Novinky

Advent – viac než len čas predvianočných príprav

Advent - viac než len čas predvianočných príprav

V nedeľu 3. decembra 2023 začína adventný čas. Advent - to nie sú len štyri obyčajné decembrové týždne. Sú to dni stresov i zhonu predvianočných príprav, ale aj stíšenia, radostného očakávania i krásnych okamihov pri vianočnom pečení a tvorení s rodinou. Pozrite si s nami na históriu a symboly adventu.

Advent – to nie sú len štyri obyčajné decembrové týždne.  Sú viac než len čas predvianočného zhonu. Symbolizuje ho adventný veniec so štyrmi sviecami a “pretkávajú” ho neobyčajné, magické dni plné zvykov. Nesie v sebe ale aj posolstvo duchovna či čoraz väčšmi citeľný nákupný zhon. Tak či onak, v dnešnej dobe plnej stresu treba trochu spomaliť, pripomenúť si tradície a nechať sa unášať ich kúzlom. Advent je aj symbolom začiatku, prerodu a pre kresťanov obdobím príprav na Vianoce, ktoré sú druhými najväčšími sviatkami.

(Pred)vianočná nálada

Na mnohých miestach začínajú vianočné trhy a na námestiach miest i dedín sa slávnostne rozsvecujú vianočné stromy. Zovšadiaľ znejú koledy a vianočné piesne, rozvoniava vianočný punč, medovina, varené víno, medovníčky, oblátky či rôzne mäsové špeciality. Interpreti a koncertné domy ponúkajú rôznorodé adventné i vianočné koncerty. Divadlám dominujú ľahké, typicky sviatočné i vianočné tituly ako je napríklad Čajkovského Luskáčik či diela výnimočné, unikátne. Na Vianoce pozývajú navnadiť sa aj slovenské múzeá a galérie. A k tomu je tu aj bohatá dekorácia v exteriéroch. A navyše, v mnohých domoch nechýba ani tradičný symbol adventu – veniec so štyrmi sviečkami nielen v tvare kruhu. Kruh znázorňuje cyklus rokov, kolobeh života, avšak bez počiatku i konca. Zosobňuje víťazstvo, radosť i kráľovskú dôstojnosť. Svetlo sviec rozháňa temnotu a kresťanom symbolizuje skorý príchod Spasiteľa na tento svet. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Vianočné trhy Bratislava / Advent
Nalaďme sa na Vianoce 2023: Vianočné trhy začínajú po Slovensku

Advent, čas v znamení očakávania

Slovo advent pochádza z latinského adventus a označuje príchod. Práve na ten bezprostredne nadväzujú sviatky Narodenia Ježiša Krista, ktorý sa podľa Evanjelií narodil v onú najdlhšiu noc. Advent je v cirkevnom kalendári kresťanov prvým obdobím liturgického roka. Kedysi dávno trval advent od dvoch do šiestich nedieľ. Od čias pápeža Gregora Veľkého má už stabilne štyri nedele. Nesie v sebe symboliku 4000 rokov od stvorenia sveta po narodenie Ježiša. Advent dodnes pretkávajú rôzne tradície, ktoré sa viažu na rôzne “stridžie dni”. Na rozdiel od sviatku Narodenia Pána, ktorý pripadá na 25. decembra, advent (podobne ako Veľká noc) nemá stabilný termín konania. Podľa toho, kedy vyjde ostatná nedeľa pred Prvým sviatkom vianočným, sa adventné obdobie začína medzi 27. novembrom a 3. decembrom. Tohto roku sa začne v najneskoršom možnom termíne, a to až prvou decembrovou nedeľou – 3. decembra 2023.  

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Sv. Katarína
Na skok k adventu: keď meniny slávi Katarína, začínajú stridžie dni

Príprava na Vianoce

Slávenie adventného času sa začalo objavovať v kresťanskej cirkvi až v 4. storočí, kedy nahradil spolu s Vianocami oslavy pohanského zimného slnovratu. Kým u predošlých generácií bol advent časom, kedy sa snažili o duchovnú prípravu a život v zhode s tradíciami a rituálmi, dnes stojí v popredí konzumnejšie prežívanie vianočného obdobia, prípadne pochopiteľne s rôznym svetonázorom a náboženstvom aj jeho neslávenie. Ono Vianoce nie sú len pre kresťanov. Osláviť sa predsa smie i to, byť s priateľmi alebo s rodinou. Či už si užijete dovolenku na horách či pri mori niekde v exotike, alebo doma. Veď aj to sú Vianoce. Neodmysliteľne k nim okrem kruhu blízkych, dobrej nálady a dobrotami bohato prestretého stolu predsa patria aj rozprávky, romantika i legendárne filmy, či čas na iné aktivity s rodinou a priateľmi. A aj preto mnohí z nás Vianoce milujeme. Stojí za to pripomenúť si, ako sa advent vnímal kedysi a ako ho ešte aj dnes niektorí medzi nami vnímajú. Veď na poznaní tradícií asi niet nič zlé. 

