Febiofest v Prahe končí, ide do regiónov

Českú republiku ovládol Febiofest. V druhej polovici septembra a začiatkom októbra žijú naši západní susedia známym medzinárodným filmovým festivalom Febiofest. Tento rok už po 28-krát. Hlavné mesto Prahu ovláda v dňoch 17. až 24. septembra 2021 a do regiónov sa dostáva v období 20. septembra až 9. októbra 2021.

28. MFF Praha – Febiofest 2021 si pre návštevníkov pripravil bohatý hlavný program. Otváracím filmom bola najnovšia snímka Woodyho Allena Festival pána Rifkina.

Festival hostil na svojej pôde výrazné osobnosti súčasnej kinematografie. Cenu Kristián tento rok získal herec Jiří Lábus, herečka Božidara Turzonovová a producent Mike Downey.

Počas slávnostného zahájenia MFF Febiofest si ocenenie prevzala aj slovenská herecká legenda, Božidara Turzonovová. © Febiofest

Festival uvedie cez 100 filmov z celého sveta v štyroch súťažných sekciách: hlavná kategória, komédie, filmy s ľudsko-právnou tematikou či amatérske filmy. Ďalšie filmy sú v početných nesúťažných sekciách.

Doteraz predstavil úspešné filmy zo Sundance, Benátok, Berlinale a Cannes. Uviedol tiež nové filmy českej produkcie a koprodukcie. Na jeho pôde sa odohrala svetová predpremiéra českého filmu Kryštof. Vidieť sme už mohli českú premiéru drámy  Minuta věčnosti s Jiřím Langmajerem v hlavnej úlohe.

Pražskú časť festivalu zakončí Oscarmi ovenčený film Otec v hlavnej úlohe s Anthonym Hopkinsom.

HostCreators - Webhosting, Hosting, Registrácia domén

Pestré sú aj sprievodné aktivity. Workshopy so zaujímavými hosťami ako napr. producent Mike Downey alebo iránska režisérka Mahnaz Mohammadi Amnesty International Febiofest Award 2020 ocenenej snímky Syn-Matka.  Bohatá je aj ponuka letného kina či zaujímavá výstava Amnesty International usporiadaná k 60. výročiu jej založenia.

Program druhej, regionálnej časti 28. ročníka MMF Febiofest si môžete pozrieť na stránkach Festivalu.

Film

Giulietta Masina ožije v rozprávke Perinbaba 2

Tento rok uplynulo sto rokov, čo uzrela svetlo sveta hviezda talianskej kinematografie, Giulietta Masina. Slovenským divákom je známa aj ako Perinbaba z rovnomennej kultovej rozprávky, ktorú v roku 1985 nakrútil Juraj Jakubisko. Momentálne netrpezlivo očakávame pokračovanie úspešnej rozprávky. A Perinbabka bude pri tom! Rozprávková Perinbaba s podmanivými očami a nespochybniteľným talentom bola manželkou aj múzou […]

Read More
Film

V Cottbuse bodovali Slováci

Na tohtoročnom festivale v Cottbuse predstavili 170 filmov zo štyroch desiatok krajín. Slovenskú kinematografiu prezentovala rozsiahlejšia retrospektíva Spotlight: Slovensko. A nechýbala na festivale ani Cenzorka. Tento tridsiaty prvý ročník filmového festivalu ponúkol skoro dve stovky filmov. A rozdávali sa aj ceny. Osobitnú cenu za najlepšiu réžiu udelili Janovi P. Matuszynskému z Poľska za film Žeby […]

Read More
Aktuálne/Novinky Film

Festival Be2Can vrcholí

V nedeľu vrcholí Festival Be2Can s filmami z najslávnejšej festivalovej trojky. V poradí 8. ročník prehliadky festivalového filmu prináša to najlepšie z hlavných súťaží Berlinale, Benátok a Cannes. Diváci si môžu v dňoch 18. – 24. októbra 2021 pozrieť dvanásť filmov vrátane noviniek z maďarskej či ruskej kinematografie. Festival je už tradične viac ako len […]

Read More
Translate »