Novinky

Febiofest v Prahe končí, ide do regiónov

Febiofest

Českú republiku ovládol Febiofest. V druhej polovici septembra a začiatkom októbra žijú naši západní susedia známym medzinárodným filmovým festivalom Febiofest. Tento rok už po 28-krát. Hlavné mesto Prahu ovláda v dňoch 17. až 24. septembra 2021 a do regiónov sa dostáva v období 20. septembra až 9. októbra 2021.

28. MFF Praha – Febiofest 2021 si pre návštevníkov pripravil bohatý hlavný program. Otváracím filmom bola najnovšia snímka Woodyho Allena Festival pána Rifkina.

Festival hostil na svojej pôde výrazné osobnosti súčasnej kinematografie. Cenu Kristián tento rok získal herec Jiří Lábus, herečka Božidara Turzonovová a producent Mike Downey.

Febiofest - Božidara Turzonovová
Počas slávnostného zahájenia MFF Febiofest si ocenenie prevzala aj slovenská herecká legenda, Božidara Turzonovová. © Febiofest

Festival uvedie cez 100 filmov z celého sveta v štyroch súťažných sekciách: hlavná kategória, komédie, filmy s ľudsko-právnou tematikou či amatérske filmy. Ďalšie filmy sú v početných nesúťažných sekciách.

Doteraz predstavil úspešné filmy zo Sundance, Benátok, Berlinale a Cannes. Uviedol tiež nové filmy českej produkcie a koprodukcie. Na jeho pôde sa odohrala svetová predpremiéra českého filmu Kryštof. Vidieť sme už mohli českú premiéru drámy  Minuta věčnosti s Jiřím Langmajerem v hlavnej úlohe.

Pražskú časť festivalu zakončí Oscarmi ovenčený film Otec v hlavnej úlohe s Anthonym Hopkinsom.

HostCreators - Webhosting, Hosting, Registrácia domén

Pestré sú aj sprievodné aktivity. Workshopy so zaujímavými hosťami ako napr. producent Mike Downey alebo iránska režisérka Mahnaz Mohammadi Amnesty International Febiofest Award 2020 ocenenej snímky Syn-Matka.  Bohatá je aj ponuka letného kina či zaujímavá výstava Amnesty International usporiadaná k 60. výročiu jej založenia.

Program druhej, regionálnej časti 28. ročníka MMF Febiofest si môžete pozrieť na stránkach Festivalu.

Mohamed Al Fayed
Community Culture Film Lifestyle News Nezaradené Osobnosti

Zomrel Mohamed Al Fayed, skoro svokor princezny Diany

Náhoda či osud? Len deň pred 26. výročím tragickej nehody svojho najstaršieho syna Dodiho s Dianou, princeznou z Walesu v Paríži, skonal vo veku 94 rokov Mohamed Al-Fayed, miliardár egyptského pôvodu, skúsený podnikateľ a filantrop.

Read More
Horor
Culture Divadlo Film História Literatúra

Pohľad na hororovú literatúru v minulosti a súčasnosti

Máte radi hororovú literatúru? S redaktorom Pavlom Blahom sa pozrieme na jej vývoj a rozoberieme si diela dvoch autorov minulosti i dneška.

Read More
Portál dafilms.sk ponúka kolekciu filmov Viktora Kubala pri príležitosti jeho storočnice
Film News

Portál dafilms.sk ponúka kolekciu filmov Viktora Kubala pri príležitosti jeho storočnice

Patrí medzi zakladateľské osobnosti domácej kinematografie. je legendou animovanej tvorby. Spočiatku sa inšpiroval dielami Walta Disneyho a bratov Fleischerovcov, neskôr si vytvoril vlastný štýl, aby stal pri zrode animovanej tvorby na Slovensku. Od narodenia Viktora Kubala si tento rok pripomíname 100 rokov. Pri tejto príležitosti Slovenský filmový ústav v spolupráci s platformou DAFilms.sk pripravili jedinečnú […]

Read More
Translate »