Novinky

Už dnes začína 31. MFF Febiofest Bratislava

Rok po požiari v digitalizačnom pracovisku Slovenského filmového ústavu (SFÚ) vstupuje Kino Lumière do finálnej fázy rekonštrukcie...

Medzinárodný filmový festival FEBIOFEST Bratislava začína. Organizátor Asociácia slovenských filmových klubov a hlavný spoluorganizátor festivalu Slovenský filmový ústav ponúknu od 13. do 19. marca 2024 v priestoroch bratislavského Kina Lumière vyše 70 snímok a vďaka spolupráci s medzinárodnou vzdelávacou platformou Visegrad Film Forum aj účasť oceňovaných svetových filmárov. Divákov čaká i bohatý sprievodný program.

Tridsiaty prvý medzinárodný filmový FEBIOFEST Bratislava oficiálne odštartuje aktuálne Českým levom ocenená česká snímka Prišla v noci. Čierna komédia o nečakanej návšteve svokry získala počas víkendu ceny za najlepšiu réžiu a najlepšiu herečku. „Diváci sa môžu tešiť na víťazku Českého leva Simonu Pekovú, ktorá spolu s producentami filmu Evou Pavlíčkovou, Pavlom Váchom a hercom Jiřím Rendlom uvedú film osobne,“ približuje riaditeľ festivalu Ondrej Starinský. A ako pokračuje ďalej, aj nasledujúce dni budú patriť výrazným menám a oceneným snímkam.

Vo štvrtok odpremiérujeme čerstvého oscarového víťaza Zóna záujmu britského režiséra Jonathana Glazera, ktorý originálnym pohľadom nazerá na tému holokaustu. Zlatú sošku získal v dvoch kategóriách – za Najlepší medzinárodný film a Najlepší zvuk,“ hovorí. Účasť na MFF FEBIOFEST a Visegrad Film Forum prijal aj Eric Toledano (Nedotknuteľní). Známy francúzsky režisér predstaví nekorektnú francúzsku komédiu Ťažký rok, ktorú nakrútil so svojím režisérskym kolegom Olivierom Nakacheom.

Zábavná snímka zoznámi divákov so zadlženými kamarátmi Albertom a Brunom. Dvojica nemá ani kde bývať, no nájde príležitosť k nečestným kšeftíkom a neskôr aj lásku a energiu k novým začiatkom.

MFF FEBIOFEST Bratislava 2024

Za pozornosť počas druhého festivalového dňa určite stoja Manželia Stodolovci českého dokumentaristu Petra Hátleho. Jeho debut v rámci hraného filmu, prináša temnú love story inšpirovanú reálnou manželskou dvojicou sériových vrahov. Dej sa odohráva na vidieku, kde manželský tím Jaroslav a Dana Stodolovci vraždí osamelých seniorov, o ktorých spoločnosť stratila záujem. Na otázky, čo ľudí priťahuje k téme skutočných zločinov, a ako s takýmto obsahom pracujú samotní tvorcovia, sa pokúsi odpovedať režisér Petr Hátle po projekcii filmu.

Filmová projekcia aj s netradičným vystúpením

Štvrtkový program uzavrie snímka Vika poľskej režisérky Agnieszky Zwiefka. Charizmatická 84-ročná hviezda varšavského klubového života Vika sa na dôchodku obklopuje mladými ľuďmi a jej životným mottom je, že vek je len číslo. Film bude spojený s netradičným hudobným vystúpením DJa Vesnu (Roman Samotný), ktorý po skončení projekcie na počesť Viky vystúpi aj v blízkom Temnom OST BLOCKU.

