Novinky

Svätý Mikuláš obdarúva malých i veľkých

Mikulášsky sprievod / sv. Mikuláš

6. decembra slávi podľa liturgického kalendára svätý Mikuláš svoj sviatok. Už po generácie ho s chuťou oslavujú po generácie malí i veľkí. Deň charakterizujú mikulášske besiedky, sprievody Mikuláša v červenom obleku s čiapkou alebo v biskupskom ruchu s mitrou a biskupskou palicou za sprievodu anjela a čerta. Zlé deti poučí, dobré deti i dospelých za básničku i pesníčku odmení drobným darčekom, ktoré si často nájdete nielen v dobre očistenej čižme.

Mikulášske tradície patria k tým najobľúbenejším a zachovávajú sa dodnes. Svätý Mikuláš a jeho sviatok je známy všetkým. Myslím si, že nejestvuje na svete človeka, ktorý by nepoznal svätého Mikuláša. Či si ho predstavíme ako Sancta Clausa s jeho typicky červenou čiapkou s bielym brmbolcom, červeným plášťom opásaným čiernym opaskom a dobrotami a darčekmi preplneným vreckom. Alebo ako biskupa odetého v slávnostnom ornáte s biskupskou mitrou a palicou. Či už za sprievodu škriatkov, alebo anjela a čerta. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Advent - viac než len čas predvianočných príprav
Advent - viac než len čas predvianočných príprav

Na svätého Mikuláša sa tešia najmä deti. Ale aj my dospelí, priznajme sa, tiež sa potešíme nejakej tej sladkosti či maličkosti, ktorú nám svätý Mikuláš do čižmičky nadelí. Korene mikulášskej tradície siahajú pár storočí do vzdialenej minulosti. Mnohé zvyky majú korene v predslnovratových oslavách, ktoré symbolizovali sprievody v maskách a výmena darov. Na sviatok svätého Mikuláša sa v minulosti konávali nielen mikulášske sprievody, ale aj trhy. Tie dnes nahradili trhy adventné či vianočné.

Sv. Mikuláš - veľký svätec 4. storočia sa preslávil pomocou núdznym

Dnešný svätec, Svätý Mikuláš, si nevšednou obetavosťou, spravodlivosťou a dobrotou medzi ľuďmi získal veľkú obľubu. Narodil sa okolo roku 270 na južnom pobreží Malej Ázie. Jeho povesť vzrástla potom, čo sa stal biskupom v Myre, v dnešnom Turecku, kde počas 4. storočí činil slávne skutky a v chýre svätosti aj skonal.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou od 4. decembra 2023? Toto sú TOP tipy!
Kam za kultúrou od 4. decembra 2023? Toto sú TOP tipy!

Mikulášskej tradícii pomohol jeho snáď najznámejší skutok. Tým bola záchrana troch dcér kupca, ktorý sa zadlžil a prišiel o všetky peniaze. Aby dlh vyplatil, musel by svoje dcéry predať do nevestinca. Biskup Mikuláš ich však zachránil. V noci položil na okno mešec s peniazmi. Hovorí sa, že počas jednej z nocí sa mal trafiť do pančúch. Keď tak spravil aj tretiu noc, čakal ho ich vďačný otec. Odvtedy si deti i dospelí dávajú do okien čižmy alebo pančuchy a čakajú, čo im sv. Mikuláš niekde vo vigíliu svojho sviatku, inde až v noci zo 6. na 7. decembra prinesie.

Sv. Mikuláš
Zdroj: Wikimedia Commons

Podľa ďalšej legendy oživil zavraždené deti. Keďže je sv. Mikuláš patrónom dospelých dievčat, niekde ho považujú za patróna šťastného manželstva. Slobodné dievčatá túžiace po manželovi sa k nemu rady modlievajú. Jeho atribúty okrem biskupského odevu sú tri mešce peňazí, tri chleby, tri jablká, tri kamene, loď, kormidlo, kotva. Večný pokoj našiel pôvodne v Myre, ktorú ale časom obsadili moslimovia. Ostatky sv. Mikuláša previezli v roku 1087  do talianskeho Bari.

Ďalší stridží deň

Po Kataríne, Ondrejovi a Barbore je deň sv. Mikuláša ďalší zo stridžích dní. Ľudia verili, že aj napriek sviatku tohto svätca je zvýšená činnosť stríg. Aby nemohli škodiť statku, vešali nad dobytok cesnak. Ďalším z ochranných zvykov bolo na dvere stajne vešať prekrížené metle, aby do stajne nemohli bosorky vojsť. Verili tiež, že strigy dokážu prejsť kľúčovou dierkou, a preto ako ochranu na tých miestach kreslili svätenou vodou alebo cesnakom kríž. Aj v tento deň platili zákazy ženských návštev. Žena nesmela prísť do domu ako prvý návštevník, lebo by do domu priniesla škodu. A tak po domoch chodili radšej muži. Zároveň však platil striktný zákaz ženských prác. A tak sa nepriadlo, nešilo a ani nepáralo perie. Muži nemohli chodiť ani do hory. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Sv. Barbora
Adventný čas: Aj svätá Barbora fandí zvykom a tradíciám

Čas mikulášskych sprievodov

Kult tohto svätca sa šíril v stredovekých mestách pomedzi študentstva. Tí zo svojho stredu vybrali jedného, ktorý imitoval postavu biskupa v rúchu. Ako Mikuláš dopoludnia sedával počas omše v kostoloch na vyvýšenom mieste a bola mu preukazovaná úcta skoro ako skutočnému biskupovi. Popoludní sa konal maskovaný sprievod mestom, ktorý viedol.  Neskôr v kostoloch študenti hrali hry o svätom Mikulášovi, ktorý rozdával dary. V 15. storočí sa obyvatelia Prahy sťažovali, že študenti v mikulášskom sprievode na koňoch majú drahé šaty a šperky. Volali po ich skromnosti. V neskoršom období sv. Mikuláš už nechodil  sprievode len so žiakmi. Začali chodievať po domoch v maskách, žiadali dary a niekedy aj strašili deti. No hry časom nabrali na roztopašnosti a Jozef II. ich zakázal. Na obchôdzky už potom chodieval len Mikuláš, anjel a čert do vopred dohodnutých obydlí.

Mikulášsky sprievod / sv. Mikuláš
Svätý Mikuláš obdarúva malých i veľkých. Zdroj: Pixabay

Deň mikulášskej nádielky

Najznámejšou legendou, ktorá sa u nás tradovala a až dodnes udržuje, je mikulášske obdarovanie detí. Na väčšine územia Slovenska sv. Mikuláš – muž s bielou bradou – v predvečer svojho sviatku rozdáva deťom, samozrejme, ak poslúchali, sladkosti do pripravených očistených čižiem alebo do zavesených ponožiek. Ale čo dáva tým, čo nie sú poslušne? Tým nadelí uhlie, zemiaky alebo cesnak.

Mikulášsky sprievod / sv. Mikuláš
Mikulášsky sprievod. Zdroj: Pixabay

Vo vidieckom prostredí sa sv. Mikuláš s čertom a anjelom objavujú až v 19. storočí. Zobrazenia čerpali z ľudových zvykov a pochôdzok s maskami typickými pre toto obdobie. Sv. Mikuláš s povestnou bradou bol oblečený ako biskup, na hlave mal biskupskú čiapku a v ruke berlu.  Sprevádzal ho pritom početný sprievod. Bývali v ňom zamaskovaní mládenci, ktorým dievky museli recitovať alebo si pred nimi kľaknúť. Najtradičnejšími spoločníkmi sv. Mikuláša bývali anjel a čert. Niekde to boli postavy gazdu a medveďa, ktorému tiež prischlo prímenie Mikuláš. Mikuláš mal dlhočizný kožuch a bradu z kúdele. Čert mal kožuch naopak a bol opásaný reťazou, ktorou štrngal. Tvár mal zamazanú od uhlia. Anjeli mali biely odev, krídla z papiera a tvár zamúčenú, aby ho nebolo poznať. V sprievode pripomínali “Barborky” i “Lucie”. 

Po príchode do domu sa Mikuláš pýtal detí, či sa vedia modliť, či boli poslušné, prípadne ich vyzval, aby mu zarecitovali básničku. Čert ich zase strašil. Keď deti zarecitovali, Mikuláš, ktorý mal na chrbte veľkú nošu, z nej vybral drobné darčeky, aby nimi obdaroval deti.

Do sprievodov sa pripájali aj ďalšie masky

V priebehu rokov sa však postupne začala formálna stránka meniť. Nositeľom a adresátom zvyku až podnes zostali deti i mládež.  Okrem rozdávania darčekov či sladkostí, zostali aj zvyky, ktoré sa regiónoch Slovenska dodržujú dodnes. Počas tohto chodenia mohol mládenec poslať po Mikulášovi dievčaťu darček.

INZERCIA / Článok pokračuje pod reklamou

V Bystrickej doline a na Kysuciach nosievali mládenci 70 cm vysokú ľudskú figurínu vytvorenú z handier, ktorú nazývali dietko. Z Rybian pri Topoľčanoch pochádza tradícia pozmeneného mikulášskeho sprievodu. Súčasťou obchôdzok tam bývali tri postavy – koza, postava, ktorá ju viedla obkrútená slamenými povrieslami. Tretia mala na chrbte figurínu ženy s nohavicami s prišitými čižmami. Táto bránila okoloidúcim priblížiť sa ku koze. V Sudiciach počas priadok chodievali mládenci s postavou gazdu, ktorý viedol povrieslami obkrúteného medveďa. Ďalší zvyk nájdete v Potvoriciach. Tam mala postava medveďa oblečený kožuch naruby, a tak sa neskôr začala nazývať čertom. Časom ju prestal vodiť gazda a štafetu prevzal policajt. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Sperger Duo pozýva na cestu poznávania klenotov českého romantizmu
Sperger Duo pozýva na cestu poznávania klenotov českého romantizmu

V Žiari nad Hronom chodievali na obchôdzku 4 mládenci. Mikuláš s papierovou mikulášskou čiapkou a berlou. Ďalej to boli dvaja anjeli v dlhých bielych košeliach a čert  s čiernym obráteným kožuchom prepásaným reťazami a zvoncami. Každá dievka na priadkach si musela pred neho kľaknúť, modliť sa a odriekať zábavný text. Iný zvyk bol v okolí Bardejova. Tam sa už počas vigílie sviatku sv. Mikuláša pestoval iný zvyk. Mikulášsky sprievod mali na starosti staršie deti. Jeden z chlapcov býval za Mikuláša, dve dievčence za miništrantov a ďalší chlapci mali korbáče upletené zo slamy. Pri dverách domcov zaspievali, potom vošli dnu do izby. Sv. Mikuláš držal pred tvárou kríž so stužkami a klincami, aby ho nik z prítomných nespoznal. Chlapci šibali deti slameným korbáčom a prikazovali im, aby sa polepšili. Nakoniec im aj tak dali oriešky alebo sušené ovocie. 

Kto chodieva v sprievode s Mikulášom v zahraničí?

Iný kraj, iný mrav. V Nemecku a vo Švajčiarsku anjel s Mikulášom nechodí. Chodí s ním chlapík s bujnou bradou, ovešaný reťazami, kožušinami a metlami. Do Mikulášovho sprievodu sa v Bavorsku pridáva Krampus, obdoba čerta. Podobne je tomu aj v Rakúsku, kde so sv. Mikulášom a anjelom chodieva tiež krampus, ktorý do veľkej knihy zapisuje dobre i neposlušné deti. Niekedy im robí spoločnosť aj deduško, ktorý nosí v košíku dobroty. Známe sú tiež behy Krampusov počas vianočných trhov v Salzbursku. V Rakúsku  si nielen deti, ale aj dospelí dávajú pred dvere vysoké topánky a čakajú, či sa do rána naplnia ovocím a sladkosťami.

Mikulášsky sprievod v Salzbursku / Sv. Mikuláš
Mikulášsky sprievod v Salzbursku. Zdroj: Wikimedia Commons

Na sviatok sv. Mikuláša sa v minulosti konali trhy. Predávalo sa na nich aj pečivo a hračky. Dnes sa už táto tradícia vytratila a počas celého vianočného obdobia ich nahradili vianočné trhy.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Vianočné trhy Bratislava / Advent / Kam za kultúrou
Nalaďme sa na Vianoce 2023: Vianočné trhy začínajú po Slovensku

Nezabudnite si zopakovať nejakú tú básničku a poumývať čižmičky. A keď i tento rok príde k vám Mikuláš, najkrajší darček pre vás bude, ak v tento deň obdarujte hoci iba malou sladkosťou tých, ktorých máte radi a na ktorých vám záleží.

Zdroj: Východoslovenské múzeum, Vedator, životopisysvätých.sk, svetbedniciek.sk, pelipecky.sk

*** Posledná aktualizácia: 2023-12-07 (adm) ***

Daniel Raiskin / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Slovenská filharmónia ponúkne decembrové koncerty so šéfdirigentom

Slovenská filharmónia ponúkne už tento týždeň decembrovú dvojicu symfonických koncertov so šéfdirigentom i populárne predkoncertné stretnutie.

Read More
Ensemble Ricercata
Culture Hudba Koncerty News PR

Ensemble Ricercata v Slovenskom rozhlase. Concertos vás naladí aj na Vianoce

Ensemble Ricercata sa aj v decembri predstaví publiku v Slovenskom rozhlase. S programom Concertos vás naladí aj na Vianoce…

Read More
Kam za kultúrou
Culture Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

Kam za kultúrou? Druhý adventný týždeň plný podujatí (2. časť)

Kam za kultúrou? Druhý adventný týždeň plný podujatí a zaujímavých koncertov nielen vo sviatočnom šate, ale i s dobročinným rozmerom…

Read More
Translate »