Novinky

Poklady na výstave s nádychom dávnoveku

Poklady s nádychom dávnoveku

V priestoroch Archeologického múzea v Bratislave 31.marca 2022 končia dve zaujímavé výstavy s nádychom dávnoveku. Tá prvá Poklady z Malých Karpát je realizovaná v rámci projektu Agentúry pre výskum a rozvoj. Druhá končiaca je výstava Ako sa žilo v Bratislave v 4. tisícročí pred Kristom.

Ľudia si od nepamäti rozprávali o pokladoch ukrytých v zemi. Poklady ukrývali nielen  v základoch domov a na poliach. Ale aj v horách. Často ich ukladali v jaskyniach, pri prameňoch, či starých cestách cez hory. Výstava Poklady z Malých Karpát v Archeologickom múzeu SNM v Bratislave prináša nálezy z vrchov a nížin.

Malé Karpaty ukrývajú svoje poklady

Aj v Malých Karpatoch a ich okolí sa našli početné nálezy zámerne ukrytých predmetov z rôznych období. Nemusí ísť len o mince alebo o predmety z drahých kovov. A dôvod ich ukrytia?  Archeológovia tieto nálezy nazývajú depotmi, či hromadnými nálezmi. Najčastejšie sú to rôzne medené, bronzové, železné, i keramické predmety, ktoré mali v čase ich uloženia do zeme veľkú hodnotu. Aký bol dôvod  ich ukrytia môžeme len hádať.  Mohlo ísť o ochranu majetku v čase nebezpečenstva, obete bohom, či sklady remeselníkov. Najstarším nálezom na výstave je depot medených predmetov z Malých Levár (4000 pred n. l.). Najmladším vystaveným je poklad strieborných mincí zakopaný do zeme po roku 1658.

Poklady z Malých Karpat / SNM

Na ceste do 4. tisícročia pred Kristom

Na druhej výstave sa dozviete aj to Ako sa žilo v Bratislave v 4. tisícročí pred Kristom. Vybrané témy zo života v neskorej kamennej dobe (eneolit, medená doba) prezentuje na príklade územia súčasnej Bratislavy. 

A

Rodiny s deťmi zaujme predovšetkým jej interaktívna časť. Návštevník si môže poorať pole pravekým záprahom, zložiť koleso, hľadať medenú rudu v rieke a kopcoch.  Ak má odvahu, môže vstúpiť do posvätnej jaskyne, spliesť si prírodné šnúry, obliecť pravekých ľudí, či odskúšať dobové razidlá.

Ako sa žilo v 4. tisícročí pred Kristom?

Zdroj: SNM – Archeologické múzeum

Peter Mazalán
Culture Divadlo Hudba News Odporúčame Podujatia PR

Projekt Labutia pieseň s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť

Projekt Labutia pieseň spájajúci činohru s operným umením s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť. Kto okrem nich vystúpi?

Read More
Kam za kultúrou
Culture Divadlo Eventy Hudba Kam za kultúrou News Odporúčame PR Výtvarné umenie

Hľadáte tipy kam za kultúrou? TOP výber je tu (16/2024)

Hľadáte tipy kam za kultúrou v týždni od 15. apríla 2024? Redakčný výber vám s tým opäť pomôže. Prinášame vám čerstvé tipy na zaujímavé kultúrne podujatia, ktoré prináša 16. týždeň roka 2024.

Read More
Steinway / Piano Days / Kam za kultúrou
Culture Eventy Festivaly Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

Festival PIANO DAYS 2024 sa začína. Klavírom a hudbou prepojí tri mestá

Festival Piano Days predstavuje most súčasnej a starej hudby, most, na ktorého oboch koncoch poslucháč nachádza klavír. V roku 2024 prepojí tri mestá so zaujímavým programom a účinkujúcimi.

Read More
Translate »