Novinky

Vzkriesenie sa odkladá

Ján Cikker

Tento rok v máji si pripomenieme 60. výročie uvedenia populárnej opery excelentného slovenského skladateľa Jána Cikkera. Slovenské národné divadlo pri tej príležitosti plánovalo uviesť operu Vzkriesenie v koncertnej podobe. Ale žiaľ, nateraz sa odkladá.

Opera Slovenského národného divadla počítala s koncertným uvedením štvrtej opery Jána Cikkera VZKRIESENIE.  Chcelo si tak pripomenúť 60. výročie od jej uvedenia. S poprednými sólistami a orchestrom Opery a baletu SND ju naštudoval dirigent Oliver Dohnányi.  Uviesť ju mali v piatok a nedeľu (1. a 3. apríla), ako sme vás informovali TU.

Vzkriesenie sa nekoná

Slovenské národné divadlo informovalo v podvečer 25. marca o jeho zrušení nasledovne: „Vážení návštevníci SND, milí operní fanúšikovia, s veľkým zanietením a entuziazmom pripravoval súbor Opery Slovenského národného divadla – sólisti, orchester i zbor naštudovanie opery Jána Cikkera Vzkriesenie, ktoré sme plánovali koncertne uviesť 1. apríla a 3. apríla na budúci týždeň. Mimoriadne nás to mrzí a s poľutovaním si vás dovoľujeme informovať, že pre zdravotnú indispozíciu z radov sólistov sa v uvedených termínoch táto udalosť neuskutoční. V máji uplynie 60 rokov od premiéry tohto diela. Veríme, že okolnosti a hrací plán dovolia, aby sme vás na koncertné uvedenie opery Vzkriesenie mohli pozvať v aktuálnej divadelnej sezóne. Ďakujeme za porozumenie a tešíme sa na stretnutie s vami v SND.“

Oceňovaná opera

Opera vznikla na námet románu Leva Nikolajeviča Tolstého. Rozpráva príbeh o láske Kataríny Maslovovej a kniežaťa Dmitrija Nechľudova, páde i znovuzrodení. Cikkerove operné inscenácie boli tradične senzačnou i veľkou opernou udalosťou. Aj tento titul v sebe skrýva veľkoleposť, humanizmus i pravdu o láske, odpustení a prerode človeka. Je to dielo drsné, vzrušujúce, lyrické a dramatické zároveň. Patrí k najuvádzanejším slovenským operám na domácich i zahraničných scénach. Za túto svoju v poradí štvrtú operu získal Ján Cikker jednu z najprestížnejších európskych cien v oblasti kultúry a humanitných vied – Herderovu cenu.

Zdroj: SND

Štátna opera
Culture Eventy Hudba News PR

Štátna opera oslávi spoluprácu s Japonskom mimoriadnym koncertom

Štátna opera v Banskej Bystrici na Mikuláša oslávi spoluprácu s Japonskom mimoriadnym koncertom s názvom Japonsko, naša srdcovka.

Read More
Sv. Barbora
Community Culture Folklór História Lifestyle News

Adventný čas: aj svätá Barbora fandí zvykom a tradíciám

K adventu patria aj rituály. Pozrite sa s nami, čo všetko naši predkovia robievali počas stridžích dní. K ním patril aj deň sv. Barbory. Praje tiež zvykom ochrannej i ľúbostnej mágie či vešteniu.

Read More
Advent - viac než len čas predvianočných príprav
Community Culture Folklór News

Advent – viac než len čas predvianočných príprav

Už v nedeľu 3. decembra 2023 začína adventný čas. Advent – to nie sú len štyri obyčajné decembrové týždne. Pozrite si s nami na jeho symboly.

Read More
Translate »