Novinky

Kam za kultúrou od 4. decembra 2023? Toto sú TOP tipy!

Kam za kultúrou od 4. decembra 2023? Toto sú TOP tipy!

Nastáva čas na ďalšie pokračovanie našej pravidelnej rubriky kam za kultúrou. Pozrite si spolu s nami na výber tých najzaujímavejších podujatí, koncertov a divadelných predstavení, ktoré si pre vás pripravil týždeň po prvej adventnej nedeli v slovenskej kultúre. Nechajte sa inšpirovať TOP tipmi aj tentoraz!

Pomaly, ale iste sa zvianočnieva. Advent je v plnom prúde, a práve tento fakt sa už zrkadlí aj v bohatej ponuke kultúrnych inštitúcií, umelcov a umeleckých telies. Programy sa nesú nielen v znamení adventu a sviatku svätého Mikuláša, vianočného turné, ale aj sviatku Dní svetiel a rozprávkových predstavení. Kam za kultúrou je tu po týždni opäť. V najnovšej časti sa pozrieme na najzaujímavejšie z nich. Nazrieme do sveta hudby a divadla. Zavítame do kina i divadla na premiéry, pozrieme si derniéru i vianočnou atmosférou dýchajúce divadelné predstavenia. Kam za kultúrou opäť v réžii Márie Kleinovej a Silvie Márie Petrovitsovej prinesie opäť zaujímavé koncerty, ale pozrieme sa aj na zaujímavé výstavy a sviatočné podujatia. Vitajte pri najnovšom pokračovaní, inšpirujte sa nami a vyberte si to pravé orechové pre seba!

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Divadelné predstavenie Čaute! prichádza do školských tried
Divadelné predstavenie Čaute! prichádza do školských tried

Najnovší diel výberovky Kam za kultúrou štartuje Perinbaba

Najočakávanejšia snímka ostatných rokov je TOP udalosťou najbližších dní! Na strieborné plátna prichádza ostatný film maestra Juraja Jakubiska – PERINBABA A DVA SVETY, ktorý je tak zároveň veľkolepou filmovou rozlúčkou s režisérskou legendou Jurajom Jakubiskom. Pokračovanie jeho kultovej vianočnej rozprávky Perinbaba je plné fantázie, náročných trikov aj humoru a prináša príbeh pre všetky generácie. 

Nielenže vďaka technickým vymoženostiam vzkriesi Giuliettu Masinu, ale príbeh stavia na osudoch Lukáša, syna Alžbety a Jakuba z kultovej rozprávky Perinbaba. A ešte oveľa viac s majstrovským rukopisom režisérskeho barda Juraja Jakubiska vo fenomenálnom výtvarnom, technickom i hereckom prevedení. Do slovenských kín siete CINEMAX, ale aj v kine Dome umenia SF Piešťany prichádza v premiére už 7. decembra 2023. Nenechajte si ju ujsť! 

Za operou do Piešťanského kina

V kine na chvíľu ešte zostaneme. Dom umenia SF Piešťany sľubuje svojím návštevníkom ďalší operný zážitok z newyorskej MET opery. Uvedie premiérovú FLORENCIU V AMAZÓNII Daniela Catána v novej inscenácii Mary Zimmerman. Na dosky newyorskej opery a na strieborné plátna v živom prenose prináša mystickú ríšu Amazónie na javisko METky. Ponúkne ju v sobotu 9.12.2023 o 18:55.

Počas premiéry sa v titulnej postave predstaví sopranistka Ailyn Pérez. V uznávanom súbore umelcov stvárňujúcich jej spolucestujúcich na riečnej lodi do Manausu účinkuje Gabriella Reyes ako novinárka Rosalba, basbarytonista Greer Grimsley ako kapitán lode. Barytonista Mattia Olivieri sa predstaví ako jeho záhadný prvý dôstojník a tenorista Mario Chang ako kapitánov synovec Arcadio. Mezzosopranistka Nancy Fabiola Herrera a barytonista Michael Chioldi v úlohe páru Paula a Álvaro s Yannickom Nézet-Séguin na pódiu.

