Novinky

Vzkriesenie sa odkladá

Ján Cikker

Tento rok v máji si pripomenieme 60. výročie uvedenia populárnej opery excelentného slovenského skladateľa Jána Cikkera. Slovenské národné divadlo pri tej príležitosti plánovalo uviesť operu Vzkriesenie v koncertnej podobe. Ale žiaľ, nateraz sa odkladá.

Opera Slovenského národného divadla počítala s koncertným uvedením štvrtej opery Jána Cikkera VZKRIESENIE.  Chcelo si tak pripomenúť 60. výročie od jej uvedenia. S poprednými sólistami a orchestrom Opery a baletu SND ju naštudoval dirigent Oliver Dohnányi.  Uviesť ju mali v piatok a nedeľu (1. a 3. apríla), ako sme vás informovali TU.

Vzkriesenie sa nekoná

Slovenské národné divadlo informovalo v podvečer 25. marca o jeho zrušení nasledovne: „Vážení návštevníci SND, milí operní fanúšikovia, s veľkým zanietením a entuziazmom pripravoval súbor Opery Slovenského národného divadla – sólisti, orchester i zbor naštudovanie opery Jána Cikkera Vzkriesenie, ktoré sme plánovali koncertne uviesť 1. apríla a 3. apríla na budúci týždeň. Mimoriadne nás to mrzí a s poľutovaním si vás dovoľujeme informovať, že pre zdravotnú indispozíciu z radov sólistov sa v uvedených termínoch táto udalosť neuskutoční. V máji uplynie 60 rokov od premiéry tohto diela. Veríme, že okolnosti a hrací plán dovolia, aby sme vás na koncertné uvedenie opery Vzkriesenie mohli pozvať v aktuálnej divadelnej sezóne. Ďakujeme za porozumenie a tešíme sa na stretnutie s vami v SND.“

Oceňovaná opera

Opera vznikla na námet románu Leva Nikolajeviča Tolstého. Rozpráva príbeh o láske Kataríny Maslovovej a kniežaťa Dmitrija Nechľudova, páde i znovuzrodení. Cikkerove operné inscenácie boli tradične senzačnou i veľkou opernou udalosťou. Aj tento titul v sebe skrýva veľkoleposť, humanizmus i pravdu o láske, odpustení a prerode človeka. Je to dielo drsné, vzrušujúce, lyrické a dramatické zároveň. Patrí k najuvádzanejším slovenským operám na domácich i zahraničných scénach. Za túto svoju v poradí štvrtú operu získal Ján Cikker jednu z najprestížnejších európskych cien v oblasti kultúry a humanitných vied – Herderovu cenu.

Zdroj: SND

Komorný zbor Konzervatória
Culture Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

„Dve krásy – jeden duch“ – dva večery s velikánmi v podaní Konzervatória

„Dve krásy – jeden duch“. Dva večery s velikánmi chorálovo-organovej tvorby v podaní najstaršieho slovenského konzervatória a hostí.

Read More
Spišské divadlo
Culture Divadlo News Odporúčame Podujatia PR

Spišské divadlo na záver sezóny na festivale v Martine aj so Zlatou labuťou

Spišské divadlo čaká záver sezóny. Uvedie dve derniéry a vystúpi na festivale v Martine. Čaká ho aj tradičný galavečer Zlatá labuť.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Slovenská filharmónia exkluzívne aj na záver 75. sezóny

Záver jubilejnej sezóny sa blíži. Slovenská filharmónia dá bodku za 75. koncertnou sezónou naozaj veľkolepo.

Read More
Translate »