Febiofest v Prahe končí, ide do regiónov

Febiofest

Českú republiku ovládol Febiofest. V druhej polovici septembra a začiatkom októbra žijú naši západní susedia známym medzinárodným filmovým festivalom Febiofest. Tento rok už po 28-krát. Hlavné mesto Prahu ovláda v dňoch 17. až 24. septembra 2021 a do regiónov sa dostáva v období 20. septembra až 9. októbra 2021.

28. MFF Praha – Febiofest 2021 si pre návštevníkov pripravil bohatý hlavný program. Otváracím filmom bola najnovšia snímka Woodyho Allena Festival pána Rifkina.

Festival hostil na svojej pôde výrazné osobnosti súčasnej kinematografie. Cenu Kristián tento rok získal herec Jiří Lábus, herečka Božidara Turzonovová a producent Mike Downey.

Febiofest - Božidara Turzonovová
Počas slávnostného zahájenia MFF Febiofest si ocenenie prevzala aj slovenská herecká legenda, Božidara Turzonovová. © Febiofest

Festival uvedie cez 100 filmov z celého sveta v štyroch súťažných sekciách: hlavná kategória, komédie, filmy s ľudsko-právnou tematikou či amatérske filmy. Ďalšie filmy sú v početných nesúťažných sekciách.

Doteraz predstavil úspešné filmy zo Sundance, Benátok, Berlinale a Cannes. Uviedol tiež nové filmy českej produkcie a koprodukcie. Na jeho pôde sa odohrala svetová predpremiéra českého filmu Kryštof. Vidieť sme už mohli českú premiéru drámy  Minuta věčnosti s Jiřím Langmajerem v hlavnej úlohe.

Pražskú časť festivalu zakončí Oscarmi ovenčený film Otec v hlavnej úlohe s Anthonym Hopkinsom.

HostCreators - Webhosting, Hosting, Registrácia domén

Pestré sú aj sprievodné aktivity. Workshopy so zaujímavými hosťami ako napr. producent Mike Downey alebo iránska režisérka Mahnaz Mohammadi Amnesty International Febiofest Award 2020 ocenenej snímky Syn-Matka.  Bohatá je aj ponuka letného kina či zaujímavá výstava Amnesty International usporiadaná k 60. výročiu jej založenia.

Program druhej, regionálnej časti 28. ročníka MMF Febiofest si môžete pozrieť na stránkach Festivalu.

Krištáľové krídlo 2021
Community Divadlo Film Hudba News Osobnosti Udalosti Výtvarné umenie

Krištáľové krídlo 2022: TOTO sú noví laureáti

Galavečer 26. ročníka Krištáľového krídla sa uskutočnil 4. marca 2023 v Sále opery a baletu SND. Počas večera, prenášanom v živom prenose na obrazovkách RTVS, sme spoznali laureátov za uplynulý rok. Počas galavečera odovzdali aj dve mimoriadne ceny. Kto sú noví laureáti? Koho uviedlo Krištáľové krídlo do dvorany osobností? Stálica v kultúrnom dianí na Slovensku – […]

Read More
Český lev
Film News

Prestížne ocenenie Český lev slávi jubileum. Aj 30. ročník má svojich laureátov

Uplynul rok a opäť sa rozdávali ceny Český lev. Tentoraz to bolo mimoriadne. O sošku Českého leva v záverečnom hlasovaní bojovalo v jubilejnom 30. ročníku celkom 32 titulov v 19 kategóriách. V rekordnej konkurencii najviac nominácií získali filmy ARVÉD a IL BOEMO. Nasledovali ich snímky BANGER a SVETLONOC. Kto bol v tomto jubilejnom 30. ročníku […]

Read More
Juraj Jakubisko
Film News Osobnosti

Odišiel „Slovenský Fellini“- režisér Juraj Jakubisko

Výnimočný filmový režisér, scenárista, kameraman, fotograf a výtvarník Juraj Jakubisko (*30. 4.1938, †24.2.2023) zatracovaný komunistickým režimom i oceňovaný s množstvom kultových filmov na svojom konte odišiel do hviezdneho neba. Svoju nesmrteľnosť si zabezpečil najmä vďaka Tisícročnej včele, Nevere po slovensky, filmu Báthory či nezabudnuteľnej Perinbabe. Po absolvovaní pražskej FAMU debutoval celovečerným filmom Kristove roky. Čoskoro […]

Read More
Translate »