Divadelné tipy pre týždeň po prvej adventnej nedele

Prehliadku najzaujímavejších kultúrnych tipov pokračujeme vo svete divadla. Vyberala ich pre vás Mária Kleinová, ktorá si opäť kládla otázky: Kam za kultúrou? Kam do divadla? Z bohatej ponuky slovenských scén vybrala pre vás niekoľko tipov. Nechýba premiéra a derniéra, sviatočné tituly evokujúce blížiace sa Vianoce a ani svet muzikálov. Začneme ich v Bratislave.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Advent - viac než len čas predvianočných príprav
Advent - viac než len čas predvianočných príprav

Slovenské národné divadlo s premiérou filmu Emília

Tento týždeň nebude len divadlo v kine, ale aj kino v divadle. Už v pondelok (4.12.2023) sa v Sále činohry SND uskutoční slávnostná premiéra celovečerného filmu Martina ŠulíkaEMÍLIA. Emíliu Vášáryovú poznáme z hier, filmov, obálok novín, časopisov i filmových plagátov, a predsa o nej vieme tak málo. Viac ako šesťdesiat rokov spoluvytvára podobu moderného česko-slovenského divadla, filmu a televízie, ale zdroje jej tvorivého úsilia pozná len pár spolupracovníkov. Film Emília prevedie divákov zákrutami času, umožní im pochopiť súvislosti herečkinho života i umeleckého snaženia. Prostredníctvom výpovedí priateľov, kolegov, spolupracovníkov, filmových a divadelných kritikov, autori pred nami skladajú pestrú mozaiku názorov, ktorá postupne vytvára obraz výnimočnej osobnosti.

V dokumente sa objavujú cenné archívne zábery zachytávajúce dejinné zlomy, sprítomňujúce hviezde momenty slovenského divadla a kinematografie, ale aj intímne momenty z herečkinho života. Emília Vášáryová nechala tvorcov nahliadnuť do súkromia, poodhalila pred nimi spôsob svojho premýšľania o hereckej práci, podelila sa o spomienky na blízkych ľudí, kolegov a priateľov. Vďaka jej otvorenosti sa dokument stáva sa správou o úsilí celej generácie slovenských umelcov, ktorá formovala naše vedomie na prelome tisícročí.

Banskobystrická opera taktiež s premiérou

Štátna opera siahne po neobvyklom repertoári. Priestor dostanú kultové diela 20. storočia z pera Georgea Orwella a Oscara Wildea v tanečnej inscenácii dvojtitulu 1984 / Portrét Doriana Graya. Renomovaný choreograf Igor Holováč a začínajúca choreografka Hana Vidová ich prerozprávali formou súčasného a moderného tanca. Tanečný dvojtitul má hĺbavý, reflektívny charakter so snahou nastaviť zrkadlo súčasnej spoločnosti.  Stane sa tak už počas premiér 8. a 9. 12.2023 o 18:30 hod.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Eugen Onegin / Štátna opera / Kam za kultúrou
Eugen Onegin sa vracia do Banskej Bystrice. Štátna opera ho uvedie v ostatnú novembrovú sobotu

Už tento piatok, 8. 12. 2023, bude Divadlo DPM premiérovať inscenáciu AMATÉRI v réžii Šimona Ferstla. Text napísala Lenka Garajová a nebude chýbať ani hudba v podaní Martina ISO Krajčíra a Kriss Krimm.

Čas aj na rozlúčku. Najslávnejší muzikál sa lúči s Prešovom

Pri premiére spomeňme hneď aj derniéru. Tú tento týždeň uvedie Divadlo Jonáša Záborského v Prešove. Už v piatok 8.12.2023 sa rozlúči s úspešným muzikálovým titulom JESUS CHRISTUS SUPERSTAR Andrewa Lloyda Webbera a Tima Ricea, ktorý patrí k najslávnejším a najhranejším muzikálom všetkých čias.

Vo svete divadla ešte zostávame. Aké sú naše ďalšie divadelné tipy?

Kam za kultúrou opäť prinesie aj prehľadovku ďalších divadelných tipov. Svoje si v nich nájdu veľkí aj malí. Slovenské národné divadlo okrem avizovanej premiéry poteší milovníkov kvalitného umenia koncertom v druhú adventnú nedeľu. No predtým, v utorok a vo štvrtok nasadzuje Verdiho operný evergreen LA TRAVIATU. Pod taktovkou Enrica Dovica sa v oba dni predstavia Mariana Sajko, Ondrej Šaling, Filip Tůma, Monika Fabianová, Miriam Maťašová a ďalší.

Mikulášska divadelná nádielka v SND

Na svätého Mikuláša nadelilo SND vyhľadávané detské divadelné tituly. Predpoludním uvedie súbor Činohry SND rozprávkového NEBOJSU z pera majstra detskej literatúry Ľubomíra Feldeka. 

