Výstava Črep – preČ nie je len o slovnej hračke

Výstava Črep – preČ nie je len o slovnej hračke

Ešte do konca tohto mesiaca máme šancu si v Múzeu Ľudovíta Štúra v Modre prezrieť zaujímavú výstavu Črep – preČ? Jej názov nie je iba slovnou hračkou. Organizátori výstavy ňou poukazujú na potrebu zachovania jednej z najstarších tradícii v regióne, ktorú predstavuje výroba keramiky.

Tradičné remeslá sú významnou súčasťou našej kultúry. Zachovať ich môžeme len aktívnym budovaním vzťahu všetkých generácií. Slovenská ľudová majolika, ktorá je nositeľom tradície výroby majoliky považuje za dôležité zachovať remeslo živé. Jedným zo spôsobov vzbudenia záujmu je výstava Črep- preČ? v SNM – Múzeu Ľudovíta Štúra v Modre.

Majolika synonymom džbánkarstva

Slovenská ľudová majolika je dodnes synonymom slovenského ľudového džbankárstva. Modranská majolika ako súčasť nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska už 138 rokov produkuje keramiku, ale aj vychováva majstrov remesla, poskytuje im zázemie. Slovenská ľudová majolika sa aktívne podieľa na spoločenskom dianí v regióne. Ako nositeľ tradície výroby majoliky, považuje za dôležité zachovať remeslo živé.

Výstava Črep – preČ

Zachovať tradíciu pomáhajú sympózia i výstava Črep – preČ?

Po pár úspešných mini sympóziách významných slovenských výtvarníkov usporiadala v dvoch minulých rokoch väčšie sympóziá s účasťou keramikárov, výtvarníkov, študentov ŠUPky, absolventov keramických kurzov ÚĽUVu a nadšencov pre keramiku. Diela z Letného sympózia v roku 2020 sú ukážkou rozmanitého vnímania a pohľadu autorov na dekór a úžitkovosť keramiky. Práce sa odlišujú tematicky i tvarovo. V roku 2021 sa organizátori rozhodli autorov spojiť v jednotnej téme, stala sa ňou VÁZA.

Výstava Črep – preČ

Spomedzi výtvarníkov sa témy zhostil sochár Martin Dzurek, ktorý pracoval so surovým črepom, Laco Teren, Andrej Augustín, Marek Ormandík, majster keramikár Marián Liška, Eva Šebová a Andrea Bartošová. Tá diela zo sympózia odprezentovala na výstave v Modre.

Jedna téma, mnoho stvárnení

Každý z autorov sa zhostil témy svojsky, na oboch sympóziách vznikli zaujímavé práce, ktoré charakterizujú rukopis jednotlivca a vnímanie materiálu a farieb. Súčasťou prác sú tiež diela profesoriek a študentov ŠUPky. Kolekcie prác dvoch študentiek dokonca Slovenská ľudová majolika plánuje uviesť do reálneho života. Zostávajúce diela sa stanú súčasťou stálej výstavy v Slovenskej ľudovej majolike.

Zdroj: SNM – Múzeum Ľudovíta Štúra v Modre

One thought on “Výstava Črep – preČ nie je len o slovnej hračke”

Comments are closed.

Virtuózi V4+ Slovinsko 2022 / semifinále
Culture Hudba News Odporúčame

Virtuózi V4+Slovinsko 2022: poznáme semifinalistov

V posledný novembrový piatok sme boli svedkami národného kola, ktoré u nás odvysielala televízna Dvojka. Česká televízia divákom sprostredkúva až medzinárodné kolá, a tak sme sa museli spoliehať na vysielanie televíznej Dvojky, poľskej TVP Kultura alebo maďarskej TV DUNA. Päť krajín, súboj 20 talentovaných semifinalistov, hviezdna porota i hostia – aj také budú dve semifinálové […]

Read More
Tučniaky / Divadlo Nová scéna
Divadlo News Odporúčame PR

TUČNIAKY – premiéra hudobnej rozprávky v Divadle Nová scéna

Divadlo Nová scéna uvedie dňa 4. decembra 2022 o 10.00 a 15.00 hod. premiéry hudobnej rozprávky pre malé i veľké deti TUČNIAKY od nemeckého autora Ulricha Huba. Láskavý humor hry, pesničky, herecká hravosť a nápaditosť. To sú hlavné atribúty rozprávky TUČNIAKY, ktorá žne úspech po celej Európe. Inscenovali ju vo viac než tridsiatich jazykoch v […]

Read More
Vianoce 2022 v Štátnej filharmónii Košice
Hudba Koncerty News Odporúčame Podujatia PR

Vianoce 2022 v košickej filke

Advent a Vianoce 2022 oslávite aj v košickej filke! V predvianočnom období pre svojich návštevníkov prichystali päticu atraktívnych adventno-vianočných koncertných stretnutí. Poďte sa pozrieť, čo vás čaká do Vianoc v košickom Dome umenia. Štátna filharmónia Košice pripravila pre svojich návštevníkov niekoľko rozmanitých vianočných podujatí. Aký bude Advent a Vianoce 2022 s košickou filkou? Decembrové dni […]

Read More
Translate »