Novinky

Predposledný marcový týždeň prekypuje kultúrou

Kam za kultúrou v predposledný marcový týždeň / Kam za kultúrou

Umenie povznáša aj kultivuje, to vieme všetci. Uvažujete nad tým, ktoré podujatie navštívite v predposledný marcový týždeň? Ale čo si vybrať z týždennej ponuky divadiel, koncertných siení a kinosál? Nový týždeň, nové tipy.

Aj teraz z bohatej nádielky kultúrnych podujatí sme pre vás vybrali niekoľko zaujímavých tipov. Predposledný marcový týždeň prináša premiéru a mnoho koncertov po celom Slovensku. Bratislava žije festivalom komornej hudby v pocte Brahmsovi. Komárno prevezme štafetu po Báči a sa stane miestom oslavy skladateľského génia baroka Johanna Sebastiana Bacha. Mnohé mestá Slovenska ovláda hudobná jar. Košice budú dejiskom festivalu Ars nova. Do Nitry príde Pavol Hammel a Slovensko čaká aj turné Lenky Filipovej či vokálnej skupiny Fragile.

Nový týždeň, nové tipy pre západne Slovensko

Začneme, ako inak, v Bratislave. Tamojšie divadlá pripravili opäť širokospektrálnu programovú ponuku. Divadelná Bratislava bude tento týždeň v znamení dvojice premiér, jednej labutej piesne i programových stálic. Koncertné tipy pre Bratislavu tento raz zúžime. V pondelok 21.3.2022 čaká Bratislavu v Dome kultúry Dúbravka koncert slovenskej vokálnej skupiny FRAGILE.

Fragile

Do pozornosti znovu dávame festival komornej hudby KONVERGENCIE 2022. Sú holdom Johannesovi Brahmsovi, ktorého 125. výročie úmrtia si v apríli pripomenieme. Nesú však v sebe posolstvo mieru a charitatívnej pomoci. Solidaritu prejavíte aj kúpou vstupenky na jeden z koncertov.

Máme tip aj na nedeľné predpoludnie v Bratislave. Hudobné centrum v spolupráci s Galériou mesta Bratislavy uvedie o 10,30 hod. ďalší koncert z cyklu NEDEĽNÉ MATINÉ V GMB. Tento raz vystúpi violončelista Andrej Gál a akordeonista Milan Osadský.

Kultové hity s Elánistami

Najprv sa pozrieme na Novú scénu. Divadlo Nová scéna prináša v utorok 22.3.2022 premiéru muzikálu VODA (A KRV) NAD VODOU, ktorú sme avizovali ešte minulý týždeň. Počas týždňa sa môžete tešiť aj reprízy nedávno premiérovaných titulov ELEKTRICKÝ ANJEL (štvrtok) a SEX PRE POKROČILÝCH. A nechýbajú ani muzikály: IAGO (piatok), TURANDOT (sobota) či hitovka MAMMA MIA! v nedeľu.

Slovenské národné divadlo ponúka tiež zaujímavý program. Do pozornosti tento raz dávame baletné predstavenie ZA HRANICAMI HRIECHU/BRATIA KARAMAZOVOVCI. Divákom prináša strhujúcu choreografiu, umocnenú trojicou hudobných velikánov – Wagnerom, Musorgským a Rachmaninovom. Tento piatok (25.3.2022) sa rozohrá jej príbeh na doskách SND predposledný raz. Derniéru ohlásilo SND na utorok 29.3.2022.

Za hranicami hriechu / Bratia Karamazovci, Balet SND / Kam za kultúrou
Adrian Szelle (Alexej), Jonatan Lujan (Dmitrij) a Andrej Szabo (Ivan) v inscenácii Za hranicami hriechu / Bratia Karamazovci. Zdroj: Peter Brenkus, SND

Návrat vzrušujúcej hry o večných morálnych dilemách

Druhá bratislavská premiéra sa uskutoční v Sále Činohry SND v sobotu 26.3.2022. Činohra SND prichádza s dielom amerického dramatika Arthura Millera, známeho manžela hollywoodskej hviezdy a sexsymbolu Marilyn Monroe. V hre SALEMSKÉ BOSORKY sa inšpiroval dejinami v puritánskom Novom Anglicku – honom na čarodejnice z roku 1692 v americkom mestečku Salem. Dievčatá, ktoré sa pod vplyvom domácej otrokyne stali aktérkami rituálov, blúznili, že ich posadol diabol. Pod tlakom strachu, kolektívnej hystérie a účelovej manipulácie začali udávať nepravých vinníkov a najmä vinníčky. To vyústilo do popráv desiatok nevinných ľudí, zatýkania a všadeprítomného chaosu i hrôzy. Hoci oceňovaný dramatik a laureát Pulitzerovej ceny vytvoril pôsobivú historickú fresku, zaonačil v nej kontext s dianím v povojnovej Amerike.