Mikulášsky podvečer patrí typicky vianočnému titulu, ktorým je Čajkovského balet LUSKÁČIK s podmanivými melódiami a tajomným oživeným svetom v tieni vianočného stromčeka. Odvážny Luskáčik bojujúci s myším kráľom a roztancované snehové vločky sú ikonickými obrazmi baletu, ktorého rozprávkový príbeh sa vznáša na podmanivých melódiách. Hudobná partitúra k Luskáčikovi si vďaka melodickosti a snovosti vyslúžila prívlastok „symfónia detstva“. 

Spolu s Labutím jazerom a Spiacou krásavicou uzatvára Čajkovského tvorbu symfonických baletov, ktoré tvoria zlatý fond klasického baletného dedičstva. Najznámejší vianočný príbeh Luskáčik ožíva v koncepcii Vasilija Vajnonena a choreografickej úprave Rafaela Avnikjana a Jozefa Dolinského. Spolu so sólistami a s členmi Zboru Baletu SND sa predstavia žiaci Tanečného konzervatória Evy Jaczovej a Bratislavský chlapčenský zbor pod vedením Magdalény Rovňákovej.

Nová scéna patrí muzikálom

Ak patríte k priaznivcom hudobného divadla, zamierte do Divadla Nová scéna. Počas týždňa medzi 1. a 2. adventnou nedeľou prichádza s veľkolepou muzikálovou ponukou. V utorok 5. decembra uvedie muzikál VODU (A KRV) NAD VODOU. Novinke minulej sezóny a akejsi pocte F. K. Veselému – muzikálu BONVIVÁN patrí miesto medzi TOP tipmi Kam za kultúrou pre stredu a štvrtok (6. a 7.12.). Víkendová ponuka Divadla Nová scéna je tiež atraktívna. Svetoznámy muzikál BEDÁRI zaznie v sobotu a slovenský muzikál s témou legendárneho JÁNOŠÍKA v druhú adventnú nedeľu.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Bonviván
Bonviván na doskách Divadla Nová scéna už od piatka 5. mája 2023

Už tento týždeň v nedeľu dopoludnia čaká na deti v bratislavskom STARSauditoriu originálne autorské predstavenie hercov, ktorí nadabovali a naspievali slovenskú verziu známej rozprávky Frozen. ĽADOVÉ KRÁĽOVSTVO vás vtiahne do kráľovstva plného zábavy a hudby. Prerozprávajú príbeh dvoch sestier Elsy a Anny, ktorých láska nepozná hranice. Stretnete sa aj s milým a vtipným snehuliakom Olafom, ktorý očarí všetkých malých aj veľkých divákov. Očakávajte skvelé spevácke a herecké výkony, veľa energie a interakcie s divákmi a známe melódie z rozprávky, ktoré si s nami určite radi zaspievate. Vstupenky na Predpredaj.sk.

Trnava s detskými titulmi, Nitra aj na náročnejšiu tému

V prehľade Kam za kultúrou nevynecháme ani Trnavu a Nitru. Z programu Divadla Andreja Bagara v Nitre sme tentoraz vybrali trojicu tipov. Utorok (5.12.) patrí inscenácii ZLATÁ LÝRA, ktorá pripomína rovnomenný festival populárnej a tanečnej piesne z dôb nie až tak dávnych. Do histórie a tragických dôb židovského pogromu v časoch klérofašistického Tisovho štátu pozve v stredu predstavenie NEVESTA ALEBO ZDÁ SA MI, ŽE HRMÍ z pera Ladislava Grosmana. Piatok bude patriť nedávnej premiére Nitrančanov – kultovému muzikálu pre všetky generácie POVALA.  

Divadlo Andreja Bagara v Nitre / Nevesta alebo Zdá sa mi, že hrmí / Kam za kultúrou / Divadelné tipy
Záber z hry na motívy poviedky Ladislava Grosmana: Nevesta alebo Zdá sa, že hrmí z inscenácie Divadla Andreja Bagara v Nitre. Foto: Ctibor Bachratý

Trnavské Divadlo Jána Palárika na detského diváka. Od 4. – 6. decembra 2023 ponúkne rozprávku s pesničkami o sile priateľstva, ktoré prekoná všetky prekážky. Predstavenie TRAJA TUČNIACI spojí so sv. Mikulášom. Mikulášskou bude aj ďalšia rozprávka, ktorú uvedie divadlo vo štvrtok 7.12.2023. AKO SA HUS VYPARÁDILA porozpráva o husi, ktorá sa až príliš zamerala na svoj vzhľad. Naučí, že nachádzať krásu v každom človeku a poukáže i na to, že porovnávať sa s ostatnými sa nikdy nevypláca.

