Novinky

Výstava Črep – preČ nie je len o slovnej hračke

Výstava Črep – preČ nie je len o slovnej hračke

Ešte do konca tohto mesiaca máme šancu si v Múzeu Ľudovíta Štúra v Modre prezrieť zaujímavú výstavu Črep – preČ? Jej názov nie je iba slovnou hračkou. Organizátori výstavy ňou poukazujú na potrebu zachovania jednej z najstarších tradícii v regióne, ktorú predstavuje výroba keramiky.

Tradičné remeslá sú významnou súčasťou našej kultúry. Zachovať ich môžeme len aktívnym budovaním vzťahu všetkých generácií. Slovenská ľudová majolika, ktorá je nositeľom tradície výroby majoliky považuje za dôležité zachovať remeslo živé. Jedným zo spôsobov vzbudenia záujmu je výstava Črep- preČ? v SNM – Múzeu Ľudovíta Štúra v Modre.

Majolika synonymom džbánkarstva

Slovenská ľudová majolika je dodnes synonymom slovenského ľudového džbankárstva. Modranská majolika ako súčasť nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska už 138 rokov produkuje keramiku, ale aj vychováva majstrov remesla, poskytuje im zázemie. Slovenská ľudová majolika sa aktívne podieľa na spoločenskom dianí v regióne. Ako nositeľ tradície výroby majoliky, považuje za dôležité zachovať remeslo živé.

Výstava Črep – preČ

Zachovať tradíciu pomáhajú sympózia i výstava Črep – preČ?

Po pár úspešných mini sympóziách významných slovenských výtvarníkov usporiadala v dvoch minulých rokoch väčšie sympóziá s účasťou keramikárov, výtvarníkov, študentov ŠUPky, absolventov keramických kurzov ÚĽUVu a nadšencov pre keramiku. Diela z Letného sympózia v roku 2020 sú ukážkou rozmanitého vnímania a pohľadu autorov na dekór a úžitkovosť keramiky. Práce sa odlišujú tematicky i tvarovo. V roku 2021 sa organizátori rozhodli autorov spojiť v jednotnej téme, stala sa ňou VÁZA.

Výstava Črep – preČ

Spomedzi výtvarníkov sa témy zhostil sochár Martin Dzurek, ktorý pracoval so surovým črepom, Laco Teren, Andrej Augustín, Marek Ormandík, majster keramikár Marián Liška, Eva Šebová a Andrea Bartošová. Tá diela zo sympózia odprezentovala na výstave v Modre.

Jedna téma, mnoho stvárnení

Každý z autorov sa zhostil témy svojsky, na oboch sympóziách vznikli zaujímavé práce, ktoré charakterizujú rukopis jednotlivca a vnímanie materiálu a farieb. Súčasťou prác sú tiež diela profesoriek a študentov ŠUPky. Kolekcie prác dvoch študentiek dokonca Slovenská ľudová majolika plánuje uviesť do reálneho života. Zostávajúce diela sa stanú súčasťou stálej výstavy v Slovenskej ľudovej majolike.

Zdroj: SNM – Múzeum Ľudovíta Štúra v Modre

One thought on “Výstava Črep – preČ nie je len o slovnej hračke”

Comments are closed.

Kam za kultúrou? TOTO prináša svet divadla od pondelka 17.6.2024
Culture Divadlo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO prináša svet divadla od pondelka 17.6.2024

TOP tipy na divadelné predstavenia tu máme pre vás aj teraz. Kam za kultúrou od 17. júna 2024? Svet divadla prináša zaujímavé podujatia. TIETO sa oplatí navštíviť!

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú top TIPY pre najbližšie dni
Culture Kam za kultúrou News Odporúčame PR

Kam za kultúrou? TOTO sú top TIPY pre najbližšie dni

Nový týždeň, nové tipy. Kam za kultúrou v týždni od pondelka 17. júna 2024? Toto sú tie najzaujímavejšie kultúrne podujatia najbližších dní!

Read More
Komorný zbor Konzervatória
Culture Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

„Dve krásy – jeden duch“ – dva večery s velikánmi v podaní Konzervatória

„Dve krásy – jeden duch“. Dva večery s velikánmi chorálovo-organovej tvorby v podaní najstaršieho slovenského konzervatória a hostí.

Read More
Translate »