Salemské bosorky / Kam za kultúrou
Jeanette Švoňavská (Tituba) v inscenácii hry Arthura Millera Salemské bosorky. Zdroj: Ľuboš Kotlár, SND

Dáva priestor aj mladým

Činohra SND uvádza inscenáciu SALEMSKÉ BOSORKY v preklade Miloša Ruppeldta. Nejde o novinku na doskách SND. Svojho uvedenia sa nadčasová hra spájajúca minulosť, prítomnosť a asi aj budúcnosť, dočkala už v roku 1966. Tento raz sa réžie ujal Marián Amsler a obsadil známe herecké mená i mladé nádeje. Svojho politického podtónu sa psychologicky výstižná dráma Salemské bosorky nedokáže „odprostiť“. „Hrá sa dodnes ako svedectvo vyfabrikovaného honu na komunistov, kapitalistov, veriacich a neveriacich, chudobných či oligarchov, správne alebo nesprávne orientovaných.. Všetko nekalé procesy sa vždy napokon obrátia proti ich strojcom. Ale za obrovskú cenu. Vieme sa poučiť? Chceme sa poučiť?“ píšu tvorcovia o hre.

Malacky štartujú hudobnú jar vo veľkom štýle

V nedeľu 27. marca 2022 si na svoje prídu malackí priaznivci hudby, najmä tej klasickej. Tohtoročnú už 57. Malackú hudobnú jar otvorí o 17:00 koncert zoskupenia Ensemble Thesaurus Musicum. Predstavia sa s koncertom historickej hudby SCHERZI AMOROSI. Oživia dávno stratené a zabudnuté skladby z útrob farského archívu.

Ensemble Thesaurus Musicum odkrýva zabudnuté poklady

Zameriava sa na komornú vokálnu a inštrumentálnu hudbu 16. – 18. storočia európskej proveniencie. Snažia sa o oživovanie zabudnutých skladieb z územia dnešného Slovenska v 16. – 18. storočí. Skladby interpretujú na kópiách originálov historických nástrojov. V Malackách ožijú jedinečné diela talianskych skladateľov z Inventára Evanjelického kostola v Bratislave z roku 1652. Spísal ich velikán domácej barokovej hudby Samuel Capricornus. Skladby reprezentujú exkluzívnu virtuóznu vokálno-inštrumentálnu a inštrumentálnu hudbu talianskych katolíckych skladateľov v evanjelickom prostredí na našom území v 17. storočí. Projekt ťaží z výsledkov výskumu muzikológov. Jeho prínosom je oživenie a sprístupnenie diel Monteverdiho, Buonamenteho, Farinu, Uccelliniho a ďalších európskych skladateľov 16. – 18. storočia širokej verejnosti. Ich hudba bývala súčasťou nášho a európskeho kultúrneho priestoru, no časom sa z pódií a chrámov vytratila.

Komárno s poctou Bachovi

Štafetu pripomienky Bachových narodenín v rámci medzinárodného festivalu Bach pre všetkých na Slovensku po Báči prevezme Komárno. V piatok 25.3.2022 sa dejiskom festivalu stane Komárňanská pevnosť. Privíta maďarské zoskupenie Cantores Ecclesiae Rézfúvós Együttes, ktoré vzniklo už v roku 1998. Vystúpi v zložení Kovács Zalán László (tuba, um. vedúci), Ambrus Szabolcs (trúbka), Vass István (trúbka), Kasza Mónika (lesný roh) a Kolozsvári Erik (pozauna). Komárňanský reformovaný kostol bude v nedeľu hostiť organový recitál Istvána Nagya. Svoj predošlý koncert počas tohto festivalového ročníka odohral v nedeľu v Báči (informujeme o tom TU).

Piešťany s operou i Lenkou Filipovou

Pre Piešťany máme na tento týždeň dvojicu tipov. Na svoje si prídu fanúšikovia Lenky Filipovej i priaznivci opery.

Českú speváčku, gitaristku a skladateľku Lenku Filipovú, privítajú po Bánovciach nad Bebravou, kde koncertuje v pondelok, aj Piešťany. V rámci koncertného tour 2021 vystúpi 23. marca 2022 spolu so svojimi hosťami v Kine fontána. Tým prvým je hráč na keltskú harfu, akordeón a cajon – Sean Barry a klavirista Jára Bárta. Spoločne ponúknu úpravy klasických skladieb, najznámejšie speváčkine hity a aj skladby z najnovšieho albumu Oppidum.