INZERCIA / Článok pokračuje pod reklamou

Advent pozýva k príprave i zamysleniu

Pre kresťanov sú to tiež dni nového začiatku, veď práve adventom začína nový liturgický rok. Sú tiež dobou očakávania a duchovnej prípravy nielen na najkrajšie sviatky roka – Vianoce, ale i na eschatologický Druhý Kristov príchod. V minulosti bol (a v značnej miere najmä pre východných kresťanov a gréckokatolíkov dodnes aj je) advent dobou pôstu, stíšenia sa a odriekania si a snahy stať sa o niečo lepším. Bol to čas bez zábav a pôžitkov. V domácnostiach a v kostoloch ho sprevádzala len strohá výzdoba. Naši predkovia nazerali na advent ako na pôstnu dobu, počas ktorej sa nesmú konať svadby a zábavy.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou / Kam na koncerty na prelome novembra a decembra 2023?
Kam za kultúrou? TOTO sú TOP koncerty 48. týždňa roka 2023

Hoci od predveľkonočného pôstu býval adventný pôst o čosi miernejší, dodnes ho poznáme pod pojmom filipovka. Trvá podobne 40 dní a začína 15. novembra s výnimkou nedieľ a niektorých cirkevných sviatkov. Dnes môžeme byť radi, že pôstne predpisy mnohé kresťanské cirkvi zjemnili, pretože v nedeľu by sme si rezeň dopriať nemohli, nanajvýš nedeľnú rybu. Jedálniček by sa zúžil aj o mliečne výrobky, vajcia či med. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Blízko adventu: aj Ondrej praje zvykom i láske
Blízko adventu: aj Ondrej praje zvykom i láske
Adventný veniec / Advent
Adventný veniec v podobe ako ho navrhol Johann Hinrich Wichern. Zdroj: Wikimedia Commons

Tak či onak, v dnešnej dobe je predvianočné adventné obdobie asi pre všetkých časom veľkého zhonu a nákupnej horúčky, keďže počas týchto dní vrcholí “darčekobranie”, vianočné nákupy, veľké upratovanie i prípravy dobrôt na sviatočnú tabuľu.  

Tradičný symbol adventu

K  symbolom predvianočného obdobia patrí od 19. storočia adventný veniec. Kruh tu symbolizuje Božiu večnosť, cyklus rokov i kolobeh života človeka ako fyzickej i duchovnej bytosti. Vetvičky predstavujú život. Svetlo sviečok sprítomňuje samotného Krista, ktorý je svetlom sveta. Tradíciu adventných vencov údajne založil nemecký protestantský teológ J. Wichern. Kým pôvodne sa vence vešali pod strop na mašľu, dnes sa kladú na stôl.

Traduje sa, že správny adventný veniec by mal mať štyri sviečky. Každá pre jeden týždeň. Jednotlivé sviečky sa zapaľujú postupne počas železnej, bronzovej, striebornej a zlatej nedele. Tri fialové symbolizujú stíšenie, čakanie a pokánie, a jedna ružová v znamení radosti. Prečo práve tieto farby? Ich použitie opäť vychádza z predpisov kresťanskej liturgie. Tá adventu predpisuje fialovú liturgickú farbu rúch a liturgických textílií. Jedinou výnimkou je tretia adventná nedeľa s názvom Nedeľa radosti, kedy môže mať kňaz oblečené aj ružové liturgické rúcho. Ako predposlednú by sme mali zapáliť práve ružovú sviečku, ktorá symbolizuje radosť z blížiaceho sa sviatku Narodenia Pána.

