Poklady na výstave s nádychom dávnoveku

Poklady s nádychom dávnoveku

V priestoroch Archeologického múzea v Bratislave 31.marca 2022 končia dve zaujímavé výstavy s nádychom dávnoveku. Tá prvá Poklady z Malých Karpát je realizovaná v rámci projektu Agentúry pre výskum a rozvoj. Druhá končiaca je výstava Ako sa žilo v Bratislave v 4. tisícročí pred Kristom.

Ľudia si od nepamäti rozprávali o pokladoch ukrytých v zemi. Poklady ukrývali nielen  v základoch domov a na poliach. Ale aj v horách. Často ich ukladali v jaskyniach, pri prameňoch, či starých cestách cez hory. Výstava Poklady z Malých Karpát v Archeologickom múzeu SNM v Bratislave prináša nálezy z vrchov a nížin.

Malé Karpaty ukrývajú svoje poklady

Aj v Malých Karpatoch a ich okolí sa našli početné nálezy zámerne ukrytých predmetov z rôznych období. Nemusí ísť len o mince alebo o predmety z drahých kovov. A dôvod ich ukrytia?  Archeológovia tieto nálezy nazývajú depotmi, či hromadnými nálezmi. Najčastejšie sú to rôzne medené, bronzové, železné, i keramické predmety, ktoré mali v čase ich uloženia do zeme veľkú hodnotu. Aký bol dôvod  ich ukrytia môžeme len hádať.  Mohlo ísť o ochranu majetku v čase nebezpečenstva, obete bohom, či sklady remeselníkov. Najstarším nálezom na výstave je depot medených predmetov z Malých Levár (4000 pred n. l.). Najmladším vystaveným je poklad strieborných mincí zakopaný do zeme po roku 1658.

Poklady z Malých Karpat / SNM

Na ceste do 4. tisícročia pred Kristom

Na druhej výstave sa dozviete aj to Ako sa žilo v Bratislave v 4. tisícročí pred Kristom. Vybrané témy zo života v neskorej kamennej dobe (eneolit, medená doba) prezentuje na príklade územia súčasnej Bratislavy. 

A

Rodiny s deťmi zaujme predovšetkým jej interaktívna časť. Návštevník si môže poorať pole pravekým záprahom, zložiť koleso, hľadať medenú rudu v rieke a kopcoch.  Ak má odvahu, môže vstúpiť do posvätnej jaskyne, spliesť si prírodné šnúry, obliecť pravekých ľudí, či odskúšať dobové razidlá.

Ako sa žilo v 4. tisícročí pred Kristom?

Zdroj: SNM – Archeologické múzeum

Šiesty ročník festivalu Věčná naděje otvorí Verdiho Requiem vo výnimočnom prevedení
Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR Udalosti

Trio Bohémo dnes zakončí jarnú časť festivalu Věčná naděje

Šiesty ročník festivalu Věčná naděje zakončí svoju jarnú časť 30. marca koncertom Tria Bohémo v kostole sv. Vavrinca na Malej Strane. „Počas šiestich týždňov sme mohli obdivovať diela nielen terezínskych skladateľov, ale tiež si vypočuť prednášku o hudobnom a kultúrnom živote v Terezíně, zažiť vôbec prvý koncert projektu Terne Čhave: Porajmos, spracúvajúci piesne pripomínajúce obete […]

Read More
Veľká noc 2023 / koncerty
Culture Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Veľká noc 2023 s hudbou v sviatočnej atmosfére

Pre niektorých sviatky jari a pre iných je Veľká noc spojená s pripomienkou umučenia, smrti a zmŕtvychvstania Ježiša Krista. Ako po minulé roky, tak aj v tomto roku, tieto sviatky spestria sviatočné koncerty aj v Slovenskej filharmónii. Tento rok je ponuka veľkonočných koncertov naozaj bohatá a veľmi atraktívna. Začínajú sa už na Kvetnú (presnejšie Palmovú) […]

Read More
Allegretto Žilina 2023
Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR Udalosti

Allegretto Žilina 2023 s atraktívnym programom štartuje o necelý mesiac

Stredoeurópsky festival koncertného umenia Allegretto Žilina 2023 sa nezadržateľne blíži. Aký program prináša jeho 32. ročník, ktorý sa uskutoční v dňoch 24. – 29. apríla 2023 v Dome umenia Fatra? Šesť dní, sedem koncertov, dvanásť umelcov zo siedmich krajín a zaujímavé dramaturgie, a to nie je zďaleka všetko. Žilinskému publiku Allegretto Žilina opäť sprostredkuje výnimočný umelecký […]

Read More
Translate »