Sobota sa ponesie v znamení opery

Dom umenia Piešťany uvedie o 17.00 hod. priamy prenos z Metropolitnej opery v New Yorku produkcie Verdiho opery DON CARLOS. Verdiho majstrovské dielo v pôvodnej francúzskej verzii v piatich dejstvách uvidíme v novej a monumentálnej výprave Sira Davida McVicara. Patrí medzi najplodnejších a najúspešnejších tvorcov súčasnej MET opery. Hviezdne obsadenie Sonja Jončeva, Elina Garanča, Matthew Polenzani a ďalších diriguje hudobný riaditeľ MET – Yannick Nézet-Séguin. Obsadenie: Matthew Polenzani (Don Carlos), Sonya Yoncheva (Élisabeth de Valois), Elīna Garanča (Eboli), Eric Owens (Philippe II), John Relyea (Grand Inquisitor), Étienne Dupuis (Rodrigue).

Nitra bude hudobne svieža a poctí Bacha

Nitre tento týždeň svet hudby praje obzvlášť. Dôvodom je Nitrianska hudobná jar 2022. V utorok 22. marca vystúpi Slovenský komorný orchester pod umeleckým vedením Ewalda Danela. Predstaví sa s programom z diel Vivaldiho, Piazzolu, Mozarta, Suka i Zeljenku. Narodeninovej oslave majstra Bacha zasvätili v Nitre organový recitál Mareka Štrbáka. Vo štvrtok, 24. marca ponúkne „HAPPY BIRTHDAY, JOHANN SEBASTIAN BACH!“ netradičných gratulantov. Zaznejú diela J. Ch. Bacha, J. L. Krebsa, Ch. H. Rincka, F. Liszta, Z. Gárdonyia i M. Regera.

100+1 kráľa tanga

Nitrianska hudobná jar 2022 bude v poslednú marcovú nedeľu hostiť mimoriadny koncert pod záštitou Veľvyslanectva Argentínskej republiky v ČR. Koncert PETR ZÁMEČNÍK & PIASTRA / Astor Piazzolla 100+1 oslávi argentínskeho kráľa tanga s ročným oneskorením. Tešiť sa môžete na program Astora Piazzollu i vlastné kompozície akordeonistu Petra Zámečníka. Okrem neho vystúpi flautistka Pavlína Kavulová, violončelistka Anežka Kavalírová, klavirista Ondřej Špaček, kontrabasista Vlado Micenko a perkusionista Lukáš Krejčí.

Pavol Hammel zavíta aj do Nitry

V rámci svojho turné zavíta obľúbený a všestranný slovenský interpret, spevák, skladateľ a excelentný maliar Pavol Hammel do Nitry. Sobota 26. marca patrí v Synagóge známym hitom i skladbám z najnovšieho albumu Srdce bez anjela.

Nový týždeň, nové tipy aj pre Stredoslovákov

Neobídeme ani stredné Slovensko. Začneme v Žiline. Bude s premiérami a Annou Kareninou. Predposledný marcový štvrtok (24.3.2022) prinesie do Domu umenia Fatra dve svetovo-slovenské premiéry súčasných slovenských skladateľov. Koncert s názvom DVE SVETOVÉ PREMIÉRY ŠKO v podaní Štátneho komorného orchestra pod taktovkou dirigenta Opery SND, Martina Leginusa prináša aj trojicu sólistov. Tešiť sa môžete na etablovaných slovenských interpretov, súrodencov – klaviristku Jordanu Palovičovú a violistu Ivana Paloviča. Hostkou koncertu bude aj mladá flautistka, slovenská víťazka 1. medzinárodnej šou Virtuózi V4+, Ajna Marosz. Viac informácií nájdete TU.

Anna Karenina / Mestské divadlo v Žiline
Anna Karenina v Mestskom divadle v Žiline

Mestské divadlo Žilina oživne v sobotu 26.3.2022 intímnym, originálnym spracovaním inscenácie jedného z najznámejších románov L. N. Tolstého – ANNA KARENINA. Príbeh, ktorý nikomu nemusíme predstavovať. Strhujúci tragický kolotoč vzťahov rútiaci sa za hľadaním lásky a životného šťastia. Divákom sa predstavia Barbora Švidraňová, Boris Zachar, Michal Koleják, Iveta Pagáčová, Ada Juhásová, Michael Vrzala a Adam Herich.

Banská Bystrica s turné SKO a legendárnym muzikálom Hello, Dolly!

Tohtoročná 61. Banskobystrická hudobná jar prinesie 23. marca 2022 koncert komorného zoskupenia Slovenský komorný orchester pod umeleckým vedením Ewalda Danela. Súbor ho absolvuje počas svojho turné (viac informácii TU).

