Historická encyklopédia zvierat je na výstave

Historická encyklopédia zvieracej ríše Život zvierat

Aj Rimavská Sobota žije podujatiami Marec – mesiac knihy a Týždeň slovenských knižníc. V knižnici Gemersko-malohontského múzea vystavujú viac ako 100-ročnú historickú encyklopédiu zvieracej ríše. Len do konca marca sa môžete oboznámiť s encyklopédiou Život zvierat od Alfreda Edmunda Brehma.

Brehmovo dielo – encyklopédia Život zvierat po 1-krát vyšla v 60. rokoch 19. storočia v šiestich zväzkoch. Autor neskôr encyklopédiu  rozšíril a doplnil. Desaťzväzkové vydanie obsahuje viac ako 2000 čierno-bielych ilustrácií v texte a takmer 200 celostranových príloh farebných a čierno-bielych umeleckých ilustrácií. Každý zväzok pozostáva priemerne zo 700 strán textu. Pre veľký čitateľský úspech bolo dielo doposiaľ vydané v rôznych vydaniach a jazykoch. A práve také ponúka aj Gemersko-malohontské múzeum.

Alfred Edmund Brehm (1829 – 1884)
Alfred Edmund Brehm (1829 – 1884): Illustriertes Thierleben (Ilustrovaný život zvierat) . Zdroj: Gemersko-malohontské múzeum

Skúmal život zvierat a pútavo ho opisoval

Významný nemecký zoológ a autor populárno-náučnej literatúry z odboru zoológia Alfred Edmund Brehm (1829 – 1884)  pochádzal z rodiny protestantského kňaza Christiana Ludwiga Brehma. Záujem o život zvierat v ňom prebudil otec, ktorý bol aj  amatérskym ornitológom. Po absolvovaní štúdia zoológie na univerzite v Jene precestoval Alfred Edmund Brehm viacero kontinentov. Skúmal pritom život zvierat a poznatky pútavým spôsobom zapisoval a  uverejňoval v rôznych časopisoch.  Jeho populárno-náučné diela sa tešili u čitateľov veľkej obľube. Preslávil sa viaczväzkovou encyklopédiou živočíšnej ríše, ktorú napísal na objednávku Bibliografického ústavu v Nemecku. Dielo najskôr vyšlo v 6-ich zväzkoch s početnými ilustráciami pod názvom Illustriertes Thierleben (Ilustrovaný život zvierat) v 60. rokoch 19. storočia.

Historická encyklopédia zvierat v maďarčine
10-zväzková encyklopédia Az álatok világa (Svet zvierat) v maďarskom jazyku. Zdroj: Gemersko-malohontské múzeum
Historická encyklopédia / Život zvierat

Encyklopédiu vystavujú v nemčine i maďarčine

Gemersko-malohontské múzeum teraz vystavuje 10-zväzkovú encyklopédia v nemeckom jazyku, ktorá vyšla v rokoch 1876 – 1880 ako druhé, rozšírené vydanie. Nesie názov Brehms Thierleben (Brehmov život zvierat). Dielo vydal Bibliografický inštitút v Lipsku v reprezentatívnom koženom vydaní.

Prezentovaná encyklopédia vyšla v maďarčine. V Budapešti ju vydala v reprezentatívnej koženej väzbe v rokoch 1901 – 1907 korporácia Légrády Testvérek. Rozsiahle 10-zväzkové dielo Alfreda Brehma pod názvom: Az álatok világa (Svet zvierat) zostavil Lajos Méhely s tímom spolupracovníkov.

S maďarskou a nemeckou historickou encyklopédiou sa na vlastné oči môžete oboznámiť, ak do konca marca navštívite Gemersko-malohontské múzeum. Nájdete ju na výstave Vďaka knižniciam rozkvitne tvoja myseľ aj príroda.

Foto: GMM

Zdroj: Gemersko-malohontské múzeum

One thought on “Historická encyklopédia zvierat je na výstave”

Comments are closed.

Aurum Quartet
Hudba Koncerty Literatúra News Odporúčame PR

Jedinečný advent so štyrmi klarinetmi

Sviatky a hudba k sebe patria. Predvianočný čas nie je výnimkou. Na tradície adventných a vianočných koncertov nadväzuje aj v tomto roku jedinečné slovenské klarinetové zoskupenie Aurum Quartet. S úspechom reprezentovalo Slovensko v Kuvajte, v Portugalsku, v Nemecku či v Českej republike, no nezabúda ani na svojich priaznivcov na Slovensku. Počas decembra na nich pamätá dvojicou vystúpení. Oneskorenou mikulášskou nádielkou bude koncert na […]

Read More
Virtuózi V4+ Slovinsko 2022 / semifinále
Culture Hudba News Odporúčame

Virtuózi V4+Slovinsko 2022: poznáme semifinalistov

V posledný novembrový piatok sme boli svedkami národného kola, ktoré u nás odvysielala televízna Dvojka. Česká televízia divákom sprostredkúva až medzinárodné kolá, a tak sme sa museli spoliehať na vysielanie televíznej Dvojky, poľskej TVP Kultura alebo maďarskej TV DUNA. Päť krajín, súboj 20 talentovaných semifinalistov, hviezdna porota i hostia – aj také budú dve semifinálové […]

Read More
Tučniaky / Divadlo Nová scéna
Divadlo News Odporúčame PR

TUČNIAKY – premiéra hudobnej rozprávky v Divadle Nová scéna

Divadlo Nová scéna uvedie dňa 4. decembra 2022 o 10.00 a 15.00 hod. premiéry hudobnej rozprávky pre malé i veľké deti TUČNIAKY od nemeckého autora Ulricha Huba. Láskavý humor hry, pesničky, herecká hravosť a nápaditosť. To sú hlavné atribúty rozprávky TUČNIAKY, ktorá žne úspech po celej Európe. Inscenovali ju vo viac než tridsiatich jazykoch v […]

Read More
Translate »