Divadelné tipy z východného Slovenska nielen pre deti

Kam za kultúrou pokračuje prehľadom TOP divadelných tipov aj na východnom Slovensku. Na rozprávkovú nôtu to bude počas najbližších dní aj v Spišskom divadle. V pondelok a v utorok dopoludní uvedie nesmrteľný príbeh o rozprávkovej PERINBABE, v ktorom láska a dobro porazia zlobu a chamtivosť. Obľúbené rozprávky Cisárove nové šaty, Škaredé káčatko a Kresadlo s veselými pesničkami pre deti aj rodičov sa snúbia v titule ROZPRÁVKY Z KRIVÉHO ZRKADLA, ktorým deťúrence poteší Spišské divadlo v stredu. Do programu zaradilo aj tituly pre dospelého diváka. Štvrtok venovali RYSAVEJ JALOVICIpiatok zase skvelej komédií LÁ-Á-Á-SKA s Marekom Majeským v hlavnej úlohe.

Rozprávky z krivého zrkadla / Spišské divadlo / Kam za kultúrou
Rozprávky z krivého zrkadla

Divadlo Jonáša Záborského v Prešove okrem avizovanej derniéry uvedie viac ráz počas najbližších dní (5.-6.12.) novú rozprávku AKO IŠLO VAJCE NA VANDROVKU. Ďalším divadelným tipom pre Prešov je divadelnými a filmovými cenami ovenčený broadwayský muzikál so živým orchestrom priamo na javisku. CHICAGO prináša jazzom pulzujúci sarkastický príbeh dvoch kabaretných speváčok a ich pochybnej slávy vyrobenej médiami a ohybnou spravodlivosťou.

Národné divadlo Košice s pestrou ponukou

Týždeň od 4. decembra 2023 prináša v Národnom divadle Košice zaujímavý program takpovediac z každého rožka troška. Pondelok patrí činohernej predlohe slávneho muzikálu My Fair Lady, ktorý preslávila fenomenálna Audrey Hepburn. PYGMALION s obsadením Marek Geišberg, Jakub Kuka, Tatiana Poláková, Dana Košická, Michal Soltész, Henrieta Kecerová, Adriana Ballová, Lívia Michalčík, Dujavová, Juraj Zetyák a Peter Tóth.

Utorok a streda v Košiciach patrí divadelnej hre tentoraz preslávenej na striebornom plátne. Anglický dramatik Peter Shaffer v hre AMADEUS na vzťahu Mozarta a skladateľa Salieriho demonštruje večné otázky stretu génia a menej úspešného tvorcu. Počas oboch najbližších repríz sa predstavia Ivan Krúpa, Tomáš Diro, Lívia Michalčík Dujavová, Michal Soltész, Martin Stolár, Alena Ďuránová, Henrieta Kecerová a Róbert Šudík.

Streda a štvrtok bude patriť typicky vianočnému baletnému titulu. Tým je Čajkovského zázračný a podmanivý rozprávkový LUSKÁČIK. Návštevníkov čakajú sólisti, baletný zbor a orchester pod taktovkou Igora Dohoviča. V stredu sa predstavia sa baletní sólisti Miloš Lučka, Beáta Gogová, Gennaro Sorbino, Tetiana Lubska, Davide Covone a ďalší. Štvrtkové predstavenie však prinesie o niečo iné obsadenie. Pod taktovkou Igora Dohoviča sa v úlohe Princa Luskáčika predstaví Ervín Szelepcsényi a v postave Kláry Miyu Kitabatakeí.

Sobota 9.12. poteší Činohra NDKE milovníkov francúzskej klasiky so slávnou Moliérovou komédiou ŠKOLA ŽIEN.  Tešiť sa môžete na Ivana Krúpu, Alenu Ďuránovú, Juraja Zetyáka, Henrietu Kecerovú, Stanislava Pitoňáka, Adrianu Ballovú, Róberta ŠudíkaPetra Cibuľu.

