Poklady na výstave s nádychom dávnoveku

Poklady s nádychom dávnoveku

V priestoroch Archeologického múzea v Bratislave 31.marca 2022 končia dve zaujímavé výstavy s nádychom dávnoveku. Tá prvá Poklady z Malých Karpát je realizovaná v rámci projektu Agentúry pre výskum a rozvoj. Druhá končiaca je výstava Ako sa žilo v Bratislave v 4. tisícročí pred Kristom.

Ľudia si od nepamäti rozprávali o pokladoch ukrytých v zemi. Poklady ukrývali nielen  v základoch domov a na poliach. Ale aj v horách. Často ich ukladali v jaskyniach, pri prameňoch, či starých cestách cez hory. Výstava Poklady z Malých Karpát v Archeologickom múzeu SNM v Bratislave prináša nálezy z vrchov a nížin.

Malé Karpaty ukrývajú svoje poklady

Aj v Malých Karpatoch a ich okolí sa našli početné nálezy zámerne ukrytých predmetov z rôznych období. Nemusí ísť len o mince alebo o predmety z drahých kovov. A dôvod ich ukrytia?  Archeológovia tieto nálezy nazývajú depotmi, či hromadnými nálezmi. Najčastejšie sú to rôzne medené, bronzové, železné, i keramické predmety, ktoré mali v čase ich uloženia do zeme veľkú hodnotu. Aký bol dôvod  ich ukrytia môžeme len hádať.  Mohlo ísť o ochranu majetku v čase nebezpečenstva, obete bohom, či sklady remeselníkov. Najstarším nálezom na výstave je depot medených predmetov z Malých Levár (4000 pred n. l.). Najmladším vystaveným je poklad strieborných mincí zakopaný do zeme po roku 1658.

Poklady z Malých Karpat / SNM

Na ceste do 4. tisícročia pred Kristom

Na druhej výstave sa dozviete aj to Ako sa žilo v Bratislave v 4. tisícročí pred Kristom. Vybrané témy zo života v neskorej kamennej dobe (eneolit, medená doba) prezentuje na príklade územia súčasnej Bratislavy. 

A

Rodiny s deťmi zaujme predovšetkým jej interaktívna časť. Návštevník si môže poorať pole pravekým záprahom, zložiť koleso, hľadať medenú rudu v rieke a kopcoch.  Ak má odvahu, môže vstúpiť do posvätnej jaskyne, spliesť si prírodné šnúry, obliecť pravekých ľudí, či odskúšať dobové razidlá.

Ako sa žilo v 4. tisícročí pred Kristom?

Zdroj: SNM – Archeologické múzeum

Virtuózi V4+ Slovinsko 2022 / semifinále
Culture Hudba News Odporúčame

Virtuózi V4+Slovinsko 2022: poznáme semifinalistov

V posledný novembrový piatok sme boli svedkami národného kola, ktoré u nás odvysielala televízna Dvojka. Česká televízia divákom sprostredkúva až medzinárodné kolá, a tak sme sa museli spoliehať na vysielanie televíznej Dvojky, poľskej TVP Kultura alebo maďarskej TV DUNA. Päť krajín, súboj 20 talentovaných semifinalistov, hviezdna porota i hostia – aj také budú dve semifinálové […]

Read More
Tučniaky / Divadlo Nová scéna
Divadlo News Odporúčame PR

TUČNIAKY – premiéra hudobnej rozprávky v Divadle Nová scéna

Divadlo Nová scéna uvedie dňa 4. decembra 2022 o 10.00 a 15.00 hod. premiéry hudobnej rozprávky pre malé i veľké deti TUČNIAKY od nemeckého autora Ulricha Huba. Láskavý humor hry, pesničky, herecká hravosť a nápaditosť. To sú hlavné atribúty rozprávky TUČNIAKY, ktorá žne úspech po celej Európe. Inscenovali ju vo viac než tridsiatich jazykoch v […]

Read More
Vianoce 2022 v Štátnej filharmónii Košice
Hudba Koncerty News Odporúčame Podujatia PR

Vianoce 2022 v košickej filke

Advent a Vianoce 2022 oslávite aj v košickej filke! V predvianočnom období pre svojich návštevníkov prichystali päticu atraktívnych adventno-vianočných koncertných stretnutí. Poďte sa pozrieť, čo vás čaká do Vianoc v košickom Dome umenia. Štátna filharmónia Košice pripravila pre svojich návštevníkov niekoľko rozmanitých vianočných podujatí. Aký bude Advent a Vianoce 2022 s košickou filkou? Decembrové dni […]

Read More
Translate »