V priestoroch Archeologického múzea v Bratislave 31.marca 2022 končia dve zaujímavé výstavy s nádychom dávnoveku. Tá prvá Poklady z Malých Karpát je realizovaná v rámci projektu Agentúry pre výskum a rozvoj. Druhá končiaca je výstava Ako sa žilo v Bratislave v 4. tisícročí pred Kristom.
Ľudia si od nepamäti rozprávali o pokladoch ukrytých v zemi. Poklady ukrývali nielen v základoch domov a na poliach. Ale aj v horách. Často ich ukladali v jaskyniach, pri prameňoch, či starých cestách cez hory. Výstava Poklady z Malých Karpát v Archeologickom múzeu SNM v Bratislave prináša nálezy z vrchov a nížin.
Malé Karpaty ukrývajú svoje poklady
Aj v Malých Karpatoch a ich okolí sa našli početné nálezy zámerne ukrytých predmetov z rôznych období. Nemusí ísť len o mince alebo o predmety z drahých kovov. A dôvod ich ukrytia? Archeológovia tieto nálezy nazývajú depotmi, či hromadnými nálezmi. Najčastejšie sú to rôzne medené, bronzové, železné, i keramické predmety, ktoré mali v čase ich uloženia do zeme veľkú hodnotu. Aký bol dôvod ich ukrytia môžeme len hádať. Mohlo ísť o ochranu majetku v čase nebezpečenstva, obete bohom, či sklady remeselníkov. Najstarším nálezom na výstave je depot medených predmetov z Malých Levár (4000 pred n. l.). Najmladším vystaveným je poklad strieborných mincí zakopaný do zeme po roku 1658.
Na ceste do 4. tisícročia pred Kristom
Na druhej výstave sa dozviete aj to Ako sa žilo v Bratislave v 4. tisícročí pred Kristom. Vybrané témy zo života v neskorej kamennej dobe (eneolit, medená doba) prezentuje na príklade územia súčasnej Bratislavy.
Rodiny s deťmi zaujme predovšetkým jej interaktívna časť. Návštevník si môže poorať pole pravekým záprahom, zložiť koleso, hľadať medenú rudu v rieke a kopcoch. Ak má odvahu, môže vstúpiť do posvätnej jaskyne, spliesť si prírodné šnúry, obliecť pravekých ľudí, či odskúšať dobové razidlá.
Zdroj: SNM – Archeologické múzeum