Opera NDKE však počas druhého decembrového víkendu stavila na poslednú Mozartovu operu – tajomne magickú ČAROVNÚ FLAUTU. Počas oboch predstavení sa pod taktovkou dirigenta Viniciusa Kattaha predstavia Michal Onufer, Maksym Kutsenko, Paulína Bednáriková, Aneta Hollá, Martin Kovács, Silvia Ondočko a Anton Baculík.

Kam za kultúrou? TOTO sú naše TIPY na koncerty medzi 1. a 2. adventnou nedeľou

Kam za kultúrou prináša aj tipy na zaujímavé koncerty v týždni po prvej adventnej nedeli. Programovú ponuku si prešla Silvia Mária Petrovits a vybrala pre vás nielen tipy, ktorým dominuje vysoká umelecká úroveň, ale aj duch nadchádzajúcich najkrajších sviatkov roka.

Pondelok s Pavlom Muchom

Prvý decembrový pondelok prináša o 19:30 hod. do Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca koncert Slovenského kvarteta a tenoristu Pavla Muchu. Umelci Lukáš Szentkereszty, Eduard Pingitzer, Martin Mierny a Martin Ťažký zahrajú radostné Nemecké tance L. v. Beethovena i ľudovými piesňami inšpirované Piesne z hôr od E. Suchoňa. Na koncert si Slovenské kvarteto prizvalo hosťa – tenoristu Pavla Muchu. Spoločne zahrajú v slovenskej premiére známe piesne od S. Rachmaninova. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

Peter a Lucia / SND
Ivan Lyvch, Pavol Mucha a Linda Mellenová v inscenácii Peter a Lucia. Zdroj: SND

Utorok nasneží aj v Redute

Jeden z TOP tipov ponúkne bratislavská Reduta v  utorok 5. decembra 2023 večer. V Slovenskej filharmónii sa predstaví zoskupenie mladých hudobníkov EnsembleSpectrum. Pred desiatimi rokmi ho založil skladateľ Matej Sloboda. Jeho túžba prinášať verejnosti nové diela a zážitky sa tentoraz pretaví do slovenskej premiéry diela súčasného dánskeho skladateľa Hansa Abrahamsena Schnee, ktoré zaznie na Slovensku po prvýkrát. Hudobné vločky zaznejú tematicky v predvianočnom čase a budú unikátnou ochutnávkou aktuálnej klasickej tvorby. Atmosféru koncertu, ktorý sa začne o 19:00 hod., umocní v Malej sále Slovenskej filharmónie svetelná projekcia zrealizovaná poslucháčmi VŠVU. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Ensemble Spectrum / Kam za kultúrou
EnsembleSpectrum v Redute s premiérou diela Schnee

K hudobným tipom patrí aj koncert s názvom Pocta Mariánovi Vargovi, ktorú mu v stredu 6. decembra 2023 v bratislavskej Moyzeske vzdajú Vlado ” Slnko ” Šarišský a Moyzesovo kvarteto. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

Moyzesovo kvarteto
Moyzesovo kvarteto

Košická filka v znamení rozprávky

Štátna filharmónia Košice už vo štvrtok prvého adventného týždňa pripravuje výnimočný, sviatočnou atmosférou i rozprávkovou dramaturgiou naplnený prvý decembrový koncert. Dom umenia Štátnej filharmónie Košice sa opäť rozozvučí opernými melódiami. Nie však hocijakými. Příhody lišky Bystroušky, Čert a Káča či Perníková chalúpka zavedú návštevníkov späť do čias detstva.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Košická filka uvedie operný večer so šéfdirigentom Robertom Jindrom v znamení rozprávky / Kam za kultúrou
Košická filka uvedie operný večer so šéfdirigentom Robertom Jindrom v znamení rozprávky

Tematický koncert preto dostal názov Z rozprávky do rozprávky. Je však určený primárne pre dospelého diváka, hoci štvrtkový večerný koncert rámcuje vo štvrtok od 10:00 hod. a v piatok tiež od 10:00 hod. dvojica koncertných hudobno-edukačných stretnutí pre mladé publikum. Popri orchestri Štátnej filharmónie Košice (ŠFK) sa zaskvejú krištáľové hlasy sopranistky Jany Sibery a mezzosopranistky Václavy Krejčí Houskovej. Všetko pod vedením charizmatického šéfdirigenta ŠFK Roberta Jindru. Koncert z abonentného cyklu A sa uskutoční vo štvrtok 7. decembra 2023 o 19:00 v Dome umenia.

Štátna filharmónia Košice / Robert Jindra / Kam za kultúrou
Šéfdirigent košických filharmonikov Robert Jindra so svojim orchestrom. Foto: Jakub Šimoňák

Nedeľná Reduta v barokovom duchu

nedeľu 10. decembra 2023 pripravuje Slovenský komorný orchester spolu s čembalistkou čembalistka Juditou Izsák koncert s programom v znamení baroka. Zvolený program dokumentuje vývoj klávesových nástrojov, ktorý bol v období baroka na vzostupe. Tešiť sa môžete nielen na dielo J. S. Bacha, ale aj na Vivaldiho slávne Štyri ročné obdobia v cykle štyroch husľových koncertov. Viac informácií o koncerte nájdete TU.

Slovenský komorný orchester / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Slovenský komorný orchester. Zdroj: Archív SF

Ďalším z tipov je v poradí štvrtý, záverečný koncert v rámci cyklu Hudba v Pezinku 2023, ktorý sa bude konať v nedeľu 10. 12. 2023 o 16.00 hod. v Kláštornom kostole v Pezinku. Na koncerte vystúpi slovenský husľový virtuóz Dalibor Karvay spolu s renomovaným slovenským orchestrom Cappellou Istropolitanou pod vedením dirigenta Mirka Krajčiho. Na programe sú diela F. schuberta a F. Mendelssohna-Bartholdyho.

Nalaďme sa na Vianoce na koncertoch v sviatočnom šate

Koncertov v znamení adventu a Vianoc je skutočne neúrekom. Umelci a zoskupenia totiž chcú priniesť svojím priaznivcov čaro Vianoc, predstaviť známe hity i vianočné novinky. Keďže len táto skupina by vydala na samostatné vydanie, vyberáme z nich len niekoľko.

INZERCIA / Článok pokračuje pod reklamou

Evanjelický chrám sv. Trojice v Prešove privíta 8. decembra 2023 ženský komorný zbor Les Sirènes, ktorý tu odohrá svoj vianočný koncert plný svetoznámych vianočných melódií. Vstupenky nájdete na Predpredaj.sk.

V cykle adventných koncertov pokračuje v predvečer 2. adventnej nedele aj v Kaštieli v Orlovom. V tamojšej zámockej kaplnke zaznie organový recitál Marty Gáborovej. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

Druhá adventná nedeľa s poľovníckou hudbou

Príďte sa pozrieť v druhú adventnú nedeľu pozrieť do Domu umenia Fatra v Žiline na vianočný koncert venovaný lesným rohom. Profesionálni hornisti z významných slovenských orchestrov z celého Slovenska a aj amatérski nadšenci odohrajú vianočné melódie, diela starých majstrov, či súčasných tvorcov.  Súčasťou programu sú aj zaujímaví hostia a koncertom vás prevedie herec Marko Igonda. Viac o koncerte sa dozviete TU.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Literárny fond ocenil publikácie, ktoré vydal Divadelný ústav. Sú skvelým tipom na darček pod stromček!
Literárny fond ocenil publikácie, ktoré vydal Divadelný ústav. Sú skvelým tipom na darček pod stromček!

Príďte sa v nedeľu naladiť na najkrajšie sviatky v roku aj na Oravský hrad. Vychutnajte si neopakovateľnú predvianočnú atmosféru, ktorý do priestorov hradnej Kaplnky sv. Michala prinesie od 15:00 hod. adventný koncert Kataríny Koščovej.

Adventné koncerty pokračujú aj v Trnave

V poradí ďalší adventný koncert prináša aj zbor Voci Allegre, ktorý bude sprevádzať Trnavský komorný orchester. Na koncerte zaznie omša M. Schneidera – Trnavského Missa pastoralis „Alma nox“ (plodná, dobrotivá noc). Dielo pre miešaný zbor, orchester a organ určené na vianočné obdobie vzniklo v novembri 1934 a autor doňho zakomponoval motívy slovenských kolied. Okrem toho na koncerte zaznejú známe slovenské koledy a zahraničné vianočné piesne v úprave pre zbor a orchester. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

Sv. Barbora
Adventný čas: Aj svätá Barbora fandí zvykom a tradíciám

Lukratívny koncert Vianoce v Bratislave hlási návrat

Tohto týždňovú ponuku SND uzavrie v nedeľu 10.12.2023 mimoriadny koncert v znamení tradícií, Vianoce v Bratislave.  Štrnásty ročník obľúbeného vianočného koncertu, operné árie, vianočné piesne a slovenské koledy v podaní špičkových slovenských operných spevákov a hudobných telies. V programe účinkujú Tatiana Hajzušová, Alena Grach, Tomáš Juhás, Peter Kellner, Klára Valentovičová a Bratislavský chlapčenský zbor. Na koncerte sa predstaví aj Orchester a Zbor SND pod taktovkou Petra Valentoviča.

