Novinky

Košická filka uvedie operný večer so šéfdirigentom Robertom Jindrom v znamení rozprávky

Košická filka uvedie operný večer so šéfdirigentom Robertom Jindrom v znamení rozprávky / Kam za kultúrou

Pomaly, ale iste sa zvianočnieva, a tak slovenské koncertné domy pripravujú sviatočnou atmosférou dýchajúce koncerty. To, že k Vianociam patria rozprávky, sa rozhodla využiť košická filka. Svojim návštevníkom a abonentnom pripravila operný večer so šéfdirigentom v rozprávkovom šate.

Košická filka už vo štvrtok prvého adventného týždňa pripravuje výnimočný, sviatočnou atmosférou i rozprávkovou dramaturgiou naplnený prvý decembrový koncert. Dom umenia Štátnej filharmónie Košice sa opäť rozozvučí opernými melódiami. Nie však hocijakými. Příhody lišky Bystroušky, Čert a Káča či Perníková chalúpka zavedú návštevníkov späť do čias detstva. Tematický koncert preto dostal názov Z rozprávky do rozprávky. Je však určený pre dospelého diváka.

ŠfK / Štátna filharmónia Košice / v košickom Dome umenia / Kam za kultúrou

Popri orchestri Štátnej filharmónie Košice (ŠFK) sa zaskvejú krištáľové hlasy sopranistky Jany Sibery a mezzosopranistky Václavy Krejčí Houskovej. Všetko pod vedením charizmatického šéfdirigenta ŠFK Roberta Jindru. Koncert z abonentného cyklu A sa uskutoční vo štvrtok 7. decembra 2023 o 19:00 v Dome umenia.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Lucia Potokárová / ŠFK / Štátna filharmónia Košice
Lucia Potokárová približuje 55. sezónu ŠFK: „Je to sezóna plná skvelej hudby a privítame mnoho excelentných umelcov“

„Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že rozprávkový program bude interpretačne pre náš orchester jednoduchý. Opak je však pravdou. Dramaturgiu, ktorú sme spoločne s pánom šéfdirigentom na tento koncert vybrali, považujem za jednu z najnáročnejších naprieč koncertmi v aktuálnej 55. sezóne. O to väčšiu radosť mám, že sa taktovky opäť chopí práve náš šéfdirigent Robert Jindra,“ približuje generálna riaditeľka ŠFK Lucia Potokárová.

Štátna filharmónia Košice / Robert Jindra / Kam za kultúrou
Šéfdirigent košických filharmonikov Robert Jindra so svojim orchestrom. Foto: Jakub Šimoňák

Košická filka aj v znamení hudobnej edukácie

Štvrtkový večerný koncert rámcuje vo štvrtok od 10:00 hod. a v piatok tiež od 10:00 hod. dvojica koncertných hudobno-edukačných stretnutí pre mladé publikum. Práve hudobná edukácia je srdcovkou šéfdirigenta košickej filky, Roberta Jindru.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Robert Jindra / Štátna filharmónia Košice
Robert Jindra: Mojím cieľom je prispieť k hudobnej edukácii

Za svoju prirodzenú úlohu, zvlášť, keď mám tú možnosť, považujem nejakým spôsobom prispieť k hudobnej edukácii. A to nielen u nás v Košiciach, ale kdekoľvek. Inicioval som tak vznik nového projektu Z rozprávky do rozprávky. Spolu s pani riaditeľkou veríme, že sa nám podarí prilákať ku klasickej hudbe čo možno najviac mladých ľudí. Zvlášť tých najmladších, ktorí si cez rozprávkovosť nájdu k nej cestu. O to viac, keď Vianoce a december sa nesú v znamení rozprávok. Ja sám so veľké dieťa, takže na Vianoce sa veľmi teším. Nie kvôli stresu a hystérii, ale predovšetkým na chvíle pri krásnych kultových rozprávkach. Myslím si, že toto je tá cesta ako mladého diváka presvedčiť o tom, že hudba je krásna a že sa jej netreba báť,” priblížil nám Robert Jindra.