Jeden z najpopulárnejších broadwayských muzikálov sveta HELLO, DOLLY! poteší banskobystrické publikum v Štátnej opere. Stane sa tak prostredníctvom inscenácie Dany Dinkovej už v sobotu 26.3.2022. Preslávila ho nielen jeho filmová verzia s nezabudnuteľnou Barbrou Streisand v hlavnej úlohe. Pomohla mu i rovnomenná ústredná pieseň v podaní Louisa Armstronga. Dej sa točí okolo šarmantnej vdovy Dolly Leviovej, ktorá poskytuje konzultácie všetkého druhu. Niet problému, s ktorým by si neporadila. Ako úspešná dohadzovačka je vyhľadávaná starými i mladými, lebo vraj nikto nie je lepší v sprostredkovaní manželstva, ako ona. Takto sa zoznámi s Horácom Vandelgerderom, ktorý sa chce oženiť. Starý mládenec Horác vyzerá na ťažký oriešok i Dolly však nakoniec stretne láska... Dirigovať bude Igor Bulla a tešiť sa môžete na Oľgu Hromadovú, Šimona Svitoka a ďalších.

HELLO DOLLY! / Štátna opera / Kam za kultúrou v predposledný marcový týždeň
Muzikál Hello, Dolly! na doskách Štátnej opery. Foto: Zdenko Hanout

Kam za kultúrou na východnom Slovensku v predposledný marcový týždeň?

Pozornosť tento raz sústredíme takmer výlučne na hudbu. Do pozornosti vám dávame festival Ars Nova, ktorý pokračuje v náhradnom termíne. Koncom novembra 2021 odštartovala Štátna filharmónia Košice 18. ročník festivalu súčasného umenia ARS NOVA. Kvôli lockdownom sa odohral len jeden z plánovaných koncertov. A tak festival pokračuje teraz v náhradnom termíne. Verejnosť čakajú tri komorné koncerty s voľným vstupom. Uskutočnia sa na košickom Konzervatóriu na Timonovej ulici a v Dome umenia. Ten najbližší bude už v utorok 22. marca sa o 17:00 hod. Predstavia sa študenti a pedagógovia – Juraj Vajó, Lenka Novosedlíková, Jana Santovjáková, Iveta Vajó Vladyková, Frederika Pöhmová a súbor Alia Amnis. Prináša so sebou samé premiéry. Viac info nájdete TU.

Dva divadelné tipy

Hoci je aj divadelná ponuka pestrá, tento raz vyberáme dve predstavenia. Priaznivci klasického baletu a detskí diváci určite neopovrhnú titulom LUSKÁČIK Pjotra Iljiča Čajkovského. Známy príbeh sa nám podvedome spája s Vianocami, nuž malé Vianoce teda prídu 23. marca 2022Štátnom divadle Košice.

V rámci 3. ročníka Košických dní humoru a zábavy odporúčame pozrieť si romantickú komédiu s pesničkami z dielne bratislavského divadla Teatro Wüstenrot, SYLVIA, MILÁČIK.

Nič nie je také, ako sa zdá

V predstavení SYLVIA, MILÁČIK nič nie je také, ako to navonok vyzerá. Muža v strednom veku (Vlado Černý) zmení náhodné stretnutie so Sylviou. Šarmu mladosti nespútanej a rozpustilej bytosti sa nedá nepodľahnúť (Natália Puklušová). Sylvia ako tajfún vtrhne do manželstva usporiadanej rodiny a opantá manžela nespokojného so svojím životom. Zrazu sú pre neho dôležitejšie prechádzky po meste namiesto práce s financiami. Snobské večierky vymenil za nočné romantické sedenie na lavičke v parku. Z jeho zmeny je nešťastná manželka Katarína (Anna Šišková), ktorú naopak život majetnej strednej vrstvy a učiteľské povolanie bohato napĺňajú. Do príbehu vstupuje aj manželkina spolužiačka zo školy, „bývalá“ alkoholička i priateľský majiteľ psíka Hektora z parku. Manželskú krízu rieši psychiater, u ktorého nie je isté, či je žena a či muž (Marián Labuda). V piatok 25.3.2022 ju rozohrajú v prešovskom Kine Scala a deň na to v košickej Radnici.

 

 Zdroj: TS a programy

One thought on “Predposledný marcový týždeň prekypuje kultúrou”

Comments are closed.

Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská
Culture Hudba News Podujatia PR

Mozart pozýva deti do košickej filky

Mozart pozýva deti do košickej filky. Spoznajte spolu s deťmi život i dielo nesmrteľného skladateľa s košickými filharmonikmi a Gabrielom Rovňákom!

Read More
Translate »