SND
Nová budova SND. Foto: SND

Už po štvrtý raz sa priestory Slovenského rozhlasu v predvianočnom období rozozvučia spevom najväčšieho spevokolu na Slovensku Bratislava spieva gospel. Najbližšie v druhú adventnú nedeľu, a to dokonca v dvoch termínoch. Vstupenky zakúpite v sieti Predpredaj.sk.

Kam za kultúrou? Na koncert k oslave chanuky

Jedným z TOP podujatí týždňa od 4. decembra je ChanukovicaSNM – Múzeu židovskej kultúry! Oslávte 7. decembra 2023 začiatok Sviatku svetiel koncertom kapely Mojše Band spojenej s tancovačkou, nespútanou zábavou a napokon aj zažatím prvého chanukového svetla. Podujatie bude prebiehať v podbrání múzea, preto sa teplo oblečte. Nebojte sa – pripravíme pre vás aj horúci nápoj na zahriatie. Nezabudnite sa však vopred registrovať TU.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Chanuka, Sviatok svetiel
Začína Chanuka, Sviatok svetiel

Narodeninová oslava Daniela Heviera

Pri príležitosti svojich 68. narodenín v piatok 8. decembra 2023 vystúpi v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca obľúbený slovenský autor Daniel Hevier. V multimediálnom programe bude rozprávať príbehy, prečíta zo svojej tvorby. Zaspieva vlastné piesne a vystaví aj niekoľko svojich obrazov. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

Daniel Hevier medzi zrkadlami a za zrkadlami
Daniel Hevier napísal novú knihu o starých ľuďoch, pokrstil ju lístím Daniel Hevier medzi zrkadlami a za zrkadlami

S návštevou svätého Mikuláša

Naučili ste sa básničku či pesníčku a vyčistili ste si čižmy? Pýtate sa, že prečo? Po roku prichádza totiž to čas sv. Mikuláša. Nielenže zavíta s prekvapením do vašich domovov, ale aj na návštevu do mnohých slovenských múzeí a divadiel.  

Do divadla na mikulášske predstavenia

Skutočnú mikulášsku nádielku nesľubuje len Slovenské národné divadlo, Spišské divadlo či Divadlo Jána Palárika v Trnave. Patrí k ním aj Národné divadlo Košice. To už sv. Mikuláša privítalo koncom minulého týždňa. A inak tomu nebude ani počas utorka a stredy (5. a 6. decembra 2023). Multižánrové divadelné predstavenie PRÍBEH SV. MIKULÁŠA otvára magické okná do života svätca, ale aj poukazuje na neustály boj dobra a zla, ktorý nás dennodenne obklopuje. Mikuláš so svojimi anjelmi však tento rok do nášho divadla prináša posolstvo lásky, spolupatričnosti a nádeje na svetlejšie časy. A ak do svojich sŕdc tento jeho odkaz prijmete, určite vás neminie ani sladké prekvapenie. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Vianočné trhy Bratislava / Advent
Nalaďme sa na Vianoce 2023: Vianočné trhy začínajú po Slovensku

Na vianočné trhy nádvorí Bratislavského hradu

Príďte zažiť vianočnú atmosféru na Bratislavský hrad! Čakajú vás tam nielen zaujímavé expozície a výstavy ako napríklad výstava Pokoj ľuďom dobrej vôle. Betlehemy na Slovensku ale aj Stredoveké trhy. Do stredoveku vás privedú trhy plné remeselníčok a remeselníkov, ich výrobkov, hračiek, kostýmov a mnohého ďalšieho. Otvorené sú počas piatka (12:00-18:00) a víkendov (10:00-18:00). Pre menších i väčších šikovníkov a šikovníčky si v SNM – Historickom múzeu pripravili Vianočné tvorivé dielne pre deti. Nájdete ich na 3. poschodí U lišiaka. Tri adventné nedele si deti budú môcť vyrobiť vianočné stromčeky z papiera a ďalších materiálov a vyzdobiť si tak svoje izby a obývačky.

