Marec v ŠKO Žilina bude s mladými a premiérami

Marec v ŠKO Žilina

O zaujímavé hudobné stretnutia aj vďaka uvoľneniu opatrení nie je núdza. Dnes sa spolu pozrieme na to, čo prináša marec v žilinskom Dome umenia. Štátny komorný orchester pripravuje zaujímavú päticu koncertov. Bude v medzinárodnom duchu, s mladými umelcami aj so svetovými premiérami.

Pre milovníkov klasickej hudby (nielen) v Žiline a jej okolí máme skvelú správu! Uvoľnené opatrenia, kultúra pre všetkých a štvorica pútavých koncertov s pútavým programom. Čo prináša marec v réžii Štátneho komorného orchestra?  Uvidíme mladú dirigentskú hviezdu Jiřího Rožňa, medzinárodné husľové duo, španielskeho dirigenta Davida Giménez Carrerasa a naše domáce mladé talenty. No prináša ešte omnoho viac… Počas marca čakajú na poslucháčov v Dome umenia Fatra v Žiline štyri abonentné koncerty ŠKO Žilina s atraktívnymi programami.. Je sa na čo tešiť!

ŠKO Žilina

Marec zaháji ŠKO v Žiline s mladými umelcami

Marcovú šnúru koncertov zaháji už vo štvrtok 3. marca 2022 o 19:00 hod. v Dome umenia s mladými umelcami (informujeme o tom aj TU). Na koncerte vystúpi mladý slovenský violončelista Ján Bogdan. Je viacnásobným laureátom Medzinárodnej súťaže Talents for Europe. Pôsobí ako hosťujúci člen Wiener Philharmoniker a študuje na Hudobnej akadémii v Tel Avive. Publiku sa predstaví s obľúbenými Čajkovského Rokokovými variáciami  pre violončelo a orchester.

OD ROMANTIZMU PO SÚČASNOSŤ / Marec v ŠKO Žilina

Orchester ŠKO Žilina vystúpi pod taktovkou úspešného českého dirigenta Jiřího Rožňa. Je finalistom prestížnych dirigentských súťaží Donatelly Flick 2014 a Salzburg Festival Young Conductors 2016. Po prvý raz ho mohli poslucháči v Žiline vidieť už v roku 2017, kedy vystúpil v rámci festivalu Allegretto. Spolupracuje s prestížnymi českými a svetovými orchestrami ako Česká filharmónia, BBC Philharmonic, Kráľovská filharmónia v Londýne, Kráľovská filharmónia v Liverpoole, Orchestre national de Belgique… Pred mesiacom s úspechom debutoval v Slovenskej filharmónii v Bratislave (písali sme o tom TU). O nesporných interpretačných kvalitách svedčí aj fakt, že mladého umelca zastupuje prestížna britská umelecká agentúra Harrison Parrott.

...a bude s veľkým návratom

Publikum prevedú zaujímavou koncertnou dramaturgiou OD ROMANTIZMU PO SÚČASNOSŤ. Tešiť sa môžete na Felixa Mendelssohn-Bartholdyho i na veľký návrat Shadow Scale našej mimoriadne úspešnej skladateľky Ľubici Čekovskej. Venovala ho priamo ŠKO. Koncert prinesie aj pôvabnú suitu z baletu Igora Stravinského Pulcinella.  

Oslava jubilea Bratislava Hot Serenaders s premiérou nového CD

Druhý marcový štvrtok patrí oslave 30. výročia založenia Bratislava Hot Serenaders. O 19:00 hod. začína koncert BRATISLAVA HOT SERENADERS – AS TIME GOES BYBratislava Hot Serenaders je unikátny orchester, ktorý netreba veľmi predstavovať. Pod vedením trubkára Juraja Bartoša sa už od roku 1991 špecializuje na hot-jazzovú hudbu 20. a 30. rokov. Orchester patrí v autentickej interpretácii jazzovej hudby tohto obdobia medzi svetovú špičku. Dôkazom sú ocenenia z európskych festivalov, ako aj pozitívne ohlasy a kritiky z celého sveta. Na konte má dvanásť albumov, dve LP a prvé slovenské hudobné DVD.  Získal cenu Radio_Head Award 2014 či Esprit 2018. Žilinskému publiku predstaví v slovenskej premiére svoj najnovší album! Je vyvrcholením 30-ročnej práce orchestra pod vedením fenomenálneho trubkára a hudobníka Juraja Bartoša.  Nové CD prináša poslucháčom to najlepšie z ich nového repertoáru. Budú to hity 20. a 30. rokov. Ako prídavky môžu na koncerte zaznieť skladby, ktoré preslávil F. K. Veselý.

BRATISLAVA HOT SERENADERS – AS TIME GOES BY / Marec v ŠKO Žilina
Projekt obnovy Domu umenia Fatra – Prelaďme na novú vlnu / Medzinárodné husľové duo / Marec v ŠKO Žilina

Prelaďme na novú vlnu

V rámci projektu obnovy Domu umenia Fatra – Prelaďme na novú vlnu podporeného z fondov EHP a štátneho rozpočtu SR sa koná koncert 17. 3. 2022. V prvej polovici programu vystúpia s orchestrom dvaja skvelí huslisti. Tým prvým je Lars Magnus Steinum, koncertný majster Filharmonického orchestra v Bergene. Huslista Miroslav Potfaj trvale pôsobí ako sólista a organizátor hudobného života v Nórsku. Na Slovensku ho poznáme hlavne vďaka CD Rinaldove odkazy, kde oživil so svojimi priateľmi odkaz legendárneho Rinalda Oláha. Druhá časť programu bude patriť jednej z najznámejších klasických symfónií S úderom tympanov od Josepha Haydna, ktorá patrí k obľúbeným repertoárovým skladbám čestného šéfdirigenta ŠKO Leoša Svárovského a aj členov orchestra.

