Ensemble Ricercata prichádza v piatok 1. apríla 2022 Pod Pyramídu s tichou drámou Adriána Demoča. Aprílový koncert Hudba za názvom zoskupenia Ensemble Ricercata pozýva náročného poslucháča k hlbokým hudobným zážitkom.
Už v týždňovom prehľade kam za kultúrou sme vybrali medzi top bratislavské podujatia koncert Hudba za názvom. Na mieru zoskupenia Ensemble Ricercata „utkal“ skladby v Španielsku pôsobiaci skladateľ Adrián Demoč. Pracuje s koncepciou dynamického a kontrastne statického plynutia času, ktorý môže zámerne „stáť na mieste“. A tá je aj nosným prvkom skladieb, ktoré zaznejú na aprílovom koncerte Hudba za názvom zoskupenia Ensemble Ricercata. Koncert sa uskutoční sa v piatok 1. 4. 2022 o 19.00 hod. v Malom koncertnom štúdiu Slovenského Rozhlasu. Ensemble Ricercata sa predstaví v zostave David Danel (husle), Ronald Šebesta (klarinet) a Ivan Šiller (klavír, umelecké vedenie).
Koncert prinesie dve premiéry Adriána Demoča
Na aprílovom koncerte odznejú v svetových premiérach dve kompozície nášho, v Španielsku žijúceho, skladateľa. Prvou na programe je Ma Fin Est Mon Commencement. Parafrázuje slávny Machautov kánon. Dôsledný kánon obnaženej trojhlasnej faktúry so statickým stredným hlasom sa odohráva v minimálnej dynamike. Tá sa chce pohybovať len v tichých a ešte tichších hladinách.
Kompozícia Ma Fin Est Mon Commencement vyšla v roku 2021 aj na CD nosiči Hlaholika vo vydavateľstve Another Timbre. Vtedy zaznela vo verzii pre violu, klarinet a klavír. V Bratislave zaznie v obmenenej inštrumentácii. Bude vo verzii pre husle, klarinet a klavír, čím oslávi svoju premiéru.
Hudba za názvom
V svetovej premiére zaznie druhá kompozícia Hudba (Za názvom). Hudobná plocha sa rozvíja so zmenami registrov, členením rytmov a tesný jednohlas hráčov vytvára nenápadnú ozvenu. Demoč aj pri tejto kompozícii vychádza zo svojej časovej idey dlhých skladieb. „Pod základným statickým povrchom sa poslucháč môže oddať vnímaniu niekoľkých časových pásiem. Pod zdanlivo statickou koncepciou sa skrýva dynamické rozvíjanie jednotlivých vrstiev, tichá „dráma“ nenápadných kolízií kontrolovaných pravidlami kontrapunktu,“ približuje skladateľ. Pozýva poslucháča zastaviť sa, spomaliť a hľadať vnímanie času vo svojom vnútri. Dielom kontrastuje s uponáhľaným a na podnety presýteným svetom každodenna. Kompozícia Hudba (Za názvom) svojim jazykom nadväzuje práve na toto monumentálne hodinové sólové dielo. „Koncom roka 2021 som dokončil druhú dlhú skladbu […] opäť sa mi potvrdila Feldmanova skúsenosť, že pri písaní dlhej skladby je vhodnejšie komponovať hudobný čas v zhode so „skutočným“ časom. Jednotlivé prvky si vyžadovali rozvádzanie do detailov a ich neuponáhľané posúvanie do nových súvislostí…“
Adrián Demoč (*1985)
Slovenský skladateľ žijúci v Španielsku je jemnou silou na poli experimentálne hudby v našom geografickom priestore. Po štúdiách na Janáčkovej akadémii múzických umení absolvoval výmenné pobyty do Rumunska a Litvy, aby sa napokon usadil v Španielsku. V počiatkoch sa inšpiroval emocionálnym nábojom Stravinského, Lutosławského či Góreckého. Následný objav Feldmana a Pärta ho viedlo k pokojnejšiemu vyjadreniu sa a k tichej a pomalej hudbe. V poslednom období sa popri hľadaní svojho hudobného jazyka hĺbkovo zaoberá hudobným časom. „Počúvanie dlhých skladieb má aspoň na mňa terapeutický dopad: cvičí pozornosť, trpezlivosť, sústredenie. V dobe prebytku impulzov je podnetom k zahĺbeniu,“ vyznáva sa skladateľ. Na konte má niekoľko albumov. Minulý rok mu vyšli štyri albumy. Žiadba a Hlaholika vydal londýnsky label Another Timbre. Vydal aj svoje dve profilovky. Z dielne domáceho vydavateľstva Pavlik Records to bol album Dotyky za zrkadlom. Štvoricu uzatvára album Sen z produkcie Discreet Edition.
Projekt Ensemble Ricercata v Slovenskom rozhlase podporil z verejných zdrojov ako hlavný partner Fond na podporu umenia. Podujatie sa koná tiež s podporou Slovenského ochranného zväzu autorského a s finančným príspevkom od Hudobného fondu. Koncert je súčasťou hudobno-edukačnej relácie Rádia Devín Hudobná dielňa.
Redakciu informovala Kristína Gotthardt, InMusic