Na MFF FEBIOFEST 2024 nechýba súťaž celovečerných filmov

V rámci súťaže celovečerných filmov V strede Európy ponúkne piatkový program dokument maďarského režiséra Mátyása Kálmána Na návšteve u Šťasteny. Skutočný príbeh manželského páru Anikó a Laciho, ktorí sa stali zo dňa na deň milionármi po výhre v lotérii. Film je intímnym pohľadom do života dvoch ľudí, ktorým nečakané bohatstvo prinieslo aj pochybnosti o ich manželskom vzťahu a núti ich prehodnotiť doterajší postoj k životu.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou? Najzaujímavejšie podujatia týždňa (11/2024)
Kam za kultúrou? Najzaujímavejšie podujatia týždňa (11/2024)

Filmoví fajnšmekri sa budú môcť zúčastniť na diskusii s režisérom Rúnarom Rúnarssonom, nominovaným na Oscara v roku 2006, Zlatú palmu v Cannes 2008 a Európske filmové ceny v roku 2008. Rúnarsson debutoval celovečerným filmom „Volcano“ (2011), ktorý bol vybraný do Cannes Directors’ Fortnight. „Volcano“ sa stal miláčikom festivalu a získal 17 medzinárodných ocenení. Diskusia sa uskutoční v Kine Klap/FTF VŠMU.

MFF FEBIOFEST Bratislava aj so sekciou Polnočné pokušenie

Sekcia Polnočné pokušenie prinesie opus z dielne jednorazového filmového režiséra, producenta, scenáristu, herca a hudobníka, v civilnom povolaní právnika Johna De Harta, ktorý všetky svoje umelecké poryvy vtesnal do jediného filmu s názvom Šampíčko a guľky. Ťažkopádne herecké výkony, zmätená kamera a náhodný strih spestrí divákom hranie Binga počas projekcie.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Krištof prichádza do slovenských kín
Krištof - film o viere a nádeji (recenzia)

V spolupráci s Visegrad Film Forum prinesie MFF FEBIOFEST Bratislava počas víkendu ďalšieho exkluzívneho hosťa – pozvanie zúčastniť sa na festivale a diskusii prijal Tariq Anwar. Britsko-americký filmový strihač počas svojej 40-ročnej kariéry zostrihal celý rad filmov – od dokumentov BBC až po hrané filmy, ako napríklad Oscarom ocenenú Americkú krásu či Núdzový východ. Tariq Anwar získal množstvo ocenení vrátane dvoch cien BAFTA a European Film Award – Najlepší európsky strih za film Kráľova reč. Na konte má aj dve nominácie na Oscara – za Kráľovu reč a Americkú krásu. Kultovú drámu režiséra Sama Mendesa Americká krása o sexuálnej frustrácii a radikálnom riešení krízy stredného veku, ktorá získala spolu 5 Oscarov a takmer 90 ďalších ocenení, premietne festival v sobotu večer.

Priestor má aj téma inakosti

Na druhý deň predstaví snímka Queendom umelkyňu Genu z malého mesta v Rusku. Jej radikálne vystúpenia v extravagantných kostýmoch v uliciach Moskvy predstavujú novú formu umenia a aktivizmu, ale taktiež vystavujú jej život nebezpečenstvu. Dokument uvedie MFF FEBIOFEST Bratislava v spolupráci s Filmovým festivalom inakosti. Je queer umenie na Slovensku aktivistické? A ako queer umelcov zmenil teroristický útok pred Teplárňou? Aj o tom bude diskusia po projekcii filmu.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Štátna filharmónia Košice v opernom šate s Puccini gala
Štátna filharmónia Košice v opernom šate s Puccini gala

Nedeľa s highlightom

MFF FEBIOFEST Bratislava premietne highlight programu v nedeľu večer. V snímke To sa mi snáď len zdá, ktorá mala premiéru na Toronto International Film Festivale, stvárňuje Nicolas Cage nenápadného vysokoškolského profesora Paula. Ten sa zo dňa na deň začne objavovať v snoch miliónov ľudí po celom svete a stane sa globálnou celebritou. Razom sa mu začnú plniť všetky želania, ale spozná aj, aká vysoká je cena slávy.

Na záver víkendu ponúkne MFF FEBIOFEST Bratislava ďalšieho nominanta na Oscara v kategórii Najlepší medzinárodný film – Ja kapitán talianskeho režiséra Mattea Garroneho.Film, ktorý rozpráva strhujúci príbeh dvoch mladých Senegalčanov na ceste do vysnívanej Európy, vznikol na základe skutočných udalostí. Mal svetovú premiéru na Medzinárodnom filmovom festivale v Benátkach, kde režisér získal cenu Strieborný lev za najlepšiu réžiu a herec Seydou Sarr v hlavnej úlohe, cenu Marcella Mastroianniho za najlepšieho mladého herca,“ prezrádza Ondrej Starinský

Aký bude záver festivalu?

Oficiálnou zatváracou snímkou 31. MFF FEBIOFEST Bratislava bude v pondelok večer premiéra filmu českého režiséra Bohdana Slámu Sucho. Príbeh päťdesiatročného hospodára Josefa, ktorý sa snaží žiť alternatívne a vedie donkichotský boj proti miestnemu agropodniku. Josef sklamaný dôsledkami vlastných životných postojov má možnosť všeličo prehodnotiť. Nádej na uzdravenie v medziľudských vzťahoch i vo vyprahnutej krajine prinesie do života niekoľkých hrdinov až hraničná udalosť. Snímku uvedie slovenská herečka Judit Pecháček spolu s režisérom Bohdanom Slámom a ďalšími tvorcami filmu.

Aj posledný deň prinesie niekoľko zaujímavých titulov. Film 168 zachytáva stavbu prvého slovenského mrakodrapu od jeho začiatku až po dokončenie. Diváci sa dozvedia, ako sa budova zrodila v hlavách investora a architektov – ľudí, ktorí si povedali, že aj na Slovensku je už čas na stavbu takejto budovy. Splnený stavbársky sen zobrazuje víziu developera, myslenie hlavného architekta, ale aj jeho spolupracovníkov. Je to príbeh monumentu, ktorý zásadne mení siluetu hlavného mesta.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Už o pár hodín štartuje 31. MFF FEBIOFEST Bratislava
Už o pár hodín štartuje 31. MFF FEBIOFEST Bratislava

Uvidíme taktiež legendárnu filmovú adaptáciu románu Duna spisovateľa Franka Herberta. Film Davida Lyncha z osemdesiatych rokov je o vojne vládcov rôznych planét a honbe za korením melanž, ktoré predlžuje ľudský život a využíva sa pri medzivesmírnej preprave. Duna sa považuje za jeden z najambicióznejších filmových projektov minulého storočia. Aj napriek tomu, že sa vyvolala zmiešané ohlasy kritikov a divákov, patrí k najkultovejším sci-fi filmom v dejinách kinematografie. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Marec 2024 núka zaujímavé podujatia i výstavy. TOTO sú TOP! (3/2024) / kam za kultúrou
Marec 2024 ponúka zaujímavé podujatia i výstavy. TOTO sú TOP! (3/2024)

Medzi posledné filmy tohtoročného filmového festivalu bude patriť feministická verzia príbehu Barbar Conan. Francúzsky experimentálny režisér Bertrand Mandico, známy napríklad filmom The Wild Boys, ktorý časopis Cahiers du cinéma vyhlásil za najlepší film roka 2018, sa vo svojej tvorbe často zaoberá ľudským telom a genderovou fluiditou. Je to tak aj v jeho najnovšom sci-fi filme Conann o žene, ktorá je vopred odsúdená na smrť.

Inzercia

V poradí 31. MFF FEBIOFEST sa koná s finančnou podporou Audiovizuálneho fondu. Podujatie taktiež z verejných zdrojom podporil Fond na podporu umenia.

TS, MFF FEBIOFEST, www.febiofest.sk

Zdroj: MFF FEBIOFEST / Be Well Media

Redakciu informoval Radomír Brhlík, PR manažér MFF FEBIOFEST / Be Well Media

Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská
Culture Hudba News Podujatia PR

Mozart pozýva deti do košickej filky

Mozart pozýva deti do košickej filky. Spoznajte spolu s deťmi život i dielo nesmrteľného skladateľa s košickými filharmonikmi a Gabrielom Rovňákom!

Read More
Translate »