Novinky

V nedeľu začína Chanuka, Sviatok svetiel

Chanuka, Sviatok svetiel

Chanuka je nazývaná aj ako Sviatok svetiel. Prečo a o aké svetlá sa jedná? Pripomína znovu zasvätenie druhého jeruzalemského chrámu, ktoré nastalo po jeho znesvätení vojskom Antiocha IV. Tradične sa sviatok slávi aj na Rybnom námestí v Bratislave, kedy sa zapaľujú chanukové sviečky a je tradične verejnou slávnosťou.

Chanuka alebo Sviatok svetiel sa tento rok slávi v dňoch 18. až 26. decembra 2022. Začiatok slávenia tradične pripadá na 25. deň mesiace kislev. V prepočte podľa gregoriánskeho kalendára pohybuje medzi 3. novembrom a 4. decembrom, a tak každý rok začiatok oslavy Chanuky pripadá na iný deň.

Sviatok svetiel / Chanuka

Najdôležitejším symbolom je svietnik a osem sviec

Najdôležitejším symbolom Chanuky je chanukija, osemramenný svietnik. Chanukija sa ako spomienka umiestňuje väčšinou do okna alebo neďaleko vchodových dvier, aby ju mohli vidieť aj okoloidúci. Do hodiny po zotmení musí byť zapálená ďalšia svieca. Každý deň sa po jednej sviece pridáva, a v posledný deň Sviatku svieti už svieti vedno všetkých 8 sviec. Zaujímavosťou je, že svietnik sa zapaľuje pomocou deviatej sviečky (šamaš=sluha) a nie zápalkami alebo zapaľovačom. Svetlo Chanuky osvecuje obdobie bez slnka ako symbol nádeje.

Sviatok svetiel

Chanuka sa slávi osem dní. Za zrodom sviatku stál zázrak

Sviatok Chanuka zaviedol Juda Makabejský a jeho bratia na pamiatku oslavy dobytia Chrámu chrámov v Jeruzaleme z cudzej  nadvlády. Juda nariadil vyčistiť Chrám a postaviť v ňom nový oltár. Podľa Talmudu potrebovali olivový olej pre chrámovou Menoru (posvätný osemramenný svietnik). No našli iba jednu kanvičku posvätného oleja označenej pečaťou veľkňaza, čo by vystačilo len na jeden jediný deň. Avšak, stal sa zázrak a menora horela po ďalších sedem dní než sa pripravil nový olej. Niektorí preto tvrdia, že v prvý deň zhorela iba osminka oleja a zázrak trval skutočne 8 dní. Iní za prvý deň zázraku považujú deň, kedy zvíťazili nad nepriateľom. Tak či onak ako pripomienku tohto zázraku stanovili židovskí mudrci tento, dnes mimoriadne populárny, osem dní trvajúci sviatok.

Oslava má svoje zvyky

Sviatok svetiel sprevádzajú aj typické jedlá, piesne a hry. Niektoré prebiehajú iba v úzkom rodinnom kruhu, no niektoré sú viac spoločenské. Chanuka sa nesie v znamení radosti a rodinnej pohody. sviatok. Počas Chanuky chodia ľudia do práce, no môžu ju opustiť skôr, aby stihli zapáliť svetlo na svietniku za súmraku. Izraelské deti počas Chanuky nechodia do školy, majú voľno. Na Chanuku je zvykom dávať deťom a chudobným peniaze. Deťom sa niekedy dávajú pre radosť darčeky. Jedným z nich sú čokoládové mince v pozlátenom obale, podobné tým, ktoré deťom v kresťanstvom ovplyvnenom svete nosieva sv. Mikuláš. Ako pripomienka zázraku s olejom v Chráme sa počas Chanuky zvyknú jesť jedlá pripravené na olivovom oleji. Medzi tradičné jedlá patrí napríklad zemiaková placka u niektorých šišky s rozličnými náplňami a mliečne pokrmy. Obľúbené sú aj slané syrové koláče, ktorými si pripomínajú Juditu. Tá slanými syrovými pochúťkami napomohla Machabejským k víťazstvu. Ako? Vedela, že po slanom jedle vysmädne. A tak to bolo aj v prípade babylonského generála Holofernesa. Chcela, aby vysmädol a vypil veľa vína. Opitého vojvodcu potom poľahky pripravila o hlavu… Babylonské vojsko sa vyľakalo natoľko, že Machabejským kládlo už len malý odpor.

Začiatok Sviatku svetiel si pripomeniete aj v Múzeu židovskej kultúry v Bratislave

Ako sme avizovali, pri príležitosti prvého dňa Sviatku svetiel pripravuje SNM-Múzeum židovskej kultúry atraktívny program. V Múzeu židovskej kultúry SNM v Bratislave sa 18.12.2022 o 15:00 hod. uskutoční podujatie Chanuka v múzeu. Je určené nielen deťom a ich rodičom. Pútavou formou sa dozvedia o slávení  azda najznámejšieho židovského sviatku Sviatku svetiel – Chanuke. Súčasťou programu bude aj zažínanie prvého chanukového svetla a pre zúčastnené deti múzeum pripravilo aj sladký chanukový balíček. Kapacita účastníkov besedy je však obmedzená, preto prosíme o nahlásenie Vašej účasti na mailovej adrese sekretariat.mzk@snm.sk.

 

Foto: SNM-Múzeum židovskej kultúry, Ústredný zväz židovských náboženských obcí na Slovensku, wikimedia

Každý deň odvahu. Tak znie nová inscenácia Baletu Národného divadla Košice
Culture Divadlo News PR

Každý deň odvahu. Tak znie nová inscenácia Baletu Národného divadla Košice

Začiatkom marca 2024 prináša Balet Národného divadla Košice ďalšiu novinku aktuálnej sezóny – Každý deň odvahu. Je tretím pokračovaním projektu Zvláštna radosť žiť

Read More
Smetana Gala
Culture Divadlo História Koncerty News Odporúčame

Národní divadlo v Prahe oslávi galakoncertom Smetana Gala 200 rokov narodenia Bedřicha Smetanu

Národní divadlo v Prahe pripravuje galakoncert Smetana Gala k 200. výročiu narodenia Bedřicha Smetanu za účasti hviezd.

Read More
Amadeus / Slovenské DIvadlo Tanca / Kam za kultúrou
Culture Dance Divadlo Eventy News Odporúčame PR

Slovenské divadlo tanca uvádza nový titul. Geniálny Amadeus strieda fenomenálnu Carmen

Slovenské divadlo tanca prichádza s novinkou. Po fenomenálnom predstavení Carmen prichádza geniálny Amadeus v réžii Jána Ďurovčíka. Súbor s ním krátko po premiére mieri na turné.

Read More
Translate »