Vianoce v Bojniciach

Unikátne priestory Bojnického zámku sa aj počas tohtoročných Vianoc zaplnia vôňou ihličia a leskom vianočných ozdôb. Chýbať nebudú pritom ani tradičné hudobné melódie. Súčasťou tohtoročných Vianoc na zámku bude aj veľký adventný veniec na prvom hradnom nádvorí. Lektorované prehliadky vianočne vyzdobeného zámku budú prebiehať od 3. decembra 2023 do 7. januára 2024 vždy od stredy do nedele v čase od 10:00 do 15:00 hod.

Duch Vianoc na slovenských hradoch a zámkoch

Tradície a obyčaje, ktoré charakterizujú obdobie od stridžích dní cez vianočné sviatky až po Hromnice približuje výstava Oravského múzea P. O. Hviezdoslava. Tematická výstava s názvom „Od Kataríny do Hromníc“ zachytáva tradičné podoby predvianočného a vianočného obdobia, prezentuje pestrosť ľudových obyčajou, tradícií i liturgických zaujímavostí. Návštevníci sa v priestoroch Florinovho domu v Dolnom Kubíne prostredníctvom zbierkových predmetov, textových bannerov a dobových fotografií symbolicky prenesú do čarovného obdobia od Kataríny do Hromníc.

Betliar so svätým Mikulášom

Areál pred Kaštieľ Betliar ožije v období od stredy 6.12.2023  až do druhej adventnej nedele 10.12.2023 vďaka vianočným trhom! budú prezentovať predovšetkým miestni remeselníci z Gemera a blízkeho okolia. V stánkoch budete môcť vidieť ručne vyrábané sviečky, ozdoby, hračky, textil či obrazy, ale aj špeciálne zimné teplé nápoje, med a mnoho iného. Môžete sa tešiť na drevený betlehem so živými zvieratami, výstava Premeny Vianoc, vianočné mestečko a bohatý sprievodný program.

Kaštieľ Betliar / Kam za kultúrou
Kaštieľ Betliar. Foto: Silvia Mária Petrovits

Streda 6.12. bude od 13:00 patriť tvorivej dielni, po 16:30 zaznie otvárací koncert a o 18:00 hodine patrí slávnostnému rozsvieteniu vianočného stromčeka. Štvrtok 7.12. sa o 17:00 uskutoční Kvíz aristokratických Vianoc. Po 19:00 nasleduje v Film Kino Úsvit Betliar premiérová Perinbaba a dva svety. Premietanie bude vo vyhrievanom stane v areáli kaštieľa Betliar. V piatok 8.12. po 16:00 vystúpia žiaci a koledníci zo ZUŠ Rožňava a o 18:00 hod. nasleduje vianočná degustácia vín Sv. Václav. Počas sobotňajšieho popoludnia v čase 13:00-19:00 sa bude podávať charitatívna kapustnica. Medzi 14:00-16:00 ponúknu tvorivé dielne zamerané na textilnú výrobu a o 17:00 nasleduje  Vianočný benefičný koncert. Sv. Mikuláš zavíta na Betliar v nedeľu 10.12 v čase 13:00-15:00. Spoločnosť mu budú robiť jeho tradiční supútnici – anjel a čert. Po 15:00 do 17:00 navštívia aj tamojšie trhy a o 15:30 zaznejú aj koledy.

Baroková nádhera v Košiciach

Východoslovenské múzeum v Košiciach láka návštevníkov nielen svojimi krásnymi expozíciami. Zažijete v nich atmosféru stredovekej väznice a mučiarne a zavítate na návštevu do katovho bytu. Na ďalšej sa ponoríte do zvykov i tradícií spojených so životným cyklom na dedine východného Slovenska od prelomu 19. a 20. storočia. Nezabudnite navštíviť aj ďalšiu expozíciu. Tentoraz sa nechajte okúzliť barokovou nádherou s názvom Zaži barok.

Veríme, že sme vás inšpirovali aj tentoraz.

Zdroj: Divadlo Andreja Bagara v Nitre, Divadlo Jonáša Záborského, Divadlo Nová scéna, Music Press Production, Národné divadlo Košice, Divadlo PM, Slovenská filharmónia, Slovenské národné divadlo, Slovenské národné múzeum, Spišské divadlo, STARSauditorium, Štátna opera, Štátna filharmónia Košice, Štátny komorný orchester Žilina, Ticketportal

*** Posledná aktualizácia: 2023-12-06 (data-recovery/admin)

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »