Historická encyklopédia zvierat je na výstave

Historická encyklopédia zvieracej ríše Život zvierat

Aj Rimavská Sobota žije podujatiami Marec – mesiac knihy a Týždeň slovenských knižníc. V knižnici Gemersko-malohontského múzea vystavujú viac ako 100-ročnú historickú encyklopédiu zvieracej ríše. Len do konca marca sa môžete oboznámiť s encyklopédiou Život zvierat od Alfreda Edmunda Brehma.

Brehmovo dielo – encyklopédia Život zvierat po 1-krát vyšla v 60. rokoch 19. storočia v šiestich zväzkoch. Autor neskôr encyklopédiu  rozšíril a doplnil. Desaťzväzkové vydanie obsahuje viac ako 2000 čierno-bielych ilustrácií v texte a takmer 200 celostranových príloh farebných a čierno-bielych umeleckých ilustrácií. Každý zväzok pozostáva priemerne zo 700 strán textu. Pre veľký čitateľský úspech bolo dielo doposiaľ vydané v rôznych vydaniach a jazykoch. A práve také ponúka aj Gemersko-malohontské múzeum.

Alfred Edmund Brehm (1829 – 1884)
Alfred Edmund Brehm (1829 – 1884): Illustriertes Thierleben (Ilustrovaný život zvierat) . Zdroj: Gemersko-malohontské múzeum

Skúmal život zvierat a pútavo ho opisoval

Významný nemecký zoológ a autor populárno-náučnej literatúry z odboru zoológia Alfred Edmund Brehm (1829 – 1884)  pochádzal z rodiny protestantského kňaza Christiana Ludwiga Brehma. Záujem o život zvierat v ňom prebudil otec, ktorý bol aj  amatérskym ornitológom. Po absolvovaní štúdia zoológie na univerzite v Jene precestoval Alfred Edmund Brehm viacero kontinentov. Skúmal pritom život zvierat a poznatky pútavým spôsobom zapisoval a  uverejňoval v rôznych časopisoch.  Jeho populárno-náučné diela sa tešili u čitateľov veľkej obľube. Preslávil sa viaczväzkovou encyklopédiou živočíšnej ríše, ktorú napísal na objednávku Bibliografického ústavu v Nemecku. Dielo najskôr vyšlo v 6-ich zväzkoch s početnými ilustráciami pod názvom Illustriertes Thierleben (Ilustrovaný život zvierat) v 60. rokoch 19. storočia.

Historická encyklopédia zvierat v maďarčine
10-zväzková encyklopédia Az álatok világa (Svet zvierat) v maďarskom jazyku. Zdroj: Gemersko-malohontské múzeum
Historická encyklopédia / Život zvierat

Encyklopédiu vystavujú v nemčine i maďarčine

Gemersko-malohontské múzeum teraz vystavuje 10-zväzkovú encyklopédia v nemeckom jazyku, ktorá vyšla v rokoch 1876 – 1880 ako druhé, rozšírené vydanie. Nesie názov Brehms Thierleben (Brehmov život zvierat). Dielo vydal Bibliografický inštitút v Lipsku v reprezentatívnom koženom vydaní.

Prezentovaná encyklopédia vyšla v maďarčine. V Budapešti ju vydala v reprezentatívnej koženej väzbe v rokoch 1901 – 1907 korporácia Légrády Testvérek. Rozsiahle 10-zväzkové dielo Alfreda Brehma pod názvom: Az álatok világa (Svet zvierat) zostavil Lajos Méhely s tímom spolupracovníkov.

S maďarskou a nemeckou historickou encyklopédiou sa na vlastné oči môžete oboznámiť, ak do konca marca navštívite Gemersko-malohontské múzeum. Nájdete ju na výstave Vďaka knižniciam rozkvitne tvoja myseľ aj príroda.

Foto: GMM

Zdroj: Gemersko-malohontské múzeum

One thought on “Historická encyklopédia zvierat je na výstave”

Comments are closed.

Rádiohlavy / Radio_Head Awards 2022
Culture Eventy Hudba News Udalosti

Víťazi Radio_ Head Awards 2022 sú známi. Aké sú ich pocity?

Po roku opäť nastal čas na sviatok slovenskej hudby. Prestížne hudobné ceny Radio_ Head Awards, majú v slovenskej kultúre už svoje miesto. A právom. Tento rok píšu 15. rok existencie. Za tie roky sa stali tradíciou i značkou kvality a prestíže. Aj tohto roku oceňovali TOP nahrávky slovenskej hudby uplynulého roka. Kto si odniesol sošky […]

Read More
Slovenská filharmónia
Hudba Koncerty News Odporúčame PR

V Slovenskej filharmónii zaznie Óda na radosť na oslavu 30. rokov Slovenskej republiky

Vo štvrtok a piatok 23. a 24. marca 2023 sa uskutoční v bratislavskej Redute ďalšia dvojica koncertov šéfdirigenta Daniela Raiskina. V jeho naštudovaní budú znieť dve vokálno-inštrumentálne diela – Óda na radosť. Ponesú sa v znamení radosti na oslavu 30. výročia Slovenskej republiky. Jedným z TOP udalostí týždňa i mesiaca je iste koncert s názvom […]

Read More
Šiesty ročník festivalu Věčná naděje otvorí Verdiho Requiem vo výnimočnom prevedení
Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Festival Věčná naděje a Terne Čhave s hudbou tzv. zabudnutého holocaustu

Nielen tvorba židovských autorov bývala v koncentračných táboroch uvádzaná a hraná. Festival Věčná naděje v tomto roku upozorňuje taktiež na tzv. “zabudnutý holocaust”, teda prenasledovanie a likvidáciu Rómov. Priamo pre festival Věčná naděje vzniklo v spolupráci so skupinou Terne Čhave komponované pásmo piesní. Prezentujú diela, ktoré v koncentračných táboroch buď vznikli alebo s rómskym holocaustom […]

Read More
Translate »