Výstava Črep – preČ nie je len o slovnej hračke

Výstava Črep – preČ nie je len o slovnej hračke

Ešte do konca tohto mesiaca máme šancu si v Múzeu Ľudovíta Štúra v Modre prezrieť zaujímavú výstavu Črep – preČ? Jej názov nie je iba slovnou hračkou. Organizátori výstavy ňou poukazujú na potrebu zachovania jednej z najstarších tradícii v regióne, ktorú predstavuje výroba keramiky.

Tradičné remeslá sú významnou súčasťou našej kultúry. Zachovať ich môžeme len aktívnym budovaním vzťahu všetkých generácií. Slovenská ľudová majolika, ktorá je nositeľom tradície výroby majoliky považuje za dôležité zachovať remeslo živé. Jedným zo spôsobov vzbudenia záujmu je výstava Črep- preČ? v SNM – Múzeu Ľudovíta Štúra v Modre.

Majolika synonymom džbánkarstva

Slovenská ľudová majolika je dodnes synonymom slovenského ľudového džbankárstva. Modranská majolika ako súčasť nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska už 138 rokov produkuje keramiku, ale aj vychováva majstrov remesla, poskytuje im zázemie. Slovenská ľudová majolika sa aktívne podieľa na spoločenskom dianí v regióne. Ako nositeľ tradície výroby majoliky, považuje za dôležité zachovať remeslo živé.

Výstava Črep – preČ

Zachovať tradíciu pomáhajú sympózia i výstava Črep – preČ?

Po pár úspešných mini sympóziách významných slovenských výtvarníkov usporiadala v dvoch minulých rokoch väčšie sympóziá s účasťou keramikárov, výtvarníkov, študentov ŠUPky, absolventov keramických kurzov ÚĽUVu a nadšencov pre keramiku. Diela z Letného sympózia v roku 2020 sú ukážkou rozmanitého vnímania a pohľadu autorov na dekór a úžitkovosť keramiky. Práce sa odlišujú tematicky i tvarovo. V roku 2021 sa organizátori rozhodli autorov spojiť v jednotnej téme, stala sa ňou VÁZA.

Výstava Črep – preČ

Spomedzi výtvarníkov sa témy zhostil sochár Martin Dzurek, ktorý pracoval so surovým črepom, Laco Teren, Andrej Augustín, Marek Ormandík, majster keramikár Marián Liška, Eva Šebová a Andrea Bartošová. Tá diela zo sympózia odprezentovala na výstave v Modre.

Jedna téma, mnoho stvárnení

Každý z autorov sa zhostil témy svojsky, na oboch sympóziách vznikli zaujímavé práce, ktoré charakterizujú rukopis jednotlivca a vnímanie materiálu a farieb. Súčasťou prác sú tiež diela profesoriek a študentov ŠUPky. Kolekcie prác dvoch študentiek dokonca Slovenská ľudová majolika plánuje uviesť do reálneho života. Zostávajúce diela sa stanú súčasťou stálej výstavy v Slovenskej ľudovej majolike.

Zdroj: SNM – Múzeum Ľudovíta Štúra v Modre

One thought on “Výstava Črep – preČ nie je len o slovnej hračke”

Comments are closed.

Šiesty ročník festivalu Věčná naděje otvorí Verdiho Requiem vo výnimočnom prevedení
Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR Udalosti

Trio Bohémo dnes zakončí jarnú časť festivalu Věčná naděje

Šiesty ročník festivalu Věčná naděje zakončí svoju jarnú časť 30. marca koncertom Tria Bohémo v kostole sv. Vavrinca na Malej Strane. „Počas šiestich týždňov sme mohli obdivovať diela nielen terezínskych skladateľov, ale tiež si vypočuť prednášku o hudobnom a kultúrnom živote v Terezíně, zažiť vôbec prvý koncert projektu Terne Čhave: Porajmos, spracúvajúci piesne pripomínajúce obete […]

Read More
Veľká noc 2023 / koncerty
Culture Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Veľká noc 2023 s hudbou v sviatočnej atmosfére

Pre niektorých sviatky jari a pre iných je Veľká noc spojená s pripomienkou umučenia, smrti a zmŕtvychvstania Ježiša Krista. Ako po minulé roky, tak aj v tomto roku, tieto sviatky spestria sviatočné koncerty aj v Slovenskej filharmónii. Tento rok je ponuka veľkonočných koncertov naozaj bohatá a veľmi atraktívna. Začínajú sa už na Kvetnú (presnejšie Palmovú) […]

Read More
Allegretto Žilina 2023
Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR Udalosti

Allegretto Žilina 2023 s atraktívnym programom štartuje o necelý mesiac

Stredoeurópsky festival koncertného umenia Allegretto Žilina 2023 sa nezadržateľne blíži. Aký program prináša jeho 32. ročník, ktorý sa uskutoční v dňoch 24. – 29. apríla 2023 v Dome umenia Fatra? Šesť dní, sedem koncertov, dvanásť umelcov zo siedmich krajín a zaujímavé dramaturgie, a to nie je zďaleka všetko. Žilinskému publiku Allegretto Žilina opäť sprostredkuje výnimočný umelecký […]

Read More
Translate »