Štvrtok so svetovými premiérami

Predposledný marcový štvrtok (24.3.2022) prinesie dve svetovo-slovenské premiéry súčasných slovenských skladateľov. Koncert s jednoznačným názvom DVE SVETOVÉ PREMIÉRY ŠKO v podaní Štátneho komorného orchestra pod taktovkou dirigenta Opery SND, Martina Leginusa prináša aj trojicu sólistov – známych slovenských interpretov. Otvorí ho prvý premiérovaný titul Concertino piccolo pre zobcovú flautu a orchester Mareka Pastírika. Ten  pôsobí aj ako umelecký vedúci Big bandu žilinského konzervatória a súboru Balkansambel. Sólisticky sa po boku ŠKO Žilina predstaví Ajna Marosz (zobcová flauta), slovenská víťazka šou Virtuózi V4+ 2020. V premiére zaznie aj Concertino elegico pre klavír, violu a orchester  skladateľa a pedagóga bratislavského konzervatória a VŠMU Ľuboša Bernátha. Sólistami tu budú talentovaní súrodenci, etablovaní umelci slovenského interpretačného umenia a oddaní interpreti slovenskej hudby – klaviristka Jordana Palovičová a violista Ivan Palovič. Na záver zaznie Symfónia č. 1 op. 11 c mol Felixa Mendelssohn-Bartholdyho, ktorú skladateľ napísal ako 15-ročný.

Marec v ŠKO Žilina zakončia hviezdy medzinárodnej hudobnej scény

ŠKO Žilina sa neustále snaží predstavovať svojmu publiku hviezdy svetového hudobného neba. Medzi ne patrí aj Barcelončan, dirigent David Giménez Carreras. Synovec legendárneho tenoristu Josého Carrerasa spevákove galakoncerty dirigoval často. Hosťoval v mnohých európskych orchestroch, ako aj v prestížnych operných domoch. Spomeňme z nich napr. Royal Opera House v Londýne či Teatro Real v Madride.

V španielskom šarme

Koncert SLÁVNY DIRIGENT PRVÝKRÁT V ŽILINE prináša v posledný marcový večer do  Žiliny virtuózneho ducha. Na pódiu Domu umenia Fatra sa o 19:00 hodine predstaví spolu s orchestrom ŠKO Žilina a odštartuje exkluzívny koncert. Pod jeho taktovkou zaznie virtuózna predohra k opere Talianka v Alžíri G. Rossiniho. Na programe je tiež obľúbený Valse triste fínskeho skladateľa J. Sibelia či Štvrtá symfónia Ludwiga van Beethovena. Tá je výborným dôkazom Beethovenovej geniálnej zvukovej predstavivosti i napriek jeho postupujúcej hluchote. Ako sólista večera vystúpi laureát medzinárodných súťaží, skvelý mladý gitarista Karol Samuelčík. Po boku ŠKO Žilina uvedie snáď najhrávanejšiu španielsku skladbu – slávne Concierto Aranjuez.

Slávny dirigent prvýkrát v Žiline / ŠKO Žilina / kam na sklonku marca

Hudobné stretnutia pre všetkých

ŠKO Žilina hrá koncerty pri plnej kapacite Domu umenia Fatra v súlade s aktuálnymi opatreniami v režime “základ“. Povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom v priestoroch Domu umenia Fatra platí naďalej.

Redakciu informovala  Petra Kovačovská, ŠKO Žilina

Virtuózi V4+ Slovinsko 2022 / semifinále
Culture Hudba News Odporúčame

Virtuózi V4+Slovinsko 2022: poznáme semifinalistov

V posledný novembrový piatok sme boli svedkami národného kola, ktoré u nás odvysielala televízna Dvojka. Česká televízia divákom sprostredkúva až medzinárodné kolá, a tak sme sa museli spoliehať na vysielanie televíznej Dvojky, poľskej TVP Kultura alebo maďarskej TV DUNA. Päť krajín, súboj 20 talentovaných semifinalistov, hviezdna porota i hostia – aj také budú dve semifinálové […]

Read More
Tučniaky / Divadlo Nová scéna
Divadlo News Odporúčame PR

TUČNIAKY – premiéra hudobnej rozprávky v Divadle Nová scéna

Divadlo Nová scéna uvedie dňa 4. decembra 2022 o 10.00 a 15.00 hod. premiéry hudobnej rozprávky pre malé i veľké deti TUČNIAKY od nemeckého autora Ulricha Huba. Láskavý humor hry, pesničky, herecká hravosť a nápaditosť. To sú hlavné atribúty rozprávky TUČNIAKY, ktorá žne úspech po celej Európe. Inscenovali ju vo viac než tridsiatich jazykoch v […]

Read More
The Ladies Ensemble & Peter Adamov
Hudba Koncerty PR

The Ladies Ensemble & Peter Adamov: Vianočný koncert s romantickou atmosférou

K predvianočnému obdobiu hudba naozaj patrí. Ponuka adventných i vianočných koncertov je – našťastie, po dvoch pandemických rokoch, bohatá a dostupná úplne pre každého. Jedným z koncertov ktorý vás naladí na sviatočnú atmosféru, je vianočný koncert v podaní zoskupenia The Ladies Ensemble a Petra Adamova. Ak máte radi romantickú atmosféru, tak je tento koncert v […]

Read More
Translate »