TIP: Spravte si vlastný adventný veniec v duchu tradícií

Ak adventný veniec nemáte, môžete si vyrobiť tradičný adventný veniec podľa videonávodu pani Anny Valáškovej. Všetky potrebné materiály na jeho výrobu nájdete na webe kreativneruky.sk

Štyri nedele do Vianoc

Každá zo štvorice adventných nedieľ má okrem toho aj svoje ľudové označenie. Prvá je železná, nasleduje bronzová, strieborná a posledná nedeľa pred Vianocami je zlatá.  S tým súvisí aj význam adventných nedieľ, na ktoré opäť treba hľadieť kresťanskou optikou. Prvá adventná nedeľa sa zameriava na Kristov druhý – tzv. eschatologický príchod na konci sveta s výzvou, aby bol naň pripravený aj človek dneška. Vtedy sa pri bohoslužbách v katolíckych kostoloch požehnávajú adventné vence i sviečky. Týmto dňom sa začína nielen doba adventu, ale i celý liturgický rok. Mimochodom, aj s prvou adventnou nedeľou súvisí  množstvom tradícií a zvyklostí. Druhá vyzýva k pokániu a pripomína sa osoba Jána Krstiteľa, ktorý mal zvestovať Boží príchod. Tretia adventná nedeľa je oslavou blížiaceho sa narodenia Pána a štvrtá je úplne v znamení pripomienky najbližších udalostí bezprostredne predchádzajúcich slávnosti Narodenia Pána.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Košická filka uvedie operný večer so šéfdirigentom Robertom Jindrom v znamení rozprávky / Kam za kultúrou
Košická filka uvedie operný večer so šéfdirigentom Robertom Jindrom v znamení rozprávky

Aj sviece na adventnom venci majú svoje mená

Prvou (na tradičnom venci fialovou sviečkou, ktorá sa na adventnom venci rozsvecuje v prvú adventnú nedeľu), je Svieca prorokov. Toto pomenovanie si vyslúžila na pamiatku starozákonného proroka Izaiáša, ktorý predpovedal príchod Krista. Symbolizuje nádej na lepšie časy. Betlehemská svieca lásky je druhou fialovou sviečkou, ktorá sa na adventnom venci rozsvieti v druhú adventnú nedeľu. Predstavuje Ježiškove jasličky a symbolizuje mier, lásku a porozumenie. Gazdinkám odkazuje, že je najvyšší čas zútulniť si byt vianočnými dekoráciami a naplno pokračovať vo vianočnom pečení. S druhou adventnou nedeľou súvisí aj zvyk vešania imela nad dvere. Traduje sa, že imelo zavesené nad dverami  ochraňuje dom a  zaistí šťastie tomu, kto ho dostane ako darček. Páry, ktoré sa pod imelom pobozkajú, sa budú vzájomne milovať aspoň do budúcich Vianoc.

Advent - viac než len čas predvianočných príprav
Advent - viac než len čas predvianočných príprav. Foto: SolLuna / Wikimedia Commons

Tretia nedeľa adventu je nedeľa radosti. Názov pochádza z latinského slova gaudete a odkazuje na úvodný introit katolíckej liturgie. Zároveň sa označuje aj ako strieborná či pastierska nedeľa, no na adventnom venci zapaľujeme ružovú sviečku. Symbolizuje priateľstvo a vďaku. Ružová farba predstavuje radosť. Tentoraz z blízkej oslavy narodenia Ježiša.  Gazdinkám odkazuje, že je najvyšší čas domácnosť pred nadchádzajúcimi sviatkami dokonale poupratovať a donakupovať darčeky.

Na štvrtú nedeľu horia na adventnom venci všetky štyri sviečky. Táto sa nazýva aj zlatou alebo anjelskou. Posledná sviečka symbolizuje lásku a mier. Počas nej by sme si mali dopriať kľud. A voľný čas využiť napríklad na návštevu vianočných trhov, ak sme to ešte nestihli. 

Adventný kalendár

K symbolom adventu patrí aj adventný kalendár, ktorý akiste netreba nikomu predstavovať. Je chutný, niekedy aj poučný, zábavný a tajomný. Ukrýva 24 drobností, ktoré rozžiaria tváre nejedného  nedočkavého dieťaťa. Rodičia mi isté dajú za pravdu, že s adventným kalendárom decembrový čas o niečo rýchlejšie deťúrencom plynie. Aspoň na Mikuláša, keď naraz zmizne čokoláda z okienok od 1. decembra po deň sv. Mikuláša. A viete, kde a kedy adventné kalendáre vznikli? Podobne ako vence, aj kalendáre vznikli v Nemecku. Ich autorkou bola tentoraz žena, spisovateľka Elisa Averdiecková, ktorá ich svetu predstavila vo svojej rozprávkovej knihe v roku 1851. Malé dievčatko menom Alžbeta každý deň v decembri počúvalo časť vianočného príbehu. Spievalo vianočné koledy a na tapetu priliepalo obrázok za obrázkom. Keď mala dvadsaťštyri obrázkov, vedela, že Vianoce sú už konečne tu. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kiná siete CINEMAX budú v znamení opery a baletu aj v sezóne 2023/2024 / Kam za kultúrou / Kam do divadla / Divadlo v kine
Kiná siete CINEMAX budú v znamení opery a baletu aj v sezóne 2023/2024

