Novinky

Historická encyklopédia zvierat je na výstave

Historická encyklopédia zvieracej ríše Život zvierat

Aj Rimavská Sobota žije podujatiami Marec – mesiac knihy a Týždeň slovenských knižníc. V knižnici Gemersko-malohontského múzea vystavujú viac ako 100-ročnú historickú encyklopédiu zvieracej ríše. Len do konca marca sa môžete oboznámiť s encyklopédiou Život zvierat od Alfreda Edmunda Brehma.

Brehmovo dielo – encyklopédia Život zvierat po 1-krát vyšla v 60. rokoch 19. storočia v šiestich zväzkoch. Autor neskôr encyklopédiu  rozšíril a doplnil. Desaťzväzkové vydanie obsahuje viac ako 2000 čierno-bielych ilustrácií v texte a takmer 200 celostranových príloh farebných a čierno-bielych umeleckých ilustrácií. Každý zväzok pozostáva priemerne zo 700 strán textu. Pre veľký čitateľský úspech bolo dielo doposiaľ vydané v rôznych vydaniach a jazykoch. A práve také ponúka aj Gemersko-malohontské múzeum.

Alfred Edmund Brehm (1829 – 1884)
Alfred Edmund Brehm (1829 – 1884): Illustriertes Thierleben (Ilustrovaný život zvierat) . Zdroj: Gemersko-malohontské múzeum

Skúmal život zvierat a pútavo ho opisoval

Významný nemecký zoológ a autor populárno-náučnej literatúry z odboru zoológia Alfred Edmund Brehm (1829 – 1884)  pochádzal z rodiny protestantského kňaza Christiana Ludwiga Brehma. Záujem o život zvierat v ňom prebudil otec, ktorý bol aj  amatérskym ornitológom. Po absolvovaní štúdia zoológie na univerzite v Jene precestoval Alfred Edmund Brehm viacero kontinentov. Skúmal pritom život zvierat a poznatky pútavým spôsobom zapisoval a  uverejňoval v rôznych časopisoch.  Jeho populárno-náučné diela sa tešili u čitateľov veľkej obľube. Preslávil sa viaczväzkovou encyklopédiou živočíšnej ríše, ktorú napísal na objednávku Bibliografického ústavu v Nemecku. Dielo najskôr vyšlo v 6-ich zväzkoch s početnými ilustráciami pod názvom Illustriertes Thierleben (Ilustrovaný život zvierat) v 60. rokoch 19. storočia.

Historická encyklopédia zvierat v maďarčine
10-zväzková encyklopédia Az álatok világa (Svet zvierat) v maďarskom jazyku. Zdroj: Gemersko-malohontské múzeum
Historická encyklopédia / Život zvierat

Encyklopédiu vystavujú v nemčine i maďarčine

Gemersko-malohontské múzeum teraz vystavuje 10-zväzkovú encyklopédia v nemeckom jazyku, ktorá vyšla v rokoch 1876 – 1880 ako druhé, rozšírené vydanie. Nesie názov Brehms Thierleben (Brehmov život zvierat). Dielo vydal Bibliografický inštitút v Lipsku v reprezentatívnom koženom vydaní.

Prezentovaná encyklopédia vyšla v maďarčine. V Budapešti ju vydala v reprezentatívnej koženej väzbe v rokoch 1901 – 1907 korporácia Légrády Testvérek. Rozsiahle 10-zväzkové dielo Alfreda Brehma pod názvom: Az álatok világa (Svet zvierat) zostavil Lajos Méhely s tímom spolupracovníkov.

S maďarskou a nemeckou historickou encyklopédiou sa na vlastné oči môžete oboznámiť, ak do konca marca navštívite Gemersko-malohontské múzeum. Nájdete ju na výstave Vďaka knižniciam rozkvitne tvoja myseľ aj príroda.

Foto: GMM

Zdroj: Gemersko-malohontské múzeum

One thought on “Historická encyklopédia zvierat je na výstave”

Comments are closed.

Kam za kultúrou? Koncertné TOP tipy najbližších dní
Culture Festivaly Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

Kam za kultúrou? Koncertné TOP tipy najbližších dní (25/2024)

Kam za kultúrou v najbližšie dni? Odpoveďou sú festivaly a zaujímavé koncertné stretnutia pre malých a veľkých. TOTO sú naše TOP tipy!

Read More
Kam za kultúrou? TOTO prináša svet divadla od pondelka 17.6.2024
Culture Divadlo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO prináša svet divadla od pondelka 17.6.2024

TOP tipy na divadelné predstavenia tu máme pre vás aj teraz. Kam za kultúrou od 17. júna 2024? Svet divadla prináša zaujímavé podujatia. TIETO sa oplatí navštíviť!

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú top TIPY pre najbližšie dni
Culture Kam za kultúrou News Odporúčame PR

Kam za kultúrou? TOTO sú top TIPY pre najbližšie dni (25/2024)

Nový týždeň, nové tipy. Kam za kultúrou v týždni od pondelka 17. júna 2024? Toto sú tie najzaujímavejšie kultúrne podujatia najbližších dní!

Read More
Translate »