Novinky

Výstava Črep – preČ nie je len o slovnej hračke

Výstava Črep – preČ nie je len o slovnej hračke

Ešte do konca tohto mesiaca máme šancu si v Múzeu Ľudovíta Štúra v Modre prezrieť zaujímavú výstavu Črep – preČ? Jej názov nie je iba slovnou hračkou. Organizátori výstavy ňou poukazujú na potrebu zachovania jednej z najstarších tradícii v regióne, ktorú predstavuje výroba keramiky.

Tradičné remeslá sú významnou súčasťou našej kultúry. Zachovať ich môžeme len aktívnym budovaním vzťahu všetkých generácií. Slovenská ľudová majolika, ktorá je nositeľom tradície výroby majoliky považuje za dôležité zachovať remeslo živé. Jedným zo spôsobov vzbudenia záujmu je výstava Črep- preČ? v SNM – Múzeu Ľudovíta Štúra v Modre.

Majolika synonymom džbánkarstva

Slovenská ľudová majolika je dodnes synonymom slovenského ľudového džbankárstva. Modranská majolika ako súčasť nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska už 138 rokov produkuje keramiku, ale aj vychováva majstrov remesla, poskytuje im zázemie. Slovenská ľudová majolika sa aktívne podieľa na spoločenskom dianí v regióne. Ako nositeľ tradície výroby majoliky, považuje za dôležité zachovať remeslo živé.

Výstava Črep – preČ

Zachovať tradíciu pomáhajú sympózia i výstava Črep – preČ?

Po pár úspešných mini sympóziách významných slovenských výtvarníkov usporiadala v dvoch minulých rokoch väčšie sympóziá s účasťou keramikárov, výtvarníkov, študentov ŠUPky, absolventov keramických kurzov ÚĽUVu a nadšencov pre keramiku. Diela z Letného sympózia v roku 2020 sú ukážkou rozmanitého vnímania a pohľadu autorov na dekór a úžitkovosť keramiky. Práce sa odlišujú tematicky i tvarovo. V roku 2021 sa organizátori rozhodli autorov spojiť v jednotnej téme, stala sa ňou VÁZA.

Výstava Črep – preČ

Spomedzi výtvarníkov sa témy zhostil sochár Martin Dzurek, ktorý pracoval so surovým črepom, Laco Teren, Andrej Augustín, Marek Ormandík, majster keramikár Marián Liška, Eva Šebová a Andrea Bartošová. Tá diela zo sympózia odprezentovala na výstave v Modre.

Jedna téma, mnoho stvárnení

Každý z autorov sa zhostil témy svojsky, na oboch sympóziách vznikli zaujímavé práce, ktoré charakterizujú rukopis jednotlivca a vnímanie materiálu a farieb. Súčasťou prác sú tiež diela profesoriek a študentov ŠUPky. Kolekcie prác dvoch študentiek dokonca Slovenská ľudová majolika plánuje uviesť do reálneho života. Zostávajúce diela sa stanú súčasťou stálej výstavy v Slovenskej ľudovej majolike.

Zdroj: SNM – Múzeum Ľudovíta Štúra v Modre

One thought on “Výstava Črep – preČ nie je len o slovnej hračke”

Comments are closed.

Peter Mazalán
Culture Divadlo Hudba News Odporúčame Podujatia PR

Projekt Labutia pieseň s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť

Projekt Labutia pieseň spájajúci činohru s operným umením s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť. Kto okrem nich vystúpi?

Read More
Kam za kultúrou
Culture Divadlo Eventy Hudba Kam za kultúrou News Odporúčame PR Výtvarné umenie

Hľadáte tipy kam za kultúrou? TOP výber je tu (16/2024)

Hľadáte tipy kam za kultúrou v týždni od 15. apríla 2024? Redakčný výber vám s tým opäť pomôže. Prinášame vám čerstvé tipy na zaujímavé kultúrne podujatia, ktoré prináša 16. týždeň roka 2024.

Read More
Steinway / Piano Days / Kam za kultúrou
Culture Eventy Festivaly Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

Festival PIANO DAYS 2024 sa začína. Klavírom a hudbou prepojí tri mestá

Festival Piano Days predstavuje most súčasnej a starej hudby, most, na ktorého oboch koncoch poslucháč nachádza klavír. V roku 2024 prepojí tri mestá so zaujímavým programom a účinkujúcimi.

Read More
Translate »