Novinky

Výstava Črep – preČ nie je len o slovnej hračke

Výstava Črep – preČ nie je len o slovnej hračke

Ešte do konca tohto mesiaca máme šancu si v Múzeu Ľudovíta Štúra v Modre prezrieť zaujímavú výstavu Črep – preČ? Jej názov nie je iba slovnou hračkou. Organizátori výstavy ňou poukazujú na potrebu zachovania jednej z najstarších tradícii v regióne, ktorú predstavuje výroba keramiky.

Tradičné remeslá sú významnou súčasťou našej kultúry. Zachovať ich môžeme len aktívnym budovaním vzťahu všetkých generácií. Slovenská ľudová majolika, ktorá je nositeľom tradície výroby majoliky považuje za dôležité zachovať remeslo živé. Jedným zo spôsobov vzbudenia záujmu je výstava Črep- preČ? v SNM – Múzeu Ľudovíta Štúra v Modre.

Majolika synonymom džbánkarstva

Slovenská ľudová majolika je dodnes synonymom slovenského ľudového džbankárstva. Modranská majolika ako súčasť nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska už 138 rokov produkuje keramiku, ale aj vychováva majstrov remesla, poskytuje im zázemie. Slovenská ľudová majolika sa aktívne podieľa na spoločenskom dianí v regióne. Ako nositeľ tradície výroby majoliky, považuje za dôležité zachovať remeslo živé.

Výstava Črep – preČ

Zachovať tradíciu pomáhajú sympózia i výstava Črep – preČ?

Po pár úspešných mini sympóziách významných slovenských výtvarníkov usporiadala v dvoch minulých rokoch väčšie sympóziá s účasťou keramikárov, výtvarníkov, študentov ŠUPky, absolventov keramických kurzov ÚĽUVu a nadšencov pre keramiku. Diela z Letného sympózia v roku 2020 sú ukážkou rozmanitého vnímania a pohľadu autorov na dekór a úžitkovosť keramiky. Práce sa odlišujú tematicky i tvarovo. V roku 2021 sa organizátori rozhodli autorov spojiť v jednotnej téme, stala sa ňou VÁZA.

Výstava Črep – preČ

Spomedzi výtvarníkov sa témy zhostil sochár Martin Dzurek, ktorý pracoval so surovým črepom, Laco Teren, Andrej Augustín, Marek Ormandík, majster keramikár Marián Liška, Eva Šebová a Andrea Bartošová. Tá diela zo sympózia odprezentovala na výstave v Modre.

Jedna téma, mnoho stvárnení

Každý z autorov sa zhostil témy svojsky, na oboch sympóziách vznikli zaujímavé práce, ktoré charakterizujú rukopis jednotlivca a vnímanie materiálu a farieb. Súčasťou prác sú tiež diela profesoriek a študentov ŠUPky. Kolekcie prác dvoch študentiek dokonca Slovenská ľudová majolika plánuje uviesť do reálneho života. Zostávajúce diela sa stanú súčasťou stálej výstavy v Slovenskej ľudovej majolike.

Zdroj: SNM – Múzeum Ľudovíta Štúra v Modre

One thought on “Výstava Črep – preČ nie je len o slovnej hračke”

Comments are closed.

NDKE uvádza 1. a 3. decembra v premiére operu R. Wagnera Tannhäuser
Culture Divadlo Eventy Hudba Kam za kultúrou News Odporúčame PR

NDKE uvádza 1. a 3. decembra v premiére operu R. Wagnera Tannhäuser aj s najlepším zborom Európy

Na dosky Národného divadla Košice sa po 65 rokoch vracia Wagnerova opera Tannhäuser v tzv. miešanej verzii. Po boku domácich sólistov a hostí sa predstaví aj Slovenský filharmonický zbor. Premiérovať ich bude košická opera 1. a 3. decembra 2023.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture Expo News Podujatia PR Výtvarné umenie

Finále Bienále ilustrácií Bratislava so súťažou o originálnu grafiku už 3. decembra 2023

Aktuálny, v poradí 29. ročník podujatia Bienále ilustrácií Bratislava sa už nezadržateľne blíži k svojmu záveru. Ten prináša i súťaž o originálnu grafiku.

Read More
Košická filka uvedie operný večer so šéfdirigentom Robertom Jindrom v znamení rozprávky
Culture Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Košická filka uvedie operný večer so šéfdirigentom Robertom Jindrom v znamení rozprávky

Košická filka uvedie v rámci decembrového – adventného programu koncert operných melódií v rozprávkovom šate.

Read More
Translate »