Táto populárna tradícia sa z Nemecku už čoskoro rozšírila do celej Európy a Severnej Ameriky. Kým v minulosti adventné okienka ukrývali obrázky biblických postáv do domácich jasličiek, dnes je to čokoláda. Kalendár tak slúži ako zábavný spôsob odpočítavania zostávajúcich decembrových dní do Vianoc. Okrem kupovaného si však môžete svoj adventný kalendár vyrobiť doma a ukryť do nich aj iné drobné darčeky. Všetky potrebné materiály na jeho výrobu zoženiete taktiež na kreativneruky.sk.

Len so svetlom sviec

Zvláštnosťou adventu v prostredí rímskych katolíkov sú tzv. rorátne omše. Konajú sa zrána, ešte za tmy s výnimkou nedieľ a cirkevných sviatkov. Chrám vtedy osvecuje len svetlo sviec. Ich názov odkazuje na úvodnú antifónu Rorate Caeli – Roste nebesia. Votívne mariánske roráty majú pripomínať Izaiášovo mesiášske proroctvo započaté zvestovaním Panne Márii. Roráty symbolizujú kresťanské učenie, že kým Kristus neprišiel na túto Zem, ľudstvo kráčalo v tmách. On priniesol svetlo vykúpenia. A práve v tomto má svoju úlohu aj jeho Matka, Panna Mária. Postavu Panny Márie tu Cirkev velebí ako radosť Izraela a vznešenú dcéru Siona. Duchovne naladia na sviatky najmä praktizujúcich katolíkov. 

Advent / rorátne omše
Roráty v Katedrále svätého Víta v Prahe. Foto: Draceane / Wikimedia Commons

Adventné tradície - upratovanie, nakupovanie a pečenie

Čo sa ale týka všetkých, je tradičné adventné upratovanie, ktoré má už byť z veľkej časti spravené do sviatku sv. Lucie. Avšak, ruku na srdce, často si upratovanie necháme takmer na poslednú chvíľu. S krásnym predvianočným obdobím sa spája aj čas prípravy vianočných koláčikov. Linecké koláčiky, medovníky, vianočná štóla, kokosové guličky, metrový koláč, štedrák, štangličky a mnohé ďalšie dobroty. Skrátka, chuťovky od výmyslu sveta! 

Napíšte list Ježiškovi

V adventnom období sa koná množstvo charitatívnych akcií a v mnohých rodinách deti píšu v listoch svoje želania Ježiškovi. Ostatne, milou tradíciou je aj Ježiškova Vianočná pošta, ktorú od roku 1999 rok čo rok zabezpečuje Slovenská pošta a deti odmení milým prekvapením. Doprajte aj vy vašim deťom neopakovateľnú atmosféru vianočných zázrakov a umožnite im, aby prostredníctvom Vianočnej pošty napísali Ježiškovi list. Môžu mu napísať svoje želania alebo mu niečo milé nakresliť. A pýtate sa, kam mu to máte poslať? Predsa na jeho adresu: 999 99 JEŽIŠKO. POZOR, spraviť tak môžete len do 15. decembra 2023.Ježiško odpovie na každý list so spiatočnou adresou, a to nielen deťom zo Slovenska, ale aj zo zahraničia.

Počas adventného obdobia v mnohých domácnostiach nechýba vianočná hviezda, rôzne LED dekorácie, vianočný svietnik v okne  či vianočná ruža. Bez nich by si už mnohí z nás čas čakania na Vianoce ani nedokázali predstaviť.

Milí čitatelia,

želáme vám krásny adventný čas! Aby nebol len o zhone a strese, ale aj o milých stretnutiach, pohode a vzácnych chvíľach.

***

Titulka: Anna Valášková / kreativneruky.sk, 

Foto: Wikimedia Commons, Pixabay

Video: Anna Valášková, kreativneruky.sk, TopTrendingCZ

 

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »