Novinky

Poklady na výstave s nádychom dávnoveku

Poklady s nádychom dávnoveku

V priestoroch Archeologického múzea v Bratislave 31.marca 2022 končia dve zaujímavé výstavy s nádychom dávnoveku. Tá prvá Poklady z Malých Karpát je realizovaná v rámci projektu Agentúry pre výskum a rozvoj. Druhá končiaca je výstava Ako sa žilo v Bratislave v 4. tisícročí pred Kristom.

Ľudia si od nepamäti rozprávali o pokladoch ukrytých v zemi. Poklady ukrývali nielen  v základoch domov a na poliach. Ale aj v horách. Často ich ukladali v jaskyniach, pri prameňoch, či starých cestách cez hory. Výstava Poklady z Malých Karpát v Archeologickom múzeu SNM v Bratislave prináša nálezy z vrchov a nížin.

Malé Karpaty ukrývajú svoje poklady

Aj v Malých Karpatoch a ich okolí sa našli početné nálezy zámerne ukrytých predmetov z rôznych období. Nemusí ísť len o mince alebo o predmety z drahých kovov. A dôvod ich ukrytia?  Archeológovia tieto nálezy nazývajú depotmi, či hromadnými nálezmi. Najčastejšie sú to rôzne medené, bronzové, železné, i keramické predmety, ktoré mali v čase ich uloženia do zeme veľkú hodnotu. Aký bol dôvod  ich ukrytia môžeme len hádať.  Mohlo ísť o ochranu majetku v čase nebezpečenstva, obete bohom, či sklady remeselníkov. Najstarším nálezom na výstave je depot medených predmetov z Malých Levár (4000 pred n. l.). Najmladším vystaveným je poklad strieborných mincí zakopaný do zeme po roku 1658.

Poklady z Malých Karpat / SNM

Na ceste do 4. tisícročia pred Kristom

Na druhej výstave sa dozviete aj to Ako sa žilo v Bratislave v 4. tisícročí pred Kristom. Vybrané témy zo života v neskorej kamennej dobe (eneolit, medená doba) prezentuje na príklade územia súčasnej Bratislavy. 

A

Rodiny s deťmi zaujme predovšetkým jej interaktívna časť. Návštevník si môže poorať pole pravekým záprahom, zložiť koleso, hľadať medenú rudu v rieke a kopcoch.  Ak má odvahu, môže vstúpiť do posvätnej jaskyne, spliesť si prírodné šnúry, obliecť pravekých ľudí, či odskúšať dobové razidlá.

Ako sa žilo v 4. tisícročí pred Kristom?

Zdroj: SNM – Archeologické múzeum

Divadelný Spiš
Culture Divadlo Festivaly News Odporúčame PR

Divadelný Spiš s atraktívnymi novinkami štartuje 28. septembra 2023

Vo štvrtok 28. septembra sa začína najväčší medzinárodný divadelný festival na východe Slovenska Divadelný Spiš aj s atraktívnymi novinkami

Read More
Dominika Kováčiková / 1. miesto / Maľba 2023
Culture News Odporúčame Podujatia PR Výtvarné umenie

Najlepší mladí maliari tohto roka sú známi. Odborná porota vybrala víťazky súťaže Maľba 2023

Najlepší mladí maliari tohto roka sú známi. Odborná porota vybrala víťazky súťaže Maľba 2023.

Read More
Slovenská filharmónia
Culture News Odporúčame PR

Slovenská filharmónia prináša abonentku na klasiku

Najlepšie miesta za najlepšie ceny. Klasická alebo na mieru – abonentka na klasiku sa oplatí. Pozrite, čo prináša Slovenská filharmónia…

Read More
Translate »