Martin Vanek / rodinné koncerty / Reduta / Slovenská filharmónia
Martin Vanek, popularizátor klasickej hudby pre deti a mládež.

Rovnomenný program sľubuje rovnakú koncertnú dramaturgiu, ktorú bude slovom sprevádzať moderátor Martin Vanek.

Výber z rozprávkových opier

Autorom opery Perníková chalúpka  (Hänsel und Gretel) je nemecký skladateľ 19. storočia Engelbert Humperdinck, ktorý jej dal podtitul Rozprávková opera. Libreto vzniklo na motívy rozprávky bratov Grimmovcov. Pôvodne malo ísť o hudbu k vianočným piesňam na rozprávkové motívy pre deti. Po viacerých úpravách sa však nakoniec hudobné náčrty a piesne zmenili na plnohodnotnú operu.

Štátna filharmónia Košice so svojím šéfdirigentom Robertom Jindrom. / ŠFK
Štátna filharmónia Košice so svojím šéfdirigentom Robertom Jindrom.

Opera Příhody lišky Bystroušky vznikala v čase, keď sa prúd Janáčkovej tvorivosti rozvíjal s ohromujúcou prudkosťou. To, k čomu smeroval v osobitosti a novátorstve svojho skladateľského štýlu, bolo v tom čase už plne vykryštalizované. Leoš Janáček sa vtipne pohráva s prelínaním ľudského a zvieracieho sveta, pričom kľúčovou scénou líščieho príbehu je práve milostná scéna.

INZERCIA / Článok pokračuje pod reklamou

V opere Čert a Káča sa Antonínovi Dvořákovi podarilo vytvoriť veselú ľudovú rozprávku atraktívnu aj pre detského diváka. Peklo tu nepredstavuje temný danteovský svet plný démonov a čerti nebudia hrôzu, aj keď sa o to nemotorne snažia. Typickým znakom hudby opery sú tanečné inšpirácie. Tanečné štylizácie valčíka, polky či polonézy sa vinú prakticky celou operou a stávajú sa dôležitým elementom v deji opery a zároveň výrazným charakteristickým prvkom viacerých postáv.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Vianočné trhy Bratislava / Advent
Nalaďme sa na Vianoce 2023: Vianočné trhy začínajú po Slovensku

Na podujatí odznie aj predohra Vianočný škriatok od Hansa Pfitznera a Čajkovského predohra k opere Črievičky. Ako už býva zvykom, koncerty so šéfdirigentom ŠFK prinášajú na pódium Domu umenia aj dejinami hudby neprávom zabudnuté diela. Predohry k operám Vianočný škriatok a Črievičky sú toho ďalším dôkazom. Verím, že ich uvedenie našich návštevníkov zaujme a spoločne si rozšírime svoje hudobné obzory, dodáva Lucia Potokárová a pozýva na podujatie.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Slovenská filharmónia pripravuje podujatia pre mladých aj v jubilejnej sezóne / koncerty
Slovenská filharmónia pripravuje podujatia pre mladých aj v jubilejnej sezóne

Koncert z abonentného cyklu A názvom Z rozprávky do rozprávky sa uskutoční vo štvrtok 7. decembra 2023 o 19:00 v Dome umenia. Cena vstupného je 14/12/10 € – zľavnené 11/9/7 € – lóža 18 €. Vstupenky na podujatia Štátnej filharmónie Košice sú v predaji aj so zľavami vo vstupenkovej pokladnici Domu umenia od pondelka do štvrtka (10:00 – 12:00, 14:00 – 17:00) a hodinu pred podujatím. Vstupenky sú v predaji aj online na webe Štátnej filharmónie Košice www.sfk.sk alebo cez link https://program-sfk.colosseum.eu/. Zľavy je možné uplatniť aj pri online nákupe.

TS, Štátna filharmónia Košice, www.sfk.sk

Foto: Miriama Fencíková, David Hanko / archív ŠFK, archív umelkýň

Redakciu informovala a fotografie poskytla Lucia Radzová, PR manažérka ŠFK

*** Správu sme redakčne upravili (red) ***

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »