Novinky

Už o pár hodín štartuje 31. MFF Febiofest Bratislava

Už o pár hodín štartuje 31. MFF FEBIOFEST Bratislava

Už pozajtra štartuje 31. vydanie Medzinárodného filmového festivalu Febiofest Bratislava. Od 13. do 19. marca 2024 ponúkne v zrekonštruovaných priestoroch bratislavského Kina Lumière vyše 70 snímok. Pozrite, čo všetko prinesie a zaujímavé sú i mená hostí.

Na MFF FEBIOFEST Bratislava mieria snímky nominované na Oscara a Českých levov. Na premietaní sa osobne zúčastní aj držiteľ Oscara a ďalšie zaujímavé mená. Organizátor Asociácia slovenských filmových klubov a hlavný spoluorganizátor festivalu Slovenský filmový ústav v spolupráci s medzinárodnou vzdelávacou platformou Visegrad Film Forum zabezpečili účasť rešpektovaných svetových filmárskych mien, ktoré sa zúčastnia 31. ročníka Medzinárodného filmového festivalu Febiofest Bratislava. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou? Najzaujímavejšie podujatia týždňa (11/2024)
Kam za kultúrou? Najzaujímavejšie podujatia týždňa (11/2024)

Na MFF Febiofest sa zúčastní čerstvá držiteľka ocenenia Český lev Simona Peková, oceňovaný islandský režisér a scenárista Rúnar Rúnarsson, strihač Tariq Anwar (Americká krása, Kráľova reč), kameraman Peter Suschitzky (dlhoročný spolupracovník Davida Cronenberga a kameraman filmov, ako Star Wars, Epizóda V: Impérium vracia úder, Mars útočí! či Rocky Horror Picture Show), francúzsky režisér Éric Toledano (Výnimoční, Nedotknuteľní) a mnoho ďalších.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kino Lumière
Marec 2024 patrí 31. ročníku MFF Febiofest Bratislava

MFF Febiofest Bratislava 2024 prinesie aj premiéru a obľúbené súťažné sekcie

Medzinárodný filmový festival FEBIOFEST Bratislava 2024 odštartuje 13. marca v Kine Lumière premiérou českej zábavnej snímky Prišla v noci a ponúkne množstvo hodnotných diel. Svedčia o tom ich aktuálne nominácie na prestížne svetové filmové ocenenia. Podľa riaditeľa festivalu Ondreja Starinského je kvalitný žánrový film v našich končinách stále nedostatkovým tovarom. Preto, keď sa nám ponúkla možnosť uviesť 31. ročník nášho festivalu komédiou s prvkami drámy a hororu Prišla v noci, ktorá posúva vtipné príhody o svokrách na úplne novú úroveň, sme neváhali, ozrejmuje. Čierna tragikomédia Tomáša Pavlíčka a Jána Vejnara patrila počas vlaňajšieho MFF Karlove Vary medzi najzábavnejšie snímky a má na svojom konte deväť nominácií na Českého leva. Na bratislavskom festivale ju uvedú producenti a herci, osobnú účasť prisľúbila aj hlavná hviezda filmu Simona Peková.

O krištáľovú sochu leva tento rok zabojuje aj animovaný film Deniska umrela. Príbeh o chlapcovi a jeho fenke, ktorej náhla smrť mu prinesie mnoho trápení, zaradil MFF FEBIOFEST Bratislava do súťaže krátkych filmov. Snímku predstaví režisér Philippe Kastner. Mrazivú drámu Zóna záujmu (The zone of interest) režiséra Jonathana Glazera nominovala Americká filmová akadémia v piatich kategóriách – najlepší film roka, najlepšia réžia, najlepší medzinárodný film, najlepší adaptovaný scenár a najlepší zvuk. Film o banalite zla si vďaka svojmu výnimočnému spracovaniu odviezol Veľkú cenu z festivalu v Cannes. 

Epický príbeh dospievajúceho chlapca Seydua, ktorý sa spolu so svojím bratrancom Musou rozhodne opustiť senegalský Dakar a vydať sa na cestu do Európy Ja, kapitán (Io capitano) bude počas udeľovania Oscarov súťažiť o ocenenie Najlepší medzinárodný film. 

MFF FEBIOFEST Bratislava 2024

Za zmienku určite stojí aj Ríša svetla (Empire of light) režiséra, scenáristu a držiteľa Ceny akadémie Sama Mendesa. Dej filmu sa odohráva na začiatku osemdesiatych rokov 20. storočia v anglickom pobrežnom mestečku a sleduje príbeh manažérky kina, ktorá bojuje s duševným zdravím, a nového zamestnanca túžiaceho z mestečka uniknúť.

Priestor dostane aj klasika

Počas filmových večerov si na svoje prídu aj milovníci klasiky. Organizátori MFF FEBIOFEST Bratislava zaradili do programu kultovú snímku Americká krása. Rodinná dráma o nečakane radikálnom riešení krízy stredného veku získala v roku 2000 päť Oscarov a neskôr takmer 90 ďalších ocenení. Vďaka spolupráci s Visegrad Film Forum sa na tomto premietaní osobne zúčastní aj Tariq Anwar. Britskoamerický filmový strihač indického pôvodu počas svojej 40-ročnej kariéry okrem Americkej krásy zostrihal celý rad ďalších filmov, ako Dobrý pastier, Cesta revolúcie, Občan či dokumenty BBC. Tariq Anwar strihal pre popredných svetových režisérov vrátane Mikea Newella, Franca Zeffirelliho, Nicka Hytnera, Sama Mendesa, Dannyho Boyla a Roberta De Nira. Získal množstvo ocenení vrátane dvoch cien BAFTA a European Film Award – Najlepší európsky strih za film Kráľova reč. Na konte má aj dve nominácie na Oscara – za Kráľovu reč a Americkú krásu.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Marec 2024 núka zaujímavé podujatia i výstavy. TOTO sú TOP! (3/2024) / kam za kultúrou
Marec 2024 ponúka zaujímavé podujatia i výstavy. TOTO sú TOP! (3/2024)

Tridsiaty prvý ročník MFF FEBIOFEST Bratislava sa uskutoční od 13. do 19. marca 2024 v zrekonštruovaných priestoroch Kina Lumière. Organizátorom festivalu je Asociácia slovenských filmových klubov – ASF, hlavným spoluorganizátorom Slovenský filmový ústav.

TS, MFF Febiofest Bratislava, www.febiofest.sk

Zdroj: MFF FEBIOFEST Bratislava 

Redakciu informoval Radomír Brhlík, PR manažér MFF FEBIOFEST Bratislava / Be Well Media

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »