  viac ako 750 rokov existencie Rimavskej Soboty. V niekoľkých tematických okruhov  sa návštevník cez zbierkové predmety zoznámi s vývojom mesta od jeho pravekého osídlenia cez obdobie tureckých vojen až po najvýznamnejšie udalosti 20. storočia pre mesto.  

Rimavská Sobota
Výstava Rimavská Sobota v Gemersko-malohontskom múzeu. Zdroj: Gemersko-malohontské múzeum

Na návšteve Rimavskej Soboty 18. storočia

To, že virtuálna realita patrí na výstavy potvrdzuje aj táto. Návštevníkovi  pomocou QR kódov prezentuje 3D modely niektorých  zbierkových predmetov. Po načítaní príslušného QR kódu sa v tablete zjaví 3D model zbierkového predmetu, ktorý si návštevník môže prezerať z rôznych uhlov. Môže si tak dôkladne prezrieť aj paloš mesta či prsteň mäsiarskeho cechu. Výstava návštevníkovi ponúka vychutnať si virtuálnu prechádzku uličkami Rimavskej Soboty v druhej polovici 18. storočia. Môže sa nej pokochať a obdivovať domy mešťanov, ale aj  pôvodný gotický kostol sv. Jána Krstiteľa na dnešnom Hlavnom námestí či príbytky sedliakov.  

Rimavska Sobota / vystava
Na výlete rimavskosobotským časostrojom vďaka virtuálnej realite. Zdroj: Gemersko-malohontské múzeum

Digitálna rekonštrukcia je zhotovená na základe historických reálií – veduty zhotovenej okolo roku 1771 s názvom Náboženské nepokoje v Rimavskej Sobote. Odráža tak všetky doteraz známe historické skutočnosti.  Návšteva tejto zaujímavej výstavy bude nielen pre obyvateľov Rimavskej Soboty a blízkeho okolia určite obohatením poznania histórie regiónu Gemer – Malohont.

Virtuózi V4+ Slovinsko 2022 / semifinále
Culture Hudba News Odporúčame

Virtuózi V4+Slovinsko 2022: poznáme semifinalistov

V posledný novembrový piatok sme boli svedkami národného kola, ktoré u nás odvysielala televízna Dvojka. Česká televízia divákom sprostredkúva až medzinárodné kolá, a tak sme sa museli spoliehať na vysielanie televíznej Dvojky, poľskej TVP Kultura alebo maďarskej TV DUNA. Päť krajín, súboj 20 talentovaných semifinalistov, hviezdna porota i hostia – aj také budú dve semifinálové […]

Read More
Tučniaky / Divadlo Nová scéna
Divadlo News Odporúčame PR

TUČNIAKY – premiéra hudobnej rozprávky v Divadle Nová scéna

Divadlo Nová scéna uvedie dňa 4. decembra 2022 o 10.00 a 15.00 hod. premiéry hudobnej rozprávky pre malé i veľké deti TUČNIAKY od nemeckého autora Ulricha Huba. Láskavý humor hry, pesničky, herecká hravosť a nápaditosť. To sú hlavné atribúty rozprávky TUČNIAKY, ktorá žne úspech po celej Európe. Inscenovali ju vo viac než tridsiatich jazykoch v […]

Read More
SND
Culture Divadlo News

Odborníci upozorňujú na riziká električky pred SND

Už nielen Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky, občianski aktivisti, architekti a urbanisti, ale aj odborníci na akustiku a vibrácie upozorňujú na vážne problémy, ktoré by prinieslo vybudovanie električkovej trate pred novou budovou Slovenského národného divadla tak, ako to plánuje developer s podporou Magistrátu hlavného mesta Bratislava. Budú električky pred SND na Pribinovej ulici? Výsledky meraní autorov […]

Read More
Translate »